Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon Coolpix S10 - po upadku błąd obiektywu.

-=[OLO]=- 24 May 2008 17:06 16402 5
 • #1
  -=[OLO]=-
  Level 24  
  Jak w temacie aparat Nikon Coolpix S10 - po upadku włącza się normalnie i wyświetla błąd obiektywu.
  Domyślam się że po upadku uszkodziło się coś mechanicznie w obiektywie, a może tylko zablokowało?
  Od czego zacząć?
 • #2
  gajmix
  Level 32  
  To dosyć delikatna konstrukcja i czuła na wszelkiego rodzaju uderzenia, niestety ale bez rozebrania obiektywu trudno coś doradzić, tylko że ten 10-krotny zoom optyczny to niezłe wyzwanie dla amatora. Osobiście bardzo nie lubię robić tego modelu, trudny i pracochłonny.
 • #3
  -=[OLO]=-
  Level 24  
  Domyślam się że nie będzie to łatwe. Z tego co wyczytałem w specyfikacji aparatu obiektyw to "12 elementów w 9 grupach" więc zamieszanie wewnątrz musi być niezłe :-) . Cieszę się że trafiłem na kogoś kto miał doczynienia z tym modelem. Proszę o jakieś wskazówki:
  - jak rozebrać obiektyw (śrubki, zatrzaski itd.) aby niczego nie uszkodzić.
  - po rozebraniu na co zwrócić uwagę, co może być uszkodzone.
  - czytałem że trudniej niż rozebrać jest poskładać go do kupy.
  - może są dostępne w internecie jakieś zdjęcia wnętrza lub instrukcja serwisowa, jak rozbiorę obiektyw i coś z niego wypadnie to chciał bym wiedzieć gdzie należy to wsadzić :D

  Za pomoc z góry dziękuję :!:
 • #4
  surykatka
  Level 14  
  Nie warto rozbierać.
  Jeżeli aparat drga przy uruchamianiu i wyświetla błąd obiektywu to uszkodzona jest stabilizacja VR raczej nie do naprawy lecz do wymiany-pęknięty silnik VR
 • #5
  buzolek
  Level 11  
  Sorka, że odkopuję truposza ale mam dokładnie ten sam problem.. Olo naprawiłeś swój? Wystarczyło rozebrać i złożyć czy jednak konieczna była wymiana tego silniczka VR?
 • #6
  Sting
  Video recorders specialist
  To stary temat ale może się komuś przyda. Rzeczywiście jest to sprzęt bardzo trudny w naprawie, ale naprawialny. Nieszczęście tego aparatu polega na tym, że aby się dostać do części z optyką należy wykręcić jeden z wkrętów którego nie da się wykręcić bez rozbebeszenia części głównej tej z aku i LCD. Tylko jedna śrubka do której nie ma dostępu bez rozebrania części aku LCD. Jeden wkręt i dodatkowa godzina roboty, ci inżynierowie powinni zostać wychłostani publicznie.
  Do rzeczy, uszkodzeniu ulega mechanizm VR (system mechanicznej stabilizacji obrazu) wyposażony w coś w rodzaju silników ultradzwiękowych w pionie i w poziomie. Cały mechanizm ma taką wadę, że jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne a jeżeli któryś z silników nie wykona odpowiednich oscylacji to zamontowany czujnik wywoła "Błąd obiektywu". I po zabawie.
  No ale aparat można włączyć klawiszem "podgląd/aparat" bez klawisza on/off. Włącza się podgląd i kolejne wciśnięcie uruchamia aparat bez uciążliwego komunikatu-można robić zdjęcia.
  Pozostaje jeszcze kwestia definitywnego odłączena silników VR oraz stałego zamocowania przetwornika aby pozbyć się przypadkowego efektu "winietowania".