Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik przedlicznikowy 10A - Spawarka 27A

27 Maj 2008 22:51 7313 19
 • Poziom 9  
  Witam!

  Przymierzam się do kupna Besterki 1300. Niepokoi mnie pewien fakt. Bezpieczniki przedlicznikowe jakie mam to 10A (są zaplombowane). W specyfikacji spawarki podane jest, że pobiera 27A. Rozumiem przez to, że nie będzie dało się spawać. Wiem, że kiedyś ktoś spawał u mnie transformatorówką. W warsztacie mam założone 25A. Czy może mi ktoś wyjaśnić jak to jest?

  EDIT:

  Dodam jeszcze, że mam siłę.
 • Poziom 12  
  Ale o co chodzi? 10A to zdecydowanie MAŁO!! Warsztat-25A ??? Ale gdzie te zabezpieczenia są? Przed licznikiem? Za licznikiem? Jak kolega pisał masło maślane.
 • Poziom 9  
  Już wyjaśniam i poprawiam. Plomby zasłaniały napis. Są to bezpieczniki automatyczne 16A. Znajdują się przy liczniku głównym (przedlicznikowe) i są zaplombowane. Dokładna nazwa to L16A (nabity symbol BBC). W warsztacie jest skrzynka z bezpiecznikami 25A tego samego typu.
 • Poziom 33  
  Znaczy się zabezpieczenia zalicznikowe są dużo większe niż przedlicznikowe ;)
 • Poziom 9  
  Tak, zgadza się.
 • Specjalista elektryk
  Tak więc w warsztacie powinny być znacznie mniejsze, nie mogą być większe niż przedlicznikowe.

  A jak spawarka pobiera taki prąd to nie pospawasz. Musiałbyś wystąpić o zwiększenie przydziału mocy.
  W ogóle 16 A przedliczn. to troszkę mało. Jest to dom czy może jakiś domek letniskowy itp?
 • Poziom 9  
  Mieszkam w domu jednorodzinnym. A wiesz może ile kosztuje usługa wymiany bezpieczników przez ZE. Gdzieś czytałem, że zerwanie plomby bez poinformowania ZE to jest 100zł kary.
 • Poziom 42  
  Bez kary ale nie do końca legalnie - prawie każda skrzynka otwiera się od strony zawiasów.... Więc PO ODŁĄCZENIU wyłącznika głównego można sobie eski podmienić, Jednak jak sie energetyka dopatrzy to będzie kłopot...
  Legalnie - zwiększyć przydział mocy
  A Twoja besterka przypadkiem nie ma możliwości pracy na 400V??? Podaj model spawarki - nie wiemy nawet jaki prąd, dziś spawałem 300 amperową na B10 i tylko dwa razy wywalił... Oczywiście ciągnąłem na jakieś 100 - 120A
 • Poziom 21  
  Witam.
  Cytat:
  Bez kary ale nie do końca legalnie - prawie każda skrzynka otwiera się od strony zawiasów.... Więc PO ODŁĄCZENIU wyłącznika głównego można sobie eski podmienić, Jednak jak sie energetyka dopatrzy to będzie kłopot...

  Kopot i to duży bo wówczas będzie stwierdzenie nielegalnego poboru energii elektrycznej i kara pieniężna od około 3000 zł wzwyż i dodatkowo sprawa do prokuratora.
  A jeżeli chodzi o wielkość bezpieczników to zwiększanie i wartości bez dostosowania instalacji to nie tędy droga – nie można z taką indolencją podchodzić do sprawy.
 • Poziom 9  
  A co ze spawarką trójfazową? Czy zapezpieczenia na poszczególnych fazach nie dodają się?
 • Poziom 42  
  Nie dodają się - prąd płynie w obwodzie szeregowym es - spawarka - es. Natomiast przy wyższym napięciu (400V) popłynie mniejszy prąd przy tej samej mocy pobieranej.
  Natomiast 10A zabezpieczenia to stanowczo za mało do jakiegokolwiek warsztatu, startujący kompresor czy kątówka bez soft startu pobierze więcej i wybije esa
 • Specjalista elektryk
  10 A to nawet nie wystarcza na dom czy mieszkanie - nawet pralka itp pobiera więcej.

  Ale mowa jest chyba o zab. przedliczn. 16 A.
 • Poziom 20  
  To co bedziesz spawal to jest bardzo istotne. Podany prad maksymalny spawarki. Może być mniejszy przy drobniejszym spawaniu ale jak szykujesz sie na maksimum parametrow spawania to bezpieczniki 32A lub co najmniej 25A. Zależy jak dlugi czas spawania, dobrać charakterystyki. Zakład energetyczny daje -C- ,może 25wystarczy od biedy.

  Dodano po 10 [minuty]:

  25A przedlicznikowe powinny wystarczyc no chyba, że będziesz jechał jak w zakłądzie przemysłowym. Zwróc uwagę na przekrój przewodów bo sie może dom zapalić. Zależnie od odległości wszystkie 2.5kwadrat wymienic na 4lub więcej. Nie znam rozmieszczenia posesji.
 • Poziom 9  
  I tu jest problem, bo nawet gdybym wystąpił o zwiększenie przydziału mocy to następnym problemem jest stara, aluminiowa instalacja elektryczna.
 • Poziom 10  
  Dołóż trochę i kup Besterkę 1500 bo mówisz,że masz siłę.Przy zasilaniu 400V bierze nmiejszy prąd.
 • Poziom 9  
  może wyjaśnie koledze po kolei. Rozplombować licznik możemy w każdej chwili, wystarczy zadzwonić do zakładu energetycznego że najprawdopodobniej upalił się przewód pod licznikiem lub wymieniamy przewód od licznika do mieszkania czy wiele innych powodów. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie na umowie jakie mamy zabezpieczenie przedlicznikowe. Jeśli nie możemy takiej umowy znaleźć udajemy się do zakładu i oni nam powiedzą. Zwykle przy instalacji 1faz jest to zabezpieczenie 25A. Natomiast jeśli masz możliwość podłączenia 3 faz to Zgadzam sie z przedmówcą, lepsza 3fazowa spawarka.
 • Poziom 9  
  Zdecyduję się na tą 1500. Dzięki wszystkim za pomoc.