Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEG VCR 8000 -dioda zenera i.....

27 Sty 2004 10:07 1659 15
  • Poziom 18  
    Trafił do mnie z nieczynnym mechanizmem-wogóle nieprzyjmował kasety(reszta sprawna - programowanie i tuner ok) znalazłem zwartą diodę zenera 4,7V w okolicy układu BA6222 wymieniłem i zaczął przyjmować kasetę ale jeśli włączy sie PLAY to naciąga taśmę ale kręci się przez około 5 sekund. To samo przy przewijaniu z tym że taśma nie jest naciągnięta na głowice a przewija przez około 3 sekundy????

po ścieżkach doszedłem (idąc od diody wcześniej wymienionej) trafiłem na układ LA7116 i dalej na procesor tylko czego się uczepić????
    Co o tym myślicie?
  • Poziom 13  
    witam.
    wyczysc talezyki autostopu i po klopocie.
  • Poziom 18  
    to to nie ma talerzyków z odblaskami także to nie pomoże
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    W tym modelu zastosowano mechanizm FUNAI w którym funkcję Reel Sensor`a pełni transoptor szczelinowy. Jest on zlokalizowany łącznie z przełącznikiem funkcyjnym na płytce pod kołem zamachowym. Sprawdź połączenia tej płytki z connector`em.
  • Poziom 18  
    tez na to wpadłem i sprawdziłem dokłądnie i działa dobrze
    tzn zamieniłem mechanizmy i w tym segu jest tak jak bylo czyli staruje na 5 sekund i sie wyłącza
    dalej zastanawia mnie ten LA7116.....
    LA7116 jest interfejsem servo dla sygnałów: CTL, PG(FG)Capstan, PG Drum i FG Drum. Te sygnały sa podawane do LA...przez elka, może trzeba je wymienić jeżeli nie możesz sprawdzić oscyloskopem. A czy startuje napęd DRUM?
  • Poziom 18  
    drum startuje przez chwile nawet jest obraz ale potem sie wyłącza
    ale przy przewijaniu drum nie bierze udziału bo tasma nie jest opasana na glowicy
    dodam ze nie dziala licznik?
    Brak impulsów CTL może być przyczyną wyłączania się napędów oraz braku wskazań licznika. Impulsy z głowicy CTL są podawane przez eleltrolit na p.5 LA... gdzie po wzmocnieniu i uformowaniu z p.1 są podawane na p.7 digital servo LC... co przy pomocy oscyloskopu można łatwo sprawdzić.
  • Poziom 18  
    To wszystko sie zgadza ale przy przewijaniu tasma nawet nie dotyka glowicy ctl bo nie jest opasana na glowicy takze impulsy do licznika a tym samym informujace o tym ze sie kreci musza byc brane z transoptora
    tylko gdzie one wchodzą? czy moze sa jakos połączone ze sobą???
    I ciekawi mnie czy impulsy dla licznika są brane tylko i wyłącznie z transoptora czy jak przechodzi do play to z głowicy CTL, może to ułatwi sprawę jeśli rozdzielę te dwie drogi. Chociaż z moich obserwaacji wynika że impulsy z transoptora wchodzą na LA7116 na p.21 i przez rezystor z kondziorkiem smd na p.22 (ale nie jestem pewnien czy są te impulsy)
    co począć???
    Impulsy RELL z transoptora szczelinowego nie są podawane na procesor servo, lecz na SYSCON. Nie wiem co u Ciebie pracuje w tym charakterze, czy jest tam CXP...?
  • Poziom 18  
    tak siedzi tam CXP50116-335Q
    moze wiesz na ktora noge to chociaz bym sprawdził scieżki
    Sprawdź p.39, nie jestem pewien, mam aplikację tego procesora ale z innym programem.
  • Poziom 18  
    Racja impulsy z RELL wchodzą na 39 nogę procesora. Pomiary wykazują:
    przez ta chwile co sie kreci jest 2V z kawałkiem
    jak stoi to raz jest 0,5 a raz 4,75V czyli chyba dobrze?
    Czyżbym miał problem z prockiem?
    Albo czym go potraktować?
    moze ma jakis zewnetrzny gen ktory zdechł.???
  • Poziom 18  
    i to chyba by było na tyle????
    czy cos jeszcze moge zrobic z tym funai-em????
    nomek napisał:
    Racja impulsy z RELL wchodzą na 39 nogę procesora. Pomiary wykazują:
    przez ta chwile co się kreci jest 2V z kawałkiem
    jak stoi to raz jest 0,5 a raz 4,75V czyli chyba dobrze?
    Czyżbym miał problem z prockiem

Na to wygląda. Pomiary (jw) sugerują, że impulsy są prawidłowe ale można mieć pewność jedynie w stanie dynamicznym, czyli w czasie pracy. Nie widzę innych powodów wyłączania się napędów po kilku sekundach jak brak informacji dla procesora (REEL) lub uszkodzenie tego wejścia (struktury wewnętrznej). Dla poprawności należałoby jeszcze bliżej przyglądnąć się procesorowi SYSCON i dokonać standardowych pomiarów (zasilanie, kwarc, pozostałe sygnały informacyjne z mechanizmu) oraz sprawdzić, czy któryś z napędów (CAPSTAN, DRUM) nie jest przeciążony w czasie pracy albo nie brakuje któregoś z przebiegów w pętlach serworegulacji np. CAP FG, DRUM PG czy DRUM FG. Ale to już tylko oscyloskopem.
  • Poziom 18  
    Sprawę mechanizmu odrzuciłem bo na innym zachowuje sie tak samo wiec to raczej procek
    Kwarc chyba tez moge odrzucić bo pewnie nie dało by się go programować gdyby siadł to samoz zasilaniem więc chyba mogę go przeznaczyć na części???
    szkoda bo był całkiem dobry
    ale cóż
    dzięki za pomoc
    POzdrawiam