Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia przemiennego... przystawka do ICL7107 0-240V

cooltygrysek 25 Maj 2008 00:44 3751 8
 • #1 25 Maj 2008 00:44
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Witam potrzebuje przystawki do pomiaru napięcia przemiennego do miliwoltomierza (miernik panelowy) np: do popularnego icl 7107.
  Woltomierz ma mieć zakres od 0 do 240V ac Jest mi potrzebny do zasilacza napięcia przemiennego opartego na transformatorze płynnie regulowanym (autotransformator) do testów przetwornic i zasilaczy impulsowych...

  0 8
 • #2 25 Maj 2008 06:09
  Dioda52
  Poziom 27  

  Nalezy wstawic opornik dobrany na caly zakres i mostek prostowniczy.

  0
 • #3 25 Maj 2008 06:39
  Mariusz G.
  Poziom 18  

  To zależy na jakiej dokładności ci zależy. Na szybko ja bym wstawił mostek Graetza zasilający dzielnik napięcia + jakiś kondensatorek dla wygładzenia tętnień. Tylko tutaj uwaga :!: na zagrożenie porażeniem i od razu bym stosował jakiś transformator separacyjny 1:1, nie musi być dużej mocy, może być nawet na ferrytowym rdzeniu kubkowym byle tylko zapewnić dobrą izolację uzwojeń. Osobną sprawą jest kalibracja takiego dzielnika, miałby mieć podział 100:1 ale dochodzi tutaj sprawa przeskalowania wartości szczytowych na skuteczne. Rozumiem że zakres pracy obejmuje napięcia sieciowe i jak się domyślam ma to być w zasadzie orientacyjny wskaźnik więc duża dokładność chyba nie jest wymagana.

  0
 • #4 25 Maj 2008 09:22
  mreq
  Poziom 21  

  Może zrób tak jak w multimetrze? TU masz schematy multimetrów, parę jest bez prowizji.

  0
 • #5 25 Maj 2008 18:57
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  owszem miałem taki zamiar z mostkiem i kondensatorkiem potem dzielnik napięcia ale pozostaje izolacja galwaniczna kolega Mariusz g sugeruje zastosowanie transformatorka separującego, to jest dobry pomysł ale mam pytanie odnośnie takiego transformatorka ile zwoi bym musiał nawinąć ??? Co do dzielnika to wiem jak wyliczyć i dobrać rezystory ale chodzi mi o dokładność wiem że jest układ TRUE REMS umożliwiający pomiar przy różnej częstotliwości ale myslałem o takim rozwiązaniu a mianowicie --- dzielnik napięcia następnie jakiś wzmacniacz pomiarowy lub prostownik pomiarowy oparty na wzm operacyjnych słyszałem o takim rozwiązaniu.... czy to sie da wykonać?? A tak przy okazji jak by sie to odnosiło do pomiaru padu przemiennego bo może bym też zastosował amperomierz...

  0
 • #6 26 Maj 2008 06:10
  Mariusz G.
  Poziom 18  

  Trafko separacyjne (no tutaj to możemy śmiało mówić o przekładniku napięciowym) powinno mieć dwa uzwojenia odizolowane od siebie najlepiej dzielonym na pół w poprzek karkasem po jakieś 1000..2000 zwojów DNE fi 0.005..0.01 mm. Dla rdzeni kubkowych pomocna jest znajomość parametru Al nadrukowanego na wierzchu. Al określa tzw indukcyjność zwojową czyli jest wartością cewki jednozwojowej i wyrażony jest w nanohenrach. A więc L=Al*z^2 czyli z=sqrt(L/Al). Znając L jesteś w stanie obliczyć wielkość prądu jałowego który jest indukcyjnym prądem magnesującym rdzeń w stanie otwartym trafo (przekładniki napieciowe pracują w tym właśnie stanie) powiększonym rzecz jasna o prąd wynikający ze strat histerezowych i wiroprądowych (w rdzeniach proszkowych i ferrytowych składnik pomijalny) rdzenia. Prąd jałowy dla tego zakresu powinien mieć wartość rzędu pojedynczych mA.
  Rdzenie kubkowe nabywa się w komplecie z gotowym plastikowym karkasem, często właśnie dzielonym na pół. Ciebie zapewne zainteresuje rdzeń średniego kalibru o średnicy zewnętrznej około 25 mm. Bardzo łatwo się takie rdzenie uzwaja. Możesz podejść do sprawy dwojako: wykonać trafo dokładnie i nawinąć identyczne liczby zwojów, możesz także wykonać je zgrubnie nie bacząc na liczby zwojów wypełnić obie połówki karkasu mniej więcej jednakowo (ile drutu wejdzie) wiedząc że i tak należy dokonać kalibracji dzielnika.

  Wzmacniacze pomiarowe, wzmacniacze prostujące, pomiar prądu przemiennego, zaraz dojdzie omomierz, betametr, pomiar pojemności indukcyjności częstotliwości to się wszystko da wykonać tylko że wtedy napisz że chcesz wykonać multimetr.

  0
 • #7 26 Maj 2008 06:46
  mreq
  Poziom 21  

  Zamiast transformatora separującego na wejściu pomiarowym zasil miernik z osobnego trafa i masz izolację galwaniczną.

  0
 • #8 26 Maj 2008 11:54
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  To jest oczywiste ale chciałbym zrobić izolacje galwaniczną opartą na trafie 1:1 do amperomierza wiem jak to zrobić ale do woltomierza nie bardzo bo nie wiem czy ten transformatorek ma być przed czy za dzielnikiem rezystorowym ???

  0
 • #9 30 Maj 2008 01:15
  Mariusz G.
  Poziom 18  

  Chyba lepiej jak przed, taki separator powinien pracować w warunkach jak najbardziej zbliżonych do stanu otwarcia a więc nieobciążony lub jak najmniej obciążony. Za dzielnikiem jest już niższa impedancja. Możesz się także pokusić o wbudowanie tego trafo w dzielnik ale to może ci skomplikować pogląd na sprawę. Możesz także podziału dokonać na samym trafo a więc np budujesz trafo 1:100. Tak więc możliwości masz do wyboru do koloru.

  0