Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie obciążeń AC230V ??

25 Maj 2008 20:08 1599 13
  • Poziom 16  
    Witam,
    Temat był wałkowany, rozważano dylematy, czy optotriak/triak, czy przekaźnik - jednym wychodziło lepiej jedno, a innym drugie - teraz sam będę testował.
    Układ ma załączać między innymi silniki wentylatorów, więc trochę obawiam się o triaki.

Przymierzam się do zrobienia termostatu, ale najpierw zrobię płytkę testową do załączania obciążeń 230VAC. Planuję sprawdzanie zarówno rozwiązań z triakiem, jak i z przekaźnikiem.
    O ile sprawa z triakiem koncepcyjnie jest prosta - optotriak załączający w zerze, triak i kawałek snubera, to nie mogę doszukać się wiele na temat sterowania przekaźnikiem, w taki sposób, aby przekaźnik nie szkodził procesorowi.
    Myślę o wysterowywaniu przekaźnika (z cewką na 5V) przez rodzaj klucza zrobionego z pary tranzystorów n-kanał/p-kanał (chcę sprawdzić na takich, a nie na jednym bipolarnym) + dioda na zaciskach cewki.

Czy coś oprócz tego można zrobić - dołożyć jakieś kondensatory, dławiki, jakiś porządny układ zasilania procesora ??

Zastanawiam się też nad scaleniem tych dwóch koncepcji i użyciem przekaźnika z cewką na 230V włączanego w zerze przez optotriak.

Tak, czy inaczej jestem na etapie knucia i wszystkie sugestie są bardzo mile widziane.

Z góry dzięki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Najprościej do np. grzałki jest zastosować tranzystor bipolarny np NPN który bedzie zalaczal pzrekaznik z kolei ktory zalacza obciazenie. Nalezy pamietac aby pomiedzy nozki od zasilania pzrekaznika dolaczyc jeszce diode.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Witam.
    Jak byś jeszcze napisał jakiej mocy będą załączane urządzenia............
  • Poziom 16  
    Michał_z1 napisał:
    Witam.
    Jak byś jeszcze napisał jakiej mocy będą załączane urządzenia............

Planów precyzyjnych jeszcze nie ma, w tej chwili kombinuję koncepcyjnie, ale myślę, że przekaźniki załączałyby obciążenia max 250W (wentylatory).
    Ewentualne grzałki (tu moce rzędu 1-1,5 kW) to już bez ryzyka mógłbym sobie załączać triakiem np. BTA12, bo to elementy nieindukcyjne.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    jak zrobisz wg sztuki to będzie ok.
    Odpowienie prowadzenie scieżek (zwłaszcza zasilania), kondensatory
    Układy gasikowe na elementy wykonawcze
    Przekaźniki zasilaj nie z napięcia procesora, lecz np z przed stabilizatora.

Ogólnie triaka można zagotować przy indukcyjności małej mocy- zalezy jaki ma "cos fi"
  • Poziom 16  
    bolek napisał:
    jak zrobisz wg sztuki to będzie ok.
    Odpowienie prowadzenie scieżek (zwłaszcza zasilania), kondensatory
    ...

Zastanawiam się, czy dodanie elektrolitów po jakieś 10u przy samym procesorze (razem ze standardowymi kondensatorami 100n, które mam przy samej podstawce procesora) nie byłoby zasadne.

I jeszcze jedno: pin !RESET procesora podciągam do zasilania przez rezystor 22k. Może tu też jakiś kondensator dostawić, ewentualnie delikatnie zmniejszyć wartość rezystora (np. do 15k) ??
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam

RESET

Co do wyprowadzenia resetu to znajdziesz na forum tyle opini ile jest możliwości i nie ma co dużo dywagować. Robiłem układy, w których wyprowadzenie było podciągane rezystorem, rezystorem i kondensatorem do masy i pozostawiałem wiszące. Wszystkie działały.

KONDENSATORY

Dawanie ich niezliczonej ilości może w skrajnym przypadku pogorszyć sprawę a nie polepszyć. Zasada: jeden układ + jeden elektrolit (kilkanaście, kilkadziesiąt µF) + jeden kondensator stały (47÷470nF) załatwia sprawę.

PRZEKAŹNIKI I ELEMENTY WYKONAWCZE

Zasilanie przekaźników lepiej pobierać sprzed stabilizatora czyli zazwyczaj z głównego kondensatora filtrującego. Tranzystor zabezpiecza się dołączając równolegle diodę co cewki. Stare rozwiązania to dołączenie kondensatora. Dioda 1N4148 w zupełności wystarcza dla typowych przekaźników typu 4088, RM, Finder, itd. Przy większych cewkach gdzie energia w impulsie mogłaby być większa lepiej dać 1N4007. Do sterowania przekaźnikiem najlepiej użyć jednego tranzystora. Łączenie ich w kilka stopni niczego nie wnosi do pracy układu a sam układ staje się poprostu nadmiarowy - droższy. Do małych (wspomnianych) przekaźników wystarcza zazwyczaj tranzystor BC547. Jednak przy napięciu cewki przekaźnika 5V już nie musi. Trzeba albo dać BC337-40 albo jeszcze lepiej BS170.

TRIAKI/OPTOTRIAKI

Na ten temat właściwie można napisać dużo ale napiszę tak: warto stosować układy gasikowe ale nie bezmyślnie. Bezmyślnie dany układ to tak jak by go nie było. Wartości podane w notach wystarczają zazwyczaj w 85÷90% przypadków. Pozostałe 10÷15% to przypadki kiedy triaki sobie lecą nieczęsto ale jakoś regularnie. Problem w tych ukąłdach sprowadza się do pojęcia czas narostu. Triaki są takimi elementami, które nie lubią zbyt szybkiego narostu napięcia - czyli pracy w dużym poziomie zakłóceń gdzie występują wyższe harmoniczne. Wtedy zaczyna się jazda. Wiele osób wymyśla różne zabezpieczenia z coraz to lepszymi, doskonalszymi elementami ale te triaki i tak prędzej czy później polecą. Warystory czy transile chronią przed przepięciem a nie szybkim narostem napięcia. Warto bardzo uważnie poszperać po notach katalogowych i poczytać wszystkie gwiazdki. Można znaleźć wiele cennych uwag ale jednej słusznej metody nie ma.

--
    pozdrawiam
  • Spec od GSM
    Zrób wyjście przekaźnikowe. Jest najbardziej uniwersalne. A wiadomo że grzałki i wentylatory to trzeba zewnętrznym stycznikiem załączać.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    cyberdar napisał:
    KONDENSATORY

Dawanie ich niezliczonej ilości może w skrajnym przypadku pogorszyć sprawę a nie polepszyć. Zasada: jeden układ + jeden elektrolit (kilkanaście, kilkadziesiąt µF) + jeden kondensator stały (47÷470nF) załatwia sprawę.

pewnie! np ARMa czy dsPIC33 ktory ma 100 nozek i 8 nozek zasilania odfiltrujesz jednym kondensatorem stalym <: siur. na pewno bedzie dzialac... CZASEM. moze i w wiekszosci przypadkow, ale nie ZAWSZE.

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 16  
    A co sądzicie o załączaniu przekaźnika (z cewką na 230V) przez optotriak z detekcją zera. Zakłócenia od iskrzenia styków mniejsze, bo wyłączanie i załączanie w zerze, cewka też zasilana z 230V, więc nie dawałaby szpil po zasilaniu.

Poszukam jakiegoś przekaźnika i sprawdzę, czy da rade wysterować to z optotriaka.
  • Spec od GSM
    Co ty się boisz tych przekaźników? Dajesz przekaźnik 5V przez tranzystor. A wyjście (2 styki) do złącza wyjściowego. A co podłączysz do złącza to już inna sprawa (np. cewka stycznika 230V).
  • Poziom 16  
    Witam.
    Ja osobiście montuję w płytkę razem z całym układem uP jako elementy wykonawcze (jeśli steruje czymś innym niż żarówka) przekaźniki na 12V o bardzo małym obciążeniu styków rzędu 0.5....1A wraz z zasadą tranzystor+dioda po stronie uP. Dalej steruję przekaźnikami większej mocy lub też stycznikami, daje mi to możliwość zmieszczenia układu w małej obudowie, oraz ewentualne oddalenie go na dalsze odległości bez stosowania przewodów o większych przekrojach...........
    pozdrawiam.
    p.s. reset do VCC przez 10....47k, 100n jak najbliżej VCC i GND procesora..........i tak od ładnych paru lat.
  • Poziom 31  
    Witam

:arrow: Freddie Chopin albo ja się mylę albo ostatnio jakiś czepialski się zrobiłeś. Może zamiast krytykować dorzuciłbyś coś sensownego a nie nabijał punkty debilnymi wpisami. W moim poście starałem się zebrać informacje startowe dla osoby początkującej, niezorientowanej a nie wykładać teorię elektroniki. Chłopie wyluzuj.

--
    pozdrawiam
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    cyberdar napisał:
    W moim poście starałem się zebrać informacje startowe dla osoby początkującej, niezorientowanej a nie wykładać teorię elektroniki.

nikt tu o teorii nie mowi. czyta praktyka, a ty tego poczatkujacego od poczatku zlego nawyku chcesz nauczyc. 100n na KAZDEJ nozce zasilania i kropka.

0x41 0x56 0x45!!