Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie cb w samochodzie

25 Maj 2008 15:37 6754 18
  • Poziom 13  
    Witam

Kupiłem radio cb uniden pro 520 xl oraz antene montażową lemm at-1200 (ok 1,2 m). Zamontowalem wszystko w samochodzie i zacząłem zestrajac, no i tutaj pojawily sie problemy. Cały czas najlepszy wynik SWR mam na kanale 1 (mimo iż cały czas skracałem promiennik to wyniki sie zmieniały ale wynik zawsze byl najlepszy na 1 kanale) oto moja tabela (najpierw regulowałem wsuwaniem anteny, a potem zaczalem ucinac):

max wysunieta k1=1,6 k20=1,75 k40=2,0
    max-1/4 k1=1,5 k20=1,7 k40=1,9
    max-1/2 k1=1,3 k20=1,5 k40=1,65
    max-3/4 k1=1,2 k20=1,35 k40=1,55
    min wysunieta k1=1,2 k20=1,3 k40=1,5

przycinanie (lacznie przyciąlem 3,5cm):
    -0,5cm k1=1,15 k20=1,25 k40=1,4
    -1cm k1=1,1 k20=1,2 k40=1,35
    -1cm k1=1,1 k20=1,19 k40=1,3
    -1cm k1=1,05 k20=1,1 k40=1,2

No i tutaj dałem sobie spokój, bo uznałem ze 3,5 cm to sporo jak na firmową antene.

W instrukcjach zestrajania m.in. z elektrody są wskazówki że najlepszy wynik powinien być na środku pasma czyli na 20 kanale, a na kanale 1 i 40 powinien wzrastać nieznacznie.

Dlaczego otrzymałem takie wyniki mimo skracania - czy powinienem dalej skracać?
    Czy moje ostateczne wyniki mogą być i jaki mają one wpływ na działanie cb ?

pozdrawiam
    Marek

11.1 umieszczanie w tytule tematu terminów zastępczych jak: "pomoc", "problem", "pilne"itp., - post edytowałem /yes2mike/
  • Poziom 20  
    Witam musisz jeszcze skrocic ta antene. Z doswiadczenia wiem ze anteny lemma stroja sie kaprysnie. Napisz gdzie jest zamontowana antena. Ps. Dostrojenie anteny ma wplyw na prace nadajnika, oraz uzyskanie jak najwiekszej sprawnosci strojonej anteny. Pozdrawiam BASKOM
  • Poziom 12  
    Witam,

Zamiast przycinać bat, proponuję rozmontować głowicę anteny i regulować umieszczoną tam cewką. W razie czego cewkę zawsze nawiniesz nową a bata nie rozciągniesz :). Cewką reguluje się na dwa sposoby: zwiększanie i zmniejszanie liczby zwojów oraz poprzez regulację odstępów międzyzwojowych. Strój na kanale 20, tam powinna być gleba.
  • Poziom 28  
    Wyniki jakie osiągnąłeś są wystarczające. Nic więcej nie zmieniaj a na pewno nie ruszaj cewki.
  • Poziom 20  
    Zgodze sie z przedmowca. W zadnym wypadku nie ruszaj cewki!! swr 1.2 jest dobrym wynikiem ;)
  • Poziom 12  
    Zawsze stroiłem samochodówki cewką, z doskonałymi rezultatami. Cewkę zawsze można dorobić a dłuższy promiennik jest lepszy.
  • Poziom 12  
    Z pomiarów wynika , że antena jest dalej za długa. Jeżeli masz kogoś z radiem z kilkoma czterdziestkami to poproś o zrobienie pomiarów na niższej czterdziestce. Dowiesz się wtedy gdzie dokładnie antena ma rezonans.
  • Poziom 13  
    baskom napisał:
    Witam musisz jeszcze skrocic ta antene. Z doswiadczenia wiem ze anteny lemma stroja sie kaprysnie.

A czy jest pewność że SWR na kanale 1 się podniesie po kolejnym skróceniu?
    Chciałbym doprowadzić do stanu książkowego najmniejszy SWR na kanale 20 i nieznacznie większy na kanale 1 i 40.
    Gdy SWR na kanale 1 dojdzie do 1 to zacznie sie w końcu podnosić - kiedy następuje ten moment ?

baskom napisał:
    Napisz gdzie jest zamontowana antena. Ps. Dostrojenie anteny ma wplyw na prace nadajnika, oraz uzyskanie jak najwiekszej sprawnosci strojonej anteny. Pozdrawiam BASKOM

Antena jest zamontowana na uchwycie montażowym na klapie tylnego bagażnika po lewej stronie - równo z dachem auta (auto typu hatchback)

Czy miejsce gdzie się stroi antenę ma jakiś wpływ na odczyty reflektometru ?
  • Poziom 15  
    A co by było jeśli promiennik był o te 3 cm za krótki. Tak się stroi anteny. Producent przewiduje że antena nie będzie na środku dachu i daje jakiś zapas. Za pomocą imbusika masz możliwość regulacji i jeśli przytniesz o 0,5 cm za dużo to możesz promiennik jeszcze wyciągnąć. Ani przy odbiorze, ani przy nadawaniu znacząco się nie polepszy. Jeśli coś już robisz to zrób to dobrze.
  • Poziom 28  
    A ja nie ruszałbym już anteny. Jaką dokładność ma ten reflektometr? Na profesjonalnym analizatorze może okazać się, że antena będzie zbyt krótka.
  • Poziom 15  
    Ja też bym to zostawił, ale jeśli nie przytnie to nigdy nie sprawdzi czy zwiększy się WFS na 1 kanale. Wskaźnik co najwyżej może być źle zeskalowany (pokazywać inną wartość), ale jeśli na skrajach ustawisz równy WFS to w środku będzie najniższy i to samo powinien pokazać analizator.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    mzuber napisał:
    oto moja tabela (najpierw regulowałem wsuwaniem anteny, a potem zaczalem ucinac):

I tak trzeba było zostawić. Wynik jak najbardziej do przyjęcia a tnąc tylko pogorszyłeś antenę nie zyskując nic w zamian. Różnica w SWR na poziomie 0,2-0,5 jest nie do usłyszenia.
  • Poziom 13  
    Pe.Ka napisał:
    mzuber napisał:
    oto moja tabela (najpierw regulowałem wsuwaniem anteny, a potem zaczalem ucinac):

I tak trzeba było zostawić. Wynik jak najbardziej do przyjęcia a tnąc tylko pogorszyłeś antenę nie zyskując nic w zamian. Różnica w SWR na poziomie 0,2-0,5 jest nie do usłyszenia.

Nic straconego - jak wysunę ją na maksa i przyblokuje imbusem, to będę miał zbliżone parametry, tylko pytanie czy takie ustawienia negatywnie nie wpłyną na samo radio, sygnał odbity, przeciążanie końcówki, etc.

Poza tym skoro to poprawne wartości to dlaczego, nikt w tych cholernych poradnikach (faq) o strojeniu anten cb o tym nie napisał ! Wszyscy piszą tylko że na kanale 20 SWR ma być bliski 1 a na kanale 1 i 40 trochę więcej niż na kanale 20. Nikt natomiast słowem nie piśnie jakie mogą być od tego odstępstwa i jak to wpłynie na samo radio jak i sygnał wysyłany i odbierany

Dlatego ciąłem ! - żeby zbliżyć się do tych wartości.

Ale widzę że tutaj także zdania są podzielone - jedni mówią ciąć dalej, inni że niepotrzebnie ucinałem to co uciąłem :)

Teraz już sam nie wiem jak powinno być dobrze :(
  • Poziom 15  
    Jesteś w takiej sytuacji że praca z wysokim WFS nie szkodzi, co nie oznacza że może być lepiej. Różnice nie będą odczuwalne. Nikt ciebie na pewno nie zgani za to, że ustawisz WFS na skrajach równy a na środku najniższy. Powiedziało się A (przyciołeś) trzeba powiedzieć B (ustaw prawidłowo).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    mzuber napisał:
    Poza tym skoro to poprawne wartości to dlaczego, nikt w tych cholernych poradnikach (faq) o strojeniu anten cb o tym nie napisał ! Wszyscy piszą tylko że na kanale 20 SWR ma być bliski 1 a na kanale 1 i 40 trochę więcej niż na kanale 20. Nikt natomiast słowem nie piśnie jakie mogą być od tego odstępstwa i jak to wpłynie na samo radio jak i sygnał wysyłany i odbierany

Dlatego ciąłem ! - żeby zbliżyć się do tych wartości.

Jest to jakiś teoretyczny ideał, do którego warto dążyć ale nie samym SWR antena żyje. Przy wąskich antenach to pół biedy bo się szybko ustawi ale jak masz antenę, która się stroi szeroko i np przez 3MHz SWR jest niski to można ciąć i ciąć żeby do tego optimum dojechać bo komuś się w cewce ciut inaczej nawinęło. Gwoździa od biedy też się da zestroić na 1.0 tylko jaką on będzie miał sprawność? W czasie jazdy antena sie buja więc SWR i tak lata jak opętany. To czy będzie 1.0 czy 1.2 w spoczynku nie ma znaczenia. Zmierz sobie SWR jak się antena buja :]
    Ja bym na Twoim miejscu już nie ruszał.
  • Poziom 34  
    Witam serdecznie! U kolegi "mzuber" prawdopodobnie jest już wszystko dobrze z tą AT 1200 "lemm". Dodam jednak że miałem przyjemność swego czasu montażu AT 1200 na kilkudziesięciu identycznych kabinach pojazdów (w tym samym optymalnym miejscu) i tylko 80% tych anten pracowała poprawnie. W pozostałych okazały się być zbyt słabo (luzno) względem karkasu nawinięte cewki lub słabo dogrzane połączenie drutu cewki do elementów karkasu. Ciekawe w jakim aucie montujesz zestaw i w jakim miejscu zainstalowałeś antenę?

p.s. dobrze że to nie AT 71 lub 72 tzw. Magnum. Szybciej w porównaniu do innych anten łapie wigoć (oksydacja) + niedokładne wykonanie cewek jak w 1200. : )

Dodano po 16 [minuty]:

Tak jak koledzy sądze iż wynik SWR 1,2 (1,3) jest relatywnie dobry. Jednak zależy też czy używasz urządzenia pomiarowego godnego zaufania... : )
  • Poziom 34  
    oj... napisałeś w którym miejscu zainstalowałeś antenę : )) W miejscach Twojej instalacji anteny faktycznie mogą występować takie anomalie przy pomiarze SWR/WFS, nawet używając odpowiedniej aparatury pomiarowej.
  • Poziom 12  
    Myślę, że jeśli zależy ci na długości anteny (a powinno) i niechcesz dalej skracać, a jednak chcesz "idalnie" dostroić antenę, to pokuś się o dostrojenie cewką.
    Mam takie antenki i wykonane cewki w tych lemmach są bardzo mało skomplikowane. Trudno je popsuć chociaż wszystko możliwe. Jak SWR wykazuje za długi promiennik to zostawiając promiennik cewkę lekko rozciągamy tak żeby zwoje były na większej długości lub jak brakuje miejsca już na rozciągnięcie to odejmujemy zwoje. I tak się bawimy aż doprowadzasz do wartośći optymalnych.

Kolego , zobacz kiedy był ostatni wpis 28 maj 2008, a więc ponad rok temu.
    Regulamin pkt. 13 . [SP5ANJ]