Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką spawarkę kupić do zastosowań amatorskich?

daro_zory 28 Maj 2008 16:31 80589 46
  • #1 28 Maj 2008 16:31
    daro_zory
    Poziom 15  

Witam!
    Przymierzam się do kupna spawarki, tylko że nic na temat spawarek nie wiem, dlatego mam kilka pytań. Jeśli można to o odpowiedzi proszę również w podpunktach. Dodam jeszcze, że jestem początkującym majsterkowiczem i amatorski sprzęt w zupełności by mi wystarczył. Z tego co wiem to są cztery rodzaje spawarek: transformatorowa, inwektorowa (czy jakoś tak), TIG oraz migomat. Więc:

1. Która z nich jest najtańsza ?
    2. Która z nich jest najlepsza do robót amatorskich ?
    3. Która z nich jest najtrwalsza (nie psuje się) ?
    4. Którą z nich polecacie dla kogoś kto nigdy nie spawał ?

Z góry dzięki za odpowiedź... Pozdrawiam...

4 29
  • #2 28 Maj 2008 16:48
    romoo
    Użytkownik obserwowany

1. transformatorowa
    2.transformatorowa
    3.transformatorowa
    4.transformatorowa

Jakies jeszcze pytania?

-3
  • #3 28 Maj 2008 18:01
    daro_zory
    Poziom 15  

Byłem w dwóch marketach budowlanych i znalazłem 3 interesujące mnie spawarki (wszystkie transformatorowe):

1. Vampire TR-1400 Turbo, prąd spawania: 40-80A, moc: 4 kVA, max. średnica elektrody: 2,5mm, cena: 259zł

2. Bester Extra 1300, prąd spawania: 40-120A, moc: 6,5 kVA, max. średnica elektrody: 3,25mm, cena: 318zł

3. Rockworth RW130, prąd spawania: 55-130A, max. średnica elektrody: 2-3,2mm, cena: 238zł

Którą z nich polecacie ? Czy szukać jeszcze w innych sklepach ? Czy można którąś kupić taniej ?

1
  • #4 17 Cze 2008 19:34
    assan
    Poziom 12  

Dajcie sobie spokoj z transformatorami ,sczegolnie jezeli kolega nie ma zbyt duzego doswiadczenia w spawaniu polecam inwertor.Takim tanim transformatorem na 220 v to tylko mozna sie zniechecic klejenie ,termik itp

1
  • #5 19 Cze 2008 12:44
    dominkaster
    Poziom 14  

Ja mam podobny problem.
    Także jestem amatorem i potrzebuję czegoś do spawania.
    assan dlaczego polecasz inwertor?

Poza tym jest spora różnica w cenie.
    Nie znam marek spawarek transformatorowych, moglibyście wymienić kilka dobrych marek godnych polecenia?

3
  • #6 19 Cze 2008 18:47
    ANDYW6
    Poziom 24  

Z transformatorowych Besterki są najpewniejsze.

-1
  • #7 19 Cze 2008 19:18
    lechoo
    Poziom 39  

Ja też polecam inwerter gdyż można spawać każdym rodzajem elektrod (inwertery dostarczają prąd stały), łuk jest stabilny, miękki i nie gaśnie samoistnie - ważne zalety nie tylko dla początkującego spawacza. Dodatkową zaletą są małe rozmiary i masa takich spawarek. Wszystkie te cechy rekompensują trochę wyższą cenę od transformatorów spawalniczych.

1
  • #8 19 Cze 2008 21:58
    Akrzy74
    Poziom 39  

daro_zory-jeśli chcesz kupić spawarkę ,to przy wyborze tejże spawarki zwróć uwagę na tabliczkę znamionową- to znaczy jakiego zabezpieczenia potrzebuje,oraz przy jakim prądzie może pracować 100%,czy 60 %,abyś przypadkiem nie wyspawał 1 elektrody a potem 10 minut odpoczywał pijąc piwo ze złości że bubel kupiłeś :D Właśnie te parametry przeważnie mają wpływ /pośrednio /na cenę spawarki transformatorowej.

1
  • #9 19 Cze 2008 22:44
    kortyleski
    Poziom 41  

Jak zwykle tyle opinii ile ludzi, ale popieram Romoo,
    Transformator jest najlepszy do nauki, co do inwertora - dobry tylko że... koszt koło 1300 zł nieco odstrasza amatora.
    Rockworth - sam kupiłem, dla początkującego nie polecam - kilka przyklejeń i termik.
    Z trzech wymienionych brałbym bestera, Migomatu nie polecam, nie zespawa wszystkiego, to samo tig, a przynajmniej nie amatorski sprzęt.
    Jak pisałem Bester i uczyć się spawać

2
  • #10 20 Cze 2008 07:52
    dominkaster
    Poziom 14  

Mnie jednak interesowałoby coś w granicach ~300zł
    Co jesteście w stanie polecić w takiej cenie?
    daro_zory W jakich sklepach widziałeś te spawarki?

0
  • #11 20 Cze 2008 07:57
    kortyleski
    Poziom 41  

Jak sam napisaleś - Bester 318 zł, myślę że te 18 zł przy całkowitej kwocie 318 to niewiele a warto, choćby ze względu na rozwinięty serwis i dostępność części...

-1
  • #12 22 Cze 2008 12:03
    dariusz1
    Poziom 14  

Witam
    na pewno za 300 zł nie kupisz sprzętu do pracy ciągłej. Jednak do majsterkowania i drobnych prac przy domu wystarczy. Polecił bym spawarkę jedno fazową, o jak najwyższym prądzie spawania (choć 1 fazowe mają wysoki prąd w uzwojeniu pierwotnym, co się przekłada na grubość przewodów przedłużacza do zasilenia) co prawda nie pociągnie to elektrody 4, ale 3,25 przy wprawnym ręku, a 2,5 na pewno na początek ci wystarczy, zanim nie nabierzesz wprawy. Na pytanie jaką, Bester to stara sprawdzona firma, choć można kupić niezły sprzęt innych firm, w niezłym wykonaniu i parametrach.
    Pozdrawiam

1
  • #13 22 Cze 2008 20:37
    artibpl
    Poziom 17  

Niestety za 300 zł coś dobrego trudno będzie kupić. Jakieś 6 lat temu mój ojciec kupił Besterkę 1300 i niestety muszę powiedzieć, że to fajans. Na maksymalnym prądzie można wyspawać conajwyżej 2 elektrody 2,5 pod rząd, potem termik wyłącza transformator i trzeba czekać 10 minut aż ostygnie. Aby dało się spawać dołożyłem duży wentylator z uszkodzonego falownika fi 172 mm, dodałem 4 diody 100A i dławik. Potych przeróbkach. daje się wyspawać 10 elektrod 2,5 pod rząd do wyłączenia termika a spawanie jest trochę lepsze ze względu na mniejszą ilość natrysków. Do tego przedłużacz 100 m raczej nie wchodzi w grę, chyba że z przewodu 4mm2. Teraz spawarka stoi gdzieś pod ścianą i zbiera kurz, może będzie używana w momencie awarii inwertera. Inwerter na pewno lepszy dla tego, kto się uczy spawać ale przy budżecie 300 zł to ciężko cokolwiek kupić. Reszta spawarek co były wyminione to zupełnie strata pieniędzy. A tak swoją drogą to poprawcie mnie jeśli się mylę, ale Bester po wchłonięciu go przez Lincolna nie robi już dobrych spawarek.

0
  • #14 25 Cze 2008 23:18
    piter69
    Poziom 10  

Witam
    1. spawarki transformatorowe, przy braku wprawy kleją elektrody, ale konstrukcja prosta i niezawodna. tak jak pisali poprzednicy im mniejsza średnica elektrody (przy braku wprawy) tym łatwiejsze spawanie,
    2. Spawarka inwertorowa to jest to ( tak jak pisał Lechoo), a cena jak znalazłem na elektrodzie i w obi oscyluje w granicach 500-550pln, same zalety mała, poręczna, jeden haczyk mnóóóóstwo elektroniki i w przypadku spawarek firmy "no name" różnie może być z jej trwałością i wydajnością spawania (szukaj na elektrodzie opinii o takiej spawarce), po drugie sam jej nie naprawisz. markowe tak jak pisał poprzednik od 1300 w górę
    Zależy jak trafisz w każdym z powyższych może być, że będziesz używał ich długo bez żadnych problemów, albo...

0
  • #15 27 Cze 2008 16:00
    kortyleski
    Poziom 41  

artibpl - max z besterki to ponad 130A więc nie wiem jak ty wyspawujesz 2,5 elektrodę - przecież to jeden wielki rozprysk.
    Bester 1300 mamy w jednym z warsztatów jako "polową", spisuje się ładnie tylko trzeba umieć spawać, klejąca się elektroda powoduje bardzo szybkie wyłączanie, do nauki gdzie tych przyklejeń jest sporo może być upierdliwa
    piter69 - inwertor za 550 zł to kasa w błoto wyrzucona, nawet rok nie popracuje. Nam na warsztacie się wysypał po kilku dniach.

0
  • #16 16 Sie 2008 22:44
    futro99
    Poziom 2  

witam kolegów jestem tu nowy i mam taki problem jak założyciel tematu. Jaką spawarkę kupić na początek. Taka propozycja do osób ogarniających temat : proszę o wypisanie do czego poszczególna spawarka sie nadaje i jakie ma wady i zalety.

Od razu uprzedzam jestem 100% lajkiem w temacie spawarek

0
  • #17 17 Sie 2008 00:14
    [Ignas]
    Poziom 15  

Przy okazji może ktoś mnie oświecić o co chodzi z tym tw(s) i tr(s) na tabliczce znamionowej np.
    Jaką spawarkę kupić do zastosowań amatorskich?

5
  • #18 17 Sie 2008 08:18
    kortyleski
    Poziom 41  

futro99 - przecież w zarysach masz opisane w tym temacie, zastosowania, wady i zalety.
    [ignas] poczytaj instrukcję - wyglądało by to na cykl pracy ale te czasy to bzdura jakaś.

1
  • #20 17 Sie 2008 12:26
    futro99
    Poziom 2  

no właśnie tylko w zarysach, nic dokładniej nie pisze a może jeszcze ktoś się wypowie o migomacie?

0
  • #21 17 Sie 2008 12:50
    [Ignas]
    Poziom 15  

kortyleski napisał:

[ignas] poczytaj instrukcję - wyglądało by to na cykl pracy ale te czasy to bzdura jakaś.

Nie mam instrukcji, taką tabliczkę ma spawarka, którą chciałem zakupić.

0
  • #22 20 Paź 2008 19:26
    mateuszg
    Poziom 2  

chce kupic inwertor tak do 1000 zł czy ktos mi morze polecić jakis model który nie wyłączy się po wyspawaniu jednej elektrody EB

1
  • #23 20 Paź 2008 21:51
    prez8s
    Poziom 33  

mateuszg napisał:
    chce kupic inwertor tak do 1000 zł czy ktos mi morze polecić jakis model który nie wyłączy się po wyspawaniu jednej elektrody EB

DEDRA, dołuż 100zł i będziesz miał dwie :)
    spawałem, tzn. napawałem już elektrodami 6mm, jedna za drugą kilka szt pod rząd i nawet sie nie zdążyła zagrzać.

0
  • #24 20 Paź 2008 23:23
    kalasz20
    Poziom 26  

Po zakupie Dedry polecam ją otworzyć i podokręcać wszystkie półprzewodniki mocy , wtedy obędzie sie bez niespodzianek.
    Pozdr

1
  • #25 23 Lis 2008 12:44
    prez8s
    Poziom 33  

te lżejsze są wykonane w technice smd

0
  • #26 23 Lis 2008 16:36
    TEDS
    Poziom 10  

Witam.Panowie używam w pracy (kiedy coś musze naprawić)inwertera i pomimo tego że nie umiem spawać ,spawa się nim pięknie.Należy pamiętać o tym że spawarka to nie wszystko, ważne są również elektrody.Ja pracuję w niemczech imam dwa rodzaje elektrod.Jeden rodzaj jest można by powiedzieć miękki dotkniesz i spawasz bez stukania elektrodą w metal ale nie nadają się do konkretnego spawania,natomiast te drugie,trzeba pukać ale spoina jest jak mażenie.przy spawarce trójfazowej transformatorowej nie ma takiej spoiny jak przy spawaniu tym inwerterem.Jest to średniej klasy spawarka jej koszt to około 350 euro płynna regulacja w zakresie 10-160A .POLECAM INWERTER

0
  • #27 23 Lis 2008 18:10
    tplodz
    Poziom 11  

Rozumiem że spawasz spawarka Fimer K 164,mam pytanie czy wiesz z praktyki ile elektrod np 3,15 można wyspawać nim się zagrzeje i wyłączy,jakieś zabezpieczenie.Oczywiście w przybliżeniu.
    Czy po prostu można spawać non stop i wystarczają przerwy w dopasowaniu czy docięciu materiału.

2
  • #28 23 Lis 2008 19:40
    pejotpc
    Poziom 11  

Ja mam inwerter Dedry 200A z Castoramy za 540zl cos okolo.. uzywam kilka miesiecy i naprawde za te pieniazki jest ok. Nie mozna jej przegrzac elektrodami 3,2 mm. Poszukaj "dedra" na elektrodzie poczytaj. Do zastosowan amatorsko-polprofesjonalnych lepszej do 800zl nie znajdziesz. Wychodzi tak samo lub lepiej w porownaniu z niektorymi modelami z wyzszej polki... mam gwarancje na 3 lata wiec sie nie stresuje..

0
  • #29 24 Lis 2008 06:29
    prez8s
    Poziom 33  

Nie sugeruj sie tymi sekundami. Jechałem non stop czwórkami przez pół dnia i nawet sie nie zagrzała, lekko letnia tylko była. W dodatku napawałem elektrodami 6mm i też na niej to wielkiego wrażenia nie zrobiło, jedynie troche gniazdo przedłużacza sie podtopiło. Wydajność ma na prawde świetną.

1
  • #30 25 Lis 2008 20:41
    TEDS
    Poziom 10  

Witam.Używam spawarki Gysmi 161 i wyspawałem jedna za drugą ok 15-20 elektrod 3,25 z chwilowymi przerwami na obicie szlaki i nie zadziałało żadne zabezpieczenie .Sama spawarka była zimna.Tak jak napisałem pracuje w niemczech i tutejsze elektrody są krótsze od naszych o ok 8cm,ale ja myślę że to nie jest zbyt wielka różnica.

-1