Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skąd wziąć transformator impulsowy?

29 Maj 2008 20:25 5464 5
  • Poziom 14  
    Jestem w trakcie projektu Jabla stroboskop J-23 i brakuje mi transformatora impulsowego. W sklepie elektronicznym gościu mówi, że ma, ale do stroboskopu i palnika IKF120 musi być specjalny. Ja nie wiem jaki to może być ten specjalny. Czy taki transformator znajduje się w zasilaczu komputerowym? Jeżeli tak to który to:

Proszę zaznaczyć czerwonym, który to jest to transformator. Jeśli go tam nie ma, to gdzie je mogę dostać (mam tu na myśli np. jakiś sklep internetowy) i gdzie tego szukać?

[]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Było o tym tyle razy:
    sklep.avt.pl

TRANSFORMATOR ZAPŁONOWY
  • Poziom 43  
    Paul119 napisał:
    Jestem w trakcie projektu Jabla stroboskop J-23 i brakuje mi transformatora impulsowego. W sklepie elektronicznym gościu mówi, że ma, ale do stroba i palnika IKF120 musi być specjalny. Ja nie wiem jaki to może być ten specjalny. Czy takie trafko znajduje sie w zasilaczu komputerowym? Jeżeli tak to które to:

Proszę zaznaczyć czerwonym, które to jest to trafo. Jeśli go tam nie ma to gdzie je mogę dostać (mam tu na myśli np. jakiś sklep internetowy) i gdzie tego szukać?
    Żaden z transformatorów z zasilacza formy ATX nie nada się do tego celu... :cry:
    Jak nie można kupić, to trzeba sobie go nawinąć... :!: :idea: :D
    Przecież kawałek pręta ferrytowego od anteny to nie problem.
    Najpierw nawijasz uzwojenie wtórne - wysokonapięciowe - warstwowo zwój przy zwoju, izolując każdą warstę choćby przeźroczystą taśmą samoprzylepną, a potem na wierzchu - symetrycznie na środku uzwojenie pierwotne - szczegóły u wujka Google.
    A kupić też można, ZOBACZ i TU.
  • Poziom 14  
    Cytat:

Znalazłem opis transformatora impulsowego w pewnej książce:
    Rdzeń :
    Φ = 7 mm
    l = 25 mm

Uzwojenie pierwotne:
    n1 = 10 zwojów
    DNE Φ = 0,7 mm

Uzwojenie wtórne:
    n2 = 500 zwojów
    DNE Φ = 0,25 mm

Cytat:
    TZ1 0.3/11kV

Znalazłem właśnie tylko tyle. Zrobiłbym go sam, no ale nie dysponuje takimi drutami żeby go zrobić. Chyba, że mówisz o tym drucie od anteny np. szerokopasmowej ekranowany to mam. Jeśli mógłbyś, to czy napisałbyś mi jak go zrobić w domowych warunkach lub czy podałbyś mi linka z artykułem o tym jak go zrobić?

Quarz dziex za te linki. Już dowiedziałem się, że to powinno być czarne trafo TZ-1:
    http://elektroniksc.com.pl/?sProdukt=transfor...tnSzukaj=szukaj&btnSzukaj=szukaj&sGrupa=JABEL
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Paul119 napisał:
    Znalazłem opis transformatora impulsowego w pewnej książce:
    Rdzeń :
    Φ = 7 mm
    l = 25 mm

Uzwojenie pierwotne:
    n1 = 10 zwojów
    DNE Φ = 0,7 mm

Uzwojenie wtórne:
    n2 = 500 zwojów
    DNE Φ = 0,25 mm
    Tak, to jest poprawny opis... :!: ... dawno temu, w latach '70 trochę ich ponawijałem... :D

Paul119 napisał:
    Znalazłem właśnie tylko tyle. Zrobiłbym go sam, no ale nie dysponuje takimi drutami żeby go zrobić. Chyba, że mówisz o tym drucie od anteny np. szerokopasmowej ekranowany to mam. Jeśli mógłbyś, to czy napisałbyś mi jak go zrobić w domowych warunkach lub czy podałbyś mi linka z artykułem o tym jak go zrobić?
    W tamtych czasach, zobacz wyżej, internetu nie było a młodzi ludzie (nie ja), w wieku lat ...nastu, sobie - na 'kółkach zainteresowań' - radzili... :idea:
    Średnicę drutu znasz, a źródeł - z odzysku - drutu nawojowego w emali aż nadto jest... :idea:

Paul119 napisał:
    Quarz dziex za te linki. Już dowiedziałem się, że to powinno być czarne trafo TZ-1:
    http://elektroniksc.com.pl/?sProdukt=transfor...tnSzukaj=szukaj&btnSzukaj=szukaj&sGrupa=JABEL
    Proszę bardzo... :D ... cała przyjemność i tak po mojej stronie... :!:
  • Poziom 14  
    Sprawa wyjaśniona. Transformator kupię w sklepie NIKOMP S.C. Dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc.