Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon szpulowy Aria MS2411 ustawianie głowicy.

KJ 26 May 2008 01:31 9631 15
Termopasty
 • #1
  KJ
  Level 31  
  Zacznę od tego że jak byłem młody i głupi to rozregulowałem ustawienie głowicy w tym magnetofonie przez pokręcenie czym się dało :/ Chcę to teraz naprawić i zdaję sobie sprawę że nie będzie to chyba zbyt prosta operacja. Trochę kombinowałem - na słuch - wszak i tak jest rozregulowana więc nie robi to chyba różnicy i stwierdziłem że jeśli nie ma problemów z przesłuchem drugiej strony taśmy to jest za mało wysokich tonów jeśli z kolei ilość wysokich jest do przyjęcia to mam przesłuch drugiej strony taśmy w jednym kanale - taśma nagrana stereo. Mam jedną taśmę nagraną na tym magnetofonie więc chyba o nią oprę właściwą kalibrację. Na słuch mam wrażenie jakby głowica była za nisko tylko gdzie tu się reguluje wysokość ? Są 3 śruby z czego jedna reguluje kont pochylenia do taśmy w płaszczyźnie jej przesuwu druga w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni taśmy. Pytanie do doświadczonych w temacie od czego zacząć kalibrację ?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Termopasty
 • Helpful post
  #2
  sawage
  Level 15  
  Powienieneś mieć do tego taśmę testową z nagranymi znanymi częstotliwościami, ale jak się nie ma co się lubi... Najpierw musisz ustawić wysokość głowicy 2 małymi śrubkammi przed czołem głowicy i za. Mniej więcej tak, żeby górny rdzeń głowicy schował się pod taśmą i żeby nie było przesłuchów. Jeżeli juz to zrobisz regulujesz kąt nachylenia głowicy, tak aby uzyskać jak największą ilość wysokich tonów, robi się to śrubą po prawej stronie głowicy, tej ze sprężynką się nie rusza.
  To by było tyle ogólnie jest tak, że wysokość głowicy gdy jest odpowiednia ma się wtedy maksymalny sygnał na wskaźniku jaki można uzyskać z taśmy, a kąt nachylenia odpowiada za ilość wysokicj tonów.
  Powodzenia
 • Termopasty
 • Helpful post
  #3
  mymar
  Level 11  
  Ustawienie głowicy w magnetofonie
  Witam!
  1.Nagrać taśmę na innym mag. z prawidłowym ustaw głowic, najlepiej szum z radia na UKF (odłączyć antenę).
  2.Wkrętami (broki) ustawić prawidłową wysokość głowicy tak, aby górna krawędź taśmy pokrywała się z górną krawędzią ścieżki na głowicy (kanał lewy) - funkcja odtwarzanie włączone. Dla lepszego widoku zdjąć tasiemkę z filcem dociskowym i odchylić klapkę zamykającą ekran głowicy.
  3.Sprawdzić czy czoło głowicy jest równoległe do pozostałych elementów toru przesuwu taśmy.
  4.Lewy wkręt ze sprężyną przy głowicy, ustawić tak aby była lekka amortyzacja - nie dokręcać do oporu!
  5.Prawym wkrętem - mosiężnym - ustawić głowicę w pozycji poziomej - obserwując krawędź taśmy.
  6. Założyć tasiemkę z filcem, przełącznik ścieżek ustawić na sumę kanałów (Σ) i regulować mosiężnym wkrętem do uzyskania czstego szumu z głośników w pełnym zakresie częstotliwości.
  7.W razie konieczności, skorygować wysokość ustawienia głowicy (brok), tak aby wskaźniki wychylały się max.
  8.Ustawienie dość pracochłonne i wymaga kilkakrotnej korekcji zarówno wysokości jak i skosu głowicy.
  Życzę powodzenia Marek M - mymar Płock
 • #4
  KJ
  Level 31  
  No właśnie tasiemka z filcem ... Mam wrażenie że jest wytarta i za słabo dociska taśmę do głowicy. Bo jak sie ją lekko naciągnie śrubokrętem czy palcem to gra idealnie... Czy ktoś ma pomysł na regeneracje tego ? Za czasów tego sprzętu pewnie po prostu wymieniało sie na nową.
 • Helpful post
  #5
  sawage
  Level 15  
  Docisk musi być dobry, to podstawa. Dziś tej tasiemki nie dostaniesz raczej. Ja naklejam na tą tasiemkę jakiś inny filc i sprawuje się to jak dotąd bez zarzutów.
 • #6
  KJ
  Level 31  
  Głowica ustawiona docisk zrobiony nowy :) Wszystko wyczyszczone. Magnetofon gra jak nowy :) ale mam kolejny problem - nagrywanie. W zasadzie to w magnetofonie jest chyba wszystko ok tylko problemem jest wejście. Zrobiłem kabel DIN - chinh i wpiąłem do magnetofonu pod radio a do wzmacniacza pod wejście/wyjście na magnetofon kasetowy i wszystko było by ok gdyby nie fakt że wejście w arii jest tak czułe że musiałem wszystko pościnać na kompie praktycznie do zera - na wzmacniaczu musiałem dać volume do oporu na maxa żeby słyszeć co nagrywam a i tak poziom zapisu miałem ustawiony w okolicach 2 na skali potencjometru przy 3 był już silny przester. Nagranie wyszło poprawne tylko słychać wszystkie szumy które uległy wzmocnieniu na wejściu magnetofonu. Ten typ tak ma czy mam coś uszkodzone w elektronice ? Do tego wybranie wejścia radio na panelu magnetofonu bardzo silnie obciąża wyjście nagrywania wzmacniacza - w momencie wyboru wejścia następuje znaczny spadek głośności w kolumnach podłączonych do wzmacniacza.
 • Helpful post
  #7
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Wejścia są tam bardzo czułe. Zrób dzielnik . Wlutuj w szereg z sygnałem wej. do magnetofonu rezystor 470K
 • #8
  KJ
  Level 31  
  Dołożyłem oporniki 470k i nadal mam 0dB zapisu w okolicach 2jki na potencjometrach ale już nie muszę ścinać wszystkiego na 1% na kompie. W poniedziałek kupię większe oporniki myślę że 1M będzie ok. Zrobiłem dzielniki: opornik 1k między masę i wejście magnetofonu + opornik 470k między wejście i sygnał ze wzmacniacza. Kolejny problem jaki zauważyłem to chyba ten magnetofon powinien mieć funkcję autostop wykorzystującą tę metalizowaną tasiemkę między rozbiegówką i zwykłą taśmą ... z tego co zauważyłem nie działa ... Coś jest skopane czy ten model nie ma takiej funkcji ? Niech mi ktoś jeszcze wyjaśni po co są przyciski "przepisywanie" i "synchro" oraz jak tego używać i do czego. Z tego co znalazłem w sieci przepisywanie służy do kopiowania jednej ścieżki na inną ale w jaki sposób to nie wiem. Mocno się zdziwiłem jakością po nagraniu i odtworzeniu muzyki z pc na nowej nieużywanej taśmie z prędkością 19,5cm/s :D
 • #9
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Aria ma auto-stop. Sprawdz to tak: Tam gdzie jest głowica po jednej i drugiej stronie jest prowadzenie taśmy(takie przykręcone tulejki mosiężne chyba) i w okolicach nich są blaszki (styki) weź kawałek przewodu i dotknij jednej z tych blaszek z metalowym chassis (masą) przy odtwarzaniu i musi wyłączyć klawisz, jeśli tak jest a z taśmą nie to przeczyść te blaszki lekko papierem ściernym.
 • #10
  KJ
  Level 31  
  dziwne ... nie mam żadnych blaszek i tylko jedną tulejkę przy głowicy. Może dlatego że to jest MS2411
 • #11
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Masz, masz przyjrzyj się dobrze. Dodaje zdjęcie trochę słabe ale widać
  Magnetofon szpulowy Aria MS2411 ustawianie głowicy.
 • #13
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zamiast blaszki masz bolec.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tzn ta rolka (przewód jest dołączony)
 • #14
  sawage
  Level 15  
  Jeśli chodzi o duży poziom sygnału to żeby wyrównać poziom z chinch na diny lutuje się w szereg rezystor 680k. Ale najprościej wsadzić źródło w wejście gramofonowe, ma ono dużo mniejszą czułość i nic nie trzeba modyfikować.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  KJ
  Level 31  
  Nie udało mi sie uruchomić autostop-u znalazłem układ za niego odpowiedzialny wymieniłem znajdujący sie tam tranzystor ale niestety chyba upalona jest cewka elektromagnesu:cry: Mam jeszcze jedne problem chyba dość standardowy w takim sprzęcie mianowicie przełączniki zapis/odczyt świrują czy jest inny sposób regeneracji niż rozbieranie całego magnetofonu na części pierwsze i czyszczenie styków ? kto zna ten sprzęt wie że przełączniki tu są trzy z czego 2 zajmują prawie całą długość płyty z elektroniką.