Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opór i zmiana mocy żarówki - zadanie.

26 Maj 2008 16:51 19414 9
  • Poziom 2  
    oblicz natężenie prądu jaki płynie przez żarówkę o mocy p= 100 Wat pod napięciem u= 220 Wolt
    a) jaki jest opór tej żarówki
    b) jaka zmieni się moc wydzielona na tej żarówce gdybyśmy ją podłączyli do napięcia u= 110 Wolt

dane:
    P=100 wat
    U1=220wolt
    u2=110 wolt

I=P/U
    I=100/220≈ 0,45 ampera
    R=U/I
    220/0,45≈489 [om]

I=P/U2
    I=100/110=0,9a
    P=U2*I
    p=110 * 0.9= 99wat
    dobrze???
  • Poziom 30  
    Bardzo dobrze, ale tylko w pierwszej części, w drugiej nie możesz prądu obliczać z mocy.
  • Poziom 17  
    Wydaje mi się, że jest błąd.

W drugim obliczaniu (dla napięcia 110V) podstawiłeś do równania to co przed chwilą z tego samego równania obliczyłeś. Różnica mocy 1W wyszła Ci z zaokrąglenia.

Dobrze zacząłeś liczyć.

Dla napięcia 110V wykorzystaj wzór na moc P=U*U/R

Gdzie R to jest opór który sam obliczyłeś

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Trochę nie bardzo.

Pzdr.
  • Poziom 43  
    Witam,
    arturbaka napisał:
    oblicz natężenie prądu jaki płynie przez żarówkę o mocy p= 100 Wat pod napięciem u= 220 Wolt
    a) jaki jest opór tej żarówki
    b) jaka zmieni się moc wydzielona na tej żarówce gdybyśmy ją podłączyli do napięcia u= 110 Wolt
    Pytanie w punkcie b) układał człowiek o bardzo kiepskiej wiedzy praktycznej, by nie powiedzieć - elektryk dyletant ... :cry:
    Żarówka z włóknem wolframowym (a pokażcie mi z innym...) jest rezystorem nieliniowym prądu stałego ze wszystkimi z tego faktu wynikającymi konsekwencjami :!:
    Dlatego też, nie można konstruować treści zadania opierając je na stałej wartości rezystancji włókna żarówki wyznaczonej przy jej znamionowych parametrach a potem korzystanie z tej wartości rezystancji włókna przy napięciu zasilającym tę żarówkę o połowę mniejszym.
    TAK NIE WOLNO POSTĘPOWAĆ ! ! !
    I to z kilku względów;
    1. Wyznaczane są zupełnie niezgodne z rzeczywistością wartości liczbowe.
    2. Zadanie to "robi wodę z mózgu" młodym umysłom, ucząc Ich złych nawyków.
    3. Utrwała się w umysłach uczących się nieprawdziwą wiedzę.
    Świadczy to o zupełnym braku wyobraźni przez osobę układającą takie zadanie.

Zadanie to - w sposób poprawny - można rozwiązać tylko poprzez skorzystanie z charakterystyki prądowo-napięciowej zdjętej z tej żarówki.
    W/w charakterystkę można otrzymać poprzez zasilanie żarówki narastającym skokowo napięciem stałym (lub pomiar wartości skutecznych napięcia przemiennego, ale o takiej wartości częstotliwości by w trakcie okresu wymuszenia nie zachodziła zmiana temperatury włókna) i mierzenie wartości prądu - w poszczególnych punktach - kiedy już nastąpi równowaga cieplna pomiędzy tą żarówką a otoczeniem.
    A kiedy już jest się w posiadaniu w/w charakterystki to znalezienie poszukiwanych dla niej parametrów nie stwarza żadnych problemów... :D

arturbaka napisał:
    dane:
    P=100 wat
    U1=220wolt
    u2=110 wolt
    Sposób przedstawienia jednostek wielkości elektrycznych 'woła o pomstę do nieba'... :cry:

Skomentowanie przedstawionych tu obliczeń już sobie podaruję.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Wydaje mi się, że takie zadanie ma na celu nauczenie korzystania ze wzorów a szczególnie ich przekształcania. Sam kiedyś na lekcjach fizyki takie coś liczyłem i zawsze przyjmowało się stałą rezystancje żarówki (chociaż faktycznie taka nie jest). Może żarówka w zadaniu nie jest najszczęśliwszym przykładem ale odmienia nieco monotonię rezystorów :)

Miejmy nadzieję, że to co tu odpowiedzieliśmy koledze pomogło w zrozumieniu tematu.

P.S. Metoda charakterystyki prądowo-napięciowej jest oczywiście najbardziej poprawna. Tylko szkoda, że o czymś takim nie mówią w szkole na lekcjach fizyki :)

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    No właśnie nie mówią a potem ludzie się dziwią dlaczego żarówka się przepala w momencie włączania

Żarówki firmy "O ..wydalam" parametry różne:

Rz - rezystancja w temperaturze pokojowej (zmierzona)
    Rg - rezytancja przy temperaturze roboczej dla napięcia nominalnego
    obliczona z wzoru Rg=(U*U)/P
    U - napięcie nminalne (230V)

Iu = wartość maksymalna prądu jaka może popłynąć w obwodzie żarówki w momencie włączenia jej na zimno w szczycie napięcia:
    (nie uwzględniono wydajności prądowej instalacji)

Iu=U*1.41/Rz

Ig - wartość skuteczna prądu żarówki przy napięciu nominalnym (230V)

Rg/Rz - zakres zmiany rezystancji przy zmianie temperatury żarnika od temperatury otoczenia (20°C) do temperatury pracy (ok.2300°C) wnosząc z zakresu zmian rezystancji żarówki ).

Jak widzać udar prądowy jest spory i jak żarówka ma już nadwątlony parowaniem wolframu żarnik to może oddać ducha świetlistego.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Czy ja dobrze to rozumiem? Jeśli podłączymy żarówkę o mocy P=60 W do napięcia 230 V to I= 0,261 A; a R=881,67 Om. Jak widać powyżej.

Teraz moje pytanie. Jeśli obniżymy napięcie o płowę U=115 V, to zakładając, że włókno nagrzeje się do tylu samo stopni co przy 230 V Opór będzie wynosił zatem tyle samo co przy 230 V. Zatem moc żarówki spadnie do
    P=U²/R=15W

Zatem żarówka będzie pobierała prąd o natężeniu J=P/U=0,13 A ????

Proszę o wyjaśnienie tej kwestii hipotetycznej oraz jeśli to możliwe jak to jest naprawdę.

Z góry dziękuję.
  • Poziom 43  
    Witam,
    Spaiky napisał:
    Witam.
    Czy ja dobrze to rozumiem? Jeśli podłączymy żarówkę o mocy P=60 W do napięcia 230 V to I= 0,261 A; a R=881,67 Om. Jak widać powyżej.

Teraz moje pytanie. Jeśli obniżymy napięcie o płowę U=115 V, to zakładając, że włókno nagrzeje się do tylu samo stopni co przy 230 V Opór będzie wynosił zatem tyle samo co przy 230 V.
    Dla tego samego egzemplarza żarówki nie jest to możliwe... :!: :idea: ... nie nagrzeje się jeśli będzie zasilana w energię tylko ze źródła napięcia... :cry:
    Moc będzie mniejsza, a co za tym idzie i niższa temperatura włókna, więc mniejsza będzie również wartość rezystancji w porównaniu do wyliczonej przy napięciu zasilania 230V.

Spaiky napisał:
    Zatem moc żarówki spadnie do
    P=U²/R=15W
    Nieprawda, patrz wyżej. Wartość rezystancji będzie tu inna, niż przy napięciu 230V

Spaiky napisał:
    Zatem żarówka będzie pobierała prąd o natężeniu J=P/U=0,13 A ????
    Będzie większa wartość prądu, a ile będzie wynosić to należy odczytać z wykresu; charakterystyki prądowo - napięciowej, dla tej żarówki.

Spaiky napisał:
    Proszę o wyjaśnienie tej kwestii hipotetycznej oraz jeśli to możliwe jak to jest naprawdę.
    Patrz tu mój poprzedni post.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Quarz napisał:

Dzięki wielkie. Wszystko jasne :D

Pytanie jeszcze jedno mnie trapi.
    Jeśli żarówka 100 W ma w temp. pokojowej R=37,40 Ohm, to w chwili "startu" jej moc będzie wyglądała tak? :

P=U²/R = 230²/37,40 = 1414,44 W ???

i co za tym idzie I=P/U=6,15 A???

Dzięki za odpowiedź na "głupie" pytania.
    Pozdrawiam