Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 pro¶ba o sprawdzenie schematu

25 Maj 2008 23:03 2558 17
  • Poziom 13  
    Witam planuje zbudować małego robocika :)
    i chciał bym aby kto¶ zerkn± na zał±czony schemacik i sprawdził czy nie ma tam jaki¶ głupich błędów :)
    ewentualnie proszę o jakie¶ sugestie i pomysły
    Z góry dzięki za pomoc
  • PCBway
  • Poziom 32  
    Przy DS1820 wypadałoby dać rezystor podci±gaj±cy linię danych do plusa (około 4,7k).
  • Poziom 14  
    Moim zdaniem do buzzera powiniene¶ sterować go przez tranzystor bo wydajno¶ć ATmegi jest nie wielka zreszt± będzie to na pewno bezpieczniejsze rozwi±zanie co do schematu to dlaczego nie używasz labeli typu VCC znacznie łatwiej i szybciej by sie człowiek połapał w tym schemacie a nie ¶ledził każd± nitkę czy to zasilanie czy masa czy jeszcze co¶ innego . SprawdĽ jeszcze szynę 1-wire bo nie pamiętam czy czego¶ tam jeszcze nie powinno być jaki¶ rezystorków czy kondzi ale to zależy od konfiguracji zasilania w datasheecie od DS-ów jest wszystko ładnie napisane pozdrawiam

PS Kolega mnie uprzedził jak pisałem posta :)
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Podł±cz pin 21 do zasilania, dodatkowo pomiędzy piny 7, 8 kondensator 100nF jak najbliżej uP, gdzie¶ na płytce daj kondensator tantalowy pomiędzy Vcc i GND :)
  • Poziom 13  
    Takie pytanie chodzi o obydwie atmegi ??
    i jakiej pojemnosci ma byc ten kondensator tantalowy ??
    Pozdrawiam
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    gorsomir napisał:
    i jakiej pojemnosci ma byc ten kondensator tantalowy ??

wybierz sobie kompromis pomiędzy cen±, rozmiarem i pojemno¶ci±. oczywi¶cie im większy tym lepszy. i wcale nie musi być od razu tantalowy, może być elektrolit.

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 13  
    Kondensator tantalowy znacznie lepiej tłumi tętnienia i zakłócenia impulsowe. Zazwyczaj jego warto¶ć to kilkadziesi±t uF. Wystarczy jeden w układzie ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Chodzi o obydwie atmegi.
  • Poziom 28  
    nie wiem czy sie nie myle ale chyba zle masz pdolaczonego max232 to jest komunikacja uart i powinno byc podlaczone do nozek rxd i txd
  • Poziom 13  
    Szczerze mówi±c to się nad tym zastanawiałem ale do rx i tx jest podł±czona irda a wolał bym miec irde i maxa na jednej atmedze
    ale chyba da się to jako¶ rozwi±zać programowo ??
    szczerze mowiac, to chyba nie przeczytales datasheeta. kto z nas powinien ci go poczytac do snu na glos?

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 13  
    hmm datasheeta czytałem ale angielski nie jest moj± dobr± stron± :/
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to podł±czyć równollegle irde i maxa ale czy ja to dobrze rozumiem czy nie ma jakiej¶ innej możliwo¶ci ? przecierz wtedy dane szły by do jednego i drugiego a tak bym nie chciał no i sygnał był by osłabiony :/
  • Poziom 13  
    ok. poprawiłem te błędy teraz chyba jest dobrze
    dodałem jeszczze kilka żeczy....
    Znów więc proszę o ssprawdzenie czy nie ma tam jakich¶ błędów
    kilka uwag technicznych:

1. schematy zwyklo sie rysowac tak, aby uwidocznic przeplyw czegokolwiek z lewa na prawo - zasilanie wiec powinno miec wejscie skrajnie po lewej, potem stab (na prawo), potem bardziej na prawo odbiorniki tego zasilania. z tego samego powodu przyciski (wejscia) rysuje sie po lewej, a wyswietlacze i diodki (wyjscia) po prawej. oczywiscie nie jest to sztywna regula, ale trzymanie sie tego ulatwia analize schematow.
    2. podstawowa sprawa sa labele. nikt nie jest w stanie wodzic okiem za takim szlaczkiem. absolutnie ultra obowiazkowe sa labele na zasilaniu (a ty masz takowego tylko na masie). jakby przy wejsciach LCD pisalo w jednym miejscu np LCD_EN, a przy procku to samo, to od razu wiadomoby bylo gdzie to jest podlaczone.
    3. w symbolach ukladow scalonych (DS1820, Atmega) i gniazd (LCD, ISP, itp.) jakies 10000000x bardziej istotne jest to CO jest na danej nozce (VCC, dane, reset, wejscie, wyjscie?) niz jej numer - nikt nie ma w pamieci numeracji wszystkich pinow na swiecie, pozatym na etapie schematu kolejnosc pinow ma znaczenie o wiele mniejsze od np. przyporzadkowania do danego portu. jesli program ktorego uzywasz nie oferuje takiej madrej opcji, to go wywal i zainstaluj inny (EAGLE?).
    4. jak schemat jest duzy, to powinien duzo miejsca zajmowac. zamiast wrzucac malutki obrazek PNG na ktorym niewiele widac z tej plataniny, to lepiej bys to druknal do PDF'a na A3.

z tego tez wzgledu uwazam, ze nawet jesli na twoim schemacie jest pelno bledow, to nikt ich nie znajdzie, bo tego sie nie da analizowac.

zeby nie byc goloslownym, to pokaze schemat ktory ostatnio malowalem, ktory uwazam, ze jest calkiem niezle czytelny, choc wiadomo, ze moglby byc lepiej [;

http://www.speedyshare.com/517274683.html

P.S. jakbys zamierzal cos zamiescic na rapidshare, to daj sobie spokoj lepiej od razu, nikogo nie bawi rozpoznawanie pod ktora literka jest kotek, a pod ktora nie [; speedyshare nie kaze niczego wpisywac przy sciaganiu - use it.

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 28  
    Dałe¶ zenerkę 3.3V bezpo¶rednio pod zasilanie 5V?? Po co s± diody D5-D8?? zreszt± po co by nie były to i tak diod się nie ł±czy równolegle (no chyba że masz do spełnienia jakie¶ normy bezpieczeństwa i dublujesz elementy).
  • Poziom 13  
    Diody i zenerke narydsowałem tak jak na jednym ze schematów do podł±czania atmegi8 5V pod wyswietlacz od noki 3310
    -Tak zenerke podł±czyłem pod 5V
    Zaraz spróbuje zmienć schemat na bardziej czytelny bo faktycznie nawet ja się w nim gubię :D
  • Poziom 28  
    gorsomir napisał:

-Tak zenerke podł±czyłem pod 5V

No to Ci pujdzie z dymem.
  • Poziom 13  
    Ok. Faktycznie Ľle przerysowałem ze schematu

W zał±czonym linku jest PDF ze schematem
    faktycznie dużo czytelniejszy :D
    Może nie aż tak profesjonalny no ale jak na pierwszy raz to i tak chyba nieĽle :)
    http://www.gorsomir.republika.pl/schemat.pdf
    jest lepiej [;

kolejna garsc uwag:
    1. linie tylko poziomo i pionowo, tak sie przyjelo, zeby skosnych nie malowac ani zadnych fikusnych zakretow [;
    2. LABELe zamiast ciagniecia druga przez pol schematu. zassaj ten pliczek i zerknij na schemat ktory w nim jest, to zrozumiesz o co mi dokladnie chodzi http://icd2clone.com/w/images/6/6a/Potyo2-2006.12.07.zip.zip

0x41 0x56 0x45!!