Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RS232 - poziomy napięć

26 Maj 2008 22:55 7701 12
  • Poziom 13  
    Moze mnie ktos nakierowac na aktualne opisy tego standardu? Wszedzie jest napisane ze -3V do -15V to "1" a +3V do +15V to "0" a -3V do +3V jest stanem nieokreslonym co delikatnie rozmija sie z prawda poniewaz mam urzadzenie (Garmin GPS 12), ktore nie uzywa napiec ujemnych a jakos komunikuje sie bez problemu.

Tak na marginesie dalszy problemem, ktory mam to chcialem zbudowac uklad na atmega8 ktory bedzie zczytywal informacje przez port szeregowy z gps i zapisywal do pamieci zemnetrznej (logger). Uklad chce zbudowac na napiecie 3,3V dlatego tez posrod innych elementow zakupilem tez MAX3232, tylko pomimo wszystko gdy zjezdzam z napieciem ponizej 3,8V uklad przestaje sie komunikowac z gps chociaz przy 3,3V komunikuje sie bez problemu z komputerem przez COM.
    Napięcia jakie uklad MAX3232 generuje sobie (V+ i V-) sa na poziomie +-6V i przy zmianie napiecia zasilania zmieniaja sie bardzo nieznacznie.
  • Poziom 23  
    Możesz: zajrzeć do normy: iec.org, sprawdzić na beyondlogic.org, dla niepismiennych zostaje wikipedia...
  • Poziom 13  
    Na pierwszej stronie nie ma wyszukiwarki a recznie nie chce mi sie strona po stronie wertowac, druga strone juz czytalem, wikipedie tez.

Żadna z tych stron nie odpowiada na pytanie, dlaczego urzadzenie, ktore posluguje sie wylacznie napieciami dodatnimi jest w stanie porozumiewac sie z RS232 bez ukladow posredniczacych.
  • Poziom 21  
    W jaki sposób stwierdzasz nieposługiwanie się ujemnymi?

90% współczesnego sprzętu korzysta z układów pośredniczących, które konwertują napięcia elektroniki (0/+5V, 0/+3V, itp) na RSowskie +/-kilkanaście V (np MAX232 wymaga wyłącznie +5V na zasilaniu a resztę robi we własnym zakresie). Jeżeli mierzysz napięcia na pinie Tx portu szregowego, to zwróć uwagę, że przy szybkim przesyłaniu impulsów (A nawet 300 bps można by nazwać szybkim) twój miernik może nie nadążać za sygnałem. Sprawdzasz oscyloskopem?
  • Poziom 13  
    Fragment dokumentacji interfejsu urzadzen Garmin:

"The Serial Protocol is based on RS-232. The voltage characteristics are compatible with most hosts; however, the
    device transmits positive voltages only, whereas the RS-232 standard requires both positive and negative voltages."

Dodano po 5 [minuty]:

Jutro jeszcze sprawdze przebiegi oscyloskopem jak pojde do pracy. Jedynym powodem braku komunikacji jaki w tej chwili widze jest to ze stan niski dla MAX3232 jest delikatnie zalezny od napiecia zasilania, moze GPS nie zchodzi z napieciem ponizej tej wartosci dla nizszych napiec zasilania ukladu.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Z tego co widzę MAX3232 to praaktycznie to samo co MAX232 tylko że z napięciem zasilania 3,3 a nie 5V. Datasheet twierdzi, że na wyjściu jest standardowy rozstaw +/-. Z tym że w 3232 +7/-7V to maksimum, a w 232 to wartość typowa, z możliwym maks +14/-14V.

Miałem na myśli żebyś sprawdził jak zbudowane jest wyjście RS232 w GPSie. Rozumiem, że nie chcesz go otwierać... W takim razie sprawdź JEGO przebiegi.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz: w RS232 logiczne 1 to napięcie ujemne, a logiczne 0 to napięcie dodatnie. Może dało by się dołożyć coś co by zmieniło charakterystkę wyjść - tzn. reagując na 0 po stronie GPSu załączałoby -V dla układu...
    Dać niesymetryczne zasilanie dla 3232? (słąbe ujemne w miejsce masy)?

PS. Jesteś pewien że tego tematu nie powinno przenieść się do działu elektronika?
    PS2. Wiesz, ja komputerowiec nie elektronik. Nie za bardzo znam się na analogowej...
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    W 90% przypadków komunikacja po RS-232 będzie możliwa w/g logiki:
    Lo - >3,3V
    Hi - <0,7V
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Miałem na myśli żebyś sprawdził jak zbudowane jest wyjście RS232 w GPSie. Rozumiem, że nie chcesz go otwierać... W takim razie sprawdź JEGO przebiegi.

Czesc specyfikacji ktora wkleilem mowi wlasnie ze GPS transmituje dane za pomoca wylacznie dodatniego napiecia.

Cytat:
    Może dało by się dołożyć coś co by zmieniło charakterystkę wyjść - tzn. reagując na 0 po stronie GPSu załączałoby -V dla układu...
    Dać niesymetryczne zasilanie dla 3232? (słąbe ujemne w miejsce masy)?

Tez o tym myslalem ale nie wiam jak to prosto zrobic, chce tez uniknac wmontowywania roznych udziwnien. Urzadzenie powinno sie tez dac podlaczac do komputera przez COM.

Cytat:
    Jesteś pewien że tego tematu nie powinno przenieść się do działu elektronika?

moze i powinno sie, ale nie wiem jak przeniesc i gdzie dokladnie, mialem tez problem zeby sie wpasowac do odpowiedniego forum.

Tak czy inaczej dzieki za pomoc, Wasze sugestie daja mi juz pewien poglad na sprawe, sprobuje jeszcze cos pokombinowac. Jutro jeszcze napisze co daly mi pomiary oscyloskopem zeby uzupelnic temat.
  • Moderator Samochody
    Dodam, że czasem stosuje się w mikrokontrolerach zwyczajną negację wyjścia UART (w standardzie TTL) i wpuszcza się to na RS'a w komputerze, na wejściu daje się diodę i ogranicznik napięcia do 5V na diodzie Zenera i to też działa.
  • Poziom 21  
    Przeglądam sobie specyfikacje 3232 Dallas/Maxim i TI, i wygląda na to że żeby zauważył stan wysoki napięcie musi zejść poniżej -0.3V...
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Przeglądam sobie specyfikacje 3232 Dallas/Maxim i TI, i wygląda na to że żeby zauważył stan wysoki napięcie musi zejść poniżej -0.3V...

to przeczytales chyba "absolute maxiumum ratings", sa tam podawane maksymalne bezpieczne dla urzadzenia parametry elektryczne. "1" jest dla napiec mniejszych od okreslonej wartosci z przedzialu 0,6-1,5V (Input Threshold Low)

Podlaczylem tez gpsa pod oscyloskop i juz nie wiem co o tym myslec bo wartosc min napiecia jest bliska 0V, nie wiem co sie dzieje ze dla nizszych napiec zasilania 3232 przestaje wspolpracowac
    RS232 - poziomy napięć
  • Poziom 13  
    Znalazlem rozwiazanie mojego problemu. Okazalo sie ze przyczyna bledow jest calkiem inna. Czestotliwosc wewnetrznego generatora RC atmegi jest zalezna od napiecia zasilania i przy mniejszych napieciach rozbieznosc czestotliwosci byla zbyt duza dla poprawnej komunikacji.