Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozładowanie generatora nap. zbud. na kondensat do lamp bysk

29 Maj 2008 00:12 783 1
 • Poziom 9  
  Witajcie, mam nadzieje ze znajdzie sie osoba w temacie i mnie oświeci.
  Mam generator zrodła napieciowego do lamp wyładowczych stosowanych w fotografii, i chce przed jego konserwacja/naprawa rozłądować jego źródło zbudowane na kondensatorach.
  Oto shemat urządzenia rozładowczego jaki otrzymałem:
  Rozładowanie generatora nap. zbud. na kondensat do lamp bysk
  1. Jak podłączyć do tego panel lcd(czyli voltomierz), jak rozumiem jest tam dzielnik napiecia, wyliczyłem, że ok 0,499V z regulacją?do panela trzeba zrobić oddzielne zasilanie, czy istnieje możliwość zrobienia jakiegos ogranicznika i korzystania przy porzmiarze z tamtego napięcia? czy takim rozwiązaniu tylko wskaźnik analogowy wchodzi w grę?
  2. Jakie użyc tranzystory IGBT bo nie mam konkretnego typu, wiem że ma być z diodć i wytrzymac 500V.
  3. Jak zrozumiałem schemat to urządzenie ma służyć do rozładowania w generatorze kondensatorów po jego wyłaczeniu, neon informuje że generator pracuje,a przekaźnik wyłącza obwód jak by przypadkiem ktoś dał impuls 24V do błysku(przy podłączonym urządzeniu).
  czyli to przekaźniki rozwierne, w czasie spoczynku zwierają 500v, czy są takie, czy 250V wytrzymają, a i jak ich szybkością?
  4. Dlaczego stereowanie tych tranzystorow jest przez zasilacz połówkowy? jaki tam dać kondensator elektrolityk 2200uf wystarczy ?
  Z moich wyliczeń wyszło że dzielnik jest na 0,6 i *8,3 bedzie ok 5V, czy źle cos liczę czy to będzie sterowało tym tranzystorem?myslałem że będzie tam jakiś moduł ale może tak bedzie działać?
  Może ktoś by podał jaki tam tranzystor by się sprawdził?
  5. Żarówki rozładowcze z tego co wiem maja ok 600W.

  Jakies pomysły , sugestie do tego urządzienia, ponieważ budowe rozpoczynam na dniach, czy gdzies moge taki układ zasymulować, np.naładowane kondensatory?
  Z góry dziekuje.
  Z poważaniem
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  1. Najtańsze panele lcd na ICL7106/07 mierzą standartowo napięcia 200mV ,2V. Potencjometr przystosowuje wyjście do miernika 3 i pół cyfry. Te 0,499V jest do trochę droższych.
  Najtańsze panele wymagają własnego zasilania. Nie korzystają z napięcia mierzonego. Potrzebny jest dodatkowy układ. Własne zasilanie panelu jest chyba tańsze i prostsze.

  2. Trudno mówić o konkretnym. Bierze się co jest i co tanie(nie wiem czy akurat to kryterium się odnosi). Napięcie powyżej 500V,prąd maleńki jak na IGTB. Nie posiadam akurat swoich materiałów więc zmuszony jestem ograniczyć sie do takiej odpowiedzi.

  3. ???

  4. Do sterowania tranzystorem zupełnie wystarcza zasilacz jednopołówkowy. Na wejściu IGBT jest MOSFET i napięcie 5V jest prawidłowe. Elektrolit i dzielnik napięcia ustalają jakąś stałą czasową. Po zaniku napięcia na trafo elektrolit jest naładowany i rozładowywuje się przez oporniki,tym samym utrzymuje tranzystor w stanie otwarcia przez określony czas. Czas ten zależy od pojemności kondensatora i oporności dzielnika.

  5. słuszna moc.Tylko z schematu wynika ,że żarówki są dwie łączone szeregowo.