Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentna wytrawiarka (w nietypowy sposób)

mirekk36 26 Maj 2008 20:17 34447 66
  • Inteligentna wytrawiarka (w nietypowy sposób)
    Witam,

Podstawowym celem tego projektu było - co tu dużo ukrywać - lenistwo. Prawie każdy odwiedziający to forum wie co to wytrawiarka, do czego służy i jak się ją używa. Było nawet tutaj prezentowanych kilka projektów, które po części, nieco automatyzowały ten proces. Nosiłem się od dłuższego czasu z zamiarem zrobienia takiej wytrawiareczki, ale jak już robić - to może zaprząc do roboty procka??? pomyślałem i tak zrobiłem. Na tapetę poszedł ATmega8.
    Generalnie do głównych problemów jakie się pojawiają przy wytrawianiu można zaliczyć: zbyt długi czas całego procesu - bo np długo czekamy aż się nagrzeje płyn, rozchlapywanie się płynu od wylatujących bąbelków a co za tym idzie szybko brud w około i krystalizujący nadsiarczan sodowy, który przecież nie jest obojętny dla zdrowia. Inne wady to konieczność regulowania "ręcznie" temperatury itp
    Uznałem, że dobrze byłoby wziąć te wszystki wady zebrać, pozbyć się ich i dodać jeszcze kilka gadżetów - tak zrobiłem i powstała taka oto wytrawiareczka o następujących parametrach:

1. Posiada wbudowany programowy termostat o regulowanych z poziomu MENU progach temperatury - tak więc można sobie dowolnie ustawić wg życzenia. Dzięki tej opcji i nie tylko obsługa sprowadza się do włączenia zasilania a resztę wykonuje sterownik. Zaczyna na początku jak najszybciej podgrzewać płyn do osiągnięcia górnej ustawionej temperatury. Jednak w tym czasie niezbyt dobrze jest puszczać za dużo bąbelków bo niby grzejemy płyn ale bąbelki lecące na maxa schładzają i grzanie się wydłuża. Sterownik do osiągniecia górnego pułapu steruje tak mocą pompki powietrza, że tylko co jakiś czas puszcza powolutku małe ilości bąbelków, które mają za zadanie tylko lekko wymieszać płyn aby grzałka mogła działać jak najszybciej. W moim przypadku gdzałka ma 60W. Dopiero po pierwszym wyłączeniu grzania - kolejne bąbelkowanie puszczane jest cyklicznie co kilka sekund ale już z mocą ustawioną w skali od 0 - 100% - wg potrzeb i tak aby nie rozchlapywał się płyn!

2. Sterownik ma wbudowaną detekcję ZERA jeśli chodzi o 220V i dzięki temo może płynnie sterować mocą zarówno pompki jak i grzałki - przy czym każdym urządzeniem oddzielnie (2 kanały). Pompka pracuje cyklicznie - przy czym bąbelki zaczynają wylatywać najpierw powolutku - coraz szybciej do pełnej - ale zdefiniowanej w MENU mocy i powoli zanikają. Daje to możliwość lepszej obserwacji trawionej płytki gdy trzeba zajrzeć. Bezpośrednio po każdym włączeniu urządzenia- w trakcie inicjalizacji - pompka jest raz uruchamiana na ok 10ekund ale z pełną 100% mocą - z tym że też płynnie zaczyna i kończy

3. Tryb pracy Power DOWN - to jest to co bardzo lubię - standardowo po włączeniu ilość minut do "zaśnięcia" ustawiona jest na max czyli 90. Oczywiście można dowolnie zmieniać w zakresie od 10 - 90. Po odliczeniu tego czasu - cały układ "idzie spać" uprzednio wyłączając grzałki , pompki itp. Czyli znowu - gdy zapomnimy wyłączyć - to nic się nie stanie - układ prawie nie pobiera prądu. Czyli ekologiczny. .... aha oczywiście z trybu Power DOWN (SLEEP) można nacisnąć tylko jeden klawisz - MENU i go wybudzić ładnie... odrazu przechodzi do działania

4. Czteropoziomowe MENU, w którym ustawiamy - na pierwszym poziomie (LEVELu) moc pompki z tym , że wartości są od ok 20% do 100% a wartości jakie mamy w menu mają od 0 do 18 (gdzie 0 to te ok 20% mocy pompki cyzli b.malutko - prawie nie działa, do 18 - czyli 100% mocy)
    Kolejny poziom to ustawianie ilości minut do zaśnięcia a kolejne 2 to ustawianie 2 progów temperatur.
    Oczywiście wszystkie parametry ładnie zapamiętywane są w EEPROMie dzięki czemu ich nie zgubimy ;)

5. Urządzenie posiada - no może będzie posiadało bo na zdjęciach jeszcze nie widać ładne podłączenia z tyłu - czyli gniazda elektryczne do wytrawiarki i pompki, gniazdo na kabel zasilający z wyłącznikiem taki jak w zasilaczach PC i z podwietleniem oraz gniazdko mini jack stereo na podłączenie czujnika temperatury zamontowanego w wytrawiareczce

6. Klawiaturka zrobiona w ten sposób, że micro switche będą włączane przez leciutkie dotykanie tych wydrukowanych klawiszy na zalaminowanym panelu czołowym - bardzo fajny sposób na zrobienie prostej klawiaturki. Oczywiście to też jeszcze na ukończeniu.

Generalnie wszystko ładnie już działa - przeszło wszystkie testy alfa i beta - teraz tylko dokończenie tych drobiazgów w obudowie i narzędzie gotowe. Pod zdjęciami umieszczam też mały PDFik z wstepną instrukcją obsługi i manualem.

Sorki, że wszystkie opisy zrobiłem po angielsku ale tak dało się najkrócej powyświetlać wszystko na wyświetlaczu LCD w zasadzie PLED 2x16 a nie chciałem mieszać i polskiego i angielskiego bo sieczka wychodzi.

Jak ukończę wszystko, poukładam kabelki w środku bo teraz jest bałagan z racji tego, że to jeszcze powstaje, to umieszczę jeszcze dodatkowe fotki i może filmik jak to fajnie działa a szczególnie animacje na tym wyświetlaczu, który jest b.szybki, nie smuży i niesamowicie wyraźnie widać pod dużym kątem

kolejne fotki:

oprogramowanie napisane tym razem w Bascom - kolejne urządzenie będzie już może oprogramowane w C ;) - naprawdę przydaje się znać 3 języki

pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #2 26 Maj 2008 20:31
    Snikers
    Poziom 24  

jakiej cenie zdobyles wyswietlacz OLED, ostatnio na allegro byly dosyc drogie. na tyle drogie ze oplacalo sie sprowadzac z USA - ebuy

a z narzekan typu "nikogo to nie obchodzi, a skoro zrobiles jak zrobiles to tak mialo byc" to wydaje mi sie ze zamiast "pressure" - cisnienie powinnienes napisac "pump" - pompa.

• #3 26 Maj 2008 20:35
    mirekk36
    Poziom 42  

Snikers -> odnośnie wyświetlacza OLED to poprostu miałem jeszcze kilka ze starych zapasów, nie wiem nawet po ile teraz są. Ja nie pamiętam po ile kupowałem ale też nie było tanio - z tym, że warto zapłacić za taki extra wyświetlacz

... odnośnie pump zamiast pressure to może i cenna uwaga - bo sam nie jestem niestety mistrzem angielskiego. Ale z drugiej strony ta pompka jednak "robi" jakieś tam ciśnienie ;) - pomyślę jednak jeszcze nad tym

pozdr

• #4 26 Maj 2008 20:53
    Snikers
    Poziom 24  

heh, w takim razie grzalka robi TEMPERATURE. tutaj argumentem moze byc oszczednosc miejsca PUMP to tylko 4 litery, moze byc tez AIR - powietrze.
    osobiscie nie lubie takich komentarz, w koncu zrobiles tak bo chciales tak miec, jak ktos chce inaczej to moze sobie zrobic inaczej :)

OLED, wiem jakie to cudo mialem do czynienia z kolorowym, lcd zostaje daleko w tyle jesli chodzi o wrazenia organoleptyczne :D

Dodano po 1 [minuty]:

o cene pytalem bo nie szly wogole na allegro i gosciu juz ich nie wystawia

• #5 26 Maj 2008 21:06
    lukasb9
    Poziom 28  

ha! wspaniała konstrukcja Mirku :) nic tak nie cieszy jak używanie do uprawiania swojego hobby narzędzi wykonanych własnoręcznie :) (wiem z doświadczenia). Dwa pytania sie mnie nasuwają, grzałkę sterujesz fazowo czy grupowo? i czy sam poradziłeś sobie z tym "akwarium" czy gdzieś zamawiałeś? (jeśli zamawiałeś ile taka przyjemność +/- kosztuje?) Ja o swojej wytrawiarce na razie nie myśle, brak stałego warsztatu nie pozwala niestety na wiele rzeczy...

pozdrawiam i życzę wielu kolejnych udanych konstrukcji :)

• TermoPasty.pl
  • #6 26 Maj 2008 22:16
    mirekk36
    Poziom 42  

lukasb9 -> no z tą grzałką to może się rozpędziłem pisząc, że steruję akurat nią "płynnie" bo w zasadzie to ma i tak za małą moc, więc ją jak narazie tylko załączam i wyłączam (ale w ZERZE oczywiście). Nie mniej jednak - ten dwu-kanałowy sterownik do sterowania fazowego zaparłem się i zrobiłem i to w czystym zwykłym Bascomie. Mógłbym więc ją swobodnie sterować fazowo.
    O sterowaniu grupowym myślałem ze względu na tą pompkę ale okazało się, że pod odpowiednim dobraniu gasików do triaka pompki cały układ sprawuje się bez problemów - więc tak zostało.
    jeśli chodzi o "akwarium" to niestety nie mam takich ani narzędzi ani zdolności, żeby szkło tak obrobić - więc zamówiłem wg moich danych. Kiedyś zamówiłem u innego szklarza nieco mniejszą ale bez tych otworków na rurkę i czujnik i zapłaciłem wtedy 40zł a teraz hmmm no całe 100% więcej bo 80zł. Może to trochę dużo ale nie mogę narzekać bo b.szybko, sprawnie i ładnie mi to zrobili. A potrzebowałem narzędzia bo odkąd ją mam i dobrego dremelka wraz z dobrymi wiertłami to aż znowu zachciało mi się płytki prototypowe samemu robić.

Snikers -> to słówko "pump" jakoś mniej mi się podobało ale kurka nie wpadłem na pomysł "Air" - i chyba go jednak wykorzystam, dzięki za pomysły ;)

• #7 26 Maj 2008 22:53
    Uszol 1990
    Poziom 29  

witam
    projekt fajny :) sam czekam na coś takiego od dłuższego czasu. A może by tak dodać informacje jak nasza płytka sie wytrawiła? np. mierząc ilość światłą przechodzącą przez środek płytki :D? bo płytka zawsze sie trawi od rogów do środka.
    pozdrawiam

• #8 26 Maj 2008 23:38
    cybergood
    Poziom 16  

KubeqZ napisał:
    Czym wyciąłeś tak równe otwory na panelu przednim ?

pewnie nożem tapicerskim albo skalpelem(widać niedocięcie w rogach)
    konstrukcja bardzo ciekawa i jestem także ciekaw jak się będzie sprawowała ta klawiatura,bo także chce wykorzystać coś takiego w mojej przyszłej konstrukcji
    jeszcze jedno czy warto było budować tak zaawansowana trawiarkę?
    czy nie lepsza prosta?

pozdrawiam

• #9 26 Maj 2008 23:47
    lukasb9
    Poziom 28  

cybergood - niektórzy nie lubią iść na łatwiznę i chwała im za to :) stąd pewnie wytrawiarka Mirka nie należy do prostych jak to określiłeś. Co do przycisków mogę wyrazić swoją opinię o pomyśle instalowania uSwitch-y zaraz pod panelem - ja jestem za! Próbowałem takiego rozwiązania z niskimi (tymi prawie płaskimi) pstryczkami, montowałem je tak, aby panel nie był wystający ale również tak aby nie było luzu między panelem a switchem, ponieważ przesunięcie samej kolumny przycisku jest rzędu 0,1-0,3mm z panelem nic złego sie nie dzieje (nie wgniata sie itp.) a wciska się to bardzo sympatycznie bo słychać wyraźny klik.

• #10 27 Maj 2008 07:35
    mirekk36
    Poziom 42  

KubeqZ , cybergood -> otwory w panelu przednim (tym czarnym plastiku) były wycinane były laserem i jest idealnie równo. Natomiast w tym wydruku który został zalaminowany sam już wycinałem ostrym nożykiem i to fakt, że z bliska coś tam może widać. Ale to tylko prototyp w kolejnych wersjach będzie już lepiej bo już się znalazło kilku nabywców na taki gadżecik.

cybergood -> a czy ona jest taka zaawansowana? - dla mnie to była sama przyjemność coś takiego zrobić. Poprostu uwielbiam swoje hobby

lukasb9 -> właśnie pierwszy raz robię taką klawiaturkę i chcę to zrobić podobnie jak pisałeś tylko, że daję switche z tymi wysokimi pstryczkami bo płytka na których będą jest troszkę oddalona ok 1cm. Ale pomiędzy pstryczkiem właśnie a zalaminowanym papierem przykleję małe kawałeczki gumeczke-plastiku, które będą tym dystansem pomiędzy żeby był ten mały skok i żeby tylko sam pstryczek małą powierzchnią nie dotykał panelu. Fajnie że próbowałeś i masz o tym rozwiązaniu dobrą praktyczną opinię bo też jednak trochę się obawiałem jak to będzie na dłużej.

• #11 27 Maj 2008 09:30
    snow
    Poziom 28  

Tak mi się wydaje że panel przedni podmaskownicę to mogłeś w miejscu przycisków aż tak nie wycinać. Tym bardziej że chcesz dawać mikroswitche z pręcikami. Byłaby większa powierzchnia do przyklejenia maskownicy bo tak to może ci odłazić między przyciskami a przecież i tak calej powierzchni pod "przyciskiem" nie wykorzystasz na wciskanie mikroswitcha ;)

• #12 27 Maj 2008 09:40
    Suiezzak
    Poziom 11  

Wytrawiarka godna pochwały, ale jest jedna rzecz do której muszę się przyczepić, mianowicie chodzi mi o te dziury w szkle. Nie byłoby lepiej poprowadzić przewody górą, nie naruszając struktury szyby? A jeśli po jakimś czasie zabezpieczenie termoglutem (silikonem?) zacznie przepuszczać? Nie jestem przekonany do tego typu rozwiązań więc się czepiam ;) Aczkolwiek cała reszta w jak najlepszym porządku. Oby więcej takich prac.
    Pozdrawiam.

• #13 27 Maj 2008 10:59
    mirekk36
    Poziom 42  

snow -> absolutnie nie mogłem mniejszych otworów pod klawisze wyciąć, nawet powinny być ciut większe i też byłoby dobrze. Cały laminat na wierzchu nawet nie podklejony trzyma się b.dobrze i jest sztywny w miarę. A te otworki muzą być większe żeby dłużej to wytrzymało - dzięki temu po 3 miesiącach nie będzie widać wyraźnych krawędzi od pstryczków czy małych dziurek wookoło gdzie się palcem przyciska. I jest większa powierzchnia do uginania. Dlatego powinno się to ładnie i długo spisywać takie jest moje zdanie.

Suiezzak -> oczywiście, że rozważałem puszczenie od góry ale uznałem że spróbuję tak jak to teraz zrobiłem. Żałowałem tylko że nie dostałem takiej mocniejszej grzałki szklanej w pełni zanurzalnej żeby też ją na samym dnie dać a przewód też bokiem przez szybkę. Oczywiście nie traktuję twojej wypowiedzi jakbyś się czepiał, miałem podobne obawy co do tego jak to się będzie sprawować i czy nie będzie przeciekać ale: po pierwsze otworki są nie duże 8mm i naprawdę najpiew dobrze i ładnie zaklejone takim samym silikonem-klejem jaki był używany do zrobienia tej wytrawiarki - więc już tylko dzięki temu nie powinno przeciekać. A po drugie - jeszcze dowaliłem, może aż za dużo tego kleju na gorąco ale on usztywnia teraz i wężyk i czujnik dzięki czemu wszystko stabilnie siedzi i nie reaguje na przypadkowe pociągnięcia nawet mocne przewodów.

za kilka miesięcy dam znać jak się sprawuje i czy się nie przetarł panel przedni od klawiszy oraz czy nie przecieka wytrawiarka. Dodam tylko, że już jej ostro używam i jak do tej pory - nie ma najmniejszego przecieku albo chociaż jego oznak

pozdrawiam

Dodano po 33 [minuty]:

ktoś pytał o schemat więc proszę - w sumie to bardzo mało skomplikowane więc tym bardziej ciężko o tym mówić jak kolega cybergood, że jest to aż tak zaaansowana wytrawiarka

• #14 27 Maj 2008 11:53
    airnox
    Poziom 24  

Sterownik naprawdę ciekawy :) Jedyną rzeczą, która nie pasuje do takiego wykonania są luźne przewody ;) Pozpinaj sobie "grupy" kabelków i wtedy będzie już wogóle prof. ;) A pomysł na całość ciekawy... :)

Pozdrowienia
    Airnox

• #15 27 Maj 2008 12:36
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

wrzuc fote plytki od strony miedzi jak mozesz/masz [;

nie dalo sie upchnac tego w mniejszej obudowie?

0x41 0x56 0x45!!

• #16 27 Maj 2008 13:38
    kaeltaz
    Poziom 16  

fajna wytrawiarka prawie w pełni zautomatyzowana może jeszcze czujnik wytrawionej płytki xD

popraw kabelki w sterowniku będzie git

• #17 27 Maj 2008 15:36
    mirekk36
    Poziom 42  

airnox -> ależ oczywiście, że kable są w ogóle nie poupinane gdyż to jeszcze jakby troszkę w montażu jest. Pokażę fotkę po ukończeniu z płytką wyświetlacza i klawiaturki i postaram się to jakoś ładnie pospinać.

Freddie Chopin -> to jest tylko prototypowa płytka, żeby zobaczyć jak wszystko w całości będzie wyglądać, a że dostałem już wręcz kilka zamówień - to wtedy może nawet dam je do zrobienia już na gotowo. Ale ok dzisiaj wieczorkiem postaram się wrzucić zdjęcie od strony lutowania - a co do obudowy - na pewno dałoby radę ale wiesz - chodziło mi o to, żeby z tyłu na tylnej ściance były od razu gniazda elektryczne jakieś - a nawet najmniejsze mają jednak już ciut większe gabaryty. Gdyby wszystko co się da zrobić na SMD ... to powstał z tego by mały pikuś ;) .... tylko czy to w przypadku takiego urządzonka miałoby aż taki sens? może kolejną wersję po prototypie przemyślę trochę inaczej jak będzie czas.

• #18 27 Maj 2008 15:40
    daroslav15
    Poziom 15  

Szkło klejone silikonem bezbarwnym? będzie to trzymało Jak należy? Sam planuję budowę wytrawiarki i nie wiem czy sięgać po jakiś droższy preparat, czy zwykły silikon da radę.
    no i jak wygląda sprawa z czujnikiem temperatury? nóżki zabezpieczałeś koszulką termokurczliwą, czy w jakiś inny sposób?
    No i słowa uznania dla autora ;) Miło patrzeć na takie konstrukjce, życzę dalszych sukcesów. Pozdr

• #19 27 Maj 2008 15:44
    nobile
    Poziom 10  

Weście przestańcie, sterownik jak oryginalny a wy sie kabelków czepiacie, jak by one miały coś zmienić. To w ramki nie będzie oprawione, szkoda że nie ma jeszcze pokolorować elementów na schemacie. Jak dla mnie wszystko jest bardzo estetycznie wykonane.

Dodano po 3 [minuty]:

daroslav15 napisał:
    Szkło klejone silikonem bezbarwnym? będzie to trzymało Jak należy? Sam planuję budowę wytrawiarki i nie wiem czy sięgać po jakiś droższy preparat, czy zwykły silikon da radę.
    no i jak wygląda sprawa z czujnikiem temperatury? nóżki zabezpieczałeś koszulką termokurczliwą, czy w jakiś inny sposób?
    No i słowa uznania dla autora ;) Miło patrzeć na takie konstrukjce, życzę dalszych sukcesów. Pozdr

Może ja odpowiem co do klejenia sylikonem. Wytrzyma spokojnie, skoro akwarium 150 litrowe które mam jest klejone silikonem bez żadnych wzmocnień gdzie działa na szyby razem 150 kg nacisku i wytrzymuje, to napór takiej ilości wody jak do wytrawiarki jest śmieszny.

• #20 27 Maj 2008 15:52
    mirekk36
    Poziom 42  

na wstępie dziękuję za zainteresowanie i pozytywne opinie ...

daroslav15 napisał:
    Szkło klejone silikonem bezbarwnym? będzie to trzymało Jak należy?
    ... hmmm no zapewniał mnie szklarz , że będzie OK (że najlepszym silikonem jaki mają to robią) bo ja sam tego nie robiłem więc nie wiem. Tak czy inaczej w całym tym projekcie samo to szklane naczynie to sprawa wtórna, zawsze można zrobić drugie i lepsze. A jak się kiedyś wkurzę o ile będę musiał jeśli zacznie przeciekać - to zrobię sobie to naczynie z jakiejś klejonej plexi i będzie na wieki ;)

daroslav15 -> jeszcze odnośnie tego czujika jak go zabezpieczyłem - dosyć ciekawie bo wziąłem taki jakby pręcik platikowo gumowy - prawie bezbarwny o średnicy ok 7mm - obciąłem taką pastylkę o grubości ok 5mm i powstał taki jakby naturalny korek. Nawierciłem w nim delikatnie 3 małe dziureczki na 3 nóżki DS18B20 i je przetkałem przez to. Wchodziły ciężko więc dobrze zaizolowane przy okazji a po drugiej stronie jeszcze na tyle wystawały, że łatwo było przylutować kabelek. Taki cały korek wetknąłem w dziurkę zatykając ją prawie ale jeszcze dla bezpieczeństwa z przodu i z tyłu i zboków dałem właśnie tego silikonu który uszczelnił dodatkowo boki dziurki, sam układ DS18B2o po bokach no i z tyłu. Po wyschnięciu bardzo dobrze trzymało wszystko i ślicznie. A potem jak mówiłem jeszcze to zaglutowałem tym klejem na gorąco więc powinno być oo. Dzięki temu nawet jak się rusza tym gniazdkiem (jack stereo) to nie rusza się czujnik itp)

nobile -> no proszę a tu kolega nas jak widać uspokaja , że na pewno wytrzyma. I tak też myślę. Zresztą właśnie podobnych jak kolega nobile argumentów używał ten mój szklarz

• #21 27 Maj 2008 16:30
    Freddie Chopin

to po prostu nie jest zwykly silikon, tylko silikon szklarski, do tego wlasnie przeznaczony. z ta plexa to ja bym uwazal, wg mnie to przeokropny material jesli chodzi o klejenie go szczelne. moj rezerwuar do chlodzenia wodnego w kompie zawsze przecieka po klejeniu i bez dodatkowego silikonu nie da rady, a robilem to juz ze 3x i zawsze to samo [;

plytka od strony miedzi mnie interesuje, bo... a sam nie wiem [; jakos tak lubie ogladac jak kto zaprojektowal plyteczke. za fotke bede wdzieczny [;

0x41 0x56 0x45!!

• #22 27 Maj 2008 17:21
    Patryk987
    Poziom 17  

witam
    jeśli już automatyzować to na całego
    można by dostawić jeszcze jeden zbiorniczek w którym znajdował by sie wytrawiacz
    i pompkę łączącą zbiorniczek z kuwetą w której będzie płytka wytrawiana
    ultradźwiękowy lub na podczerwien czujnik wypełnienia płynem / wysokości płytki

po wrzuceniu płytki do pustej kuwety automat mierzył by jej wysokość
    i napełniał płynem tylko do jej zatopienia następnie podgrzewał by do zaprogramowanej temperatury i za pomocą czujników i nadajników podczerwieni umieszczonych po obu stronach płytki sprawdzał by czy jest już wytrawiona czy nie
    po skończonym cyklu opróżniał by kuwetę przepompowując jej zawartość do zbiornika i sygnalizował by dźwiękiem że wytrawianie skończone

;) czekam na opinie

• #23 27 Maj 2008 18:01
    pixel7
    Poziom 22  

mirekk36 napisał:

daroslav15 napisał:
    Szkło klejone silikonem bezbarwnym? będzie to trzymało Jak należy?
    ... hmmm no zapewniał mnie szklarz , że będzie OK (że najlepszym silikonem jaki mają to robią) bo ja sam tego nie robiłem więc nie wiem. Tak czy inaczej w całym tym projekcie samo to szklane naczynie to sprawa wtórna, zawsze można zrobić drugie i lepsze. A jak się kiedyś wkurzę o ile będę musiał jeśli zacznie przeciekać - to zrobię sobie to naczynie z jakiejś klejonej plexi i będzie na wieki ;)

Każdy silikon sklei szkło - oczywiście pod warunkiem, że miejsce klejenia będzie dobrze wyczyszczone (odtłuszczone). Najlepszy jest silikon akwarystyczny(przezroczysty lub czarny), gdyż jest pozbawiony dodatków w postaci substancji przeciwgrzybicznych - w przeciwieństwie do silikonów "budowlanych".

Natomiast w przypadku klejenia plexi silikon całkowicie odpada - dosłownie. Najlepiej jest zrobić "klej" samodzielnie, czyli rozpuszczalnik do farb ftalowych/olejnych - np toluen i w nim rozpuszczamy kawałki plexi, aż otrzymamy gęsty syrop. Spoina po takim kleju jest jednorodna razem z płytą którą kleimy. Dzięki temu naprawdę można uzyskać rewelacyjne efekt - praktycznie nie widać miejsca klejenia.
    Ostatecznie do klejenia plexi można użyć klejów kontaktowych (cyjanopanowych, cyjanoakrylowych) typu kropelka. One też trawią plexi ale spoina robi się mleczno-biała.

Pozdrawiam.

• #24 27 Maj 2008 18:09
    JStan
    Poziom 16  

Witam!!

No no no widze że kolega mirekk36 nie spoczywa tylko z dużym zapałem poświęca się projektowaniu :-) Bardzo mnie to cieszy zwłaszcza że miałem przyjemność wymieniac się doświadczenami. Pisałeś że zakup dremelka i wierteł opłacił się, cieszy mnie to, jak widać płytka wyszła super. Urządzenie bardzo dopracowane, panel przedni wprost rewelacyjny Za sam sterownik mogę dac 11/10!!

Natomiast wytrawiarka po zdjęci u widze że mogła by być chyba troszke szersza, ale to zależy od tego co planujesz w przyszlości trawić, dodatkowo ten kamień napowietrzający, gdzieś słyszałem że nie lubią nadsiarczanu sodowego, wystarczyło natomiast ponakłuwac zwykłą rurkę. Grzałka 60W chyba też nie za szybko grzeje roztwór, przydała by się setka. O wyprowadzeniu przewodów dolem już pisałeś, jeśli się trzyma to będzie dobrze :-)

Mam jeszcze pytania, czy opis elementów to trik z papierem samoprzylepnym czy masz biały laminat(szukam takiego). Cięcie laserowe panelu przedniego chyba zamawiałeś gdzieś?? Osobiście wycinać udało mi się laserem z DVD ale tylko w plastiku do 1mm.

Bardzo podoba mi się ten projekt, niema to jak stworzyć coś do tworzenia czegoś i cieszyć się jego pracą :-) Życzę wielu kolejnych udanych pomysłów!!

Pozdrawiam!!

• #25 27 Maj 2008 18:29
    Freddie Chopin

JStan napisał:
    Mam jeszcze pytania, czy opis elementów to trik z papierem samoprzylepnym czy masz biały laminat(szukam takiego).

zwykla kartka (widac na fotkach), nie musi byc samoprzylepna nawet, bo mozna przykleic zwyklym klejem do papieru.

0x41 0x56 0x45!!

• #26 27 Maj 2008 18:52
    mirekk36
    Poziom 42  

pixel7 -> właśnie czytałem gdzieś o takim klejeniu plexi za pomocą rozpuszczalnika i zrobienia syropu z tej samej plexi - że efekty są rewelacyjne jak piszesz. Dlatego kiedyś może poprostu sprawdzę tą metodę i to nie tylko do akwarium czy wytrawiarki ;) cieszę się że potwierdzasz tę metodę.

JStan -> oczywiście jak najbardziej to tylko dzięki tobie w końcu ponownie zachciało mi się na maxa robić sporo płyteczek prototypowych - a to dzięki nie tylko dremelkowi o którym mi wspominałeś ale i o dobrych wiertłach, które dłuuugo się tępią - no rewelacja.
    Co do wymiarów i w ogóle naczynia szklanego (wytrawiarki) to tak jak piszę jest to prototyp i być może pewne rzeczy zrobię w docelowym projekcie lepiej, masz rację, że mogła by być też szersza - ale tak mniej więcej płytka wielkości prawie kartki A4 się zmieści
    Z grzałką to w ogóle miałem małe zamieszanie bo wcześniej ileś tygodni temu zanim zacząłem to robić kupiłem jakąś maleńką 15W. Kuuurka jak to długo grzało, masakra - to się wkurzyłem poszedłem i kupiłem 40W .... eeeh pomyślałem to będzie ideał - hyhyhy ale niestety nadal mizerny efekt - więc z zaciśniętymi zębami i nadwyrężonym portfelem oraz w tajemnicy przed żoną poleciałem cichcem i kupiłem największą jaką mieli czyli 60W i jest dużo lepiej ale sam doszedłem już do wniosku że docelowo będzie to tak jak piszesz 100 - 120W i już ;)

... co do opisu elementów - to jest dokładnie tak jak opisał to kolega Freddie Chopin - najzwyklejsza kartka A4 i wydruk płytki(elementów) na drukarce laserowej kolorowej z eagle - a klej - hyhyhy nawet biurowy wystarczy i jest ok

... cięcie laserowe tak mi się przyfarciło bo kolega który prowadzi wyrób pieczątek sprawił sobie ostatnio do tego laser - więc go - wykorzystałem. Plastik ma jednak 4mm więc kolega żeby było ładnie ciął go i tak w 3 przebiegach. Wyszło naprawdę super a ja patrzyłem na to z opadniętą szczęką ... ale właśnie tak jak piszesz sam też mam w niedalekich planach zajęcie się laserem z DVD nie tylko do wycinania - więc zapewne też zasięgnę porady u mistrza - bo tak trzeba powiedzieć - czymżesz jest mój marny pył wytrawiareczka w porównaniu do twojego robota !!!!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1005025.html

.... taaak a przyjemności przy tworzeniu tego wszystkiego jest OGROM

pozdrawiam

aha ... Fredie - zdjęcie płyteczki - w powiększeniu pokazałem jak niezbyt fajnie wyszło mi trawienie bo - bo zagapiłem się i za długo trwało w związku z tym podtrawiło nieco ścieżki i dlatego są takie postrzępione. A laminat jakiś taki badziewny, że jak zmywałem z niego rozpuszczalnikiem nitro toner z drukarki to się tak pobrudził dziwnie i co najlepsze - te plamy jakby wsiąkły i nie da rady już ich zmyć

• #27 27 Maj 2008 19:58
    lukasb9
    Poziom 28  

Mirku - laminat z tonera najlepiej czyścić drobnym papierem ściernym pod strumieniem bierzącej wody, w przypadku używania rozcieńczalnika, na laminacie papierowym robią sie takie czarne plamy niestety...

• #28 27 Maj 2008 20:02
    mirekk36
    Poziom 42  

lukasb9 napisał:
    w przypadku używania rozcieńczalnika, na laminacie papierowym robią sie takie czarne plamy niestety...

aaa ... - dzięki za cenną uwagę - a taki chyba to był laminat papiero podobny, jeszcze trochę go mam więc teraz tego błędu nie powtórzę

• #29 27 Maj 2008 20:42
    Freddie Chopin

lukasb9 napisał:
    Mirku - laminat z tonera najlepiej czyścić drobnym papierem ściernym pod strumieniem bierzącej wody

co nie jest rozwiazaniem idealnym, bo wtedy czesto sie tenze toner 'wciera' do laminatu i efekt ten sam <: ogolnie to nalezy to olac, bo to nie obrazek, tylko plytka ma byc <:

0x41 0x56 0x45!!

• #30 27 Maj 2008 22:52
    lukasb9
    Poziom 28  

Freddie - spróbuj a sie przekonasz - nigdy, ani razu nie wtarłem tonera w płytkę (jak szlifujesz na sucho to ja spaskudzisz, dlatego napisałem pod strumieniem wody). Wcale nie należy tego olewać ;)