Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik obcowzbudny prądu stałego - symulacja simulink

26 Maj 2008 18:04 4561 2
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na forum!

Poszukuję osoby znającej oprogramowanie Mathlab - simulink.
    Mam układ silnika obcowzbudnego prądu stałego, z kaskadowym układem regulacji i potrzebuję zasymulować na silniku uszkodzenie mechaniczne (bicie na wale, uszkodzone łożyska itp.). Celem symulacji jest analiza sygnału (prąd twornika) w celu wykrycia uszkodzenia (analiza falkowa). Najlepiej aby możliwe było stopniowe zwiększanie uszkodzenia.
    Osoby chętne do pomocy zapraszam na forum.

Pozdrawiam
    jandh
  • Poziom 9  
    Widze że nikomu ten teat nie leży.
    W zasadzie wiem jak zrobić to w teorii ale nie znam się na Matlabie i simulinku, dlatego mam problem z reaizacją tego pomysłu.

Mianowicie mam obroty (w wartościach znamonowych - radiany), potrafie sobie je przeliczyć na prędkość kątową. Wiem że przy kącie ok 60* mój silnik osiaga wartość 750 obr/min. Obiążenie jest stałe więc prędkość przez cały czas trwania symulacji niewiele się waha. Chcąc zasymulować uszkodzenie łożyska, muszę do układu dołożyć układ impuloswy, który będzie mi podawał impuls w ściśle określonym czasie, np. przy 60* i tak cyklicznie. Są jakieś funkcje (podobno) w Matlabie w której będe mógł wstawić warunki np: jesli kąt jest równy 60* daj impul, jeśli jest mniejszy lub większy - bez zmian.
    Teraz jak to zrealizować?

Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany.

Chcę zamknąć temat i dopisać być może pomocną informację dla osób, które interesuje symulowanie silnika prądu stałego w Simulinku. Polecam książkę Panów: Marian Kalus oraz Tadeusz Skoczkowski pt.: „Sterowanie napędami asynchronicznymi i prądu stałego”.

Pozdrawiam.