Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator okienkowy.

26 Maj 2008 00:20 2951 8
 • Poziom 12  
  Witam!

  Chcę zrealizować układ jak na rysunku, gdy jest 0,35v ma się włączać (zapalać) jedna dioda gdy jest 0,55v ma się zapalać druga dioda, gdy jest natomiast 0,45 mają się nie palić obydwie. Jakich elementów mam użyć i jak ma wyglądać schemat? W każdym z dwóch wypadków ma się zapalać tylko jedna dioda, chodzi mi tylko o to sterowanie tymi napięciami jak je wykorzystać? Tak to ma wyglądać:

  Komparator okienkowy.

  [Poprawiłem. Mariusz Ch.]
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 12  
  Witam!
  Wszytko ładnie, tylko, z jakim napięciem mam porównać komparatorem okienkowym? Różnica rzędu kilku mV na wejściu powoduje nasycenie się komparatora i napięcie bliskie napięcie zasilania na wyjściu.W3 to zasilanie serwa.W1 i W2 steruje serwem gdy jest +0.45 serwo jest w pozycji neutralnej, +0.55 serwo wychyla się w lewo, gdy +0.35 volta to serwo wychyla się w prawo. Tu pojawia się problem, jak wykonać układ, który po wychyleniu się w lewo serwa zapali diodę D1 a w prawo D2? Czy da się w jakiś sposób zmniejszyć czułość komparatora? Układ będzie zasilany dwoma ogniwami li-on 3.6V, więc z zakresu 8-6v. Chodzi mi głównie o to, że nie mam pomysłu, w jaki sposób wyciągać z tego sterowania serwem użyteczny sygnał.
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!
  Treść została poprawiona przez moderatora, przepraszam za nie używanie polskich czcionek, takie nawyki z programowania, poprawie sie ;)
  Komparator okienkowy.

  [ :( Mariusz Ch.]
  Komparator okienkowy.
 • Pomocny dla użytkowników
  A jakie to serwo, bo zwykle serwomechanizmy to są sterowane impulsowo (impulsy 1ms do 2ms powtarzane co 20ms) a nie napięciem ?
 • Poziom 12  
  Jest to serwo modelarskie używane w modelach monster track dokładnie serwo z modelu spalinowego Revo 3.3 -Traxxas Servo High Torque 2055, zmierzyłem napięcia na trzech przewodach W1 W2 oraz W3 i to co uzyskałem przedstawiłem Wam, na W1 zmieniało sie napięcie tak jak napisałem w zależności od wychylenia czy prawo czy lewo,natomiast na W3 było stale. Same serwo w sobie posiada również elektronikę i być może na silnik serwa bezpośrednio z elektroniki są podawane takie impulsy jak kolega wyżej powiedział, jednak sterowanie serwem w moim mniemaniu odbywa sie w sposób taki jak to przedstawiłem. Czy ktoś z Was mógłby mi pomoc w wyciągnięciu sygnału użytecznego z tego sterowania serwem? Zdradzę ze to mają być migacze na ledach ;) w zasadzie to cel jest mało istotny,rozwiązanie problemu jest najważniejsze, mam nadzieje ze z Wami sobie poradzę ;)
 • Pomocny dla użytkowników
  Jeżeli to jest zwykłe serwo, to te impulsy przychodzą z odbiornika

  <1.5ms wychylenie w lewo
  1.5ms - szerokości - położenie neutralne
  >1.5ms wychylenie w prawo

  Powtarzanie impulsów co 20ms (to jest standardowe sterowanie serwomechanizmów)

  To co zmierzyłeś to wartość uśredniona napięcia o zmiennym wypełnieniu !

  Tu trzeba by zastosować układ monostabilny o czasie trwania impulsu 1.5ms oraz układ sprawdzający czy impuls wejściowy jest krótszy czy dłuższy od impulsu z układu monostabilnego odpowiadającego położeniu neutralnemu. Na jednym układzie tego się nie da zrobić !

  A ile masz miejsca na ten układ ?
 • Poziom 12  
  Witam! Hmmm... miałbym dostęp do oscyloskopu to na pewno zauważył bym ze to są krótkie impulsy.Miejsca mam sporo na ten układ, ogólnie to całością będzie sterował mikro kontroler attinny 2313 wiec może na nóżce przetwornika a/c zrobiłbym to. S kolei to tylko jedno wejście a chciałbym wykorzystać drugi kanał aparatury również np. do zapalania sie diod czerwonych jako światło stopu. Mam jedno serwo w którym padła mechanika,podłącze je równolegle i zobaczę co podaje elektronika na silnik serwomechanizmu. A może jakieś inne pomysły macie?
 • Pomocny dla użytkowników
  Taki serwomechanizm działa ogólnie tak:

  Na osi wyjściowej serwomechanizmu jest potencjometr. Na podstawie położenia (odczytanego w postaci napięcia proporcjonalnego do kąta) układ sterujący orientuje się o położeniu osi.

  Sygnał sterujący (ten ciąg impulsów o zmiennej szerokości) jest przetwarzany na sygnał napięciowy, który następnie jest porównywany z napięciem z tego potencjometru sprzężonego z osią.

  Na podstawie wyniku tego porównania układ decyduje, w którą stronę ma kręcić silnikiem. Silnik jest zasilany do momentu zrównania się napięcia z potencjometru odczytu położenia osi z napięciem sterującym (uzyskanym z tego ciągu impulsów. W najprostszym przypadku silnik może być w trzech stanach: kręci się w lewo, stoi, kręci się w prawo. W bardziej rozbudowanych układach może być jeszcze sterowanie prędkością obrotową tak aby przy dochodzeniu do położenia równowagi nie nastąpiło przeskoczenie tej pozycji co wiąże się z gwałtownym nawrotem (bo pojawiła się różnica przeciwna, do poprzedniej), drganiami osi serwa i impulsami prądowymi.


  W twoim przypadku łatwiej będzie podłączyć jakieś mikrowyłączniki wykrywające położenie (niespoczynkowe) kół samochodu, bo dekoder impulsów będzie dość złożony.
  Można by dać jeszcze odczyt kierunku z napięcia zasilającego silnik serwa+jakiś układ monostabilny wydłużający czas trwania sygnału migaczy.
 • Poziom 12  
  Witam!
  Chciałbym, aby to sterowanie zależne było od wychylenia serwa a nie od mikrowłącznika, ponieważ dałoby to możliwość podłączenia do innego modelu bez większej ingerencji. W miarę możliwości chciałbym uniknąć mikrowłączników. Skoro to są impulsy to można je przepościć przez kondensator tak? Jestem początkujący jeżeli chodzi o elektronikę praktyczna, więc bez Was sobie nie poradzę.
  Pozdrawiam wszystkich zapalonych elektroników
  ;)