Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z symulacja wzmacniacza operacyjnego w ltspice

27 Maj 2008 20:01 4094 13
  • Poziom 10  
    Witam, mam problem z zasymulowaniem charakterystyki częstotliwościowej wzmacniacza operacyjnego z poniższego schematu. Wychodzi mi za każdym razem linia prosta, a powinna na końcu spadać w dół, tak żeby się dało wyznaczyć częstotliwość górną.

[Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...". Mariusz Ch.]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny dla użytkowników
    Wstaw może jakieś rzeczywiste tranzystory, bo te NPN i PNP mogą być zbyt idealne (np. mieć nierealnie małe pojemności wewnętrzne)
  • Specjalista elektronik
    I na dodatek schemat zawiera błedy
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 10  
    moglbys jony rozwinac swoja mysl? ten schemat znalazlem w jakiejs ksiazce elektronicznej, wiec w sumie dziwne, zeby byly bledy w schemacie. myslalem, ze symulacja mi zle wychodzi bo zle parametry dobralem, ale teraz to juz sam nie wiem co moze byc nie tak.
  • Specjalista elektronik
    Na to sprawdź poprawność schematu z książką.
    Szczególnie zwróć uwagą na Q2 i Q3
  • Poziom 10  
    dzieki za pomoc: wstawilem rzeczywisie tranzystory i poprawilem bledy na schemacie i charakterystyka prezentuje sie lepiej. mam tylko teraz problem ze wzmocnieniem, ktore teoretycznie powinno wynosic ok kilkadziesiat dB, a u mnie jest ujemne czyli, zamiast wzmocnienia mam tlumienie.

• Specjalista elektronik
    A jak wygląda teraz schemat? A najlepiej to zamieść plik ze schematem do LT
  • Poziom 10  
    wielkie dzieki jony za pomoc

a mam jeszcze jedno pytanie: co zrobic, zeby jeszcze troche zwiekszyc wzmocnienie? bo jak tak czytam to widze, ze wzmocnienie dobrego wzmacniacza wynosi ok 100 dB
  • Specjalista elektronik
    A ile wynosi wzmocnienie tego wzmacniacza w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego?
  • Poziom 10  
    wzmocnienie jest ponad 8 krotne - w pasmie przenoszenia z 12V jest ponad 100V
  • Specjalista elektronik
    Co takiego ? Jak to obliczyłeś ?
  • Poziom 10  
    ok, niewazne juz ze wzmocnienie jest wszystko ok. mam teraz takie praktyczne pytanie: w ukladzie mam zasilanie symetryczne (2x12 V) i zrodlo sygnalowe, a chce ten uklad zmontowac w praktyce i mam watpliwosci czy dobrze ten uklad zrobilem w eagle? (dolaczam rysunek i plik z eagle).
    chodzi mi konkretnie o to, ze musze miec u siebie na plytce 4 wejscia: 1 sygnalowe i 3 od zasilania - plus, minus i wspolna masa. i czy te wejscia od zasilania moge zrobic jako wtyczki 'bananowe'? i co wstawic z bibliotek w eaglu wlasnie jako te wejscia?