Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak schłodzić taką obudowe ?

kamil2993 27 Maj 2008 16:44 3407 18
  • #1 27 Maj 2008 16:44
    kamil2993
    Poziom 21  

Witam, mam dosyc nietypową obudowe, jak ją schłodzić ?Jakieś pomysły ?

Jak schłodzić taką obudowe ?

0 18
  • Relpol
  • #2 27 Maj 2008 16:57
    Jacek-J129
    Poziom 16  

Zdjęcie jest biednej jakości.
    Zastosuj odpowiednio rozmieszczone wentylatory. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Chyba że wolisz coś lepszego - chłodzenie wodne ...
    Na procesor, Chipset polecam radiatory miedziane wraz z wentylatorami.

0
  • #3 27 Maj 2008 20:06
    LED5W
    Poziom 32  

A jak wygląda lewy panel i co najbardziej się grzeje?

0
  • Relpol
  • #5 27 Maj 2008 22:41
    LED5W
    Poziom 32  

Jaki masz procek (moc)?
    Radiator czysty?
    Przód niewiele daje, miałeś pokazać lewą blachę...

0
  • #6 27 Maj 2008 22:54
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    najbardziej sie grzeje procek 70-71 st. w stresie.
    Grzeje się bo zasilacz w takim położeniu skutecznie nie dopuszcza powietrza do coolera na CPU. Miałem kiedyś tak samo. Przejściowym rozwiązaniem było umieszczenie zasilacza na dnie obudowy, a w otworze po nim wentylatora 80 mm. Temperatura na CPU spadła od razu o ok. 20 st. Etapem końcowym była wymiana obudowy, na taką z zasilaczem w układzie poziomym. No i dodatkowo wentylatory : 120 mm na panelu przednim + 2 x 80 mm z tyłu, sterowane regulatorem na 3xLM317. I teraz jest w końcu tak jak należy.
    :D

0
  • #7 28 Maj 2008 19:55
    zieluś
    Poziom 18  

Pytasz mnie jak to schłodzić. Moim zdaniem stary musisz tak albo tak jak kolega wyżej napisał zasilacz w dół albo u góry. Również zainwestował bym jakieś wiatraki albo przeszedł bym sie po sklepach w poszukiwaniu zepsutych zasilaczy powykręcał bym z nich wiatraki i poprzykręcał do obudowy żeby zrobić dobrą cyrkulacje powietrza.
    Jedno ci powiem i do tego masz dążyć otóż zrób w tej budzie przeciąg to na pewno spadnie Ci temperatura

0
  • #8 28 Maj 2008 20:10
    Jacek-J129
    Poziom 16  

Nie lepiej zastosować dobrej jakości radiator oczywiście miedziany i do tego dobry wentylator? choćby jakiegoś Zalmana ... Kolego podaj na jakiej podstawce masz procesor i postaram dobrać odpowiednie chłodzenie.

0
  • #9 28 Maj 2008 20:58
    Lzep
    Poziom 39  

Jacek-J129 napisał:
    Nie lepiej zastosować dobrej jakości radiator oczywiście miedziany i do tego dobry wentylator? choćby jakiegoś Zalmana ... Kolego podaj na jakiej podstawce masz procesor i postaram dobrać odpowiednie chłodzenie.
    Kolego przeczytaj mój post powyżej - w takim położeniu zasilacza nic nie pomoże nawet najlepszy cooler - brak dopływu powietrza ! Przetestowałem to u siebie - wentylator coolera CPU był w odległości ok. 2 cm od zasilacza -> efekt 65 st. na CPU.

0
  • #11 01 Cze 2008 06:24
    Mariusz G.
    Poziom 18  

Przede wszystkim oczyść radiator z kurzu. Pod radiator dobra pasta, najlepsza srebrna (tylko uwaga bo przewodząca prąd, wystarczy jej dać mało ale równomiernie na samą strukturę). Szybszy wiatrak na procek, będzie głosniejszy ale zapewni lepszą wymianę.
    Samo "schłodzenie" obudowy to już obszerniejszy temat. Należy polepszyć cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy. A więc wszelkie taśmy trzeba uporządkować. Wiązki i luźne nie wykorzystane przewody należy do kupy pospinać i poukładać. Obudowa z przodu na dole ma przewidziane miejsce na dodatkowy wentyl, należy z tego skorzystać, ale ważny jest kierunek: ma wiać do środka. W takim przypadku należy pouszczelniać wszelkie szczeliny z tyłu obudowy, dotyczy to zwłaszcza poprzykręcania brakujących śledzi. Powietrze ma płynąć przez zasilacz. Można mu jeszcze wymienić wentyl na jakiś silniejszy np 0.25A będzie niezły, to nic że głośniejszy.

0
  • #12 02 Cze 2008 19:22
    skaktus
    Poziom 37  

DriverMSG napisał:
    Wiem że moja odpowiedź to nie pomoc w temacie - ale najlepiej i chyba najtaniej będzie wymienić obudowę .

Najlepsze rozwiązanie + czyszczenie kompa i zmiana pasty.

Standardową obudowę kupisz za 20 - 30 zł a to tyle ile dobry wentylator...

0
  • #13 02 Cze 2008 20:23
    tom11141
    Poziom 11  

miałem kiedyś taki sam problem więc wymieniłem radiator z wentylatorem CPU na trochę większy i odkręciłem metalową obudowę zasilacza z jednej strony w celu swobodnej cyrkulacji powietrza ponieważ wentylator CPU był przy samej obudowie zasilacza (standardowo było 2-3cm luzu)a po dodaniu większego nie było nic luzu.Po tym zabiegu komp hulał już bez żadnej zwiechy.

0
  • #14 03 Cze 2008 02:56
    phonik
    Poziom 10  

Niewiele widac na tym zdjeciu, ale podejzewam ze zasilacz raczej niskich lotow. Polecam wyciecie kratki za wentylatorem w zasilaczu, mozesz zyskac dzieki temu pare stopni mniej w obudowie. Dalej, jak juz ktos radzil zamontuj wentylator wciagajacy powietrze do srodka (przy okazji mozesz wyciac otwor na przedniej sciance za plastikowym przetloczeniem, bo ten fabryczny durszlak dziala jak hamulec dla przeplywajacego powietrza), na dole z przodu, w przeznaczonym do tego miejscu. Uporzadkuj kable, tasmy wymien najlepiej na kable ze zwinieta wiazka i pospinaj wszystko razem, tak zeby z przodu na tyl byl mozliwy przewiew. Odkurz obudowe, radiatory, obecne wentyle. Nowa pasta na procesorze to wlasciwie kosmetyka, wiec to mozesz sobie odpuscic. Gdyby to wszystko bylo za malo warto zrobic otwor w gornej sciance (miedzy zasilaczem a napedem optycznym) i zainstalowac tam wentyl 80x80 albo 92x92 jesli masz mozliwosc (im wiekszy tym lepiej). W ostatecznosci to powinno poratowac, wentyl ustawiasz w pozycji wydmuchujacej (na zewnatrz).

0
  • #15 03 Cze 2008 04:46
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Mam taką samą obudowę i bardzo sobie ją chwalę, mała i cicha, i mój AMD 64b 3500 maksymalnie ma 48°C i pracuje bez wentylatora.
    jest założony trochę większy radiator aluminiowy z miedzianą wkładką, który dotyka prawie zasilacza, a zasilacz jest z dużym (12cm) bocznym wentylatorem, i na przodzie obudowy jest drugi 12cm wentylator, zasilany z płyty głównej, przez co rzadko się załącza i maksymalnie ma 1600 obrotów.
    A dla całkowitego wyciszenia to blachy boczne i górne mam wyklejone gąbką 15mm, wszelkie zbędne dziury są pozaklejane, powietrze wpada z przodu a wylatuje przez zasilacz z tyłu obudowy, i tak ten komputer działa od 3 lat.

Kiedyś był na elektrodzie temat o wyciszaniu komputerów i było tam o podobnej obudowie - ale nie mogę tego znaleźć, jest zbliżony temat tu
    http://www.elenota.pl/forum/viewtopic.php?p=294#294
    a tu podstawowa zasada obiegu powietrza.
    http://www.elenota.pl/forum/download.php?id=48
    I dla osób co cenią sobie i lubią komfort pracy i ciszę to takie umieszczenia zasilacza jest najlepsze. wentylator zasilacza wysysa z radiatora procesora gorące powietrze i wydala od razu na zewnątrz, a automatyka obrotów w zasilaczu jak wyczuje wzrost temperatury, od razu przyśpiesza obroty, niezależnie od oprogramowania i systemu w komputerze, dzięki czemu przy różnych grach co blokują programy pracujące w tle, niezagotuje się procesor

A w twoim komputerze warto też zacząć od zlikwidowania tego burdelu z kablami, o czym inni wspominali.
    I to co pokazałeś na Moja szpetna obudowa ;( i obudowa jest tak zabita dechami biurka, i jeśli masz z tyłu obudowy jakieś niezatkane otwory to gorące powietrze z zasilacza odbija się od ściany i ponownie jest zasysane przez te zbędne dziury do obudowy, i temperatura wewnątrz staje się coraz wyższa.
    Wytnij spód tego czarnego przedniego panela plastikowego (szparę 2 x 12cm), tak aby tylko z przodu i od dołu (od podłogi) zasysało powietrze, tak jak na tym poglądowym obrazku http://www.elenota.pl/forum/download.php?id=48
    A z tyłu pozaklejaj - choćby plastrem z apteki - zbędne dziury, po śledziach, śrubach i jak nie masz blaszki osłaniającej tylne gniazda, to też to pozaklejaj.

0
  • #16 03 Cze 2008 05:44
    Mariusz G.
    Poziom 18  

:arrow: skaktus

Cytat:
    Standardową obudowę kupisz za 20 - 30 zł a to tyle ile dobry wentylator
    Nie wiem gdzie się zaopatrujesz, ale mnie to się zdaje że obudowy (zwłaszcza te dobre) są droższe zaś wentyl można dostać nawet za 15 zyla.

:arrow: tom11141
    Cytat:
    odkręciłem metalową obudowę zasilacza z jednej strony
    Całe szczęście że o tym ciągle pamiętasz i nie włożyłeś tam ręki tak więc chłopie ciesz się że ciągle jesteś wśród nas.

:arrow: phonik
    Cytat:
    Polecam wyciecie kratki za wentylatorem w zasilaczu
    Te nowsze zasy prawie nie mają kratki.
    Cytat:
    Nowa pasta na procesorze to wlasciwie kosmetyka, wiec to mozesz sobie odpuscic
    Niestety to nie jest prawda. Sam kontakt proca z radiatorem ma fundamentalne znaczenie. Oczywiście lepiej tutaj dać jakąkolwiek pastę termoprzewodzącą (nawet zwykłą silikonową) ale nie zapewni ona aż tak dobrego przewodnictwa cieplnego jak srebrna. Radiator najlepiej jakby był miedziany (drogi) lub przynajmniej z miedzianą stopą (tylko nieco droższy niż cały Al).

0
  • #17 03 Cze 2008 11:34
    phonik
    Poziom 10  

Mariusz G. napisał:

:arrow: phonik
    Cytat:
    Polecam wyciecie kratki za wentylatorem w zasilaczu
    Te nowsze zasy prawie nie mają kratki.

Ostatnim razem widzialem obudowe tego typu z celeronemII 600 w srodku, dlatego zakladam ze zasilacz jest starszy. Wtedy taki prosty zabieg potrafil zdzialac cuda.

Mariusz G. napisał:

Cytat:
    Nowa pasta na procesorze to wlasciwie kosmetyka, wiec to mozesz sobie odpuscic
    Niestety to nie jest prawda. Sam kontakt proca z radiatorem ma fundamentalne znaczenie. Oczywiście lepiej tutaj dać jakąkolwiek pastę termoprzewodzącą (nawet zwykłą silikonową) ale nie zapewni ona aż tak dobrego przewodnictwa cieplnego jak srebrna. Radiator najlepiej jakby był miedziany (drogi) lub przynajmniej z miedzianą stopą (tylko nieco droższy niż cały Al).

To co piszesz o kontakcie procesora z radiatorem to prawda, ale w praktyce roznice pomiedzy roznymi pastami sa marginalne. Sam przesiadlem sie z noname'a dodawanego do chlodzenia pentagrama na AS5 i roznicy nie ma zadnej, kilkanascie zlotych wywalone w bloto. Dlatego pisze ze to kosmetyka, jakakolwiek termoprzewodzaca bedzie dobra, kolegi kamil2993 stopien czy dwa i tak nie zbawia wiec nie musi sobie tym zawracac glowy.

pozdr

0
  • #18 03 Cze 2008 18:36
    skaktus
    Poziom 37  

Mariusz G. napisał:
    :arrow: skaktus
    Cytat:
    Standardową obudowę kupisz za 20 - 30 zł a to tyle ile dobry wentylator
    Nie wiem gdzie się zaopatrujesz, ale mnie to się zdaje że obudowy (zwłaszcza te dobre) są droższe zaś wentyl można dostać nawet za 15 zyla.

Obudowy po prę zł można mieć z komisu, targu, allegro. Dobry wentylator który nie buczy a pracuje jak należy to wydatek minimum 15 zł (wszystko też zależy od wielkości)

Ja bym zakupił większą obudowę i tyle.

0
  • #19 04 Cze 2008 21:31
    beo
    Poziom 36  

Witam.Mój problem wyglądał niemal tak samo, z tym, że wiatrak ciągnął powietrze do radiatora a nie odciągał.Powietrze z radiatora uchodziło dziurkami w sufitówce.Tak czy siak, temp biernej pracy była wysoka i sięgała 43 stopni.Przełożyłem bebechy do obudowy tower po starym PIII, zasilacz zmontowałem na suficie budy a w jego miejsce wiatrak ze starego zasilacza PIII. Aktualna temp w stresie "Cpu Burn in Test" to 45.3 stopni

0
  Szukaj w 5mln produktów