Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kula plazmowa

RAFAŁ.M 26 Maj 2008 05:26 22272 35
  • kula plazmowa

Witam serdecznie

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy projekt zamieszczony na forum elektrody i za wszystkie błędy z góry przepraszam. Wykonana przeze mnie kula(lampa) plazmowa różni się nieco od innych rozwiązań jakie widziałem na elektrodzie ponieważ część szklaną kuli wykonałem od podstaw
    wykorzystując z żarówki tylko bańkę. Żarówkę obciąłem przy oprawce tarczką diamentową i wyszlifowałem brzeg .Kulka metalowa w środku pochodzi z myszki
    ( obrana z gumy) .Kulka została nacięta i w nacięciu zamocowałem drucik zasilający. Kulkę wkleiłem poxipolem na czubek szklanej rurki a rurka jest wklejona w wgłębienie wycięte w podstawie lampy .Podstawę lampy zrobiłem z dużej soczewki od starego xero .Na to wszystko jest nasadzona szklana bańka z wyżłobieniem przez które wchodzi rurka do odpompowania kuli. Całość obklejona poxipolem .

Powietrze z kuli odpompowałem olejową pompą próżniową a następnie wpuściłem do środka przez układ zaworów troszkę azotu. Azot pobrałem ze zbiornika od hydroforu który miał przeponę silikonową z azotem. Następnie ponownie obniżyłem ciśnienie do takiej wartości żeby wyładowania w kuli wyglądały najładniej .Robiłem próby z samym wypompowaniem powietrza bez wpuszczania azotu i też było całkiem nieźle ale napięcie musiało być wyższe.

Źródłem wysokiego napięcia jest przetwornica przeciwsobna z transformatorem
    wysokiego od starego telewizora. Sterownik przetwornicy oparty jest na układzie TL494 i mofetach IRFZ34. Przetwornica zasilana jest z 12v z dwóch ładowarek od telefonu komórkowego (12V/0.8A) połączonych równolegle .Ładowarki stabilizują max prąd na 1.6A .Przy zwykłym zasilaczu bez ograniczenia prądu lampa plazmowa strasznie parzyła w palce po przyłożeniu ręki do szkła .Trzeci zasilacz zasila układ TL494 od przetwornicy. Przetwornice wsadziłem do pudełka odzyskanego z jakiegoś poprzedniego projektu. Podczas pracy elementy są tylko lekko ciepłe i nie wymagają chłodzenia wymuszonego ani otworów w obudowie. Na obudowie jest potencjometr umożliwiający regulacje częstotliwości pracy przetwornicy w zakresie 17 do 30 KHz .Razem z częstotliwością zmienia się intensywność i rodzaj wyładowań w kuli, napięcie wynosi kilka kilowoltów.Wszystkie elementy pochodzą z odzysku więc trudno mi określić koszt budowy całości.
    Budowa zajęła mi dwa wieczory i jedno niedzielne popołudnie.

Kula działa od kilku tygodni i wyładowania są zawsze takie same więc raczej jest dosyć szczelna.

Poniżej zdjęcia z budowy ,schemat generatora WN i filmik

kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa

kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa kula plazmowa

Załączniki:

Fajne!
  • #2 26 Maj 2008 07:33
    kiler129
    Poziom 27  

Bardzo starannie wykonana konstrukcja, i ta banka .... :)
    Ale caly efekt psuja te ladowarki (od czego az 0.8A?).
    Transformator 2A nie jest drogi.
    Jeszze mozna by sie przyczepic do tej plytki uniwersalnej ale to juz kosmetyka :D

p.s. Ile wat miala zarowka z ktorej jest banka bo sie nie doczytalem?

• #3 26 Maj 2008 08:02
    olinek2
    Poziom 23  

To była pewnie 250W srebrzona :)
    Bardzo ładnie, w końcu ktoś zrobił poprawnie sterowanie generatorem na trafie od TV, gratuluję :) Możesz spróbować podnieść częstotliwość, czasem pomaga ;)
    Pozdrawiam Olek

• #4 26 Maj 2008 10:38
    satanistik
    Poziom 27  

Jestem pod wrażeniem.
    Zastanawiam się jaki efekt uzyskało by się dodając odrobinę ksenonu z wyeksploatowanego palnika stroboskopowego lub neonu np z lampy niksed?

• #5 26 Maj 2008 11:22
    JStan
    Poziom 16  

Witam!!

No w końcu jakaś profesjonalnie wykonana lampa plazmowa. Chodzi mi generalnie o to że autor nie zastosował zwykłej żarówki tylko zadal sobie wiele trudu aby zbudować prawdziwą kule. Efekt bardzo ładny, tak trzymaj!!

Pozdrawiam!!

• #6 26 Maj 2008 12:21
    skaktus
    Poziom 37  

Cacuszko, i jakie ładne :D

Teraz czekać aż ktoś zrobi lampę w rozmiarach mini, czyli taką w której podstawa nie będzie taka duża.

• #7 26 Maj 2008 12:35
    reflexone::..
    Poziom 14  

Cóż mogę powiedzieć, piękna robota, zazwyczaj siedzę cicho w dziale DIY, ale ta praca, mi się po prostu spodobała. Gratulacje, za staranność. Ja mam pytanie, czy to czysty azot powoduje tak piękną, fioletową poświatę? Czy zależy to też od wielkości napięcia?
    Pozdrawiam.

• #8 26 Maj 2008 12:38
    lechoo
    Poziom 39  

Nie lepiej było użyć szklanej kulistej kolby? Czysty azot mimo wszystko daje kiepski efekt...

• #9 26 Maj 2008 13:39
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Do zasilania zastosowałem ładowarki od starych telefonów (jakieś sagemy) ponieważ mam ich dużo a poza tym są lekkie i mają ograniczenie prądowe .Podczas uruchamiania zasilałem układ ze zwykłego zasilacza i też działał poprawnie ale przy dotykaniu kuli palcami prąd przetwornicy wzrastał do 7A.

żarówka miała 150W (promiennik podczerwieni) , jak będę miał jeszcze natchnienie to następną kule zrobię z okrągłego akwarium .
    Na pewno byłby dużo lepszy efekt przy wpuszczeniu mieszaniny argonu neonu i ksenonu ale te gazy są drogie w zakupie.

• #10 26 Maj 2008 16:15
    riodoro1
    Poziom 22  

Pierwsza konstrukcja w dziale, ale lepsza od wielu innych wykonane fantastycznie a i sterowanie trafem bajka.

PS. bańka klejona poxipolem a nie zwykły wkład to wielki plus, ja też kleję szkło poxipolem moim zdaniem najlepszy.

• #11 26 Maj 2008 16:15
    pawel_elo
    Poziom 13  

co tu dużo pisać.. efekt jest SupeR, nawet lepszy od sklepowej kuli.. jakie są koszty wykonania tekiej "żarówki"??

• #12 26 Maj 2008 16:46
    Matasio
    Poziom 11  

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Przeważnie lampy umieszczane na elektrodzie są robione w żarówce. twój pomysł daje dużo lepszy efekt.

• #13 26 Maj 2008 21:15
    rester
    Poziom 10  

cóż powiedzieć normalnie BOMBA najlepsza jaka ktoś tu wogule zrobił;] Oby tak dalej

• #14 26 Maj 2008 23:31
    grzeniu_pl
    Poziom 14  

Podoba się, brawo ! Jeden z ciekawszych projektów z tego gatunku. Poprawnie rozwiązane zasilanie układu. Czy to nie przypadkiem reklama poxipolu ;) ?

• #15 27 Maj 2008 00:09
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Witam i dziękuję wszystkim za pozytywne opinie :)
    Odnośnie kosztów wykonania to tak jak już pisałem trudno mi jest określić ponieważ wszystkie części oprócz kleju pochodzą ze złomu elektronicznego ,ale gdyby ktoś chciał kupić większość podzespołów to koszt powinien wynieść 40-60zł.

• #16 27 Maj 2008 13:33
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam - konstrukcja na poziomie (wysokim :) ) mam kilka pytań do autora, ponieważ sam kiedyś "mordowałem" w podobny sposób słoiki - wyciągając z nich bezlitośnie powietrze agregatem od lodówki :) (ale efekty marne). Jak kolega zasklepił rurkę po odłączeniu aparatury? ja to robiłem tak, że na długości 2cm klepałem ja na kowadełku na płasko, nastepnie odcinałem rurke i zalutowywałem koniec. Kolejna sprawa skąd wziąłeś taka sympatyczną cieniutką rurkę?
    Piszesz, że chcesz zrobic taka kule z akwarium - może nie wytrzymac podciśnienia, ja myślałem nad butla do wina :) ale tu też istnieje duże prawdopodobieństwo że może implodować.

• #17 27 Maj 2008 15:06
    _milcek_
    Poziom 19  

Ja bym polecał kolby z kanałem bocznym do podłączenia do pompy próżniowej. Nie wiem tylko czy ona nie jest płaskodenna ale to nic. Niezły byłby też balon od wina albo po dwóch przeciwległych bokach w szybie od okna PCV(oczywiście nie w szybie ale pomiędzy obydwoma szybami tam gdzie argon chyba jest) wtopić elektrody i to by była wypas szyba a jaka reakcja przechodzących obok domu. Jednak gorzej z wykonaniem czegoś takiego.

• #18 27 Maj 2008 15:10
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Miedziana cienka rurka pochodzi z termostatu od lodówki .Po odpompowaniu powietrza i wpuszczeniu azotu zacisnąłem rurkę w dwóch miejscach i resztę obciąłem a koniec zakleiłem.
    Kuliste akwarium powinno wytrzymać ma dosyć grube ścianki (około 3-4mm) .Może lepsza by była duża kolba chemiczna ale te duże kosztują nawet ponad 100zł a akwarium 30.

• #19 27 Maj 2008 18:06
    elektromen
    Poziom 9  

super!
    dobre wykorzystanie bańki z żarówki. też zastanawiam się czy akwarium nie eksploduje.myślę żeby zrobicoś takiego:
    kula plazmowa
    i jednocześnie włączyć pompę i otworzyć zawór z gazem. w ten sposób powietrze zostało by wymienione na gaz a akwarium nie było by poddane podciśnieniu

• #20 29 Maj 2008 00:21
    KJ
    Poziom 31  

Bardzo ładny projekt. Gratuluje wykonania porządnej bańki a do tego ładnej :) no i układ sterowania trafem także bardzo mi się podoba chyba z niego skorzystam w najbliższym czasie :) Kolby są chyba najlepszym materiałem a niekoniecznie muszą być drogie (patrz serwisy aukcyjne) często można tanio wyrwać nawet kilkulitrowe kuliste. Planuje przez wakacje zrobić z 10l kolby (średnica koło 50cm) lampę wypełnioną argonem i zasilić z transformatora tesli problemem jest argon gdyż niestety mała butla (1,5m³ gazu) to wydatek ponad 200zł :| inne gazy szlachetne są niestety jeszcze droższe :cry: a do tego dość trudno dostępne. Jeszcze Hel balonowy jest względnie dostępny i tani ale podobno jego czystość jest zwykle taka że nie nadaje się do tych celów.

• #21 29 Maj 2008 01:35
    lechoo
    Poziom 39  

Usuń filmiki albo zmień ich format, bo powodują zwis przeglądarki www.

• #22 29 Maj 2008 23:58
    andrzejlisek
    Poziom 28  

lechoo napisał:
    Usuń filmiki albo zmień ich format, bo powodują zwis przeglądarki www.

Jakiej przeglądarki używasz?
    Ja używam Firefoxa i nie miałem problemów z filmikami.

• #23 30 Maj 2008 13:44
    12030
    Poziom 11  

ja też mam firefoxa i bez problemu filmiki działają

• #24 30 Maj 2008 23:21
    redelektron
    Poziom 19  

I to się nazywa lampa plazmowa! Gratulacje dla autora za efekt. Bomba. Pozdrawiam, redelektron

PS. Również używam firefoxa (2.0.0.14) i jest elegancko

• #25 31 Maj 2008 14:07
    lechoo
    Poziom 39  

Wywala się zarówno IE jak i Firefox, choć nie zawsze... Być może to wina mojego zestawu kodeków i programu Media Player Classic, na 2 kompach miałem te same objawy.
    Filmiki najlepiej zamieszczać na zewnętrznych serwisach np. Youtube.

Dosyć duża jest bańka od lamp rtęciowych LRF 400W, po zmyciu luminoforu też można ją wykorzystać.

• #26 01 Cze 2008 13:20
    lobmerd
    Poziom 12  

A jak zmyć taki luminofor z lampy?

• #27 21 Lip 2009 18:04
    kamil22011
    Poziom 18  

Witam.
    Mnie zastanawia jakie podciśnienie musi być w szklanej bańce? Skąd można wziąć w przystępnej cenie gaz szlachetny do wypełnienia takiej bańki i jaki gaz będzie się do tego typu lampy nadawał?

• #28 25 Lip 2009 19:03
    Kuba70
    Poziom 10  

Czy koledzy sie orientuja jaki gaz daje taki efekt jak w popularnych butelkach Heinekena? :
    kula plazmowa

• #30 18 Lis 2009 20:23
    Sqerty
    Poziom 18  

No tego szukałem bo moja lampa na IRF 640 to zabawka na 15 min :) Czy autor posiada może schemat PCB ??