Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

olinek2 24 Sty 2010 10:52 227699 360
    lechoo
    Poziom 39  
    W wersji elektronicznej artykułu faktycznie jest błąd w wykazie elementów...
  • TermopastyTermopasty
    lorak17
    Poziom 15  
    MARIUSZ R napisał:
    Coś się koledze lorak17 rozjechało.Nie wiem skąd kolega zaczerpnął wykaz i dokumentacje,ale odnośnie sterowania jest czarne na białym że występuje BC327.Tak w schematach jak i w wykazie.Elektronika to dziedzina gdzie pośpiech nie jest wskazany.Radzę dokładniej czytac dokumentacje tak dla własnego bezpieczeństwa.
    Pozdrawiam;)

Kolega nie doczytał dokładnie mojej wypowiedzi, chodziło mi o to że świadomie zastosowałem zamiennik BC327 o podobnych parametrach, lecz zamiennik okazał się nieodpowiedni bo załączane klucze przez pewien minimalny ale jednak czas były załączone jednocześnie. Gdybym zastosował NPN to najprawdopodobniej klucze by nie ruszyły i uszkodziły by się diody 1N4148.

Mam jeszcze jedno pytanie czy poprzez zastosowanie IGBT na większy prąd możliwe jest zwiększenie prądu spawarki, bez zwiększania pojemności zasilacza? Zastosowałem FGH75N60UF 600V, 75A Field Stop IGBT i podczas spawania mierzyłem prąd bocznikiem i maksymalny prąd uzyskany przy skrajnym położeniu potencjometru to około 160A.
    lechoo
    Poziom 39  
    Raczej problem tkwił z zbyt powolnym wyłączaniu kluczy, które w tym układzie MUSZĄ być załączane i wyłączane jednocześnie. Jeśli chodzi o pojemność kondensatorów - najczęściej stosuje się 470uF na każde 50A prądu wyjściowego. Im większa pojemność tym lepiej wygładzony prąd (mniejsze tętnienia o częstotliwości 100Hz) uzyskamy na wyjściu, ale nie ma co przesadzać...
    *vip*
    Poziom 17  
    Witam,
    Przymierzam się do budowy spawarki wg artykułów z EDW 01/02 - 2009.
    Mam pytanie - znalazłem u siebie trafka, których zdjęcie zamieszczam poniżej. Czy mogę ich użyć jako dławik / transformator główny ?
    Oba prawdopodobnie mają karkasy w kształcie okręgu (patrząc od góry) ze szczeliną na środkowym słupku rdzenia.
    To po lewej pochodzi z przetwornicy impulsowej od telewizora, po prawej z przetwornicy od monitora.
    Wymiary mają zbliżone - to po lewej trochę większe.
    To rozebrane ma wymiary:
    Złożona ramka: 19,7mm/42,6mm/42,2mm/7,2mm ścianka w najgrubszym miejscu
    Środkowa kolumna: średnica 17,2mm, a szczelina około 1,3mm - trzeba będzie rozpiłować.

Na początek 100-115A by mi wystarczyło.

Mam jeszcze pytanie odnośnie diód wyjściowych - prostownik z nich złożony ma być przed dławikiem, tak ? Dlaczego więc na schemacie blokowym są zaznaczone tylko 2 diody, a w opisie pisze 2x Byv255/200 - czyli dwie podwójne diody ?

No i nigdzie też nie doczytałem się na jakie napięcie należy dać przekaźnik szesnastoamperowy. 12V będzie ok ?

Oprócz tego nie mogę się dopatrzyć skąd podciągnąć linię +5V do sterownika.

Ciekawi mnie jeszcze kwestia przekładnika - piszecie, że ważne jest odpowiednie podłączenie końcówek - dobra, ale jak rozpoznać gdzie jest początek, a gdzie koniec uzwojenia, które się nawinęło i które z wyprowadzeń podłączyć do masy, a które do D7?

Ostatnie pytanie - na jaki prąd powinien być ten bezpiecznik automatyczny ?

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
    buru83
    Poziom 12  
    Kolego vip. Musisz przeczytać artykuł powoli i ze zrozumieniem. Ja też sie namęczyłem żeby zrobić tą spawarkę. Znajdziesz tam większość odpowiedzi. Diody są połączone równolegle.
  • TermopastyTermopasty
    *vip*
    Poziom 17  
    Artykuł przeczytałem cały, łącznie z całym tym tematem i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania - dlatego piszę na forum.

Najbardziej interesuje mnie kwestia, czy te trafa ze zdjęcia się nadadzą i jaki mogę na nich uzyskać prąd.
    buru83
    Poziom 12  
    Napisze tak. Jeśli nie masz dużej znajomości w zasilaczach impulsowych to rób dokładnie wg. opisu. może Ci się uda. w innym wypadku nie dojdziesz końca. Chyba że pomoże Ci inny bardziej obeznany forumowicz.
    *vip*
    Poziom 17  
    Czyli sugerujesz żebym kupił gotowe rdzenie z karkasami EE65, a tymi moimi trafami nie zawracać sobie głowy, bo bez odpowiedniej wiedzy nie ma szans uruchomić na nich tej spawarki ?
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    *vip* zadam Ci podstawowe pytanie.Z jakiego materiału są te rdzenie.Jak nie wiesz to nie kombinuj.Nie zaprzeczam że nie można z tego nic wykrzesać ale to wymaga wiedzy i czasu na eksperymenty ,nie wspomnę o mierniku indukcyjności.
    PERKUN
    Poziom 12  
    Dzięki lechoo za odpowiedź:) zamówiłem dzisiaj takie jak powinny być czyli IRG4PC50W . Chciałem sie dowiedzieć jeszcze czy mogą być zastosowane tranzystory z wbudowaną diodą?? uruchomiłem wstępnie spawarkę na IRF460 (takie posiadałem w domu) wszystko działa nawet ciekawie, żarówka 60W lekko się zajarza po włączeniu przekaźnika po czym gaśnie a gdy zrobię zwarcie na wyjściu powoli się zaświeca. Po podłączeniu bez żarówki dało sie spawać elektrodą 2.5mm gdy zwiększyłem prąd poza połowę potencjometru zdążyłem zrobić 10mm spawu i tranzystory wyparowały :)
    Yarko74
    Poziom 11  
    Witam czy rdzeń E71 z materiału 3C94 nadaje się zamiast 3C90? Jaka jest różnica ?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Nadaje się. Jest lepszy.
    buru83
    Poziom 12  
    Witam po chwilowej przerwie. Mam szybkie pytanie i potrzebuję w miarę szybko odpowiedź. czy tą spawarką można spawać metodą tig.? napięcie będzie odpowiednie?
    ffff
    Poziom 16  
    Witam jako Tig można spawać po zajarzeniu łuku nap. spadnie do ok 22v 25v
    olinek2
    Poziom 23  
    Tak tą spawarką pospawasz TIG, można dorobić moduł wyzwalania przetwornicy (przymykanie UC przez np. fototranzystor). Do zajarzenia przydałby się układ bezstykowego zajarzania, ale do domowych prac można inicjować łuk na płytce grafitowej, a potem przenieść go na materiał :)
    norbi1200
    Poziom 10  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie przekładnika prądowego transformatora głównego.
    W artykule z Edw wg obliczeń do transformatora E71 3C90 ilość zwojów wynosiła 50,
    dalej w artykule doczytałem ze przekładnik powinien mieć 100 zwojów.
    Która ilość zwojów wybrać dla transformatora E71 3C90 nawiniętego wg przykładowych obliczeń?
    Pozdrawiam
    Norbert
    olinek2
    Poziom 23  
    Masz podane w artykule czemu, wszystko zależy od rezystora bocznikującego przekładnik...
    norbi1200
    Poziom 10  
    Witam
    Uruchamiałem jakiś czas temu te spawarke, i po teście ze spaleniem cienkiego przewodu
    z zabezpieczeniem zarówką , odłaczyłem żarówke i spróbowałem spawać
    i sie spalily IGBT, zwarcie na nich.
    Dołączyłem zdjęcia z oscyloskopu, opis nastaw w nazwie lub ze zdjęcia.
    Pomiary przebiegów na bramkach robiłem z przewodem masy oscyloskopu podłączonym pod minus falownika,
    na mostku prostowniczym.
    Pomiary przekładnika z przewodem masy oscyloskopu podłączonym pod minus sterownika.
    Mam pytanie
    Czy może coś ktoś z Was zauważył z tych wykresów na oscyloskopie odbiegającego od normy?
    1.Masa

2.Masa_brama_HG_osc_na_10V

3.Masa_brama_LG_osc_na_2V

4.nożka_3_UC3845

5.Przekładnik_prądowy

z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Norbert
    olinek2
    Poziom 23  
    Spróbuj obciążyć spawarkę i zobaczyć czy PWM zmniejsza wypełnienie, bo jeśli prawidłowo zmniejsza wypełnienie to znaczy że przekładnik podpięty prawidłowo :) Jeśli nie zmniejsza a wycina impulsy to znaczy że przekładnik jest wpięty odwrotnie... Filmiki z przebiegami są podlinkowane parę postów temu :)
    Z czego zasilasz sterownik ? bo napięcie masz chyba za niskie coś, jeśli dobrze czytam z oscylogramu to 12V, a powinno być 14 lub nawet 15 by bramki pewnie przeładować :)
    Można przebieg z trafka ?, masz dwukanałowy oscyl ?
    Jeśli tak to poproszę obydwa przebiegi na jednym oscylogramie w celu sprawdzenia czy nie są czasem przesunięte w fazie :)

Rubik, te IRGi są wolne, trzeba by łączyć kilka w gałęzi by otrzymać prąd jaki się chce :) IXYSy całkiem odpadają. Ja ostatnio zakupiłem SGW50N60HS, jestem ciekaw jak będą się spisywały :) Próby już niebawem :)
    norbi1200
    Poziom 10  
    Układ testowy mam taki :
    zasilacz sterownika starałem się zrobić wg opisu i taki zastosowałem, z tym że
    wcześniejsze pomiary zrobiłem z pewnym błędem.
    obecne na zdjęciach przebiegi to zasilacz podłączony pod 220 V, falownik przez żarówke 60 W
    i za żarówką transformator (TS90/5/676) około 40 V na wyjściu.
    Pomiary na bramkach IGBT wykonałem przy wyłączonym zasilaniu falownika.
    Przełącznik AS zwarty.

Jeśli chodzi o zwężanie impulsu to zauważyłem takowe przy odwrotnym podłączeniu
    przekładnika : zauważalne bardzo słabo podczas iskrzenia, gdy zwarłem to impuls wracał do wyglądu podobnego jak bez zwarcia.Mieżyłem na bazie IRF840 (zastosowałem taki zamiast IRF540 jak w opisie).

LD_LG_powiekszęnie_osY_x5

HD_HG_powiekszęnie_osY_x5

LD_LG_bez_powiększenia_osX_2V

HD_HG_bez_powiększenia_osX_2V

Trafo

Zdjęcia starałem się wykonać bez większego poruszenia co może widać.
    Nastawy jak na zdjęciach, powiększenie poprzez wciśnięty przycisk MAG x5.
    Dwukanałowego oscyloskopu nie posiadam z tego co kojarzyłem jak dotąd.
    olinek2
    Poziom 23  
    Zwężanie impulsów przy obciążaniu przetwornicy to objaw prawidłowy. I właśnie prawidłowe podłączenie przekładnika powoduje że impulsy się zwężają. Zwiększ Kolego napięcie do 100V i wtedy badaj, 40V czasem jest mało :)

Jakie masz diody zwrotne? Czy zblokowałeś elektrolity w falowniku kondensatorami stałymi polipropylenowymi lub poliestrowymi (co najmniej 470nF na każde 50A, ja daję 1uF na 50A). Kondensatory lutuje się pod płytką prosto do ścieżek, jak najbliżej tranzystorów. Jeśli nie dodaj i podeślij raz jeszcze przebieg z trafka :)
    norbi1200
    Poziom 10  
    Przebieg z trafa po dolutowaniu około 1,5 uF / 400 V.

na czerwono zaznaczyłem część przebiegu która zaczeła się pojawiać po około kilkunastu
    sekundach od włączenia, wcześniej zaś było coś około kąta prostego.
    Z tego co zauważyłem część elementów znacznie sie grzała w driverach, rezystory, po okolo kilkunastu sekundach znacznie gorące były.
    nie zastosowałem przy IGBT transili , które jak rozumiałem były opisane
    jako opcjonalne.
    Diody zwrotne przy IGBT to BYT 87 800.

Może około poniedziałku zajrze znów do układu.
    olinek2
    Poziom 23  
    Przy IGBT należy dolutować transile albo w driverach, bo szpilki mogą czasem przekroczyć tą bezpieczną granicę 20V.
    Jakim napięciem zasilasz sterownik ?
    Jakie masz kondensatory w gasikach (wartość i typ, napięcie tez by się zdało :) ) Rezystory jakiej mocy?
    Co do driverów, to polecam zmienić conieco tam :) R1,R2,R4,R6 na 1k natomiast R8,R9 wyciąć całkiem. Diody D1 i D3 zdublować rezystorami 470ohm :) ale diody mają zostać oczywiście. Powinno to nieco przyspieszyć czasy rozładowywania bramek. Właśnie taką zmianę uskuteczniłem w driverkch bo za dużo prądu chlapały ;)

Co do grzania przy projekcie w EdW to normalne, ale najlepiej albo wstawić tam 0,5W elementy lub zmienić wartości tak by ograniczyć ilość ciepła. Dodatkowo polecam podnieść nieco zasilanie z 14 na 15V :).

Ten skos jest prawidłowy, tak powinien wyglądać przebieg :)
    norbi1200
    Poziom 10  
    Dolutowałem transile.
    Napięcie zasilania sterownika 14 V.
    Odnośnie rezystorów to w sterowniku około 0,25 W.
    Nie robiłem zmian zaproponowanych powyżej, jak dotąd.
    Wymieniłem żarówkę z 60 W na 100 W. Zwężenie impulsów
    bramkowych zaczęło być zauważalne podczas zwarcia przy czym po około 1 sekundzie żarówka zaczęła świecić, przy tym trafo które na wyjściu dawało okolo 39 V.
    Potencjometr skręcony na minimum.
    Wymieniłem żarówkę na 200 W i zwężenie impulsów bramkowych było stałe podczas
    zwarcia.Gdy przekręciłem potencjometr o około 1/3 to żarówka zaczynała świecić, nawet podczas krótkotrwałych zwarć nie zauważyłem by impuls bramkowy
    się zwężył; część opadająca bardziej się wyprostowała.
    Jak podnieść w tym zasilaczu napięcie na 15 V?(ten wg artykułu z Edw)?
    Odnośnie gasika , to mam pytanie, które konkretniej elementy pomierzyć?
    olinek2
    Poziom 23  
    Co do tej metody to najlepiej obciążać jakimś oporem po takich próbach jak poczyniłeś :). Jeśli zwęża to znaczy że wsio jest ok ;) teraz trzeba sztuczne obciążenie i badać czy prąd jest taki jaki chcemy :)
    No interesują mnie kondensatory w dławikach, chodzi o typ, poliestrowe czy polipropylenowe ? bo w tym miejscu najlepiej polipropylenowe stosować :)

Co do podniesienia napięcia, to można to uskutecznić przez zmianę diody zenera na większą (pod względem napięcia stabilizacji) :) lub przez dołożenie jednej lub dwóch diod krzemowych w szereg z zenerką ;)
    norbi1200
    Poziom 10  
    Dziś znów zająłem się tym układem.
    Napięcie na zasilaczu podniosłem wg wskazówek , o około 1,2 V, na 15,2 V.
    Testy starałem sie zaczynać od ustawienia potencjometru na minimum.
    Zrobiłem kilka testów przez żarówke i trafo niskonapięciowe, wcześniej opisane.
    Później przez samą żarówke, spalenie druta.

Test na spalenie druta wykazywał zwężenie impulsu bramkowego z tym że (podobnie
    jak wcześniej starałem sie opisać) od ustawienia potencjometru na minimum do
    ustawienia na o około 1/4 (1/3) więcej. Jeśli potencjometr ustawiłem na około połowie
    zakresu to drut sie spalił z "głośniejszym" iskrzeniem, a impuls bramkowy nie zauważyłem by chodź trochę się zwężył.

Spawałem później malutki kątownik, znaczy nasmarkało na niego, elektroda
    około 2,5 mm, z zachowaniem nie przekraczania tamtego zakresu jak wyżej.
    Test zacząłem od szybkiego przejachania po materiale, co już wykazywało zwężenie
    impulsu bramkowego.
    Impuls bramkowy myśle ze ładnie się zwężał.Gdy elektroda złapała to sie bardzo zwężył, można ją było wg mnie łatwym ruchem oderwać. Spawarka myśle
    ze cicho pracowała.

Pytanie: dlaczego w około połowie zakresu potencjometru i więcej impuls bramkowy
    nie chciał się zwężać (podobnie jak podczas testów przez zarówke i tamten trafo)?
    Mała spawarka 130A do prac warsztatowych Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

------------------------------------

Dziś przetestowałem spawanie przy większym prądzie po kilku testach.
    Spawarka nawet elektrodą około 3, 25 ładnie wg mnie, spawała.
    Dziękuję raz jeszcze za porady : )

Tego potencjometru nie chciałem zwiększyć w strone max. by znów
    nie spalić IGBT , przy teście spalenia drucika (okolo 0,15 mm)
    przy potencjometrze na około połowie zakresu, impuls bramkowy nie zauważyłem
    by zwężył się.
    Przy wcześniejszym spaleniu IGBT z tego co sie orientowełem , miałem przekładnik
    prądowy odwrotnie podłączony, i nie dokonałem wcześniej zmian podanych przez
    Olinek2, wyżej.
    Spawarka na rdzeniach E71 3C90 i E65 3C90.Starałem się wykonać mniej więcej wg
    opisu.
    *vip*
    Poziom 17  
    Witam,
    Znalazłem dzisiaj dosyć tanio ciekawe rdzenie. Mam pytanie - czy dało by się na nich zrobić tą właśnie spawarkę (100A by mi wystarczyło). Chciałbym na tym nawinąć dławik i trafko wyjściowe.

Karta katalogowa:
    http://www.hfo.pl/_img/_pdf/ETD59-EPCOS.pdf

Pozdrawiam;
    vip