Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar LCD -> LED, tani, ale trudny w realizacji.

slawomir_z 25 Maj 2008 14:05 1454 7
  • #1 25 Maj 2008 14:05
    slawomir_z
    Poziom 12  

Zegar LCD -> LED, tani, ale trudny w realizacji.

Jakiś czas temu (15 lat temu) wpadłem na pomysł zrobienia zegara LED z wykorzystaniem
    modułu z zegarka ręcznego LCD, tego najprostszego godzina i data.

Zaletą tego zegara jest możliwość odłączenia zasiania nawet na kilka lat, a po włączeniu będzie nadal pokazywał aktualną godzinę (zasianie z baterii alkaicznej 1,5V struktury MOS)

Sprawa wydawała się prosta; podłączyć wzmacniacze operacyjne do struktury MOS, a wzmacniacze do LED.

Niestety nie udał mi się rozszyfrować jak połączone są cyfry w wyświetlaczu pomimo iż
    jest tam tylko 13 wyprowadzeń, a wyświetlacz LCD ma 3,5 cyfry.
    Przy podłączeniu napięcia przemiennego 3V do wyświetlacza zawsze palą mi się dwie,
    trzy kreski, nigdy jena poza dwukropkiem.

Ma ktoś pomysł jak rozpracować ten najprostszy wyświetlacz, lub dokumentację???

pozd. Sławek

0 7
  • #2 25 Maj 2008 15:24
    vertim
    Poziom 23  

Google.pl

Post raportowany, proszę rozwinąć swoją wypowiedź
    And!

0
  • #3 25 Maj 2008 17:23
    slawomir_z
    Poziom 12  

Czapki z głów Panie vertim, jeśli coś znajdziesz konkretnego,
    mnie się nie udało.
    Może zapodasz linka?

0
  • #4 25 Maj 2008 17:27
    mkpl
    Poziom 37  

Swieca się te same segmęty tylko w roznych cyfrach? Wyszwietlacz jest napewno multipleksowany

0
  • #5 25 Maj 2008 18:29
    oj
    Poziom 42  

Wyświetlacz LCD jest zupełnie inaczej sterowany a dodatkowo zmultipleksowany nieraz dość nietypowo

0
  • #6 25 Maj 2008 18:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dziwne, że tak mało wyprowadzeń. Jakieś ćwierć wieku temu pomagałem rozgryzać identyczny problem ale tam były wyprowadzone wszystkie segmenty. Do sterowania katod LEDów użyliśmy wtedy po dwa tranzystory dla każdego segmentu (Darlington) - 56 tranzystorów, z czego 28 na pająka. Anoda była sterowana z wyjścia sterującego podłożem. Też Darlingtonem złożonym z dwóch tranzystorów.
    Zasilanie samego zegarka było podniesione do 3V, co dało pewne działania tranzystorów - bez tego segmenty ledwie się żarzyły.

0
  • #7 25 Maj 2008 19:18
    slawomir_z
    Poziom 12  

Wyświetlacz we wszystkich zegarkach które miałem maiły 13 wyprowadzeń, oczywiście poza tymi z melodyjkami.

Wyświetlacz na pewno jest sterowany multipliksowo, tylko nie można znaleźć wspólnego odniesienia dla danego segmenty (części segmentu).

Teraz nie trzeba już stosować tranzystorów, myślę że wystarczy jeden wzmacniacz operacyjny o wzmocnieniu 1 (wzmacnia tylko prąd i nie obciąż źródła)

Miło że ktoś już pracował nad tym tematem.

Kiedyś myślałem nad zrobieniem takiego zegarka z pierwszych zegarków które miały wyświetlacz LED, zamiast LCD i były podświetlane tylko na czas odczytu godziny,
    tu spawa byłaby banalnie prosta wystarczyłoby po jednym tranzystorze, ale nie udało mi się go zdobyć.

0
  • #8 25 Maj 2008 20:46
    mkpl
    Poziom 37  

Ja bzm sie nie ladowal w wymacniacye operaczjne :) zainteresuj się ULN2003

0