Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć moduł fonii równoległej?

didas 27 Sty 2004 12:37 6038 22
  • #1 27 Sty 2004 12:37
    didas
    Poziom 13  

Mam problem i nie wiem od czego mam zacząć wiem że musze przestroić fonie i kupiłem już moduł fonii równoległej mowa jest tu o samsungu 14''(CB-14F12T) prosze o rade bo nie wiem gdzie mam wpiąć ten moduł
    :(

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Sty 2004 13:17
    DAREK2004
    Poziom 20  

fonia ma 4 końcówki : masa, zasilanie, we i wy. masę fonii dołącz do masy tv, najlepiej do głowicy
    zasilanie - musisz znależć jakieś zasilanie np głowicy, tam dołącz zasilanie fonii( sprawdź jeszcze napięcie , aby fonii 5v-towej nie zasilić 12 V i odwrotnie), wejście fonii podłącz do wyjścia tunera, a wyjście do filtru sfe 5,5Mhz w torze pośredniej częstotliwości. Gdyby przyszło Ci przestrajać fonię w tv z układem MSP3400, to wyjście fonii równoległej dołącz do 58 nogi tego układu(analog in)

0
  • #3 27 Sty 2004 18:12
    didas
    Poziom 13  

nie widze na plycie zadnych kwarcow! jedyny jaki jest lezy na 58 i 59 nozce procesora tda 9351ps marki philips i nie wiem co z tym fantem zrobic? We modulu mam podlaczyc do if glowicy?

0
  • #4 27 Sty 2004 18:41
    andre41
    Poziom 16  

to ma nie być kwarc tylko filtr ceramiczny , może się okazać że jest zaekranowany razem z pośrednią więc lepiej zdjąc ekran i wtedy spróbować go zidentyfikować . taki filtr posiada trzy wyprowadzenia wyglądem przypomina kondensator ceramiczny . wejście foni nalezy podłączyc do wyjścia głowicy oznaczonego IF.jesli jestes bardzo początkujący to lepiej dwa razy sprawdzić niż coś zepsuć , powodzenia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 28 Sty 2004 13:30
    didas
    Poziom 13  

Ok dzieki wszystkim moze mi sie to uda jak by co to jeszcze napisze !! :idea:

0
  • #7 30 Sty 2004 21:46
    didas
    Poziom 13  

panowie paranoja okazalo sie ze prawdopodobnie tuner jes skonstruowany na 5,5 i nie stety nie przepuszcza naszej foni!!!

0
  • #8 30 Sty 2004 22:04
    rr
    Poziom 16  

Niewiem kto ci to powiedział, ale to bzdura.
    Wszystko da się przestroić , tylko nie każdą fonią

0
  • #9 31 Sty 2004 01:35
    janwaw
    Poziom 14  

Witam,
    obawiam się że nie mam dobrych wieści -sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana niż się wydaje. Wszystko wskazuje na to, że zastosowany w "Samsungu" układ TDA9351 to tzw. zintegrowany procesor sygnałowy tv sterowany szyną I2C. Niestety nie spotkałem się z jego aplikacją, ale miałem okazję spotkania z odbiornikami zawierającymi podobne układy (TDA9321H, STV2248C), więc postaram się opisać w kilku słowach jego specyfikę: Otóż działa on tak, że z jednej jego strony, poprzez filtr z falą powierzchniową (SAW Filter) "wlata" sygnał z tunera, a z wyprowadzeń wyjściowych wychodzą sygnały: synchronizacji V,H, wizyjne RGB oraz fonia. Wszystkie regulacje parametrów sygnału wizji i fonii wykonuje główny procesor odbiornika poprzez szynę danych. Ponieważ procesor sygnałowy tv jest zintegrowany "aż do bólu" posiada analogowo -cyfrową identyfikację, obróbkę i demodulację (demodulator PLL) sygnału fonii. To powoduje brak w aplikacji filtrów ceramicznych oraz brak "magicznego punktu" wejścia toru p.cz. fonii, co uniemożliwia podłączenie fonii równoległej. Tor fonii procesora sygnałów tv potrafi pracować we wszystkich systemach -wybór jest realizowany (szyna I2C) przez główny procesor odbiornika - możliwość jego zmiany (np. w menu lub trybie serwisowym) zależy od procesora i wersji oprogramowania.
    W pierwszej kolejności polecam zdobycie maksymalnej wiedzy i informacji technicznej nt. tego odbiornika: Czy posiada tryb serwisowy, jak ten tryb uruchomić i jak się w nim świadomie poruszać. Wiedza ta umożliwi (o ile jest to możliwe), najbardziej "eleganckie technicznie" przestrojenie poprzez wybór w trybie serwisowym wymaganego systemu fonii (D/K). W przypadku braku takiej możliwości można wykorzystać możliwość dostępu do wyprowadzeń filtru SAW znajdującego się pomiędzy wyjściem tunera a wejściem procesora sygnałowego. Przy pomocy odpowiedniej wersji fonii "****" (zasada działania i info na www.****.pl ), można spróbować przesunąć dźwięk systemu D/K do pasma systemu B/G, tak aby "oszukać" tor fonii. Jest to teoretycznie wykonalne, ale trzeba pamiętać, że układy w torze fonii procesora sygnałowego mają swoje wymagania dot. parametrów poziomu i stabilności sygnału. Będzie to test na przyszłość dla fonii "Rymi" -jej przydatności do przestrajania odbiorników tv o podobnych rozwiązaniach układowych.
    W ostateczności pozostaje wymiana głównego procesora na taki, którego wersja softu umożliwia ustawienie systemu D/K.
    Przepraszam za przydługi wywód, ale jak wspomniałem na początku, miałem okazję zetknąć się ostatnio ze sprzętem o zbliżonej konstrukcji -stąd moje przemyślenia i sugestie.
    Opisany problem z przestrojeniem fonii to tzw. "znak czasu" w coraz bardziej zaawansowanych technologiach sprzętu powszechnego użytku. Współczesne odbiorniki tv (nawet te małe, 14-calowe) podlegają tak zaawansowanej integracji układowej że już niebawem zakończy się rozdział przestrajania fonii polegającej na "przysmarkaniu" 3-4 przewodów do układu i "wyrzeźbienia " kunsztownych dźwigarów ze srebrzanki lub innego materiału w celu zamocowania modułu.
    Życzę sukcesów i pozdrawiam.

0
  • #10 31 Sty 2004 01:46
    opelr
    Poziom 29  

No tak oszukanie "kombajna" wydaje się dośc proste ,ale trzeba mieć kawałek aplikacji układu,także co do nietypowego przestrojenia nie polecam zabaw ,a jedynie pomęczyć się ,poczytać .No i powróce do początku ,wiedząc gdzie w układ wchodzi sygnał najprościej jest go "oszukać" tak jak się robiło z konwerterami fal radiowych.

0
  • #11 31 Sty 2004 02:49
    Stef
    Poziom 31  

opelr napisał:
    No tak oszukanie "kombajna" wydaje się dośc proste ,ale trzeba mieć kawałek aplikacji układu,także co do nietypowego przestrojenia nie polecam zabaw ,a jedynie pomęczyć się ,poczytać .No i powróce do początku ,wiedząc gdzie w układ wchodzi sygnał najprościej jest go "oszukać" tak jak się robiło z konwerterami fal radiowych.

Celem przestrojenia Tv fonią ****, trza tylko pięć nóżek SAW odróżnić i znaleźć zasilanie w graniczach 5 do 15 V. Czy to jest takie trudne?
    Jest jeszcze jeden problem, trza to umieć zamontować aby zakłóceń na obrazie nie było. Po kiego grzyba aplikacje, schematy itp?
    Od początku, jak fonia **** pokazała się na rynku, tylko ją stosuję! Pomimo, iż dużo wcześniej miałem do dyspozycji moduły fonii równoległej własnej produkcji! Z początkiem lat osiemdziesiątych, kaj jeszcze w większości zakładów co by fonia była druciki pod SAW podładali.

0
  • #12 15 Lut 2004 11:44
    didas
    Poziom 13  

jest prawdopodobnie ja napisal janwaw !!
    mam pytanie jak sprawdzic czy ten telewizor ma tryb serwisowy i jak go wlaczyc??

0
  • #13 15 Lut 2004 12:05
    janwaw
    Poziom 14  

Witam,
    dane o sposobie uruchomienia i poruszania się w trybie serwisowym są z reguły publikowane w instrukcjach serwisowych sprzętu. Jeżeli nikt na forum nie posiada tych informacji, radzę skorzystać z oferty jednej z firm zajmujących się dokumentacjami dla celów serwisowych. Zajrzyj tutaj: http://www.foxel.com.pl/cgi-bin/schemat.pl i zamów. Mają w ofercie instrukcję serwisową do interesującego Ciebie modelu Samsunga (Dział "Sklep"-wyszukiwarka).
    Pozdrawiam.

0
  • #14 17 Lut 2004 19:48
    didas
    Poziom 13  

czy wie moze ktos jak wejsc w tryb serwisowy tego sprzetu o ile takowy posiada!!

0
  • #15 18 Lut 2004 01:29
    didas
    Poziom 13  

juz wszystko jasne po przez tryb serwisowy nie da sie przestroic i pozostaje fonia RYMI

----------
    tryb serwisowy to Standby--> display-->menu-->mute-->poweron udalo się to odnalesc dzieki pawcio bez jego pomocy ta sztuka by się nie udala

0
  • #16 18 Lut 2004 03:06
    Stef
    Poziom 31  

didas napisał:
    juz wszystko jasne po przez tryb serwisowy nie da się przestroic i pozostaje fonia RYMI

----------
    tryb serwisowy to Standby--> display-->menu-->mute-->poweron udalo się to odnalesc dzieki pawcio bez jego pomocy ta sztuka by się nie udala

Nie myśl że jestem złośliwy, daj Sobie spokój z tym tv i oddaj do zakładu. Zapłacisz 70 PLN, dostaniesz gwarancję (tyle u mnie to kosztuje)! A z fonią RYMI sobie nie poradzisz. Będą zakłócenia obrazu. A niestety nie potrafię Ci na necie wytłumaczyć jak to montować aby było OK.
    Mimo, iż jest to około godziny, czasem to i mniej.

Powodzenia

0
  • #17 18 Lut 2004 09:00
    rtv.service
    Poziom 28  

Proponuje podlonczycz fonie ''MJM'' FG4.

0
  • #18 08 Mar 2004 17:44
    andre41
    Poziom 16  

witam mam podobny temat z Orionem na STV 2246C i odłożyłem temat gdyż żadne przestrojenia nie dają efektu , jeśli nawet da się uzyskać fonię to jest bardzo zaszumiona i nie do słuchania , a włączenie wyjścia foni na n.14 układu nic nie daje . nie próbowałem tylko fonią Rymi ale zapewne efekt nie byłby zadowalający. zamówiłem układ STV2248 który prawdopodobnie jest multisystemowy i wtedy spróbuję jeszcze raz może to przyniesie jakiś skutek . mam jednak prośbę może ktoś już to przerobił i zaoszczędziłby mi czasu na dochodzenie do sedna

0
  • #19 08 Mar 2004 21:45
    Stef
    Poziom 31  

andre41 napisał:
    witam mam podobny temat z Orionem na STV 2246C i odłożyłem temat gdyż żadne przestrojenia nie dają efektu , jeśli nawet da się uzyskać fonię to jest bardzo zaszumiona i nie do słuchania , a włączenie wyjścia foni na n.14 układu nic nie daje . nie próbowałem tylko fonią Rymi ale zapewne efekt nie byłby zadowalający.

Jak nie masz pojęcia jak działa fonia RYMI, to nie pisz bzdetów. Niecała godzina pracy i moduł za 12PLN.
    Może i lepiej kupić kostkę, bo z modułem RYMI raczej sobie nie poradzisz.
    Poniżej adres gdzie znajdziesz materiały dotyczące przestrojeń.

http://www.rymi.pl/

Jest jeszcze jedna mozliwość, odczytałem powyżej, a niżej cytuję

panowie paranoja okazalo się ze prawdopodobnie tuner jes skonstruowany na 5,5 i nie stety nie przepuszcza naszej foni!!!

Pewnie przewód antenowy ma za mały przekrój!

Powodzenia życzę.

0
  • #20 09 Mar 2004 07:43
    andre41
    Poziom 16  

dzięki stef za podpowiedź a raczej że mogłeś się wykrzyczeć , nie jestem zwolennikiem polemizowania więc tego nie zrobię pozdrawiam życzę miłego dnia, a foni rymi rzeczywiście nie stosowałem gdyż dotąd nie miałem zadnego problemu z płytkami MJM które uważam za bardzo dobrej jakości , może będzie okazja wypróbować także rymi .

0
  • #21 09 Mar 2004 08:18
    picador
    Poziom 33  

sprawdź co jeszcze sprzedaje MJM , po prostu kupujesz standardowe fonie kablowe które świetnie chodzą w wiekszości TV i VCR , ale są też inne moduły , sprawdź :wink:

0
  • #22 09 Mar 2004 23:53
    Stef
    Poziom 31  

andre41 napisał:
    dzięki stef za podpowiedź a raczej że mogłeś się wykrzyczeć.

Podałem Ci adres, gdzie dokładnie opisana jest zasada działania i sposób podłączenia. I gdzie to można zakupić.
    To jest Twój problem i Twój telewizor. Ja tego za Ciebię na pewno nie zrobię.
    Moje koszty materiału przy tym przestrojeniu, to 12PLN i może godzina pracy, a Twoje?
    Pozdro.

0
  • #23 10 Mar 2004 01:29
    Zenek
    Poziom 30  

witam, janwaw dobrze opisał sytuację, i wtedy osobiście stosuję Rymi, bo...jakie jest inne wyjście,,,i działa bardzo dobrze
    mjm= jakoś nie zauważyłem, żeby robił coś podobnego...

0