Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy przełącznik napięcia.

Darkerek 26 Maj 2008 00:09 996 6
  • #1 26 Maj 2008 00:09
    Darkerek
    Poziom 11  

Witam.
    Z góry przepraszam, jeśli temat się powtarza lub istnieje podobny. Użyłem wyszukiwarki, ale z braku czasu (zostało mi tylko dwa dni na stworzenie urządzonka) nie przeczytałem wszystkich wyszukanych postów.
    Oto mój problem, jeśli ktoś byłby chętny mi pomóc:

1. Potrzebuję stworzyć urządzenie zaznaczone na obrazku na żółto:
    Nietypowy przełącznik napięcia.

2. Opis:
    a) U 12V - wiadomo, zasilanie
    b) U zmienne - 4V do 11V - napięcie regulowane (przez inne urządzenie)
    c) 1 wyjście, 2 wyjście - wyjścia "napięcia regulowanego"
    d) mikrostyk - mikrostyk służący do przełączania "napięcia regulowanego" między 1, a 2 wyjście.

3. Co ma robić urządzenie?
    Po włączeniu zasilania na "U 12V", lub po podaniu "napięcia regulowanego" na "U zmienne", nie ma się nic dziać, to znaczy na wyjściach 1 i 2 ma nie być żadnego napięcia. Dopiero po naciśnięciu mikrostyku ma się pojawić "napięcie regulowane" na 1 wyjściu, po kolejnym naciśnięciu na 2 wyjściu, a po kolejnym ma znów nie być żadnego napięcia, lub ma się pojawić 1 wyjściu (to lub w zależności od skomplikowania schematu) itd.

Mam nadzieję, że zrozumiale wytłumaczyłem o co mi chodzi. :D

Jeszcze raz z góry dzięki za pomoc.

[Tytuł zmieniłem. Mariusz Ch.]

0 6
  • Mitronik
  • #2 26 Maj 2008 07:06
    a_d_a_m
    Poziom 12  

Witam,
    Rozwiązanie problemu wydaje się proste o ile prąd na wyjściu 1 lub 2 nie ma sięgać megaamperów :-)
    Sam układ sterujący proponuję zrealizować na jakichś cyfrowych przerzutnikach, a układ przełączający - albo mechaniczny (przekaźnik) albo elektroniczny (tranzystor, triak, lub podobne).
    Za mało danych, aby można było zaprojektować ten układ. Napisz gdzie to ma znaleźć zastosowanie, jakie prądy ma przełączać i jak często. Czy będzie to pracowało w silnych zakłóceniach itp itd.
    Pozdrawiam

0
  • Mitronik
  • #3 26 Maj 2008 08:23
    Darkerek
    Poziom 11  

a_d_a_m napisał:
    ...Rozwiązanie problemu wydaje się proste o ile prąd na wyjściu 1 lub 2 nie ma sięgać megaamperów :-)...

Nie ma mowy o megaamperach. Na wyjściach będą LED-y, po 6 do 8 szt. na każdym, czyli 160 mA max. na wyjście.
    a_d_a_m napisał:
    ...Sam układ sterujący proponuję zrealizować na jakichś cyfrowych przerzutnikach, a układ przełączający - albo mechaniczny (przekaźnik) albo elektroniczny (tranzystor, triak, lub podobne)...

Tak też myślałem, ale ja raczej nie złożę nic bez gotowego schematu.:D. Na wyjściach mogą być mikroprzekaźniki.
    a_d_a_m napisał:
    ...Za mało danych, aby można było zaprojektować ten układ. Napisz gdzie to ma znaleźć zastosowanie, jakie prądy ma przełączać i jak często. Czy będzie to pracowało w silnych zakłóceniach itp itd....

Zastosowanie to będzie miało w samochodzie. Mikrostykiem będzie zmieniany kolor podświetlenia (LED-y). Napięcie regulowane to napięcie ze ściemniacza podświetlenia deski rozdzielczej.

0
  • #4 26 Maj 2008 08:37
    a_d_a_m
    Poziom 12  

Jeśli chcesz gotowy schemat to przynajmniej powiedz, w jaki sposób zrealizowałbyś to zadanie? Czy czujesz się dobrze w technice cyfrowej czy może mikroprocesorowej? Jeśli chciałbyś użyć mikrokontrolera to można by rozbudować układ i dodać różne wodotryski. Czy masz możliwość zaprogramowania procesora i jakiego? Inicjatywa musi wyjść od Ciebie :-)

[]

0
  • #5 26 Maj 2008 11:58
    Darkerek
    Poziom 11  

Raczej myślałem o czymś prostym w stylu mikroprzekaźników sterowanych jednym układem scalonym. Coś prostego, nie skomplikowanego. Mógłby być NE555 sterujący przekaźnikami, ale on ma dwa stany pracy, a ja potrzebuję trzy.
    Raczej nie nazwałbym siebie elektronikiem, ale próbuję coś składać z gotowych schematów.:D

0
  • #6 27 Maj 2008 21:37
    Darkerek
    Poziom 11  

Jakaś dobra dusza pomoże? :D

0
  • #7 28 Maj 2008 19:40
    tomaszgab
    Poziom 27  

Wystaczy jeden przekażnik który będzie miał styki NO które po naciśnięciu przycisku podczymają cewkę.Potem wystraczy multiwibrator na dwóch tranzytorach.Przycisk byłby między masą a diodą i do cewki przekażnka.Czyli włączamy zasilanie 12V ,potem przycisk raz i wlącza przekaźnik który przytrzymuje MINUS na cewce i podaje minus na miltiwibrator i zapalają się w tym momenie np.czerwone diody,potem przycisk i multiwibrator przerzuca na diody zielone.Wylączanie zasilania powoduje wyłączenie przekaźnika i zgaszenie diód.

0