Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz klasy D w EdW oraz inne projekty klasy D.

SaYruS1 03 Cze 2008 21:47 148255 429
 • #91
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Nie ma potrzeby - rezystory 1 kom dają wystarczające tłumienie ewentualnych zakłóceń.
 • Zasilacze UPS
 • #92
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Dodam te dławiki dla świętego spokoju, takie ATXowe na rdzeniu walcowym 20 zwoi
  Jeszcze wlutuję ceramiki 100n bo zapomniałem o nich, ale chyba z braku ich przedwzmacniacz się nie uszkodził...

  Jeśli to nie pomoże to ja nie wiem co może być, bo dzieje się to np przy włączaniu i wyłączaniu. Jak się zamini na nowy TL to chodzi ok aż do czasu któregoś włączenia/wyłączenia


  Czy mogę radiator połączyć z masą? Bo chyba służy on jako ekran przeciwko dławikom wyjściowym i powinien być połączony do masy

  I jeszcze jedno mam mały transformator 2W 2x15. Może na nim zrobić zasilanie przedwzmacniacza i pozostałych scalaków na wzmacniaczu, ale nie jestem pewiem czy wystarczy mu mocy. Jak myślicie ???
 • #93
  lechoo
  Poziom 39  
  SaYruS1 napisał:
  I jeszcze jedno mam mały transformator 2W 2x15. Może na nim zrobić zasilanie przedwzmacniacza i pozostałych scalaków na wzmacniaczu, ale nie jestem pewiem czy wystarczy mu mocy. Jak myślicie ???

  Spokojnie wystarczy, ale IR-ów nie zasilaj jednocześnie z tego źródła gdyż spore zakłócenia lubią wprowadzać na szynę zasilającą.
 • #95
  irek2
  Poziom 40  
  Jakbyś miał sztuczne obciążenie to zrób pomiar pasma na nim oczywiście i przy małej amplitudzie. Dobrze jest zobaczyć jak wygląda sinus 10-20kHz na małej amplitudzie, a potem prostokąt. No i jeszcze pomiar mocy i zobaczyć jak się wzmacniacz przesterowuje. Pomiary na fizycznym głośniku dadzą zupełnie inne wyniki w paśmie przenoszenia.
  Tłumienie zakłóceń z sieci można sprawdzić słuchając brumu zasilania. W zasadzie nie powinien być słyszalny nawet dotykając uchem do głośnika. Potem puszczamy sygnał (kilka kHz) z mocą kilku-kilkunastu W i wkładamy ucho do głośnika żeby usłyszeć czy brum nie jest większy, co świadczyłoby o kiepskim tłumieniu zakłóceń zasilania. To badanie polecam raczej odpornym uszom. :)
 • Zasilacze UPS
 • #96
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Wkładam wszystko do obudowy bo w takim stanie jak na zdjęciach nie trudno o jakieś zwarcie. A co irek byś mi doradził jeśli chodzi o pojeność kondensatorów w zasilaniu. czy lepiej dać kilka 330uf/200v czy wystarczą zwykłe ale o większej pojemności 4700u/50v. Jakich Ty irek używasz kondensatorów w swoim wzmacniaczu/ach. Przypomnę że u mnie zasila to wszystko transformator a nie przetwornica.

  ------------------------------------------
  Z moim oscyloskopem coraz gorzej więc takiego pomiaru nie będzie. Zbieram właśnie na nowy oscyloskop pod usb, i będę miał święty spokój np. http://www.programatory.com.pl/sklep/index.php?p59,oscyloskop-cyfrowy-dso-2150

  Cały czas mam problem z przedwzmacniaczem aż się wkurzyłem i podłączyłem bezpośrednio do karty dzwiękowej zmieniając oczywiście fazę w jednym kanale za pomocą kx'a. Jest dużo lepiej. Jest tak do ok ok 70W a później wzmacniacz dodaje zniekształcenia głównie na basie jakby taki przester ale podgłosić można dalej i jest głośniej ale zniekształcenia rosną. Wyrażnie to słychać jak się obetnie wysokie i średnie tony.
  Nie wiem co to może być może za mało pojemności bo wzmacniacz jest zasilany z pojedyńczego napięcia więc prąd 2 razy większy. Może to wina wzmacniacza i za dużych rezystorów w bramkach IRFP. Napięcie gdy na głośnik idzie ok 100W już zniekształconego sygnału siądzie do ok 36V z 39V. Może zasilić ten wzmacniacz wyższym napięciem to będzie lepiej grało. Czekam na propozycję zmian bo mi brakuje doświadczenia i mogę więcej popsuć niż naprawić

  Jeśli chodzi o dzwięk jest dobry jakościowo oraz szczegółowy, szczęgólnie średnie tony, i mogę powiedzieć że nie można odróżnić tego wzmacniacza od wzmacniacza w klasie AB, zresztą żyjemy w erze mp3, ale gra naprawdę miło, tylko mnie dziwi czemu to się wcale nie nagrzewa nawet dławiki zimne, tranzystory lodowate oczywiście wraz z radiatorem, transformator jest ciepły a wzmacniacz nic
 • #97
  irek2
  Poziom 40  
  Musisz mieć oscyloskop żeby zobaczyć te zniekształcenia i znaleźć ich przyczynę.

  Żyjemy w czasach cyfrowych, ale oscyloskop cyfrowy do techniki audio to wielki błąd!
  Gdyby padł mi mój rusek C1-93 to bym teraz kupił jakiegoś matrixa albo najtańszego analoga z NDN czy BIALL-a.

  Przy mocach rzędu 100W i na głośniku wzmacniacz faktycznie nie będzie się grzał. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wzmacniacz klasy D ma około 90% sprawności w prawie całym zakresie mocy, a wzmacniacz klasy AB ma sprawność zależną od mocy wyjściowej, a średnia jest rzędu 10% (podobno, bo nie mierzyłem). Jest to tak zwana średnia sprawność eksploatacyjna i nie tak łatwo ją zmierzyć.

  Ja do swojej klasy D stosuję taki sam zasilacz jak do każdego innego wzmacniacza. Mam też przerobiony zasilacz AT na +-45V z kondensatorami na wyjściu 2x1000uF i moja klasa D też na nim działa.
 • #98
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Niedługo dokończę przerobiony ATX i zobaczę jak będzie to chodzić, napewno nie będzie słychać brumu sieciowego.
  Dorzucę jeszcze kilkadziesiąt mF do zasilacza, z taką baterią ciekawe jak będzie się sprawował.

  Możesz irek wytłumaczyć dlaczego tak krytykujesz oscyloskopy cyfrowe? Parametry ma dobre a obserwowanie przebiegów na komputerze to sama przyjemność. W czym lepszy będzie analogowy od cyfrowego? Większość dzisiejszych oscyloskopów to przecież cyfrowe jednak w cenach zaczynających się od piklu kzł.

  Najtańsze analogowe jakie znalazłem to http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=44&id_firmy=15#1777

  ---------------------------------------
  oscyloskop ma dzisiaj lepszy dzień :)
  Zrobiłem pomiary sygnału na wyjściu sinus 1kHz z lekkim i mocnym przesterze oraz 16khz wszystko na obciążeniu rezystorem drutowym 6,6ohm 20W. osobiście nic mi te pomiary nie mówią, może ktoś je zinterpretuje. Jakie jeszcze pomiary mam wykonać Irek żeby dowiedzieć się dlaczeko się przesterowuje. Dodam że od kilku khz na wyjściu słychać pisk ze wzmacniacza odpowiadający częstotliwości na wyjśćiu oraz gdy podgłoszę to pisk również jest głośniejszy
 • #100
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Zaproś jakiegoś gitarzystę - może mu się takie coś spodobać. Na razie widać wyraźnie, że poza subwooferem i wzmacniaczem gitarowym raczej do niczego innego się nie nada.
 • #101
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Podłączyłem trafo 800W 70V stałego i dużo kondensatorów, i może jest ciut lepiej ale wzmacniacz cały czas się przerowywuje przy większych mocach.

  > Roman > no widać duże zniekształcenia w górnej partii tonów, myślę że wniosek z tego jest taki że za wolne są tranzystory lub za wolno przeładowywane bramki, bo z czasem martwym niewiele można tu zrobić. Zmienię rezystory w bramkach IRFP250 na 4,7ohm i dodam diodę UF4007 rówlolegle z nim coś takiego jak na rysunku:
  Wzmacniacz klasy D w EdW oraz inne projekty klasy D.
 • #102
  Dar.El
  Poziom 40  
  Witam
  Trzeba przeprosić się z SMD, kupić lutownicę na gorące powietrze i zaprojektować płytkę tak jak dla w.cz.. Niestety, pewnych rzeczy nie zrobi się na pająka, zostają gotowe scalaki, ale i tak będą kłopoty. Na stronie IR dużo jest na temat wzmacniaczy D, najlepsze efekty uzyskują na tranzystorach IRF6665.
  http://www.irf.com/product-info/audio/classdtutorial606.pdf
  http://www.irf.com/technical-info/refdesigns/iraudamp3.pdf

  Myślę że możecie zapomnieć o estradowych wzmacniaczach klasy D.
 • #103
  sheeeep
  Poziom 25  
  SaYruS1 napisał:
  Podłączyłem trafo 800W 70V stałego i dużo kondensatorów, i może jest ciut lepiej ale wzmacniacz cały czas się przerowywuje przy większych mocach.

  > Roman > no widać duże zniekształcenia w górnej partii tonów, myślę że wniosek z tego jest taki że za wolne są tranzystory lub za wolno przeładowywane bramki, bo z czasem martwym niewiele można tu zrobić. Zmienię rezystory w bramkach IRFP250 na 4,7ohm i dodam diodę UF4007 rówlolegle z nim coś takiego jak na rysunku:
  Wzmacniacz klasy D w EdW oraz inne projekty klasy D.  Jak go mocniej przesterujesz i wypełnienie będzie >90 kilku % to w ogóle zacznie się 'psuć' sygnał. Poza tym te komparatory nie są zbyt szybkie więc przy skrajnych wypełnieniach mogą nie reagować.

  Cytat:

  Na stronie IR dużo jest na temat wzmacniaczy D, najlepsze efekty uzyskują na tranzystorach IRF6665.


  No jak klucz się zamyka w <10ns, to faktycznie mogą być dobre efekty. No i można poszaleć z częstotliwością przy dobrym sterowniku.

  Cytat:
  no widać duże zniekształcenia w górnej partii tonów, myślę że wniosek z tego jest taki że za wolne są tranzystory lub za wolno przeładowywane bramki, bo z czasem martwym niewiele można tu zrobić. Zmienię rezystory w bramkach IRFP250 na 4,7ohm i dodam diodę UF4007 rówlolegle z nim coś takiego jak na rysunku:


  Samo przyśpieszenie ładowania bramki, bez zmiany czasu martwego (który by można minimalnie podciągnąć, bo coś zawsze przyśpieszy zmiana na 4,7Ohma i dioda), bez zmiany częstotliwości, praktycznie zniekształcenia zostaną takie same jakie są, jedynie co się zmieni to moc strat wydzielana na radiatorze.

  IRFP250, jest mocne, ale tak jak Roman napisał to tylko do subwoofera. Wszystkie schematy IR, Philipsa, są na tranzystorach minimum 2x szybszych.

  A do tego układu chyba więcej się sensownego nie da wymyślać, bo by trzeba dokleić dużo rzeczy, zaczynając od komparatora, który jest lekko mulasty, o czym się kiedyś sam przekonałem, poprzez limitację max wypełnienia.
  Cytat:

  Myślę że możecie zapomnieć o estradowych wzmacniaczach klasy D.


  Eksperymenty zawsze czegoś uczą, ale niestety tak jest jak napisałeś. Wystarczy popatrzeć na problem zabezpieczeń, który jak sam mistrz :D Irek nie są sprawą prostą do rozwiązania. A bez tego wzmacniacz estradowy nie ma żadnego bytu.

  pozdrawiam
 • #104
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Już doszłem o co chodzi. Wymieniłem rezystory i dodałem tą diodę i było tak samo, kluczem jednak było zmniejszenie częstotliwości pracy wzmacniacza(prawdopodobnie za wolne tranzystory i nic już się nie da zrobić). Teraz nie ma zniekształceń ale jak pisałem wcześniej jest dość duży szum który zanika po podgłoszeniu. Trochę zaczeły się nagrzewać dławiki. Nawet gdy mocno podgłoszę dzwięk jest czysty.

  Mimo to co pokazuje oscyloskop jakość dzwięku jest dobra, średnica jest dość szczegółowa, bas jest jakiś inny jakby szybszy niż we wzmacniaczu klasy AB. Jeszcze trochę potestuję ale boję się o dławiki bo gdy się nasycą to będzie bum, więc jestem ostrożny co do podgłoszenia.

  Roman masz jakiś pomysł na te dławiki bo jak pisałeś to na 4 ohm uzyskam tylko 200W a chciałbym min 400W. może można złączyć te rdzenie bokami do siebie i tak nawinąć i więcej prądu by mogło przejść???
 • #105
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Połączenie dwóch rdzeni daje zwiększenie prądu sqrt(2) raza, czyli mocy - dwukrotnie.
  Swoją drogą - jaka jest obecnie częstotliwość pracy? Bo wolnozmienną składową znamy ale gorzej z szybkozmienną - tą, która daje mocno popalić dławikowi przy małych sygnałach...
 • #106
  SaYruS1
  Poziom 23  
  To będę musiał dołożyć ten rdzeń bo głośnika mocnego 8 ohm brak a testy mocy max mogę wykonać na głośniku 4 ohm.

  Szybkozmienną ? A jak/gdzie ją zmierzyć, bo sam nie wiem?
 • #107
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Sam sobie policzę - podaj tylko częstotliwość. Resztę danych mam.
 • #108
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Więc tak teraz zmierzyłem jest ok 250kHz moc jaką uzyskałem ok 200W/8, więcej nie chciałem bo kolumne mam i tak 140W, ale głośniki dobrze kontrolowane, dzwięk czysty.
  Wcześniej gdy mosfety nie nadążały z wysterowaniem sygłału na wyższe napięcie na wyjściu dlatego te zniekształcenia było ok 290kHz.
  Różnica wydaje się mała..
 • #109
  -RoMan-
  Poziom 42  
  No to faktycznie lepiej daj po dwa rdzenie - jest ponad 2A p-p składowej szybkozmiennej.
 • #110
  SaYruS1
  Poziom 23  
  Podłączyłem wzmacniacz D pod jedną kolumnę i wzmacniacz AB (dokładnie n-mosfet Irka którego od dawna używam) pod drugą wyłączyłem wszystkie korektory. Kolumny mam Tesli.

  Pierwsze co to szum we wzmacniaczu D przy mniejszej częstotliwości pracy wzmacniacza oraz brum sieciowy. W kolumnie pod wzmacniaczem D wyrażnie wyróżnia ją się średnie tony jednak są szorstkie, krzykliwe, co powoduje mniejszą szczegółowość, wzmacniacz w klasie AB ma w tym zakresie tonów bardziej wyrównaną pracę, dzwięk jest bardziej delikatny i milszy dla ucha, dużo bardziej słychać przestrzeń dzwięku. Wysoki tony we wzmacniaczy słychać jednak nie ciągnie tak wysoko jak AB i podobnie jak w paśmie średnim bardzo traci na szczegółowości słychać tylko najmocniejsze sygnały w tonach wysokich (więc do techno się nada) i tutaj jest bardzo bardzo marnie jeśli chodzi o przestrzeń, jakoś średnica gorzej się zgrywa z wysokimi tonami w klasie D. Wokal brzmi podobnie jak w klasie AB jednak mniej szczegółowo.
  Jednak Gdy słuchamy na wyższym poziomie głośniości to już brak szczegółowości w klasie D nie jest tak odczuwalna i jakości obydwu wzmacniaczy wyrównywają się, jednak nadal w klasie D średnica jest za głośna i trzeba ją przyciszyć korektorem. Jeśli chodzi o bas tutaj są problemy bo przy małym wysterowaniu dostają się duże zakłócenia i dopiero przy ok 50W zaczyna czysto grać. Nie było tego przy większej częstotliwości pracy wzmacniacza ale teraz się pojawiają.

  Odnośnie tego co się grzeje to dławiki ok 40-50st kondensatory elektrolityczne przy dławikach 30-40st i tak samo ceramiki 1uF prawdopodobnie podgrzewane przez dławiki
 • #111
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Jak czytam ten audiofilski beł^H^H^H żargon, to mnie z lekka trzęsie... Czego spodziewałeś się po wzmacniaczu, którego stopień końcowy jest z samej zasady nieliniowy i na dokładkę nie jest objęty choć minimalnym sprzężeniem zwrotnym?

  Tak jak pisałem wcześniej: spróbuj z gitarą albo z subwooferem. Gitarzystom może się podobać nietypowe brzmienie tego wzmacniacza. W tym wypadku brak sprzężenia zwrotnego jest tylko i wyłącznie zaletą.
  W subwooferze natomiast nie będą przeszkadzały śmieci z modulacji.
 • #112
  gregor10
  Poziom 27  
  dokladnie jak juz mam plan jak wykorzystac ten wzmak -wlasnie w subie , tylko pytanie czy ten czy moze poczekac na zapewne lepszy- wzmak klasy D ale w wykonaniu irka2 - pytanie kiedy sie on pojawi i jaka moc bedzie mozna uzyskac , zainteresowany jestem ok 400W/4R - jako alternatywa dla holtona , (wiadomo to nie to samo , ale praktycznie brak radiatora i mniejszy zasilacz kompensuje to dwukrotnie )?
 • #113
  SaYruS1
  Poziom 23  
  > RoMan>A czy ja coś czegoś oczekiwałem? Modliłem się żeby tylko odpalił :)
  A prawdopodobnie wielu czekało na taką relację, i wcale nie była audiofilska, oceniałem obiektywnie konkretne rzeczy które amatorom którzy chcieli by zbudować ten wzmacniacz są w tej chwili najważniejsze, bo profesjonalista najpierw spojrzy na papier i będzie wiedział czy i jak to gra..

  >Gregor> Radzę poczekać na wzmacniacz Irka, Ten raczej nadaje się do robienia hałasu z naganna jakością. Nawet w parti basu są jakieś zniekształcenia co powoduje że wzmacniacz przy małym wysterowaniu "pierdzi", nie wiem dlaczego. Ciekawe czy autor tego projektu słyszał ten wzmacniacz. W dodatku dużo błędów w schemacie jak i na płytce.

  Przeprowadziłem testy na muzyce jako subwoofer, może nawet w szczycie było ponad 300W/4. Bałem się więcej. I tak radiatora nie udało mi się nagrzać aby był chociaż ciepły, dławiki przy tej mocy już trochę parzyły ale gdy się nagrzeją to już trzymają stałą temperaturę. Spróbuję jeszcze zmniejszyć częstotliwość i czas martwy
 • #114
  gregor10
  Poziom 27  
  Dzieki Sayrus za relacje , naprawde była przydatna, bardzo kusi mnie wyprobowac to cudo , ale z drugiej strony , znieksztalcenia przy malym poziomie glosnosci i w ogole jakas taka topornosc , spowalnia zapał , z kolei znow nie wiem kiedy irek2 wyda swoja kontrukcje ktora na pewno bedzie ciekawa/bardziej dopracowana , tylko pytanie do jakiej bedzie mocy przystosowana ? Licze , satyfakcjonuje mnie min 350W/4R.
  Mam juz najważniejsze elementy samplowskie Nmosfety o mocy 250W , RDSon 0,039R , Uds 200W, Id52A, Rise time170nS, Turn on delay time=18nS, Turn off delay time - 34nS, Qg=81nC , Cg=4,2nF , Tmax = 175stopni w obudowie to220 bardzo fajne , tak ze wystrzymywaloby to nawet ok 800W/4R - ale satysfakcjonuje mnie nawet 400W/4R pytanie tylko czy wzmak irka bedzie w stanie wsterowac to odpowiednio , bo ten z edw to chyba nie.....

  A propo zabezpieczen to zwarciowego prosto nie da sie zrobic , ale mozna przeciez by dac limiter mocy co juz w jakims stopniu poprawilo odpornosc na przeciazenia nawet w tym wzmaku z edw.....
 • #115
  irek2
  Poziom 40  
  Ja sie tylko zastanawiam czy ten projekt z EDW bardziej pomoze ciekawski klasy D czy wprost przeciwnie bardziej zaszkodzi? Wystarczy popatrzec na te oscylogramy i poczytac opis brzmienia no kazdy myslacy czlowiek od razu skresli wzmacniacz klasy D. Nie da sie zrobic tak zle grajacego i zle wypadajacego pomiarowo wzmacniacza liniowego (klasa AB) ale jak widac w klasie D jest to bardzo proste. Mam nadzieje ze wiekszosc ludzi bedzie tylko czytac ten artykul a jak juz uklad trafi gdzies do szkol jako kit szkolny no to juz zmartwienie tamtejszych profesorow.

  Moj wzmacniacz bedzie poczatkowo malej mocy (max zasilanie +-50V) bo bedzie na komplementarnych mosfetach ktore latwo wysterowac. Oczywiscie robilem prototypy wiekszej mocy i planuje konfiguracje mostkowa ale walka caly czas trwa ze driverami mosfetow. Jak na razie malo ktora firma odwazyla sie wejsc z czestotliwoscia kluczowania na pulap 500khz wiec ja jako amator z IRF540/9540 w reku chyba i tak posunalem sie daleko.
 • #116
  gregor10
  Poziom 27  
  a co sadzicie w wzmaku UDC(wzmak dyskretny philipsa - az dziw ze w ogole dziala i to z niezlym skutkiem) i jego klony ? np ten http://www.classd.fromru.com/circuits/ucd4.html na diyaudio chwala go bardzo , zasilanie do +-75V DC , i jedna para tranzystorow - uklad SE , wiec bedzie pewnie niezla pompka na zasilaniu ,ale mozna puscic w mostek..... i bylby calkiem niezly sprzet.....

  reszte tutaj http://www.classd.fromru.com/circuits.html i tutaj o tym http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php...b9b4d8&threadid=85389&perpage=25&pagenumber=3


  zamierzam sprobowac tego tylko jest jeden problem ,trzeba zrobic plytke dwustronna i to w dodatku smd....

  ma ktos mozliwosc aby to przedewszystkim wytrawic ?

  dla zainteresowanych plytka w zalaczniku
  rozszerzenie .lay program do odpakowania wazy 1,9mb http://www.abacom-online.de/uk/html/sprint-layout.html
 • #117
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Ale to jest samooscylujące ustrojstwo i tego nie zmostkujesz...
 • #118
  SaYruS1
  Poziom 23  
  >Gregor>Nie lepiej coś na IRS20124, dostępny w tme smd,
  np. tu http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php...adid=93668&perpage=25&highlight=&pagenumber=2
  użytkownik bender, zdjęcie konstrukcji, gdzieś jest schemat z płytką musisz poszukać, bo w tym to trochę dużo tych elementów. Albo jak chcesz coś naprawdę mocnego to zapraszam tu: http://www.crestaudio.com/media/schematics/lt_schematic1.pdf płytka gdzieś była na diyaudio ale niewyraźna
 • #119
  gregor10
  Poziom 27  
  wlasnie na mostku mi zalezalo , bo tak to trzeba by to zasilac +-70V zeby dalo 400W/4R....
  a tak zachwalali , moze i dobre ale do mocy 200-250W..... no i bez mostka... poszukam tego co mowi sayrus... bo mnie ten temat naprawde zaintesresowal