Oznaczenia rdzeni
Przyjąłem system oznaczeń Ferroxcube, jako najbardziej rozpowszechniony i łatwy do opanowania oraz ze względu na dostępność dokumentacji.
W systemie tym rdzenie są określane bardzo jednoznacznie - najpierw jest literowe oznaczenie kształtu rdzenia a potem jego wymiary charakterystyczne w milimetrach, poczynając od największego - w przypadku rdzeni kształtkowych jest to szerokość. Kolejnymi są wysokość _jednej_ części rdzenia i jego grubość. Często pomija się wysokość kształtki i jej grubość w oznaczeniu - jeśli nie budzi to wątpliwości.
Rdzenie E (EE) http://www.ferroxcube.com/prod/assets/e_frnt.pdf
Najbardziej klasyczny kształt rdzeni - wzorowany wprost na klasycznych rdzeniach transformatorów sieciowych. Wymiary od miniaturowych E5.2/2.7/2 o przekroju 2.66 mm^2 aż do E100/60/28 o przekroju 738 mm^2 (nie jest produkowany seryjnie - tylko na zamówienie). Rdzeniem o największym przekroju, produkowanym seryjnie jest rdzeń E71/32/27 - 683 mm^2.
Jednak rekordowe przekroje można uzyskać łącząc rdzenie w pakiety. Szczególnie do tego celu nadają się rdzenie E80/38/20 (przekrój 392 mm^2) oraz wspominany wcześniej E100/60/28 (738 mm^2) - mają stosunkowo duży przekrój okna.
Rdzenie E zazwyczaj składa się z dwóch identycznych połówek. Do większości rdzeni dostępne sa karkasy - wyjątkiem są największe
rdzenie: E71, E80 i E100, do których zdobycie karkasów graniczy z cudem. Na szczęście jednak wykonanie samodzielne dużego karkasu jest stosunkowo proste - najłatwiej wykonać go z typowego laminatu, oczywiście po usunięciu miedzi. Nawet przy użyciu najprostszych narzędzi - ręcznej piłki do metalu, wiertarki i pilnika zajmie to max kilka godzin.
Szczególnym przypadkiem są
rdzenie EI http://www.ferroxcube.com/prod/assets/ei_frnt.pdf - składają się one z kształtki E i zamykającej sztabki. Obecnie seryjnie produkuje się mało takich rdzeni ale często spotyka się je w zasilaczach komputerowych - zazwyczaj są to rdzenie E33/23/13 i sztabki I33/5/13.
Zalety:
- bardzo duży zakres rozmiarów,
- klasyka - łatwo zlecić nawinięcie uzwojeń w zakładzie zajmującym się nawijaniem klasycznych transformatorów.
Wady:
- prostokątny przekrój kolumny środkowej utrudnia nawijanie uzwojeń w warunkach amatorskich - nawijanie wymaga użycia stałego naciągu drutu i sporej siły,
- izolacja grubszych drutów ma tendencję do pękania na kanciastych krawędziach karkasów,
- uzwojenia mają tendencję do zaokrąglania się - trudno jest wykorzystać w pełni powierzchnię okna.
Rdzenie EFD http://www.ferroxcube.com/prod/assets/efd_frnt.pdf
Rdzenie o konstrukcji dość nietypowej - spłaszczona kolumna środkowa umieszczona jest niesymetrycznie. Dzięki temu uzyskano obniżenie wysokości całego transformatora przy montażu poziomym. Zastosowanie: zasilacze małej mocy.
Zalety:
- zwarta konstrukcja transformatora,
- obniżona wysokość transformatora w porównaniu z transformatorem podobnej mocy na rdzeniu EE,
- zaokrąglone krawędzie karkasu ułatwiają nawijanie uzwojeń.
Wady:
- mały zakres wymiarów - od EFD10 do EFD30.
Rdzenie z kolumną środkową o przekroju kołowym (EC, ER, ETD)
W rdzeniach tych usunięto podstawową wadę rdzeni klasycznych - kanciasty karkas. Dzięki temu nawijanie stało się prostsze i można
pełniej wykorzystać przestrzeń okna na uzwojenia.
Zalety:
- łatwiejsze w nawijaniu od rdzeni E.
Wady:
- droższe od rdzeni E.
Rdzenie EC http://www.ferroxcube.com/prod/assets/ec_frnt.pdf
Prawdopodobnie jest to pierwsza kontrukcja rdzeni z kolumną środkową o przekroju koła. Charakterystyczną cechą tych rdzeni są wyżłobienia w bocznych kolumnach umożliwiające montaż za pomocą długich wkrętów lub obejmy. Spotykane raczej w starszych konstrukcjach.
Zakres wielkości produkowanych seryjnie - EC35 do EC70. Czasem spotyka się rdzenie większe EC90 i EC120 - ale to już raczej w starszych urządzeniach.
Rdzenie ER http://www.ferroxcube.com/prod/assets/er_frnt.pdf
Rdzenie bardzo podobne do rdzeni EC ale bez bocznych wyżłobień. Często spotykane w telewizorach i monitorach komputerowych. Zakres
wielkości od ER28 do ER54. Uwaga - są podwersje i trzeba dokładnie zwymiarować rdzeń, jeśli poszukuje się właściwej dokumentacji.
Rdzenie ETD http://www.ferroxcube.com/prod/assets/etd_frnt.pdf
Najpopularniejsze rdzenie z kolumną środkową o przekroju koła. Szeroki zakres wymiarów - od ETD29 do ETD59 - co 5 mm. Aż szkoda, że nie produkują większych.
Nie udzielam prywatnych porad technicznych czy korepetycji via e-mail/PW. Jeśli szukasz pomocy - pytaj innych na forum. W sprawach komercyjnych kontakt ze mną zawsze da się znaleźć.