Witam ma do przedstawienia nadstawki mojej konstrukcji.
Potrzebowałem coś do moich odwrotek na głośnikach MacCauleya 15” 400w rms.Wysoka skuteczność powyżej 100db -100 w rms wystarczy na pewno
Przetworniki:
Na allegro wypatrzyłem głośniki beyma model 12GU. 12 calowe głośniki dedykowane do kolumn gitarowych ,co nie przeszkadzało mi w zastosowaniu ich do mojego projektu, koszt 320zł /2 szt +przesyłka (używane w bardzo dobrym stanie)
Dane głośnika to :
Moc: 100 w rms
Impedancja: 8ohm
Efektywność: 101Db
Pasmo przenoszenia: 60Hz-5,5kHz




Coś więcej odnośnie tego głośnika, otóż widzimy na zdjęciu jego zawieszenie typowe dla średniotonowego odwrócone zawieszenie, jego wychylenie X max to 2 mm toteż jest bardzo sztywne. Zastosowałem ten a nie inny ponieważ miał wysoka skuteczność 101Db to bardzo dobry rezultat ,szukałem długo na allegro aż się doczekałem była to okazja jak się patrzy. Do tego uwielbiam głośniki beymy są świetne (miałem już 15G 450/N w wersji 4 ohm w odwrotkach ,razem z bratem konstrujemy band passa na 2 szt 18lx60 w jednej paczce 330zł /2 szt to nie drogo trzeba poporstu chcieć, allegro nie gryzie;).Kosz odlewany z aluminium bardzo solidny nie blaszak (śmiać mi się chce na produkcje innych firm gdzie kosze są z blachy cienkiej aż żal nawet te dobre marki nie wymienię bo będzie burza), średnica cewki 52mm ,spory magnes 155mm zupełnie wystarczający jak na jego moc. Membrana bardzo twarda i gruba. Jedynie co mnie zabolało to sposób przyłączenie, ale to tylko 100w rms wiec można firmie wybaczyć.
Chciałem się wypowiedzieć odnośnie głośników stosowanych na elektrodzie i poprzeć Kamila w jego walce z przekonaniem ze Stx-y graja świetnie:D ,,bo każdy kupuje na co go stać”, ok ja kupiłem te głośniki za 320zł i grają bardzo dobrze, nie był to duży koszt, wystarczy trafić na allegro okazje których jest pełno, a nie kupować nowe badziewie. Głośniki MacCauleya 15” 400w rms 99Db kupiłem za 350zł /2 szt + przesyłka fakt były stare wgniecione kopułki ale po renowacji która mnie kosztowała 4 zł( nowe 2 sztuki kopułek ) były jak nowe, wyczyszczone odkurzone i śmigają ,trzeba tylko spędzić troszkę czasu na allegro i przeglądać oferty okazje, gdzie markowe głośniki sprzedają ludzie za śmieszne pieniądze!!!!. Kiedyś kupiłem od znajomego głośniki 12 calowe niemieckie Rft 50VA 100Db myślałem śmiech na sali ale grały lepiej niż 2 szt 12calowych które miały po 260 max czuli 130 rms i skuteczność 92Db Do tego najważniejsza cześć mojej wypowiedzi o której nikt (lub nie zauważyłem) nie wspomina i nie podkreśla a przecież to podstawa, moje 100w rms na poziomie 101Db bija na głowie z premedytacją mogę powiedzieć że każdy głośnik który moc rzędu kilkuset wat i skuteczność na poziomie śmiesznie niskiej 92 db np.
SMIECH NA SALI moje ulubione powiedzenie
pow 100DB to czystość i poezja w przenoszeniu fal a nie trzeszczenie buczenie pierdzenie itp.... .
Ale wracając do mojej konstrukcji , rekomendowana obudowa do nich to przedział 50/120 litrów, zastosowałem obudowę o łącznej pojemności około 70 litrów co dało mi w symulacji dynamikę na poziomie 101Db już od 100Hz co w moim przypadku było pożądane. Do obudowy zastosowałem jeden bass reflex o wymiarze 8cm. Pasmo jakie ma przenosić ten przetwornik to od 100Hz ( w sumie to będę go odcinał na 200Hz crossoverem ) do 5kHz.
Dlaczego 5 a nie 6 lub 4,5kHz? -rekomendowane prze producenta GDWT jako pasmo odcięcia zwrotnicy dla niego. Hmm otóż oczytałem się troszkę na elektrodzie to i owo i dowiedziałem się ze trzeba korzystać z tak zwanych skoków(pików) przenoszenia pasma głośnika w beyme właśnie taki skok znalazłem na 5kHz dlatego zwrotnica podział 5kHz 12db/okt. Tyle odnośnie basowego (raczej średniotonowego) Czyli mam od100Hz (200Hz) do 5kHz skuteczność 101Db
Głośnik wysoko tonowy tu miałem problem ,może nie duży ale był, zawsze licytując np. jakiś przetwornik beymy np. cp 09 lub cp 12/N ktoś mnie przelicytował .Ale żeby nie było że sam sobie podkładam kłody pod nogi, postawiłem sobie za cel kupić głośnik z którego będę korzystał nie przepłacić i żeby pasował do beymy 12GU . Cp 09 ma skuteczność 104db czyli trzeba tłumić o 3db ale po co?, nowe 230zł/2 szt +przesyłka ale po co? licytowałem poszły za 140zł + przesyłka dawałem 120zł moje maximum, tak samo było z cp 12/N , 107Db wyciszanie o 6Db :/ przesada .Przeglądając moje ulubione allegro napotkałem głośnik TONSILA GDWT 9/100 FP ,
Dane głośnika :
Moc: 6W rms
Impedancja: 8 ohm
Pasmo przenoszenia: 4kHz- 20kHz
Rekomendowane ciecie: 4.5kHz
Skuteczność: 101Db

Głośniczek świetnie się nadaje do mojej konstrukcji, chłodzony ,boli mnie tylko jego nie liniowość w skuteczności po 100db :/ jego spadek na 10kHz no ale coś za coś zakupiłem te głośniki za 89zł /2 szt + przesyłka nowe!!.Moim zdaniem głośniki dobrałem dobrze, może nie doskonale ale przynajmniej mogę spać po nocach czy dobrze wybrałem (marka parametry,cena).
Zwrotnica hmm i tu się zaczęły schodki – podział wiadomo 5 kHz optymalnie dla każdego głośnika nie jestem wszystko wiedzący ale wydaje mi się ze dobrze dobrałem podział, w trosce o GDWT zwrotnica musi być o nachyleniu 12db/okt i zabezpieczona żarówką. Miałem do wyboru samemu zrobić ze schematów dostępnych na elektrodzie lub kupić stx-a za 48zł /2 szt +przesyłka
Impedancja 8 Ω ,Moc 200 VA( z moich oględzin wystarczy na moje 100 w rms) Częstotliwość podziału 5000 Hz Filtr dwudrożny( cewki powietrzne na plus, kondensatory widać ze nie audiofilskie ale spełniają swoją rolę) lub
Janbo model B-2 odpadła w przedbiegach za filtr wysokiego tylko 6db/okt i wytrzymałość mocową 80VA wiec szukałem dalej , model X-2 świetny lecz 300VA ponad 108zł/2 szt +przesyłka ,faktycznie nie przeszkadzało by to lecz po co ,nie chciałem siebie uszczuplać portfela .Samem się nie opylało robić, same cewki są po 9zł a trzeba by kupić 4 szt + kondensatory :/ zdobyłem się na to by kupić stx-y
Rozwiązanie budżetowe? Nie do końca(robiąc swoje z części wydał bym więcej i nie miał bym płytki drukowanej nie jest to wymóg ale cieszy nie nie trzeba kombinować z zamocowaniem) i tak sobie je przerobie po swojemu, dodam ochronne wysokotonowego (zarówka przed filtrem wysokiego o czym się do wiedziałem na forum, i jakiej mocy przy okazji). O to fotki zwrotnicy z zaznaczonymi punkami przeróbek
Jak widać nie za skomplikowane te zwrotnice -cewki powietrzne na drucie 1mm są przyzwoite , filtr ma stromnośc 12db/okt co widać po zastosowanych elementach (basowo-srednitonowy cewka + kondensator ,wysokotonowy cewka + kondensator), kondensator na torze wys. jest na napięcie 250V co mnie zadowala z napisanej pojemności 2,7Uf wnioskuje ze filtr zrobiono poprawi co prawda nie wiem jak z cewkami (jaka indukcyjność) ale trzeba mieć troszkę zaufania .Martwi mnie tylko elektrolit na torze nisko-sredniotonowego głośnika :/ trzeba będzie wymienić (nie podlega dyskusji) . Zaznaczyłem na zdjęciu o który kondensator chodzi i gdzie chce wstawić żarówkę widać na płytce przewidziano jeszcze na tłumik w postaci resytora ale dla mojego zastosowania nie trzeba .Co do polaryzacji wiemy ze w zwrotnicach 2 drożnych stosuje się odwrotne podlacznie wysokotonowego głośnika co widzimy po ścieszkach .Dawniej zwrotnice te były produkowane o tak:
Cewki na rdzeniach nie przemawiają do mnie , lecz widzę dodatkowy kondensator na torze Nisk-średnitonowym 1,5uf 250v i ten nieszczęsny elektrolitek :/. Zastosowałem następujące przeróbki :
Fotka:
Kable połączeniowe hmm nie przesadzając to tylko 100w rsm wiec 2x1.5mm starczy zarówno do niskiego jak i wysokiego .Pamiętajmy jednak o lutowaniu zwrotnicy by nie dawać ,,tony lutu,, cyne należy położyć z umiarem by się trzymało cyna jest gorszym przewodnikiem niż miedź wiec Weście to pod uwagę.
Obudowa:
No cóż nie dostane zapewne pochwał za obudowę ale moim zdaniem dobrze wybrałem. Płyty oczywiście odzysk ze starych szafek. Musze tu się wytłumaczyć mogłem kupić nowy materiał ale po co ? nie było potrzeby nowy koszt około 80zł a mój darmowy. Wkręty 5zł do gipsu 4,5 cm długie ,klej załatwił mi brat jakiś do klejenia drewna. A o to poszczególne etapy konstrukcji:




Wiem wiem ścianki są łączone z 2 płyt takie miałem wiec zrobiłem nie wpływa to na jakoś końcowa skleiłem dobrze
Wymiary poszczególnych płyt :
Płyty wymiar ilość
Płyta na głośnik - 50x38 cm 2x
Płyta tylna- 50x38 cm 2x
Płyta boczna- 50x40cm 4x
Płyta dolna,górna- 40x40cm 4x
Dlaczego taki kwadracik? Nie mogę przeboleć konstrukcji gdzie przednia ścianka jest monstrualna zarówno szeroka jak i wysoka a żeby obudowa nie była za duża (litrażowo) dajemy kilkanaście cm głębokości .I teraz spójrzmy na taka konstrukcje wysoka szeroka lecz nie głęboka nic tylko się zaraz przewróci
myślę bardzo realnie podejdzie taki pan ,,za dużo wypiłem ,, na imprezie i będzie chciał się oprzeć a nadstawka będz Rozwiązanie w postaci trapezu jest nie ekonomiczna ma swoje zalety lecz dla mnie za podstawę obrałem kwadrat- stabilny zyskałem na litrażu i nie musiałem robić monstrualnie wielkiego przodu. Rozmieszczenie przetworników ,,basowy,, na środku minimum od krawędzi dolnej 5cm do otworu głośnika ,wylot po jednej stronie powyżej basowego po drugiej stronie wysokotonowy odległość otworu wyrównującego ciśnienie jest duża od przetwornika przenoszącego fale o wysokiej częstotliwości, wiec nie ma mowy o jakimś złym nachodzeniu się fal itp.
Litraż 68 litrów, nie odejmowałem litrażu głośnika bo jest raczej znikomy
Wykresik:
Przednia ścianka jest wpuszczona 2 cm. Dobijają mnie konstrukcje estradowe bez tego wpustu:/ aż żal spoglądać a przecież nie jest to duży problem. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuacje gdzie kolumna się przewraca na przednia ściankę, jeśli nie ma zabezpieczenia w postaci kraty głośnik się uszkodzi ale jeśli są kraty te nawet okrągłe wgniotą się mam rację?
dlatego taka mała rzecz jak wpuszczona ścianka przednia chroni może nie w 100% bo można przecież przewrócić na wystający element.
Przednia część kolumny należało by czymś zabezpieczyć
efekt końcowy:



to chyba wszystkie zdjęcia które chciałem zamieścić proszę o krytykę....
całkowity koszt to 600pln 
Potrzebowałem coś do moich odwrotek na głośnikach MacCauleya 15” 400w rms.Wysoka skuteczność powyżej 100db -100 w rms wystarczy na pewno
Przetworniki:
Na allegro wypatrzyłem głośniki beyma model 12GU. 12 calowe głośniki dedykowane do kolumn gitarowych ,co nie przeszkadzało mi w zastosowaniu ich do mojego projektu, koszt 320zł /2 szt +przesyłka (używane w bardzo dobrym stanie)

Dane głośnika to :
Moc: 100 w rms
Impedancja: 8ohm
Efektywność: 101Db
Pasmo przenoszenia: 60Hz-5,5kHz






Coś więcej odnośnie tego głośnika, otóż widzimy na zdjęciu jego zawieszenie typowe dla średniotonowego odwrócone zawieszenie, jego wychylenie X max to 2 mm toteż jest bardzo sztywne. Zastosowałem ten a nie inny ponieważ miał wysoka skuteczność 101Db to bardzo dobry rezultat ,szukałem długo na allegro aż się doczekałem była to okazja jak się patrzy. Do tego uwielbiam głośniki beymy są świetne (miałem już 15G 450/N w wersji 4 ohm w odwrotkach ,razem z bratem konstrujemy band passa na 2 szt 18lx60 w jednej paczce 330zł /2 szt to nie drogo trzeba poporstu chcieć, allegro nie gryzie;).Kosz odlewany z aluminium bardzo solidny nie blaszak (śmiać mi się chce na produkcje innych firm gdzie kosze są z blachy cienkiej aż żal nawet te dobre marki nie wymienię bo będzie burza), średnica cewki 52mm ,spory magnes 155mm zupełnie wystarczający jak na jego moc. Membrana bardzo twarda i gruba. Jedynie co mnie zabolało to sposób przyłączenie, ale to tylko 100w rms wiec można firmie wybaczyć.
Chciałem się wypowiedzieć odnośnie głośników stosowanych na elektrodzie i poprzeć Kamila w jego walce z przekonaniem ze Stx-y graja świetnie:D ,,bo każdy kupuje na co go stać”, ok ja kupiłem te głośniki za 320zł i grają bardzo dobrze, nie był to duży koszt, wystarczy trafić na allegro okazje których jest pełno, a nie kupować nowe badziewie. Głośniki MacCauleya 15” 400w rms 99Db kupiłem za 350zł /2 szt + przesyłka fakt były stare wgniecione kopułki ale po renowacji która mnie kosztowała 4 zł( nowe 2 sztuki kopułek ) były jak nowe, wyczyszczone odkurzone i śmigają ,trzeba tylko spędzić troszkę czasu na allegro i przeglądać oferty okazje, gdzie markowe głośniki sprzedają ludzie za śmieszne pieniądze!!!!. Kiedyś kupiłem od znajomego głośniki 12 calowe niemieckie Rft 50VA 100Db myślałem śmiech na sali ale grały lepiej niż 2 szt 12calowych które miały po 260 max czuli 130 rms i skuteczność 92Db Do tego najważniejsza cześć mojej wypowiedzi o której nikt (lub nie zauważyłem) nie wspomina i nie podkreśla a przecież to podstawa, moje 100w rms na poziomie 101Db bija na głowie z premedytacją mogę powiedzieć że każdy głośnik który moc rzędu kilkuset wat i skuteczność na poziomie śmiesznie niskiej 92 db np.


Ale wracając do mojej konstrukcji , rekomendowana obudowa do nich to przedział 50/120 litrów, zastosowałem obudowę o łącznej pojemności około 70 litrów co dało mi w symulacji dynamikę na poziomie 101Db już od 100Hz co w moim przypadku było pożądane. Do obudowy zastosowałem jeden bass reflex o wymiarze 8cm. Pasmo jakie ma przenosić ten przetwornik to od 100Hz ( w sumie to będę go odcinał na 200Hz crossoverem ) do 5kHz.
Dlaczego 5 a nie 6 lub 4,5kHz? -rekomendowane prze producenta GDWT jako pasmo odcięcia zwrotnicy dla niego. Hmm otóż oczytałem się troszkę na elektrodzie to i owo i dowiedziałem się ze trzeba korzystać z tak zwanych skoków(pików) przenoszenia pasma głośnika w beyme właśnie taki skok znalazłem na 5kHz dlatego zwrotnica podział 5kHz 12db/okt. Tyle odnośnie basowego (raczej średniotonowego) Czyli mam od100Hz (200Hz) do 5kHz skuteczność 101Db
Głośnik wysoko tonowy tu miałem problem ,może nie duży ale był, zawsze licytując np. jakiś przetwornik beymy np. cp 09 lub cp 12/N ktoś mnie przelicytował .Ale żeby nie było że sam sobie podkładam kłody pod nogi, postawiłem sobie za cel kupić głośnik z którego będę korzystał nie przepłacić i żeby pasował do beymy 12GU . Cp 09 ma skuteczność 104db czyli trzeba tłumić o 3db ale po co?, nowe 230zł/2 szt +przesyłka ale po co? licytowałem poszły za 140zł + przesyłka dawałem 120zł moje maximum, tak samo było z cp 12/N , 107Db wyciszanie o 6Db :/ przesada .Przeglądając moje ulubione allegro napotkałem głośnik TONSILA GDWT 9/100 FP ,
Dane głośnika :
Moc: 6W rms
Impedancja: 8 ohm
Pasmo przenoszenia: 4kHz- 20kHz
Rekomendowane ciecie: 4.5kHz
Skuteczność: 101Db


Głośniczek świetnie się nadaje do mojej konstrukcji, chłodzony ,boli mnie tylko jego nie liniowość w skuteczności po 100db :/ jego spadek na 10kHz no ale coś za coś zakupiłem te głośniki za 89zł /2 szt + przesyłka nowe!!.Moim zdaniem głośniki dobrałem dobrze, może nie doskonale ale przynajmniej mogę spać po nocach czy dobrze wybrałem (marka parametry,cena).
Zwrotnica hmm i tu się zaczęły schodki – podział wiadomo 5 kHz optymalnie dla każdego głośnika nie jestem wszystko wiedzący ale wydaje mi się ze dobrze dobrałem podział, w trosce o GDWT zwrotnica musi być o nachyleniu 12db/okt i zabezpieczona żarówką. Miałem do wyboru samemu zrobić ze schematów dostępnych na elektrodzie lub kupić stx-a za 48zł /2 szt +przesyłka
Impedancja 8 Ω ,Moc 200 VA( z moich oględzin wystarczy na moje 100 w rms) Częstotliwość podziału 5000 Hz Filtr dwudrożny( cewki powietrzne na plus, kondensatory widać ze nie audiofilskie ale spełniają swoją rolę) lub
Janbo model B-2 odpadła w przedbiegach za filtr wysokiego tylko 6db/okt i wytrzymałość mocową 80VA wiec szukałem dalej , model X-2 świetny lecz 300VA ponad 108zł/2 szt +przesyłka ,faktycznie nie przeszkadzało by to lecz po co ,nie chciałem siebie uszczuplać portfela .Samem się nie opylało robić, same cewki są po 9zł a trzeba by kupić 4 szt + kondensatory :/ zdobyłem się na to by kupić stx-y
Rozwiązanie budżetowe? Nie do końca(robiąc swoje z części wydał bym więcej i nie miał bym płytki drukowanej nie jest to wymóg ale cieszy nie nie trzeba kombinować z zamocowaniem) i tak sobie je przerobie po swojemu, dodam ochronne wysokotonowego (zarówka przed filtrem wysokiego o czym się do wiedziałem na forum, i jakiej mocy przy okazji). O to fotki zwrotnicy z zaznaczonymi punkami przeróbek

Jak widać nie za skomplikowane te zwrotnice -cewki powietrzne na drucie 1mm są przyzwoite , filtr ma stromnośc 12db/okt co widać po zastosowanych elementach (basowo-srednitonowy cewka + kondensator ,wysokotonowy cewka + kondensator), kondensator na torze wys. jest na napięcie 250V co mnie zadowala z napisanej pojemności 2,7Uf wnioskuje ze filtr zrobiono poprawi co prawda nie wiem jak z cewkami (jaka indukcyjność) ale trzeba mieć troszkę zaufania .Martwi mnie tylko elektrolit na torze nisko-sredniotonowego głośnika :/ trzeba będzie wymienić (nie podlega dyskusji) . Zaznaczyłem na zdjęciu o który kondensator chodzi i gdzie chce wstawić żarówkę widać na płytce przewidziano jeszcze na tłumik w postaci resytora ale dla mojego zastosowania nie trzeba .Co do polaryzacji wiemy ze w zwrotnicach 2 drożnych stosuje się odwrotne podlacznie wysokotonowego głośnika co widzimy po ścieszkach .Dawniej zwrotnice te były produkowane o tak:

Cewki na rdzeniach nie przemawiają do mnie , lecz widzę dodatkowy kondensator na torze Nisk-średnitonowym 1,5uf 250v i ten nieszczęsny elektrolitek :/. Zastosowałem następujące przeróbki :
Fotka:

Kable połączeniowe hmm nie przesadzając to tylko 100w rsm wiec 2x1.5mm starczy zarówno do niskiego jak i wysokiego .Pamiętajmy jednak o lutowaniu zwrotnicy by nie dawać ,,tony lutu,, cyne należy położyć z umiarem by się trzymało cyna jest gorszym przewodnikiem niż miedź wiec Weście to pod uwagę.
Obudowa:
No cóż nie dostane zapewne pochwał za obudowę ale moim zdaniem dobrze wybrałem. Płyty oczywiście odzysk ze starych szafek. Musze tu się wytłumaczyć mogłem kupić nowy materiał ale po co ? nie było potrzeby nowy koszt około 80zł a mój darmowy. Wkręty 5zł do gipsu 4,5 cm długie ,klej załatwił mi brat jakiś do klejenia drewna. A o to poszczególne etapy konstrukcji:







Wiem wiem ścianki są łączone z 2 płyt takie miałem wiec zrobiłem nie wpływa to na jakoś końcowa skleiłem dobrze
Wymiary poszczególnych płyt :
Płyty wymiar ilość
Płyta na głośnik - 50x38 cm 2x
Płyta tylna- 50x38 cm 2x
Płyta boczna- 50x40cm 4x
Płyta dolna,górna- 40x40cm 4x
Dlaczego taki kwadracik? Nie mogę przeboleć konstrukcji gdzie przednia ścianka jest monstrualna zarówno szeroka jak i wysoka a żeby obudowa nie była za duża (litrażowo) dajemy kilkanaście cm głębokości .I teraz spójrzmy na taka konstrukcje wysoka szeroka lecz nie głęboka nic tylko się zaraz przewróci

Litraż 68 litrów, nie odejmowałem litrażu głośnika bo jest raczej znikomy
Wykresik:

Przednia ścianka jest wpuszczona 2 cm. Dobijają mnie konstrukcje estradowe bez tego wpustu:/ aż żal spoglądać a przecież nie jest to duży problem. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuacje gdzie kolumna się przewraca na przednia ściankę, jeśli nie ma zabezpieczenia w postaci kraty głośnik się uszkodzi ale jeśli są kraty te nawet okrągłe wgniotą się mam rację?

Przednia część kolumny należało by czymś zabezpieczyć


efekt końcowy:





to chyba wszystkie zdjęcia które chciałem zamieścić proszę o krytykę....


Cool? Ranking DIY