Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki powinien być schemat podłączenia żarówki?

przeksztaltnik 27 Maj 2008 13:36 2303 5
  • #1 27 Maj 2008 13:36
    przeksztaltnik
    Poziom 2  

Witam wszystkich jestem początkujacym elektronikiem zaczynam właśnie swoją zabawę z tym i na laboratorium dostałem zadanie:
    "nie przekraczając prądu znamionowego określić zależność rezystancji i mocy danej żarówki od napięcia" Potrzebne mi są schematy jak podłączyć żarówkę i w ogóle jak to zrobić ?
    Tylko tak łopatologicznie poprosze ;)
    Dziekuje za pomoc i pozdrawiam

0 5
  • #2 27 Maj 2008 19:48
    elkard
    Poziom 35  

Witam.

Zależności prądu napięcia i rezystancji, wynikają z prawa Ohma.

Natężenie prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do wartości napięcia elektrycznego na jego końcach i odwrotnie proporcjonalne do rezystancji przewodnika.
    Prawo Ohma wyraża się wzorem: I=U/R i po przekształceniu U=I*R, R=U/I

Podstawiając do tych przekształconych wzorów, jakąś stałą wartość prądu, oraz jakąś wartość rezystancji albo napięcia, uzyskasz w wyniku tą drugą wartość, czyli analogicznie wartość napięcie lub rezystancji.

Jednym słowem związek między tymi trzema wielkościami określa prawo Ohma.

A jeżeli chodzi o schemacik, to ty jest taki schemacik - program.
    http://www.walter-fendt.de/ph14pl/ohmslaw_pl.htm

0
  • #4 27 Maj 2008 20:01
    elkard
    Poziom 35  

A rzeczywiście przeoczyłem że to obwód z żarówką.
    To oczywiście, patrz na link podany przez kolegę Mariusz Ch.

0
  • #5 29 Maj 2008 23:46
    przeksztaltnik
    Poziom 2  

No dobra wszystko ładnie pięknie, ale jak podłączyć tą żaróweczkę na pewno do autotransformatora, będzie też chyba potrzebny woltomierz i watomierz i do rezystancji chyba omomierz, bo jeśli z prawa oma się nie wyznaczy rezystancji :> No nic nasunęło się więcej pytań z tego wszystkiego, ale już dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

[]

0
  • #6 30 Maj 2008 00:13
    Quarz
    Poziom 43  

przeksztaltnik napisał:
    No dobra wszystko ładnie pieknie ale jak podłączyć tą żaróweczkę na[spacja]pewno do autotransformatora, będzie też chyba potrzebny woltomierz i watomierz i do rezystancji chyba omomierz bo jeśli z Prawa Ohma nie wyznaczy się rezystancji :>
    Wystarczy tylko woltomierz i amperomierz... :cry: [rażące błędy w tekście poprawiłem].
    Przecież parametry dwójnika da się określić z jego charakterystyki prądowo-napięciowej :!: :idea:
    Natomiast pozostałe parametry policzysz sobie z tejże charakterystyki i znanych Praw Elektrotechniki :idea:

0