Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką spawarkę kupić do zastosowań amatorskich?

daro_zory 01 Gru 2008 19:12 82125 46
    rafff24
    Poziom 10  
    Witam!

mam dylemat, jestem na kupnie spawarki transformatorowej, zastosowanie domowe
    chcę się zmieścić w 500zł,

zastanawiam się nad:
    TELWIN NORDICA 4.185
    ewentualnie besterka 1500, znajomy ma użwykę na pozbyciu cena ponad 400zł

w tym telwinie czy besterce z czego są uzwojenia ? może ma ktoś z was coś podobnego?
    proszę o opinie
  • TermopastyTermopasty
    prez8s
    Poziom 33  
    Kup sobie inwerter, np. sławną dedre, będziesz bardziej zadowolony niż z transformatorowej, transformatory to już powoli zaczyna być przeżytek, przede wszystkim duży ciężar, prąd zmienny, szybkość nagrzewania, mała stabilność łuku, chałaśliwość, gorsza jakość i wygląd spoin, wymaga większych umiejętności, itd..., po prostu spawanie transformatorem to krok w tył w porównaniu z inwerterem.
    rafff24
    Poziom 10  
    w porządku, tyle, że to ponad 600zł ale chyba się skuszę
    w tym telwinie dostałem odpowiedź od sprzedawcy jest aluminium
    w besterce pewnie będzie to samo?
  • TermopastyTermopasty
    lechoo
    Poziom 39  
    Dedra 200A w Castosramie kosztuje 548zł, z 3 letnią gwarancją...
    gadem
    Poziom 16  
    Mam ESAB Caddy Arc 151i z panelem A33 i to dopiero nazywam inwerterem
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    assan
    Poziom 12  
    Moim skromnym zdaniem zakup trafoka z aluminiowym uzwojeniem w markecie za 300zl to jest wyrzucanie pieniedzy w bloto. Kol kortylewski napisal ze inwerter za 500zl nie pochodzi nawet roku ,z czym sie grubo myli,bo np dedry stosuje sie u nas w zakladzie na codzien w pracach montazowych przy naprawie lokomotyw(czyli zastosowanie profesjonalne) i pracownicy sa z nich bardzo zadowoleni. Ponadto czlowiek nie majacy za wiele ze spawaniem szybciej wejdzie w wprawe na inwerterze niz na klejacym i wylaczajacym sie co 1,5 elektrody trafoku(nie daj boze jeszcze jednofazowym).

Wiec wracajac do tematu chcialem udowodnic ze dedra jako spawarka amatorska wytrzymuje rowniez eksploatacje w warunkach przemyslowych ,oczywiscie nikt nia nie wypala paczki elektrod 4mm jedna za druga ,ale ogolnie jest warta polecenia

Scaliłem.[Akrzy]
    Micoss
    Poziom 17  
    Ja myślę że na potrzeby osoby początkującej wystarczy bester 1300 albo 1500 (jeżeli chce zasilać z trzech faz). Pozdrawiam
    mac9366
    Poziom 13  
    A ja po dzisiejszym dniu wolę jednak inwerter,ponieważ w transformatorowej spawarce kleją się ciagle eketrody jak np: transformator 120A i elektroda 3,25 się klei, a na inwerterze łuk zapala się przy 75A (bynajmniej w mojej), a nawet jak ustawię na 5A to luk już prubuje się zapalic i natępuje spawanie choć jego efekt midać dopiero po minucie.
    Micoss
    Poziom 17  
    a nie miałeś za długiego przedłużacza i może jeszcze zbyt cienki i nastąpił spadek napięcia i z tego powodu się elektroda kleiła
    mac9366
    Poziom 13  
    Nie przewód ma około 15m ale grubosci niewiem, ale myśle ze pewnie 1,5mm (moze 2,5) i wyba będzie potrzeba go wymienić.
    Micoss
    Poziom 17  
    no te 2,5 by było dobre przy tej odległości 1,5 może być za cieńki a co się ztym wiąże mogą być spadki napięcia
    mac9366
    Poziom 13  
    No zobaczę bo 3 metry jest pewnie 2,5 a reszta 1,5 skróce kabel o te 12m i zobacze jak będzie.
    lechoo
    Poziom 39  
    gadem napisał:
    Mam ESAB Caddy Arc 151i z panelem A33 i to dopiero nazywam inwerterem

Wywalić >3000zł za spawarkę jedynie MMA to delikatnie mówiąc głupota... Brak jonizatora HF mocno dyskwalifikuje ją do spawania metodą TIG. Od biedy można coś pospawać TIG-em, ale to nie to samo co spawanie dedykowanym do tego celu sprzętem.
    grusiak
    Poziom 10  
    Witam Panowie. Też jestem amatorem jesli chodzi o spawanie. Kupiłem sobie auto do remontu i chciałbym na nim się nauczyć spawać. Do takich prac jaka spawarka? Myślałem o migomacie bezbutlowym. Poradzicie coś?
    Micoss
    Poziom 17  
    Migomat do tego jest idealną sprawą ale lepiej jednak się spawa w osłonie gazu niż migomatem bez butli i z drutem samoosłonowym.
    mac9366
    Poziom 13  
    Migomacie bezbutlowym po spawaniu zostaje zużel tak jak w spawaniu elektrodowym pozatym drut samoosłonowy jest strasznie drogi i bardziej opłaca się spawać zwykłym drutem z co2.