Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BIOS + Linux. Jak zainstalować teraz Windows 98?

ZooMpl 25 May 2008 08:18 3158 25
    ZooMpl
    Level 13  
    Witam,
    Mam problem, który musze jak najszybciej rozwiązać. Posiadam starego laptopa, proc. 300mhz, 192mb ram, dysk 4.1gb i karte grafiki 4mb. Wgrałem mu kiedys tam system Linux Ubuntu 6.10 . Teraz chciałem sformatować dysk, i zamiast linuxa zainstalować Windows 98. I tutaj jest cały problem, BIOS mam ustawiony aby czytał dysk A: then C: , lecz dyskietki nie odpala. Ustawiłem BIOS aby czytał CD-ROM , lecz nie widział nawet płyty z XP(wcześniej czytał przed wgraniem linuxa). Na początku jak ustawie CD-ROM płyte kręci , lecz po chwili przestaje i włancza się linux. Dyskietki to on wogle chyba nawet nie czyta.

Prosze o pomoc, płyty sa bootowalne.
    Potrzebuje szybko rozwiązać ten problem, wcześniej mi wszystko działało ,a teraz nie widzi ani dyskietki ani płyty w cd-romu(podczas włanczania laptopa).

Pozdrawiam,
    ZooMpl

PS. Nie czyta odkąd wgrałem linuxa i potym wymieniłem CD-ROM na nowy, ponieważ stary był uszkodzony i nie czytał już płyt.
  • Helpful post
    granacik
    Level 22  
    najprostszym sposobem dla ciebie będzie podpięcie dysku z laptopa do stacjonarnego pc (przejściówka 9zl) format partycji na fat32 i wgranie plików startowych (z win98 format z komenda /s albo kopia całej dyskietki startowej) do tego kopiujesz instalke win98 na dysk. Następnie podpinasz dysk do laptopa startujesz dosa (wyczyść jeszcze MBR w dysku ) z plików startowych i instalujesz win98.
    ZooMpl
    Level 13  
    @up a czy jest jakis sposób na odpalenie poprostu dyskietki startowej?
    Ten sposob ktory opisales raczej nie zadziala , poniewaz mam takiego laptopa, że naprawde go się otworzyć raczej nieda, i nie dostane się do dysku.

@EDIT
    dodam, że płyty linuxa livecd też nie czyta
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Proponuję rozpocąć od wyczyszczenia optyki w napędzie CD.
    ZooMpl
    Level 13  
    cd-rom jest nowy.. i wyczyszczony
    11111olo
    Level 42  
    A stacja dysków jest sprawna??
    ZooMpl
    Level 13  
    Zdjęcia BIOS'u :

UWAGA ! Tam na 1 zdjeciu jest zaznaczone C: Only , lecz jak zaznacze : A then C, CD-ROM to i tak nie czyta.
    jankolo
    Uporządkujmy temat:
    Kiedyś w tym laptopie był CD-ROM który czytał płyty i można było przy jego pomocy uruchomic system z pyty CD. Z tego właśnie napędu zainstalowane zostało Ubuntu. Potem stary napęd CD sie zepsuł i został wymieniony na ten nowy. I od tego czasu ten nowy napęd nie widzi płyt i nie da się z niego wystartować płyt w wersjach instalacyjnych. Czy takie podsumowanie jest poprawne? Jeżeli nie, proszę wnieść stosowne poprawki.
    ZooMpl
    Level 13  
    jankolo wrote:
    Uporządkujmy temat:
    Kiedyś w tym laptopie był CD-ROM który czytał płyty i można było przy jego pomocy uruchomic system z pyty CD. Z tego właśnie napędu zainstalowane zostało Ubuntu. Potem stary napęd CD sie zepsuł i został wymieniony na ten nowy. I od tego czasu ten nowy napęd nie widzi płyt i nie da się z niego wystartować płyt w wersjach instalacyjnych. Czy takie podsumowanie jest poprawne? Jeżeli nie, proszę wnieść stosowne poprawki.

Dokładnie. A musze pilnie sformatować z dyskietki lub płyty dysk twardy, lecz niestety od tamtej pory nie czyta ani dyskietek ani płyt (tzn w linuxie czyta tylko niechce ich bootowac)
    granacik
    Level 22  
    napisz dokładnie jaki to laptop albo podeślij zdjęcia. Dysk twardy mimo iż wydaje sie niedostępny najczęściej jest umieszczony w kieszonce lub pod klawiaturą a samo wyciągniecie z reguły polega na wykręceniu 2 śrub oraz zwolnienia zaczepu (prosta i bardzo szybka sprawa) po paru laptopach idzie w minute:)
    jankolo
    Podaj oznaczenie tego uszkodzonego napędu który wyciągnąłeś z laptopa oraz jak wyglądało jego złącze. Podaj również oznaczenie napędu, który zastosowałeś jak zamiennik. Czy zwierałeś jakieś piny na złączu, jeżeli napęd nie był identyczny jak ten stary?
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Można wykorzystać linuksowego bootloadera (grub) do wystartowania systemu z CD. Stosowało się to dawniej w przypadku napędów niepotrafiących zabootować z płyty.
    Mariusz G.
    Level 19  
    To czyli tak. Dyskietki bios nie widzi. Płyty CD bios nie widzi ale widzi linux. Chcesz zmienić Ubuntu na Winzgrozę. Niezły zgryz muszę ci powiedzieć. Jedyne, jak mniemam, co ci pozostaje to przekonfigurować bootloadera linuxowego (lilo ale chyba bardziej to masz gruba) dodając opcję bootowania z cdroma, następnie wypróbować tą opcję i jak zadziała to zamelduj to podam co dalej.
    ZooMpl
    Level 13  
    Quote:
    To czyli tak. Dyskietki bios nie widzi. Płyty CD bios nie widzi ale widzi linux. Chcesz zmienić Ubuntu na Winzgrozę. Niezły zgryz muszę ci powiedzieć. Jedyne, jak mniemam, co ci pozostaje to przekonfigurować bootloadera linuxowego (lilo ale chyba bardziej to masz gruba) dodając opcję bootowania z cdroma, następnie wypróbować tą opcję i jak zadziała to zamelduj to podam co dalej.

Jak to z edytować? Ja się nie znam na laptopach i komputerach. Na linuxie tym bardziej.

Quote:
    Można wykorzystać linuksowego bootloadera (grub) do wystartowania systemu z CD. Stosowało się to dawniej w przypadku napędów niepotrafiących zabootować z płyty.

A jak dojsc do tego blootloadera?
    mpn103
    Level 34  
    A co ma bios do systemu zainstalowanego na dysku?
    Jeżeli jest ustawione w biosie że ma szukać systemu najpierw na płycie to tak na robić.
    ZooMpl
    Level 13  
    mpn103 wrote:
    A co ma bios do systemu zainstalowanego na dysku?
    Jeżeli jest ustawione w biosie że ma szukać systemu najpierw na płycie to tak na robić.

czytał Pan cały temat ? coś mi sie zdaję,że nie.

Dodano po 4 [godziny] 22 [minuty]:

to co mam robic ?:cry:
    jankolo
    Selektywnie kolega czyta posty. Gdzie jest odpowiedź na moje pytanie?
    jankolo wrote:
    Podaj oznaczenie tego uszkodzonego napędu który wyciągnąłeś z laptopa oraz jak wyglądało jego złącze. Podaj również oznaczenie napędu, który zastosowałeś jak zamiennik. Czy zwierałeś jakieś piny na złączu, jeżeli napęd nie był identyczny jak ten stary?
    Mariusz G.
    Level 19  
    :arrow: szaleniec: Nie napędów tylko biosów

:arrow: ZooMpl: Masz dwa wyjścia: albo się poznać na kompach i na Linuxie albo się poznać z ludźmi którzy się poznali. Doradzać na odległość to sobie można, ale efekt często jest mierny zamiast wymierny. Aby rozwiązać problem musisz albo usprawnić flopa i z niego coś odpalić albo usprawnić cedeka aby coś odpalić. Jak się (jak stwierdziłeś) nie znasz ani na kompach ani na Linuxie to jakim cudem stwierdziłeś że Linux płyty CD widzi i czyta? Ja zaś będę twierdził że to bujda na resorach no bo jak Linux może widzieć coś czego nie widzi BIOS? A bankowo nie widzi bo tak by już dawno zabootował z cedeka.
    ZooMpl
    Level 13  
    @Jankolo nie wiem?

@up
    Jeśli nie wierzy Pan, moge nagrać film , jak ustawiam bios, wkladam dyskietke/plytke a potem jak sie odpala linux a w linuxie bedzie czytal wszystko.
    Mariusz G.
    Level 19  
    No to jedyna rada to upgrade BIOSu. Tylko jak kiedy z dyskietki nawet nie odpala? Wypalić eproma?
    jankolo
    ZooMpl wrote:
    @Jankolo nie wiem?

Niepojęte jest dla mnie dlaczego nie można wziąć do ręki kupiony napęd i zobaczyć na nim to, o co pytam.
    Od tej pory mój udział w dyskusji będzie wyłącznie moderatorski.
    Mariusz G.
    Level 19  
    Zapodaj zrzut ekranu w chwili gdy BIOS przechodzi z pokazywania tego co w kompie (RAM, napędy, urządzenia na magistrali etc) do samego bootowania. Przy czym ustaw sekwencję nie C only tylko CDROM C A i włóż jakąś płytę bootującą (może być instalka Winzgrozy a także Linuxa lub jakiś LiveCD). Chodzi o moment zanim przechodzi do rozruchu z twardziela.
    ZooMpl
    Level 13  
    Nagrałem film jak sie odpala laptop z 100% bootujacą płytą i ustawionym biosem na CD-ROM .
    Film sie kończy, ponieważ wtedy już sie odpala linux, a to trwa parę minut jak nastawię w biosie bootowanie z CD-ROM'u lub dyskietki.
    Film w załączniku.

Moderated:

Kolego nie uważasz, że żądanie prowizji za pomoc to już przesada? (prowizję zdjąłem). Proszę także na przyszłość pisać bardziej starannie (poprawiłem).

ZooMpl
    Level 13  
    Bardzo ciekawe, w którym momencie prosiłem o prowizję? Zostało przydzielone automatycznie.
    ZooMpl
    Level 13  
    Rozumiem,że za trudne dla Was do rozwiązania to?