Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownia wiatrowa amatorska

Marian Woj 26 Maj 2008 00:29 6657 3
  • #1 26 Maj 2008 00:29
    Marian Woj
    Poziom 10  

Szanowni konstruktorzy elektronicy !

Jestem zainteresowany budową elektrowni wiatrowej średniej mocy około 300wat , dlatego, ten temat zwraca moją uwagę. Przeglądając różne opisy konstrukcji amatorskich konstruktorzy napotykają szereg problemów, aby uzyskać odpowiednie przełożenie podwyższające obroty alternatorów, prądnic które mają wytwarzać prąd elektryczny . W róznych publikacjach są opisane różne sposoby wykorzystania silników od pralek, starych prądnic samochodowych i.t.p Przezwajanie jest bardzo kłopotliwe chcąc uzyskać pradnicę do tych celów tzw. wolnoobrotową. Wychodząc z założenia iż pole magnetyczne może wirować maksymalnie około 3000 obr./min. wykorzystanie tak wysokich obrotów mija ię z celem w siłowniach wiatrowych . Dzieląc tą wartość kilkakrotnie przez przez dwa. uzyskujemy kolejno wartości 1500, 750, 375, 188, obr / min. Najniższa wymieniona wartość jest najkorzystniejsza do zastosowania w konstrukcjach amatorskich w siłowniach wiatrowych.
    Obserwując u sąsiada na działce kręcące się w widełkach rowerowych duże koło rowerowe 28 cali poruszane przez wiatr ( umieszczone stare płytki CD-rom w miejscach krzyzowań szprych ) odbierają energię wiatru wprawiając je w ruch obrotowy. Zaświtał mi pomysł wykonania koła wolnoobrotowego wytwarzającego prąd elektryczny już przy przepływie wiatru z prędkością 6-8m/sekundę. Problemy z prekładniami całkowicie odpadają ! Aby, tego dokonać należy zrobić ,,wirnik" 72- magnesowy ( biegunowy ) oraz stojan z cewkami również 72 bieguny! Tyle biegunów ?zawsze irytowało konstruktorów amatorów ( jak je zmieścić w starym silnku, czy alternatorze ... ? Otóż mój pomysł polega, aby 72 magnesy neodymowe rozmieścić na obręczy o średnicy podobnej do wielkości kola rowerowego ( obwód 2 metry, szer. pola na magnes 3 cm ), a między osią obrotu tak skonstruowanego koła i w/w obręczą zamocować ,,śmigło" trójłopatowe lub o innej liczbie łopat, koniecznie wyważone !
    Zamocowane na tej samej osi drugie nieruchome koło, stojan ( obręcz z 72-ma cewkami ) na trzech sztywnych wysięgnikach , w odległości jak najmniejszej względem wirnika wykonanego j.w. powinno wytwrzać energię elektryczną przy minimalnym przepływie wiatru.
    Z takim projektem nie spotkałem się, a może już ktoś był przede mną ?
    Proszę o opinie do powyższego pomysłu ( projektu )

0 3
  • #3 13 Lut 2009 18:15
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Na forum jest pokrewny temat "Nowy typ turbiny wiatrowej"Gdy zainteresowałem się tematem wykorzystania energii wiatru ,trafiłem w necie na bardzo dużo nowych konstrukcji turbin wiatrowych. Pozdrawiam

1
  • #4 14 Lut 2009 11:20
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Marian Woj napisał:
    należy zrobić ,,wirnik" 72- magnesowy ( biegunowy ) oraz stojan z cewkami również 72 bieguny!
    Proszę o opinie do powyższego pomysłu ( projektu )

Siłownia wiatrowa amatorska
    To już było nawet z 138 biegunami i na wirniku i na stojanie.

0