Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

laser green pointer - czy faktycznie ma 200mW ?

karol1010 25 May 2008 14:49 6667 23
    karol1010
    Level 21  
    Witam rok temu kupilem na allegro laser "200mW" kosztowal 499zl jest to pointer. nadal jest na allegro.

Zastanawiam sie teraz czy faktycznie ma on 200mW czy tez byl np. podkrecany. najbardziej zdziwil mnie fak brkujacej naklejki informacyjnej na pointerze. Laser swieci dosyc mocno w miare ladnie widac wiazke ale nie jestem pewnien czy to 200mW a nie np. 50mW...
    Przy zasilaniu 3.3V z zasilacza pobiera prad 360mA
    czy ktos z was wie cos wiecej na taki temat??:?:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    .3lite
    Level 17  
    Sprawność kryształów jest na pozomie 15%-10%, to damy, że 15% to te 200mW czyli:

15% = 200mW
    100% = xmW

100*200:15= 1333mW dioda pompująca.

Widziałeś kiedyś aby można było zasilić diody od 500mW z 2 paluszków?

Nie ma czegoś takiego, reszta tego 200mW to jest sama podczerwień który wychodzi poza kryształy.

A pozatym, sam sobie odpowiedziałeś (prąd pobierany to 360mA, a driverek sam ile pobiera?).
    karol1010
    Level 21  
    niewiem czy dobrze zrozumialem. czyli niemozliwe jest ze laser pointer moze miec moc 200mW??
    .3lite
    Level 17  
    karol1010 wrote:
    niewiem czy dobrze zrozumialem. czyli niemozliwe jest ze laser pointer moze miec moc 200mW??

Czerwony owszem może być.
    Ale zielony nie (Nie da się zasilić takiej diody pompującej z 2 baterii paluszków, myśle, że w porywach jest gdzieś 40mW zieleni).
    karol1010
    Level 21  
    czyli oferty na stronach o laserach o mocach 200-250mW kosztujacych nawet 800zl to chwyt marketingowy..?
    .3lite
    Level 17  
    karol1010 wrote:
    czyli oferty na stronach o laserach o mocach 200-250mW kosztujacych nawet 800zl to chwyt marketingowy..?

Tak, poza tym te 200-250mW to raczej dioda pompująca kryształy.

I tylko kupując takie rzeczy, wyrzuca się pieniądze w błoto.
    karol1010
    Level 21  
    czyli gdzie moge kupic laser nie wyrzucajac pieniedzy w bloto?
    mounter
    Level 21  
    takie oferty na allegro o pointerach 100mW i wiecęj to pic na wodę!
    potrzeba minimum 2W diody pompującej byś miał 200mW czystej zieleni,
    nie licząc straty na optyce!

faktyczna moc Twojego pointera to około 20-30mW
    za 300zł możesz już mieć "prawdziwe" 50mW 532nm

Dodano po 1 [minuty]:

mam do sprzedania 1W czerwieni, w 3 modułach po 350mW na analogu

jeśli Cie to interesuje pisz na PW
    karol1010
    Level 21  
    hmm moze nie pic na wode tylko oni poprostu podaja moc diody.. a mozna w jakis prosty sposob zmierzyc taka moc?czyli "zieleni"?
    .3lite
    Level 17  
    karol1010 wrote:

Zależy jaki kolor ;d, wg. mnie to najlepiej poczytać i zrobić samemu.

Dodano po 38 [sekundy]:

karol1010 wrote:
    hmm moze nie pic na wode tylko oni poprostu podaja moc diody.. a mozna w jakis prosty sposob zmierzyc taka moc?czyli "zieleni"?

Filtr IR na wyjście i urządzenie do mierzenia mocy wiązki.
    mounter
    Level 21  
    .3lite wrote:
    karol1010 wrote:

zrobić samemu?! do dopiero wyrzucisz kase w błoto!
    jeśli sie na tym nie znasz, kup profesjonalny moduł!
    .3lite
    Level 17  
    mori.pl wrote:
    .3lite wrote:
    karol1010 wrote:

zrobić samemu?! do dopiero wyrzucisz kase w błoto!
    jeśli sie na tym nie znasz, kup profesjonalny moduł!

Zapewne najlepiej kupić jakiś laser pointer czerwony 150mW za 200zł niż zrobić owy z uszkodzonej nagrywarki dvd za 5zł.

Zielony także robie, akurat za diode 808nm 200mW zapłaciłem 60zł, a kryształy mam za 30zł.

Ależ oczywiście, nic nie wiem po co w ogóle się udzielam w tym temacie.

I NAJWAŻNIEJSZE:

Największa frajda jest jak zrobi się coś samemu, zrozum.
    mounter
    Level 21  
    ha :) akurat małe doświadczenie w projektorach i laserach mam...

ja wywaliłem 1000zł, bo chciałem budować z 2W 808nm diody - zieleń
    i co?
    leży to dalej u mnie nie tknięte!

czas!
    justowanie, ustawianie kryształów, kalibrowanie i wyliczanie optyki...

bezpieczeństwo?
    jakie masz filtry?

gratuluję odwagi i współczuję głupoty, jeśli świecisz
    takim modułem homemade na dyskotekach :)

mam 500mW 532nm i wiem co taka moc potrafi zrobić...
    nie raz sie poparzyłem

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic945992.html
    .3lite
    Level 17  
    mori.pl wrote:
    ha :) akurat małe doświadczenie w projektorach i laserach mam...

ja wywaliłem 1000zł, bo chciałem budować z 2W 808nm diody - zieleń
    i co?
    leży to dalej u mnie nie tknięte!

czas!
    justowanie, ustawianie kryształów, kalibrowanie i wyliczanie optyki...

bezpieczeństwo?
    jakie masz filtry?

gratuluję odwagi i współczuję głupoty, jeśli świecisz
    takim modułem homemade na dyskotekach :)

mam 500mW 532nm i wiem co taka moc potrafi zrobić...
    nie raz sie poparzyłem

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic945992.html]

Eeeee, ja to robie dla siebie jak narazie :) Poza tym mam klejone kryształy więc nie ma mowy o justowaniu.

A czy ja powiedziałem, że nie wiem co taka moc znaczy? Oczywiście może i nie posiadam, ale wiem to co wiem.

Pozdrawiam i powodzenia dalej :)
    bolek
    Level 35  
    ostatnio z ciekawości zapytałem pewnego gościa z allegro na temat jego dużej mocy wskaxników. Ku mojemu zdziwieniu odpisał że pobór prądu to blisko 1A... czyli istnieje relana szansa że będzie miał tyle co napisane. Dwa, wskaźnik konstrukcją był podobny do latarki LED.
    .3lite
    Level 17  
    bolek wrote:
    ostatnio z ciekawości zapytałem pewnego gościa z allegro na temat jego dużej mocy wskaxników. Ku mojemu zdziwieniu odpisał że pobór prądu to blisko 1A... czyli istnieje relana szansa że będzie miał tyle co napisane. Dwa, wskaźnik konstrukcją był podobny do latarki LED.

Ale tak przy poborze prądu "blisko" 1A nie uzyskasz 200mW zieleni, dajmy na to, że ten przelicznik prądu do mocy to 0.75, czyli dioda to gdzieś 750mW z której uzyskamy tak czy siak gdzieś z 75mW zieleni przy normalnej pracy (może w porywach więcej?).

I ciekawi mnie ile 2 baterie paluszki wytrzymują przy poborze prądu 1A.

(btw. wiem, że dużo więcej wiesz odemnie, ale zawsze coś mogę napisać wg. mego zdania)
    bolek
    Level 35  
    Bateria to CR ileś tam. Dziś diody niejednokrotnie mają 1W/A. Dobry kryształ też ma >20% sprawności.

Pomijam fakt że jest to chińczyk, nie mniej jednak wskaźnik o takich parametrach mógł by być jak najbardziej realny. Tyle jesli chodzi o teorie. Teraz trzeba by było takie cuś kupić i zmierzyć. Ja mogę zrobić to drugie :)
    .3lite
    Level 17  
    bolek wrote:
    Bateria to CR ileś tam. Dziś diody niejednokrotnie mają 1W/A. Dobry kryształ też ma >20% sprawności.

Pomijam fakt że jest to chińczyk, nie mniej jednak wskaźnik o takich parametrach mógł by być jak najbardziej realny. Tyle jesli chodzi o teorie. Teraz trzeba by było takie cuś kupić i zmierzyć. Ja mogę zrobić to drugie :)

Przecież założyciel tematu kupił jeden :D
    btw. Masz jeszcze kryształy? bo wkrótce bym wziął od Ciebie.

Edit:
    Wysłałem maila do jednej osoby z allegro która zajmuje się sprzedawaniem takich pointerów(ciekawi mnie czy w ogóle odpowie).
    mounter
    Level 21  
    .3lite ja mam kryształy :) jesli chcesz mam też diode 1,6W 808nm
    .3lite
    Level 17  
    Wiesz, wolałbym klejone bo przecież przy justowaniu można dostać *****cy :)
    karol1010
    Level 21  
    a ja mam jeszcze pytanie rozebralem swoj pointer i po zdjeciu soczewek (kominatora) ukazal sie "pryzmat" i z boku fotodioda, podejzewam ze ta mala jasna kosteczka pod spodem to wlasnie krysztal. po podlaczeniu lasera byl robzierzny promien ale nie tak bardzo, za to z odleglosci kilku centymetrow niesamowicie "pali". czy sa tam jeszcze jakies soczewki w srodku? bo zdjalem dwie i promien jest o wiele bardzie intensywny i plamka nie jest taka ziarnista. dodam ze soczewki wygladaja na szklane.

bolek
    Level 35  
    .3lite wrote:
    bolek wrote:

Przecież założyciel tematu kupił jeden :D
    btw. Masz jeszcze kryształy? bo wkrótce bym wziął od Ciebie.

Edit:
    Wysłałem maila do jednej osoby z allegro która zajmuje się sprzedawaniem takich pointerów(ciekawi mnie czy w ogóle odpowie).

Temat "nędznych wskaźników", czyli zasilanych paluszkami i poborze prądu na poziomie 400mA został wyczerpanay- maja kilkadziesiąt mW MAX!.

tak jak mówiłem, wksaźnik który ja opisałem wygladał całkiem solidnie- gruby... zasilany akumulatorkiem.

Moduł Karola to moduł a APC (auto power controll), nie mam z nimi miłych doświadczeń. Kryształ można poznać po tym że 3/4 jego części jest białe, a reszta rózowa.
    .3lite
    Level 17  
    Quote:
    Witam serdecznie. Dioda pompująca pobiera około 300mA prądu. Baterie wystarczają na około godzinę ciągłego użytku lasera (przy normalnym uzytkowaniu jak pokazy astronomiczne, lekcje fizyki jest to około 3-5 dni). Laser wypromieniowuje 240mW na co składa się podczerwień jak i fala 532nm (którą odbieramy jako zieleń). Posiadamy lasery o mocy czystej 250mW zielonej wiązce w cenie 1999zł. Z poważaniem

No i poprostu dobry facet, odpowiada sensownie a nie wciska kit.
    nktn
    Level 2  
    Podobnie jak kolor promienia laseru, jestem zielony w tym temacie :)
    Mam nadzieje, ze pomimo to wytlumaczycie mi jedna kwestje:
    skoro ten laserm a niby 200mW,a w rzeczywistosci ma ich kilkadziesiat, to ile bedzie mial taki opisany jako 100mW?
    Znacie jakies sprawdzone laserki o mocy wystarczajacej do wypalenia wzoru w tworzywach sztucznych jak polietylen?
    Jakiej mocy potrzebuje do tego (czytelme, ze >80mW) i ktory laser w RZECZYWISTOSCI mi takowa moc zagwarantuje?
    Z gory serdeczne dzieki za odpowiedz!