Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy da się podłaczyć monitor pod dvd ??

djmac 28 Maj 2008 23:42 27357 5
 • #1 28 Maj 2008 23:42
  djmac
  Poziom 13  

  Pytanie moje jak wyżej, czy istnieje jakaś przejsciówka dostępna w sprzedaży która to umożliwi ? Chodzi dokładnie o podłączenie monitora LG Flatron F700B - czyli zwykly kabel VGA


  bo tak kombinowałem jakby z VGA na DVI a pozniej z DVI na hmm wlasnie a jakby RCA... ? ... ??

  czy jestem w wielkim błedzie ? tylko sie nie smiejcie ;P pytam :P

  1 5
 • Mitronik
 • #2 29 Maj 2008 07:31
  krzycho123
  Poziom 31  

  są adaptery które mają z jednej strony VGA a z drugiej s-video/cinch . Zresztą taki kabelek vga>euro można samemu zrobić są tu gdzieś schematy. Co do działania to musisz sam przetestować czy będzie działać z danym monitorem

  0
 • Mitronik
 • #3 29 Maj 2008 11:00
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  krzycho123 napisał:
  są adaptery które mają z jednej strony VGA a z drugiej s-video/cinch . Zresztą taki kabelek vga>euro można samemu zrobić są tu gdzieś schematy. Co do działania to musisz sam przetestować czy będzie działać z danym monitorem

  Autorowi chodziło o układ działający dokładnie w przeciwną stronę. Odwrotne podłączenie przejścióki VGA->Euro/S-Video nic nie da.

  Odpowiadając na pytanie, nie da się w prosty sposób podłączyć monitora do DVD ani żadnego innego sygnału w standardzie PAL lub NTSC, na forum wielokrotnie ten temat był omawiany. Głównym powodem jest fakt, że żaden monitor komputerowy przez wejście VGA nie wyświetli obrazu o następujących parametrach:

  - Odchylanie poziome: 15,625MHz (PAL) lub 15,734MHz (NTSC)
  - Odchylanie pionowe: 25Hz/pełna klatka (29,97Hz dla NTSC)
  - Wyświetlanie z przeplotem

  Jednak są odtwarzacze DVD posiadające funkcję wyświetlania obrazu progresywnego przez wyjście analogowe Component (YUV). Do tego trzeba dorobić układ konwertujący sygnał YUV na RGB i wyciągający synchronizację (to się już da zrobić).

  Raz na forum był omawiany taki przypadek, jednak użytkownik nie zrobił konwertera YUV->RGB i obraz miał przekłamane kolory, ale prawidłowy, jeśli chodzi o synchronizację.

  Poza tym tylko niektóre monitory tolerują sygnał PALL lub NTSC (monitory z tunerem TV).

  Jeżeli się rozważa podłączenie monitora kineskopowego, to teoretycznie da się przerobić monitor, jednak to jest trudne i mogą być problemy z nieliniowością obrazu. Taka przeróbka polegałaby na tym, że odłącza się cewki od elektroniki i do nich dorabia się własny sterownik (ewentualnie wymontowany ze starego telewizora i dostosowany). Sterownik to źródło prądu sterowane napięciem (można to zrobić na wzmacniaczu operacyjnym), a jest ono sterowane generatorem piło kształtnym takim, że zbocze jest wyzwalane impulsem synchronizacyjnym, a kąt zbocza jest stały. Oczywiście monitor po takiej przeróbce nie nadaje się do wykorzystania z komputerem, chyba, że podłączy się cewki z powrotem do elektroniki monitora. Informacje odnośnie sterowania cewkami kineskopu dostaniesz szukając informacji na temat przerabiania telewizora CRT na oscyloskop. Przerobka monitora innego niż CRT w podobny sposób nie jest możliwa.

  Oczywiście najprostrzy sposób to zakup VGA BOX lub wykorzystanie tunera komputerowego TV. W ostatnim przypadku komputer musi być włączony, jak się chce korzystać z odtwarzacza, co powoduje, że posiadanie odtwarzacza traci sens.

  1
 • #4 29 Maj 2008 13:47
  krzycho123
  Poziom 31  

  Albo zew. tunera tv , można taki kupić już za 70zł więc sens przeróbki monitora jest mały

  0
 • #5 29 Maj 2008 23:00
  djmac
  Poziom 13  

  a możecie podac jakiś przykład tunera który sobie by z tym poradził - ps. co musi mieć ??

  dvd wyglada z tyłu tak :  czy da się podłaczyć monitor pod dvd ??


  czyli gniazdo s-video i composite (w dvd) - tez nic w prosty sposób nie zmienią ?

  0
 • #6 29 Maj 2008 23:33
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Każdy tuner, jakie jest w handlu, posiada wejście S-Video i Composite lub przynajmniej jedno z tych wejść, więc obojętnie co kupisz, będziesz mógł podłączyć DVD. Jednak sam tuner musi mieć wyjście D-Sub (są takie tunery), żeby można było oglądać film DVD na monitorze.

  Taki tuner znajdziesz na aukcjach szukając "vga box", "tuner vga", "tuner monitor" i podobnie.

  0