Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie pmięci motorola v3

26 Maj 2008 10:09 5603 6
  • Poziom 13  
    Witam czy bawił się ktoś może w zwiększenie pamięci tego telefonu bo 5Mb to stanowczo za mało ;/ może dało by się podłączyć katę pamięci przez USB ?? jak myślicie ?? proszę o info
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niema takiej mozliwosci. Mozesz sobie wgrac jakiegos modyfikowanego softa ktory powiekszy pamiec ale tez nie duzo.
  • Poziom 16  
    Witam ja miałem kiedyś V3 , miałem pamięć około 10 mb ale tylko po usunięciu zupełnie niepotrzebnych plików

Use this tutorial at your own risk. This mod is not for beginners and can cause serious damage to your phone. I take no responsibiliy for any damaged done to your phone even if you follow my tutorial exactly. Before starting, change all ring details to silent, no alarms setup and ringer id's are disabled, this is to prevent you from getting kicked to main menu when trying to access ringstyles menu (after deleting sounds from phone directory). I have reached over 10MB of memory and here is how I did it: When I received my phone is had the 79R flash on it and flex SE8642BXXB7088. I updated a couple times but this is the newest flash I know of R374_G_0E.42.0DR this will bring the available memory from 5.5MB to approx. 7.3MB. I didnt upgrade the flex at all because I was going to be debranding the phone anyways. Using P2kman I deleted the following files from my phone (ONLY AFTER BACKING THEM UP!)

/a/

Delete these:
    DL_DB_INET_RECORDS - Gets rid of provider shop links
    Scarlet.tcf - Icon for scarlet theme
    Silver.tcf - Icon for silver theme
    ss_scarlet_176x220~~ - more theme/skin graphics
    wp_scarlet_176x220~~
    Silver Skin Wallpaper 176x2~~
    Silver Screen Saver 176x2~~
    mib_op_greet
    custgoodbye.gif-deletes the shutdown animation
    custwakeup.gif-deletes the startup animation
    moto.tcf - deletes Moto listed in your themes list
    ss_moto_a_176x220_c~~.gif
    wp_moto_176x220_c~~.jpg

**Pretty much everything else in this folder needs to stay the way it is, I may have forgot some files, but basically better safe then sorry**

/a/mobile/audio

Delete everything except:
    funlight.pat
    MyToneDB.db
    TempToneDB.bd
    AlertFile107.bas = Spooky (to keep motomixer working)

**Leave Start~up.mp3 & Power~down.mp3 if you want startup and shutdown sounds... I deleted these files as I dont care for Startup/Shutdown sounds**

/a/mobile/pictures

Delete These:
    wp_moto_176x220_c.jpg
    wp_scarlet_176x220.jpg
    wp_sharp_176x220.jpg
    All EMS and wv_emoticon files
    Caribbean.jpg
    Food.jpg
    Higher Plane.jpg
    Luminescence.jpg
    Nocturne.gif
    Metal.gif
    Moto.gif
    Moto.jpg
    Pacific.jpg
    Passion.jpg
    Sapphire.gif
    Silver.gif
    Silver.jpg
    Streaks.gif

/a/mobile/video

Delete Everything

/a/mobile/mms/mmstemplate

Delete Everything

/a/mobile/skins/Scarlet (If you want max space and dont care about skins)

Delete everything

/a/mobile/skins/Silver (If you want max space and dont care about skins)

Delete everything

/a/mobile/Moto

DO NOT TOUCH THIS FOLDER OR ITS CONTENTS
    /a/mobile/system

Delete These:
    shutter1.amr
    shutter2.amr
    shutter3.amr
    shutter4.amr
    shutter5.amr
    secure_pds_init

**do not delete mma_ucp/mma_dcp (menu) files or the count_down files (or your timer for your camera will not work anymore)**

There are probably a couple other files I forgot about that I deleted but this is the bulk of it, pretty much leave everything in the /a/ folder alone unless I said delete, I didnt touch the following directories /a/mobile/audio/vavr, /a/mobile/certs, /a/mobile/mib, /a/mobile/kjava.

The files names on your phone will vary from the ones I have listed above because most people dont have the flex my phone came with but you get the idea of what you can and cannot delete.

With this tutorial you should easily be able to reach 8-9MB without breaking a sweat, anything more is just extra. By the end you will not have any sounds, pictures or videos. So start loading it full of your custom stuff! Enjoy!
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc czyli usuń wszystko co nie potrzebne i tyle :)
    tylko nie wiem czy gra jest warta świeczki bo 2Mb jakoś szczególnie mnie nie ratują :) myślałem ze może w telu jest jakaś pamięć którą mozna zastąpić np. pamięcią z odtwarzacza mp3 ale jak nie to pewnie sobie dam spokój.....
  • Poziom 16  
    Szuszu_z_Buszu napisał:
    Dzięki za pomoc czyli usuń wszystko co nie potrzebne i tyle :)
    tylko nie wiem czy gra jest warta świeczki bo 2Mb jakoś szczególnie mnie nie ratują :) myślałem ze może w telu jest jakaś pamięć którą mozna zastąpić np. pamięcią z odtwarzacza mp3 ale jak nie to pewnie sobie dam spokój.....

nie ma technologicznie takiej możliwości , lepiej będzie jak zamienisz telefon na model V3i ! Ma karte pamięci !
  • Poziom 12  
    Zawzse możesz kompresować pliki ale 5mb to rzeczywiście za mało. Pamięci nie zwiększysz chyba że byś właśnie usunął pliki systemowe. Jeśli chodzi o soft to jak coś nie radził bym wgrywać jakiegoś innego bo ci telefon będzie wariował. Zostaje zmiana fona...:|
  • Poziom 13  
    Wiem właśnie czytałem własnie ze ludzie mają z tym problemy ;) dlatego chyba zostanie taki jaki jest :)