Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator prostokątny o prądowo regulowanej częstotliwości

123frytki 27 Maj 2008 17:03 2591 3
  • #1 27 Maj 2008 17:03
    123frytki
    Poziom 9  

Witam. Mam do zrobienia projekt generatora prostokątnego o prądowo regulowanej częstotliwości (0-25kHz). Nie wiem jak to zrobić. Czy mógłby ktoś mi podpowiedzieć? Chodzi mi głównie o to jakie elementy trzeba dobrać (z czego sie składa taki generator) i jak to mniej więcej powinno wyglądać. Z góry dziękuję.

0 3
  • Filament
  • #2 27 Maj 2008 18:19
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...".

0
  • Filament
  • #3 27 Maj 2008 19:56
    Quarz
    Poziom 43  

Coś na ten temat byłem, swego czasu, napisałem TAM. Z sinusoidy przebieg prostokątny zawsze da się zrobić... :idea:

0
  • #4 27 Maj 2008 21:31
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Nie podałeś jaki ma być sygnał wyjściowy (amplituda, czasy narastania i opadania przebiegu, rezystancja wyjściowa, czy przebieg ma być symetryczny względem masy (z regulacją składowej stałej) czy też unipolarny).

Taki generator można zrobić np na układzie 555 (timer pracujacy w trybie astabilnym) na dwa sposoby:

Przestrajanie odbywa się prądem ładującym kondensator.
    Układ wyglądałby tak:

1. Na wejściu przetwornik prąd-napięcie (np. wzmacniacz odwracający bez rezystora wejściowego)

Zastosowanie takiego przetwornika da wejście prądowe na poziome masy
    łatwo jest wtedy dodając rezystor wejściowy uzyskać także sterowanie napięciowe.

2. Za nim źródło prądowe przestrajane napięciem z wyjścia układu na pierwszym stopniu

Tu musisz uwzględnić, że pierwszy stopień daje ujemne napięcia dla dodatnich (wpływających do wejścia) prądów a sterowanie źródłem prądowym odbywa się napięciami powyżej 2/3 napięcia zasilania układu 555 (ze względu na poziomy odniesień komparatorów) oraz, że jezeli to będzie źródło prądowe na tranzystorze to sterowanie jest odwrotne (wyższemu napięciu odpowiada mniejszy prąd)

3. Ze źródła prądowego wchodzimy na kondensator układu czasowego 555

4. Układ czasowy 555 załatwia problem komparatorów i rozładowanie kondensatora.

Timer 555 należy zastosować w wersji CMOS (uwaga na napięcia zasilania), bo ma bardzo małe prądy wejściowe wejść komparatorów w porównaniu z wersją bipolarną.

Tu należy pamiętać by prąd ze źródła prądowego był mniejszy niż zdolność odprowadzania prądu przez tranzystor rozładowujący w 555, bo kondensator nie będzie się w stanie rozładować. Poza tym musi być pewien zapas pomiędzy tymi wielkościami pradów, by przez zmianę szerokości impulsów (w czasie rozładowania) nie rozjeżdżała się zbytnio liniowość przestrajania w zakresie wysokich częstotliwości.

Generator musi być tak obliczony by dla maksymalnego założonego prądu wejściowego dawał na wyjściu 50 kHz.

5. Z wyjścia timera 555 sterujemy dzielnik przez 2, np. CMOS 4013 lub jeżeli chcemy szybko narastające zbocza np. układ 74AC74 (wtedy trzeba zrobić układ redukcji poziomu z układu 555 na poziom układu AC, który maksymalnie pracuje przy 6V a 555 dla tych zakresów częstotliwości wypadało by zasilać więcej niż z 6V

Zastosowanie dzielnika przez 2 da nam na wyjściu sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% i częstotliwości do 25kHz.

W przypadku stosowania układu CMOS trzeba dać jeszcze stopień wyjściowy, np. wtórnik napięciowy, bo układy CMOS mają dość małą wydajność prądową. Można też dać kilka buforów wzmacniaczy połączonych równolegle a na wyjściu np. rezystor 51Ω (typowa wartość)

W przypadku układu 74AC74 można za nim dać kilka inwerterów połączonych równolegle co zwiększy wydajność prądową wyjścia

To taki ogólny zarys a teraz usiądź z ołówkiem i naszkicuj schemat ideowy oraz policz wartości elementów :))

0