Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja nachylenia zboczy sygnału cyfrowego

fiveseven 28 Maj 2008 15:24 1393 3
  • #1 28 Maj 2008 15:24
    fiveseven
    Poziom 9  

Witam

Chciałbym za pomocą płytki opartej na ARM9 wysterować poniższy typ wyświetlacza:

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/sanyo/ds_pdf_e/LC75824W.pdf

Niestety zgodnie z instrukcją (str. 3) czasy narastania i opadania sygnałów muszą wynosić około 160 ns. Sygnały generowane przez mikroprocesor charakteryzują się czasami krótszymi niż 10ns.

Aby rozwiązać ten problem myślałem nad podłączeniem kondesatora do linii. Ale jak dobrać odpowiednią wartość pojemności, żeby uzyskać pożądane nachylenie zbocza ?
    Zastanawiam się, czy są jakiekolwiek gotowe układy do takich zastosowań ?

W spisie treści jednej z książek sprzedawanych na www udało mi się znaleźć hasło "układy regulujące zbocza", ale niestety bez żadnych szczegółów.

Proszę o wskazówkę co do techniki rozwiązania opisanego probemu.

Pozdrawiam

0 3
  • CControls
  • #2 28 Maj 2008 16:01
    adam_es
    Poziom 27  

Podane są typowe czasy narastania sygnału zegarowego (tr i tf). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były krótsze. Ważna jest maksymalna częstotliwość zegara, tu: 1/(tr+tφH+tf+tφL) = 1/640uS = ok. 1,5MHz.

0
  • CControls
  • #3 28 Maj 2008 16:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To trochę dziwne, bo zwykle problemem są zbyt wolno narastające zbocza. Ważniejsze jest utrzymanie tych czasów wyprzedzeń czy podtrzymań poszczególnych sygnałów (te co są podane jako min. 160 ns).

Takie czasy narastania można uzyskać dając pomiędzy wyjściem układu ARM i wejściem sterownika LCD układu RC (szeregowo 150Ω i 470p do masy od wejścia sterownika LCD) ale wydaje mi się to zbędne, układ powinien działać bez tego.

0
  • #4 28 Maj 2008 17:25
    fiveseven
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi.

Zaraz zabieram się za pisanie modułu jądra, gdzie postaram się zadbać o te czasy. Na razie próbowałem wysyłać sygnały (bez rezutatu) z przestrzeni użytkownika, gdzie ciężko mówić o precyzyjnych różnicach czasowych, ze względu na przełączanie procesów.

Zmierzyłem cyfrowym oscyloskopem sygnały wysyłane przez radio Sony właśnie na taki wyświetlacz. Czasy opadania i narastania były tam w granicach 180 - 200 ns stąd sugestia, że dłuższe czasy gwarantują poprawną pracę.

Pozdrawiam

EDIT:

Witam ponownie.

Moduł napisałem dwa razy upewniając się, że wszystkie zależności czasowe są spełnione. Niestety żadnego rezultatu. Do przejścia z 3.3V (z ARMa) na 5V (zasilanie sterownika) korzystam z MAX3378 - translator poziomów.

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/3253

Jako napięcie referencyjnie po stronie 5V MAX3378 daje 5V z płytki, czyli nie jest to ta sama linia, z której zasilany jest sterownik wyświetlacza. Ten bierze napięcie zasilania z linii 10V od radia, zmniejszone do 5V. Masy wszystkich trzech urządzeń podłączyłem razem. Czy różne źródła sygnałów cyfrowych i zasilania są niepoprawnym rozwiązaniem ?

Następnie podłączyłem wszystkie linie z radia do sterownika - na wyświetlaczu pojawiła się poprawna zawartość. Dalej przełączyłem jedną z linii, przepuszczając ją przez MAX3378 - co od razu spowodowało błędne wyświetlanie.

Myśląc, że MAX3378 nie będzie działał z wolnymi sygnałami, podłączyłem je najpierw do układu Schmitta, nastepnie na MAX3378 i dopiero do sterownika, ale to też nie pomogło.

Zajżałem do schematu od radia i tam linie sterujące podłączone są do masy przez diody zenera MA4068-M (R= 15Ohm i C= 85pF) lub MA8062 (R= 20Ohm i C= 90pF). Czy te zenerki mogą tak spowolnić sygnały i czy celowo znalazły się w radiu, żeby te sygnały zdeformować ?

0