Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta dzwiękowa USB na układzie PCM2705

androot 29 Maj 2008 18:36 30824 62
  • Karta dzwiękowa USB na układzie PCM2705

Układ PCM2705 to ciekawa kostka, która przy użyciu kilkunastu zewnętrznych elementów RC staje się stereofoniczną kartą dźwiękową. Niestety, ale posiada tylko wyjście (line out).
    Urządzenie instaluje się automatycznie w WINDOWS 2k i XP.

Płytka została wykonana metodą termotransferu.
    Na zdjęciach widać pozostałości zielonej soldermaski między ścieżkami, ale trochę mi nie wyszła. Niedługo zamieszczę zdjęcia nowych płytek, które wyszły dużo lepiej, dzięki pomocy osoby która sprzedaje lakier En Solder na aukcji.

Parametry są naprawdę całkiem niezłe mimo tak prostego urządzenia, zasilanego z "cyfrowego" napięcia 5V bez jakiejś wymyślnej filtracji prosto z portu USB.
    Na słuch działa podobnie jak mój SB 128.

Karta zadziałała od pierwszego włączenia :)

Schemat i płytkę zaprojektowałem sam. W załączniku plik w odbiciu lustrzanym, gotowy do wydruku na papierze kredowanym.

Za posty off-topic i nic nie wnoszące do tematu będę dawał ostrzeżenia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Specjalizuje się w: elektronika
    androot napisał 1719 postów o ocenie 446, pomógł 52 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2002 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Grzegorz230V
    Poziom 16  
    Witam bardzo ciekawe i praktyczne urządzenie. Masz zamiar to rozbudować ? Jaki był koszt całego urządzenia? Znajdz jakąś fajną obudowę z "wielkiego" pendrive i spróbuj to w nia wcisnąć.

Pozdrawiam
    kris6661991
    Poziom 25  
    No niezłe i przy okazji proste :) zastanawiają mnie tylko parametry tej karty, nie wiesz jakie ma próbkowanie? Choć raczej uzyskanie na niej 96kHz jest raczej niemożliwe :) Teraz można zrobić proste głośniki na USB które będą jednocześnie zasilane z portu USB +5V (na prostą kostkę 2x2W starczy) No i wbudować w głośniki (albo jedna stereofoniczną kolumienkę) tą kartę :) Przyznasz że pomysł całkiem niezły?
    marlo1
    Poziom 14  
    zakładam że masz miernik pojemności do tych kondensatorków smd
    telemah
    Poziom 27  
    marlo1 napisał:
    zakładam że masz miernik pojemności do tych kondensatorków smd

Ja nie mam takiego miernika a małe kond. smd bez opisów też lutuję wystarczy tylko lutować je partiami - czyli po kolei wartościami a z taśmy (uprzednio podpisanej zaraz po zakupie) wyciągać tylko tyle ile nam potrzeba i lutować od razu na płytkę :D jeszcze nigdy się nie pomyliłem. Teraz jeszcze jakaś ciekaw obudowa i będzie super. Mam też jedno ważne pytanie - Jak jest z dostępnością tej kostki która została tu użyta ??
    coyot
    Poziom 17  
    Witam
    ładnie zrobione, pogratulować.
    Zastanawiam się jak jest z jakością dźwięku w porównaniu z tanimi kartami na USB, tanimi mam na myśli 30 PLN za kartę na której jest wyjście liniowe i wejście mikrofonowe.

A tak generalnie to sensownie Ci to wyszło.

[EDIT]

Lutowałeś Hotem czy grotem ??
    MMarek17
    Poziom 19  
    Karta starannie i dobrze zrobiona. Lutowanie tak małych elementów nie należy do łatwych. Gratulacje. W paru miejscach widać zaciągnięcia, włosy z cyny, albo niedotrawienia - tak to wygląda na foto. Przydało by się więcej topnika bo jakoś to cynowanie matowe wyszło.

Szkoda, że elementy są umieszczone dwustronnie, a przez, to płytka ma większe zapotrzebowanie na obudowę. Płytka chyba by się nieźle wkomponowała w cylindryczną obudowę np. po jakiś musujących tabletkach (bez reklamy). Na to naciągnąć koszulkę termo o dużym fi.
    Zielona soldermaska, to pewnie była chińszczyzna stąd problem. Warto zabezpieczyć płytkę lakierem przed utlenieniem.

Co do dźwięku, to sądzę że porównanie do SB128 jest trochę słabe. Ta karta powinna zagrać lepiej. Może to kwestia słabych słuchawek, a może ten PCM jest podróbką. Podłącz coś o szerszym paśmie przenoszenia, to usłyszysz różnicę. Aha przetestuj na jakimś nagraniu z CD, albo ostatecznie na MP3 w bitrejcie powyżej 320kbit.

Mam porównanie bo mam podobną kartę na USB, na PCMie Burrbrown skleconą wg kitu z AVT i gra bardzo dynamicznie i czysto - czuć basy i soprany bez podbijania korektorem. Na pełnym wysterowaniu nie charczy (THD=0,025%) i zero szumów (SNR=98dB). W końcu to Burrbrown. PCM wymiata zintegrowane dźwiękówki w PC i laptopach. Dźwięk z integr jest płaski i wąski. Brakuje im basu i sopranów.
    telemah
    Poziom 27  
    MMarek17 napisał:
    Zielona soldermaska, to pewnie była chińszczyzna stąd problem. Warto zabezpieczyć płytkę lakierem przed utlenieniem.

Co do dźwięku, to sądzę że porównanie do SB128 jest trochę słabe. Ta karta powinna zagrać lepiej.

Po co niby lakierować przecież jest ocynowana ? niby co ma się utleniać ? a luty też trzeba wg.Ciebie lakierować w końcu to też cyna :D

Ps.To porównajcie jej brzmienie do mojego dinozaura AVE64Gold :D niejedna "nowoczesna" karta tak nie gra jak mój staroć a tzw. "intergry" się w ogóle nie umywają brzmią w porównaniu do mojego stareńkiego SB jak z klozetu z zamkniętymi drzwiami
    MMarek17
    Poziom 19  
    telemah napisał:
    MMarek17 napisał:

Co do dźwięku, to sądzę że porównanie do SB128 jest trochę słabe. Ta karta powinna zagrać lepiej.

Po co niby lakierować przecież jest ocynowana ? niby co ma się utleniać ? a luty też trzeba wg.Ciebie lakierować w końcu to też cyna :D

Ps.To porównajcie jej brzmienie do mojego dinozaura AVE64Gold :D niejedna "nowoczesna" karta tak nie gra jak mój staroć a tzw. "intergry" się w ogóle nie umywają brzmią w porównaniu do mojego stareńkiego SB jak z klozetu z zamkniętymi drzwiami

Sugestia była polakierować bo patrząc na foto płytki widzę miedź - lewy dolny róg. No dobra ślepy jestem :)

Dobre porównanie do "close klozed" bo tak w istocie brzmi zdecydowana większość integr. Do AVE64 się nie odnoszę bo nie słyszałem.
    Trochę jednak dziwne, że cięcia kosztów rzędu kilkudziesięciu centów powodują, że producenci płyt głównych montują jakieś badziewne układy mimo iż są znacznie lepsze konstrukcje. Cóż może dlatego, że większość ludzi jednak nie słyszy...
  • TermopastyTermopasty
    androot
    Po kolei:

:arrow: Grzegorz230V
    Koszt jakieś 5zł. PCM dostałem z sampli (TI). Nie będę rozbudowywał bo zrobiłem to z ciekawości. Obudowy nie mam, ale mogę włożyć w białą koszulkę termokurczliwą taką jak do pakietowania ogniw.

:arrow: kris6661991
    Ma 48kHz maksymalnie. Przy zasilaniu tylko z USB ciężko będzie uzyskać 2x2W. Ale nie mam nawet zamiaru robić takiego wzmacniacza, bo mam Unitrę 2x35W i nie najgorsze kolumny :)

:arrow: marlo1
    Mam, ale rzadko go używam, bo każdą wartość trzymam w osobnych fiolkach. SMD są łatwiejsze do przechowywania niż zwykłe :)

:arrow: telemah
    Na eBay kosztuje 8,5zł.

:arrow: coyot
    Grotem. Mam Elwika RT-24. Polecam :)

:arrow: MMarek17
    Płytka wyglądała dużo lepiej przed malowaniem pseudo soldermaski (jakiś lakier do szkła). Chciałem zobaczyć jak wyjdzie, ale więcej razy nie spróbuję. Nie ma zaciągnięć z cyny (wina zdjęcia), topnika też było dużo. Cyna jest matowa w niektórych miejscach bo musiałem jakoś zeskrobać ten zielony lakier, a nie chciało mi się drugi raz cynować.
    Co do zabezpieczenia płytki to zawsze maluję kalafonią, ale jak już pocynowałem płytkę to zmyłem ją.
    To porównanie do SB128 to było tak na szybko :) Po prostu nie jest gorzej. Może gra lepiej niż SB128, ale mogę tego nie słyszeć. Zresztą SB128 najgorszy nie jest. To nie AC'97. PCM nie jest podróbką bo mam go od producenta.

SMD:
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    androot napisał:

Płytka wyglądała dużo lepiej przed malowaniem pseudo soldermaski (jakiś lakier do szkła). Chciałem zobaczyć jak wyjdzie, ale więcej razy nie spróbuję.

wystarczylo po pomalowaniu wsadzic do piekarnika na srednia temperature na 20-30 minut, albo poczekac 24h az wyschnie samo i po problemie...

0x41 0x56 0x45!!
    kaeltaz
    Poziom 16  
    fajna karta ciekawe jak tam jakością dźwięku
    Moderowany przez androot:

1. Nic nie wnoszący post; 2. Odpowiedź jest wcześniej; 3. Duża litera na początku zdania i kropka na końcu; 4. Następnym razem będzie ostrzeżenie; 5. Nie ma to jak moderować swój temat ;)

harrry
    Poziom 15  
    Żeby zrobić te 2x2w to można zrobić przetwornice wysoko-wydajnościową
    androot
    Wygrzewałem na żelazku, ale mnie ten lakier tak ładnie nie rozpłynął się i zostały "mazie" od pędzla. Może jest za gęsty. Malowałem ją po cynowaniu, choć wiem, że nie powinno się tak robić.

:arrow: harrry
    USB jest w stanie dostarczyć 2,5W. Wzmacniacz może mieć najwyżej 2 x 700-800mW.
    nouki
    Poziom 25  
    Freddie Chopin napisał:
    androot napisał:

Płytka wyglądała dużo lepiej przed malowaniem pseudo soldermaski (jakiś lakier do szkła). Chciałem zobaczyć jak wyjdzie, ale więcej razy nie spróbuję.

wystarczylo po pomalowaniu wsadzic do piekarnika na srednia temperature na 20-30 minut, albo poczekac 24h az wyschnie samo i po problemie...

0x41 0x56 0x45!!

Może troszke dziwne pytania ale zadam.
    Czy możesz opisać Swa metode i jakie preparaty stosujesz?? jak zabezpieczasz otwory?? i takie tam
    MMarek17
    Poziom 19  
    Aha no to cofam co zaproponowałem :) Ech te fotki.
    Jakby zapodać gniazdko miniUSB i przenieść kwarc i jacka na stronę druku to wtedy zrobił by się kompakt. hmmm

Fajny i pomysłowy zasobnik dla elektronika - te fiolki to z jakiegoś laboru?

Muzyki na kompie i słuchawkach słucham przez PCMa mimo iż płytę główną niedawno wymieniałem i siedzi w niej jakiś Realtek HD Audio a w szafce leży Live!
    Wielu przekonało się już do PCMów i robi swoje karty.

Co do tych kart na USB z alle to też się zastanawiałem co one są warte. Cena sugeruje chińszczyzne więc z jakością może być kiepsko.
    Freddie Chopin
    androot napisał:
    Wygrzewałem na żelazku, ale mnie się ten lakier tak ładnie nie rozpłynął się i zostały "mazie" od pędzla.

mozna ten problem rozwiazac tak, ze plytke stawiasz pod dosyc sporym katem na jakiejs kartce (coby nie zasyfic stolu, kartka na straty [; ), opierasz o cos i przy pomocy pedzla nakladasz duze ilosci farby tak, aby sama splywala w dol, jedynie pomagajac jej od czasu do czasu w roznomiernym pokryciu (pedzlem rozprowadzasz duze krople troche na boki - nie malujesz, a jedynie rozprowadzasz, bez dociskania pedla do plytki). ciezko wytlumaczyc, ale chyba wiadomo o co chodzi. jak juz posplywa to co nalozyles, to ladujesz nastepna kreche farby, zeby dalej splywalo i tak do samego dolu (na taka mala plytke to pewnie na raz pojdzie [; )

cynowanie raczej nie ma moim zdaniem nic do rzeczy, byle powierzchnia byla w miare rowna i dobrze byloby ja przemyc jakims mocnym rozpuszczalnikiem solidnie, zeby usunac kalafonie i pozostalosci po cynowaniu - moze przez to ci sie ta farba popsula.

@nouki: do tego co napisalem powyzej moge dodac tylko tyle: farba to Vetro Color - farba do szkla. pady nie sa zabezpieczone w zaden sposob - po calkowitym pomalowaniu plytki (i wyschnieciu farby) trzeba ja zdrapac z pol lutowniczych i miejsc w ktorych chcesz lutowac cos. ogolnie troche ta zabawa trwa, ale efekt bardzo przyjemnie wyglada <: plytke oczywiscie trzeba malowac przed wierceniem (co widac na fotce [; )

pare innych przykladow/fotek:
    http://freddie-chopin.fotosik.pl/albumy/434938.html

a teraz zmienmy juz temat, bo to nie watek o soldermaskach.

0x41 0x56 0x45!!
    bonias85
    Poziom 12  
    Sory, że trochę odbiegne od tematu, ale gdzie najefektywniej kupić SMD?
    Przymierzam się, żeby coś zacząć w tym robić, ale deficyt elementów.... Chodzi mi żeby zdobyć po trochu róznego (R, C, diody itd) ale nie każdej wartośći szeregu po np. 1000 sztuk - tak jak widze w większych sklepach. Może znacie jakies zestawy startowe itp?
    androot
    :arrow: Freddie Chopin
    Płytka była dobrze umyta przed malowaniem. Swoje płytki będę chyba zostawiał pokryte kalafonia lub cyną, a soldermaskę będę miał jak zamówię PCB w firmie.

:arrow: bonias85
    W maritexie masz po 100sztuk (0,67zł lub 1 zł netto/100 sztuk). Najlepiej przejść całkowicie na SMD i zrobić zapasy. Elementy 1; 2,2; 4,7 schodzą najszybciej. Można też poszukać paczek-mieszanek na aukcjach.

Fiolki mam od kolegi, podobno kupił je w jakiejś hurtowni farmaceutycznej. Chyba 20zł/sztuk.
    Freddie Chopin
    tyle ze w maritexie kazdego towaru trzeba zamowic za przynajmniej 2zl, czyli po 300rezystorow i 200 kondensatorow. w TME nie ma tego ograniczenia, ale znow jest tam troche drozej i za 100 wychodzi tyle, ze mozna rownie dobrze kupic 300 w maritexie <:

0x41 0x56 0x45!!
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Ja popełniłem już 3 karty na różnych PCM i mam porównanie co do jakości.Pierwsza była na PCM2702 który daje najlepszą jakość dźwięku.Robiłem ją na swojej płytce i opis jest gdzieś na forum ale na razie nie mogę znaleźć bo to było chyba w 2003 roku.Druga była na bliźniaczo podobnym układzie co karta androot'a, czyli PCM2706.Różnica polega na tym że ten układ ma przyciski vol.+, vol.-, mute, play, pause i stop.Czyli sterowanie mikserem i Media Player.Tę kartę zrobiłem na płytce z kitu AVT.W tej karcie nie leży mi mała moc wzmacniacza słuchawkowego i niestety troszkę gorszy subiektywnie dźwięk niż z PCM2702.Kolejna to też kit AVT na układzie PCM2906.Ta karta brzmieniem plasuje się pomiędzy PCM2702 a PCM2706.Podstawowa zaleta to wejście, działające oczywiście full duplex.Mierzone programem Spectra Lab parametry są niezłe, stosunek S/N sięga 90dB a sumaryczne THD obydwu przetworników (CA pracował jako generator sinus a AC dostawał ten sygnał na wejście) wynosi ok. 0,007%.Żadna zintegrowana karta nie ma takich parametrów z jednym wyjątkiem.W moim laptopie (Fujtsu-Siemens Amilo 1705) stosunek S/N i THD wychodzą lepiej.
    androot
    Widziałem Twój projekt:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic61146.html

Zaczyna podobać mi się pomysł zrobienia kolejnej, ale na PCM2906 jak wspomniałeś.

Zapomniałem dodać, że z braku kondensatorów 22uF zastosowałem 1uF 1206. Po podłączeniu słuchawek jest za mało basu. Jednak ja korzystam ze wzmacniacza, który ma na tyle dużą impendancję wejściową, że jest OK.
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Jeśli tak jak ja ktoś dysponuje różnymi próbkami z TI to może wykonać coś co ja planuję i jakoś zebrać się nie mogę.Chodzi o wzmacniacz słuchawkowy USB na PCM2702.Jako wzmacniacz chcę wykorzystać TPA6120.Jest to doskonały wzmacniacz o super parametrach.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tpa6120a2.html
    Najlepiej go zasilać napięciem symetrycznym +/-15V i do tego chcę użyć przetwornic DCP020515DP, najlepiej osobnych do prawego i lewego kanału.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/dcp020515d.html
    Zresztą TPA6120 ma osobne zasilania prawy/lewy kanał dla poprawy separacji kanałów.W mojej karcie na PCM2702 i 2902 jako filtry na wyjściu są wzmacniacza OPA2353 zasilane z 5V.Tu bym filtry zasilał +/-15V i zastosowałbym wzmacniacze OPA134 albo OPA2134.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/opa134.html
    Jakoś nie wyobrażam sobie co by można tu jeszcze poprawić ale może w tym wątku ktoś jeszcze podsunie jakieś pomysły?
    Oczywiście jeśli nie korzystasz ze słuchawek tylko wzmacniacza od wieży to impedancję wejściową masz ok. 50KΩ i pojemność nie musi być 22µF, wystarczy 1µF.A w moim na TPA6120 nie będzie kondensatorów separujących składową stałą bo zasilanie ma być symetryczne i problem nie będzie istniał :D
    zgierzman
    Poziom 26  
    Nie podoba mi się konstrukcja mechaniczna. A może nie tyle nie podoba, co uważam ją za niepraktyczną. Dość długa karta, przedłużona dodatkowo wtyczką i obciążona kablem to prosta droga do uszkodzenia karty/portu. Wystarczy lekkie pociągnięcie za kabel, żeby przy tej długości dźwigni moment siły spowodował wyłamanie czegoś.
    Moim zdaniem lepiej byłoby kartę zapakować w jakąś estetyczną obudowę i zaopatrzyć w gniazdo USB (A, B, jakieś miniUSB czy cokolwiek) i łączyć z kompem (HUB-em) za pomocą kabla. A urządzenie umieścić na biurku, zamocować do monitora (dla zastosowań słuchawkowych), czy przenieść w okolice wzmacniacza.

Oczywiście, można zastosować przedłużacz USB, ale podpięcie bezpośrednio do kompa, jak na pierwszym zdjęciu, mnie zmroziło ;-)
    kitor
    Poziom 34  
    Bez przesady - "na oko" wymiary starszego pendrive, jedynie kabel obciąża. Jakby zamontować pionowo (żeby przylegało do obudowy komputera) to nie widzę już w ogóle problemu - no chyba że przejściówka jack-chinch i audiofilski kabel stereo chinch o grubości 2x 6mm ;-)
    harrry
    Poziom 15  
    Pi-Vo napisał:
    Jeśli tak jak ja ktoś dysponuje różnymi próbkami z TI to może wykonać coś co ja planuję i jakoś zebrać się nie mogę.Chodzi o wzmacniacz słuchawkowy USB na PCM2702.Jako wzmacniacz chcę wykorzystać TPA6120.Jest to doskonały wzmacniacz o super parametrach.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tpa6120a2.html
    Najlepiej go zasilać napięciem symetrycznym +/-15V i do tego chcę użyć przetwornic DCP020515DP, najlepiej osobnych do prawego i lewego kanału.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/dcp020515d.html
    Zresztą TPA6120 ma osobne zasilania prawy/lewy kanał dla poprawy separacji kanałów.W mojej karcie na PCM2702 i 2902 jako filtry na wyjściu są wzmacniacza OPA2353 zasilane z 5V.Tu bym filtry zasilał +/-15V i zastosowałbym wzmacniacze OPA134 albo OPA2134.
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/opa134.html
    Jakoś nie wyobrażam sobie co by można tu jeszcze poprawić ale może w tym wątku ktoś jeszcze podsunie jakieś pomysły?
    Oczywiście jeśli nie korzystasz ze słuchawek tylko wzmacniacza od wieży to impedancję wejściową masz ok. 50KΩ i pojemność nie musi być 22µF, wystarczy 1µF.A w moim na TPA6120 nie będzie kondensatorów separujących składową stałą bo zasilanie ma być symetryczne i problem nie będzie istniał :D

A jakie są koszty tego ?
    MaThiR
    Poziom 16  
    Cytat:
    Ma 48kHz maksymalnie. Przy zasilaniu tylko z USB ciężko będzie uzyskać 2x2W. Ale nie mam nawet zamiaru robić takiego wzmacniacza, bo mam Unitrę 2x35W i nie najgorsze kolumny :)

Częstotliwość próbkowania 48kHz to w sumie niewiele. Otóż jak wygląda sinusoida 10kHz przy próbkowaniu 44kHz:
    https://obrazki.elektroda.pl/90_1212181287.jpg
    Praktycznie wysokie tony są po prostu zniekształcone. Do tego zważywszy że takie częstotliwości leżą w normalnym zakresie słyszalności przez ludzkie ucho. Rozumiem że sam głośnik nie odwzoruje tych zniekształceń i "zaokrągli" przebieg, jednakże mimo wszystko to już skreśla tego typu urządzenia z wysokiej pozycji.
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    To w takim razie skreślony jest zapis i odczyt płyty CD z której słuchamy od lat.Gdzie masz lepsze nagrania niż CD?Może mp3?Przy obróbce studyjnej stosuje się próbkowanie 96 i 192KHz z rozdzielczością 24bit ale na końcu i tak robi się resampling do 44,1KHz 16 bit.A potem się słucha i bajeruje o średnicach, detalach itd.
    harrry napisał:

A jakie są koszty tego ?

Jak ma się próbki to niewielkie ale jeśli nie to te scalaki w Polsce nie są zbyt tanie i może się nie opłacić.
    androot
    MaThiR napisał:
    Cytat:

Częstotliwość próbkowania 48kHz to w sumie niewiele. Otóż jak wygląda sinusoida 10kHz przy próbkowaniu 44kHz:
    https://obrazki.elektroda.pl/90_1212181287.jpg
    Praktycznie wysokie tony są po prostu zniekształcone. Do tego zważywszy że takie częstotliwości leżą w normalnym zakresie słyszalności przez ludzkie ucho. Rozumiem że sam głośnik nie odwzoruje tych zniekształceń i "zaokrągli" przebieg, jednakże mimo wszystko to już skreśla tego typu urządzenia z wysokiej pozycji.

Tak, ale jak zastosujesz na wyjściu filtr dolnoprzepustowy to będziesz miał ładną sinusoidę!!

:arrow: zgierzman

Zgadzam się, ale każdy pendrive też można w ten sposób urwać mimo, że kabel nie wystaje.
    Zrobiłem tą kartę w celach edukacyjnych :)
    Mam upatrzoną obudowę z czytnika kart SD. Troszkę obróbki pilnikiem i będzie pasować świetnie. Teraz są po 4zł więc koszt żaden.
    Freddie Chopin
    MaThiR napisał:
    Rozumiem że sam głośnik nie odwzoruje tych zniekształceń i "zaokrągli" przebieg

no i widzisz - sam rozwiales swoje wlasne watpliwosci [; poczytaj o teorii filtracji i miej swiadomosc tego, ze jesli filtr za przetwornikiem ci nie starcza, to sam glosnik (jego cewka) jest takim filtrem rowniez. paranormalnym teoriom audiofilskim mowimy zdecydowane NIE

jesli faktycznie wolisz sobie muzke ogladac na oscyloskopie, to kiepska sprawa - ten DAC sie do tego zdecydowanie nie nadaje. jesli tak jak 99% zdrowych ludzi nie-audiofili wolisz jej sluchac, to gwarantuje ci, ze w slepym tescie nie znajdziesz roznicy miedzy probkowaniem 48kHz a 192 w normalnych warunkach.

0x41 0x56 0x45!!