Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

olinek2 30 Aug 2011 12:46 230567 360
 • #331
  nojeks
  Level 12  
  Po spaleniu pierwszych IRG4PC50W drugie kupiłem SGW50N60HS niby to samo ale większy prąd (choć w impulsie mniejszy tylko 150A) i moc końcowa też 416W ( napięcie Gate - Emitter +/- 20 do +/-30 i tu nieznacznie lepiej wypada z poprzednikiem) ale i tak wszystko co uchroni je od przebicia jest warte zachodu :) i nie mówię tu o ich cenie ale o rozkręcaniu tego wszystkiego :).
 • OxomiOxomi
 • #332
  olinek2
  Level 23  
  A jak masz tranzystory chłodzone :) ? osobne radiatorki czy wspólny i przekładki ?
 • OxomiOxomi
 • #333
  nojeks
  Level 12  
  Każdy osobno bez przekładki a na jeszcze kolejnym są diody. Tyle, że tranzystory mają wentylatorek. Zrobiłem jak w Twoim projekcie z tym, że radiator ma wycięty ten wąski fragment i jeszcze troszkę są rozsunięte tak, że odległość między nimi wynosi jakieś 1,5-2cm a no i są po stronie druku (znaczy tranzystory są od strony druku) a diody normalnie. Troszkę z tym jest problem ale za to od strony elementów więcej miejsca.
 • #334
  rafal316
  Level 13  
  Witam
  Właśnie złożyłem spawarkę i w związku z tym mam kilka pytań.
  Wszystko jest złożone na jednej płycie, na razie nie zasilałem falownika tylko sam sterownik w załączeniu przebiegi z bramek IGBT trochę dziwnie mi wyglądają albo to kwestia radzieckiego oscyloskopu, proszę o opinie.
  Następna sprawa to dziwne posykiwanie trafka sterującego podczas wyłączania AS dzieje się tak tylko wtedy gdy potencjometr jest pomiędzy minimum a około 20% jego zakresu, dalej jest ok.
  I jeszcze jedno, co się dzieje z układem gdy zadziała zabezpieczenie termiczne ?

  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych Mała spawarka 130A do prac warsztatowych
 • #335
  vatsal12
  Level 1  
  z którego konstrukcji transformatora i dławika .. Chcę również, aby stamtąd ..

  "from where you design transformer and choke..i also want to order from there.."
 • #336
  olinek2
  Level 23  
  Po zadziałaniu termicznego przebiegi bramkowe zanikają.
  Przebiegi masz ok :) tylko ten pierwszy coś się rozjechał. Generalnie zasil falownik z np. 50V i porób próby :)
 • #337
  buru83
  Level 12  
  Witam. Czy moje przebiegi są prawidłowe? Wyjścia sterownika obciażone kondensatorami stałymi 4,7nF. Ustawienia oscyloskopu 5V/dz i 5us/dz.  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych Mała spawarka 130A do prac warsztatowych
 • #340
  DaKKi
  Level 16  
  Mam pytanie - czy zamiast diod HFA15TB60 można użyć jeszcze szybszych MUR1660CT (dwie diody po 8A w jednej obudowie) połączonych równolegle ?
 • #341
  nojeks
  Level 12  
  Witam. Sorry, że tak późno odpowiadam ale dawno nie zaglądałem do tego postu i sam temat spawarki już mnie tak nie nurtuje bo działa do dziś :) Zapytam tylko o które diody pytasz, te na zabezpieczeniu falownika?? O ile jeszcze Twoj pytanie jest aktualne bo od marca już troszkę minęło czasu:):)

  P.S.
  Tyle, że MUR1660CT na trzy wyprowadzenia więc trzeba by zmienić PCB ale poza tym w/g mnie to tak.
 • #342
  lucas070707
  Level 11  
  Do jakiej maksymalnej wartości można zwiększać pojemność C4 w sterowniku? Zamiast 47µF wlutowałem już 100µF i przy 120A i elektrodzie 3.2mm AS załącza się co sekundę, gasząc łuk. Przy elektrodzie 2.5mm tego problemu nie ma, no chyba, że zjedzie się za nisko z nastawionym prądem.
  Poza tym małym problemem spawarka działa pięknie, po długiej walce z trafem sterującym, w końcu udało mi się ją złożyć i uruchomić :)
 • #343
  olinek2
  Level 23  
  R13 zmniejsz nieco i powinno pomóc :)
 • #344
  huhs
  Level 10  
  Witam.
  Złożyłem póki co samą płytkę sterownika i postanowiłem ją przetestować, zamiast przekładnika w celu symulacji użyłem potencjometru.
  Pracę układu stabilizacji prądu obserwowałem na oscyloskopie, jednak mam wątpliwości czy układ zachowuje się do końca poprawnie, otóż kiedy napięcie na nóżce Isense przekracza próg zadziałania stabilizacji to wypełnienie na wyjściu zmniejsza się prawie do zera, nie osiąga wartości np. 25%.
  Zresztą widać to na załączonym filmie
  Prąd ustawiony na max, anti-stick włączony, przebieg niebieski napięcie na Isense, żółty bramka IRF540

 • #345
  komatssu
  Level 28  
  Zachowanie układu jest prawidłowe po podaniu napięcia stałego na Isense.
 • #346
  huhs
  Level 10  
  Na wyjściach sterownika otrzymałem taki przebieg (nie obciążony) bez podłączonego falownika.
  Oscylacje sięgają aż 20V co może być niebezpieczne, zbocze narastające i opadające czyste do ok 7V.
  5V/dz
  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych
  Nawijać trafko sterujące jeszcze raz?
 • #347
  komatssu
  Level 28  
  Napisz w jaki sposób i na jakim rdzeniu (materiał, wymiary) wykonałeś ten transformator. Czy omyłkowo nie użyłeś rdzenia ze szczeliną?

  Ogólnie znacznie lepszym i bardziej powtarzalnym sposobem sterowania falownikiem są 2 scalaczki HCPL3120 zamiast kłopotliwego transformatora bramkowego. Co prawda te scalaki potrzebują osobnego zasilania 15V każdy, ale ich zapotrzebowanie na prąd jest bardzo małe, rzędu kilkunastu mA.
 • #348
  huhs
  Level 10  
  Transformatorek na rdzeniu eel-16 z atx-a nie miał szczeliny (najpierw wtórne a na nim pierwotne) , dodam że sterownik pobiera dość spory prąd, ponad 150mA.

  Mam spore zapasy układów IR2110 wystarczyłoby w nim połączyć wejścia co myślicie?
  Tylko nasuwa się pytanie czy wydoli prądowo na sporych IGBT :?:
 • #349
  komatssu
  Level 28  
  IR2110 nie zapewni separacji układów sterujących od falownika.
 • #351
  nojeks
  Level 12  
  Te akurat rdzenie z atx-a się nie nadają, to są do dławików, filtrów oscylacji a tutaj ma przenosić oscylację jak transformator (izolacja galwaniczna sterownika).
  Rdzeń pierścieniowy ale czarny to tak ale też nie każdy.
  Ja miałem taki akurat w domu więc nie powiem Ci jakie miał parametry, w każdym razie musi to być ferryt (Mn-Zn chyba) o dużej rezystancji elektrycznej (mierząc miernikiem sondy blisko siebie) i nie lakierowany jak ten na zdjęciu. Ja zrobiłem na takim właśnie i przebiegi na oscyloskopie były idealne a nawinąłem skrętką komputerową lub takim od alarmów to chyba takie same średnice są 0,5.

  Oczywiście mogę się mylić co do materiału rdzenia bo to dawno było ale chyba Mn-Zn ma dużą rezystancję a Ni-Zn znacznie mniejszą i po tym można je poznać, wizualnie się chyba nie da.

  Jak się mylę to proszę Kolegów o korekty.
 • #352
  nojeks
  Level 12  
  Witam. Dawno nic się nie działo w tym wątku, pozwolę więc sobie na kilka słów.
  Nie dawno postanowiłem zrobić drugą taką spawarkę, tym razem bardziej się przyłożyłem do wykonania, wyszła dość ładnie i solidnie. Moja radość nie trwała zbyt długo. Pomimo, iż jest to kopia poprzedniej, inny jest tylko blok prostownika mocy(4xAPT60D60BG i większe kondy na falowniku(2x560uF/450V), zasilanie inne bo przetwornica padła przy pierwszym podejściu(zasilacz 12V/3A), przekładnik na zielonym toroidzie. Przebiegi ok, spawać się dało ale na małym prądzie(pot na minimum, prąd średni), kombinacje z kierunkiem przekładnika dały efekt "bum" i po IGBT.
  Sprawdziłem wszystko od nowa, każdą ścieżkę i elementy i co się okazało brak reakcji układu na sygnał z przekładnika.
  Pomiary, pomiary, testy i udało mi się przywrócić regulację prądem ale skręcając potka na max znów "bum", mało tego, czytając po raz kolejny notę katalogową UC3845 znalazłem "coś" wg. opisu z gazetki częstotliwość ustala inny rez. i kond. I tu moje pytanie jak jest możliwe, że układ działa( wg. gazetki) z fs 40kHz (nie mam funkcji pomiaru F w oscyloskopie ani mierniku), skoro ze wzoru wynika, że to około 78kHz. Fs(kHz)= 1.72/(Rt(kohm)*Ct(uF)) czyli jak podstawimy 10kohm i 2,2nF daje 78. Dodam, że jak wstawiłem 18kohm czyli Fs jakieś 43kHz to drivery jakby nie poprawiają sygnału. Dziwne to jest bardzo albo moje uc są jakimiś podróbkami. Sterujący przewijałem i powiem, że taki sam przebieg mam na starej i jest git. Oscylogramy to prawie kopia. Uc3845n od ti i st. Wydaje mi się, że impuls przy I max ma powyżej 50% ale czy to powinno palić igbt?? no nagrzewać by się mogły ale - proszę o jakieś sugestie, bo to już 5 para poszła zostały 2 ostatnie:(

  Pozdrawiam Wszystkich!!

  P.S.
  Jeszcze jedna rzecz, jak jest z tym NC przy termiku - skoro połączone szeregowo to musiały by być otwarte, z kolei NO nie załączy UC, musi być zwarte, w poprzedniej miałem tak właśnie zrobione i inne połączenie do tranzystora BC(rez. do masy), stąd też oporność na potku jest około 3,06Kohm a tu chyba 2,4k. Jak zwiększyłem rezystor nad i pod potkiem na około 4,2k regulacja wróciła ale na 2/3 obrotu, później gwałtownie wraca pełne wypełnienie i wiadomo co dalej - 20zł.
 • #353
  liroy123
  Level 10  
  Projekt świetny, małe gabaryty są świetną zaleta. Natomiast próbował ktoś zrobić taką lecz dwu lub trójfazową? Przy niewielkim zwiększeniu gabarytów można by osiągnąć przynajmniej dwukrotny amperaż.
 • #354
  jacekkuswik
  Level 11  
  witam buduje podobną spawareczkę i mam kilka pytań
  posiadam kondensatory 470uf/200v czy mogę je połączyć po dwa szeregowo a potem równolegle
  chodzi oto bym nie musiał kupować kondensatorów na 400v
  i następne pytanie transformator główny nawijam licami niemam dostępu do taśmy miedzianej
  i czym okręcić lico wtórne jest jakaś taśma do tego??? czego użyć jako izolatora pomiędzy
  uzwojeniem wtórnym a pierwotnym czy preszpan będzie dobry ????
  proszę o odp
 • #357
  robson132
  Level 20  
  Witam.
  Zbudowałem spawarkę, spawa bardzo fajnie ale mam problem z ograniczeniem prądowym. Zastosowałem przekładnik prądowy 1:50 i rezystor R15* o wartości 1R, maksymalny prąd na elektrodzie 3,5mm był w granicach 95A, potem zastosowałem przekładnik 1:70 i prąd na tej samej elektrodzie to jakieś 120-130A wartość pasująca mi. Jednak kiedy zrobiłem specjalnie zwarcie to wywaliło tranzystory (zastosowana 1 para).Czy da się jakoś wyregulować urządzenie żeby tak się nie działo?
 • #358
  OlekPek
  Level 8  
  Świetna robota! Sam zastanawiałem się nad podjęciem próby budowy spawarki ale trochę obawiałem się że wyjdzie mi kobyła jak zawsze ze wszystkiego. Ale widzę, że da się zrobić mały, zgrabny sprzęcik. Aż chyba podkradnę kilka rozwiązań ze zdjęć. Naprawdę gratuluję.
 • #359
  set6666
  Level 18  
  Witam. Buduję drugi raz tą spawarkę, pierwsza działa niezawodnie od 8 lat. Tym razem chcę dodać do spawarki jonizator i układ sterowania zaworem celem spawania metodą TIG. Natrafiłem na problem i nie wiem do końca z czym to jest związane. Po załączeniu spawarki słychać głośny syk który zmienia swoją częstotliwości wraz ze zmianą ustawionego prądu. Próbowałem zdjąć przebiegi z impusów bramkowych i wyglądają tak:

  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

  Postanowłem sprawdzić sterownik łącząc go w sposób który pokazał kolega Melon. Chodzi mi o ten schemat :

  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

  Otrzymałem taki przebieg przy ustawieniu na 100%

  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych


  ALe po skręceniu potencjometru przebieg nie zmienia swojej szerokości a amplitudę . Przy 50 % wygląda tak:

  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

  Przy 20% tak :
  Mała spawarka 130A do prac warsztatowych

  Macie może jakiś pomysł co może być przyczyną ? Do wyjść na falownik podłączyłem rezystory 390om[/img]
 • #360
  nojeks
  Level 12  
  Cześć.
  Dawno nikt nic nie pisał to o ile jeszcze potrzebujesz odpowiedzi to moim zdaniem problem jest w trafie sterującym, odwrotnie nawinięte lub materiał nie taki, lub szczelina. Ale mogę się mylić.
  Przy okazji spytam Szanownych kolegów czy przy rdzeniu E71 w tym modelu sterownika, częstotliwości i ilości zwoi takiej samej jak dla rdzenia E65 może dochodzić do nasycania rdzenia?? (w górnym zakresie prądu czyli pot. na max). A co za tym idzie uszkadzanie kluczy IGBT?? Czy wina leży gdzieś w samym sterowaniu lub przekładniku.
  Pozdrawiam.