Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik do pomiaru temperatury oraz jego lokalizacja

29 Maj 2008 22:16 5507 6
 • Poziom 10  
  Zastanawiam się nad doborem czujników do pomiaru temperatury powietrza w mieszkaniu, na dworze. Sygnał z tych czujników później ma służyć do sterowania urządzeniami grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Ale sterowanie to później.

  Teraz pytanie brzmi jaki będzie najlepszy czujnik do pomiaru temperatury powietrza, najdokładniejszy i w miarę szybko reagujący na ewentualne zmiany temperatury.
  Rozważam czujniki typu PT100, PT1000 albo termopary albo coś PTC, NTC, w ostateczności układy półprzewodnikowe.

  Drugie pytanie to jak powinien zostać umiejscowiony ten czujnik. Tzn wysokość, obudowa jeśli chodzi o czujnik zewnętrzny, ewentualne zacienienie jego lub strona budynku na której go zainstalować tak aby najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistą temperaturę.

  Proszę o pomoc lub ewentualnie jakiś kierunek poszukiwań w bogatej literaturze.

 • Specjalista Automatyk
  Przede wszystkim wszystko zależy od układu mieszkania.Nieda się dać gotowej odpowiedzi w którym miejscu gdyż to zależy od typu ogrzewania,rozkładu pomieszczeń,rodzaju klimatyzacji i miejscu jej zamontowania.Na pewno nie może być nasłonecznione i powinien być na wysokości ok.120-130cm.Różnice temp.między podłogą a sufitem i tak będą. Odnośnie typu to nie chodzi tylko o funkcjonalność,ale też o estetykę.
  Szybkość to pojęcie względne bo i tak takie urządzenia mają dużą histereze.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  *paweł*: dosyć ogólnikowo ale na początek dziękuję. Co prawda dużo bardziej interesuje mnie pomiar temperatury na zewnątrz pomieszczeń, bo to jest dużo bardziej złożona sprawa.

  Co do estetyki czujników to zupełnie pomińmy ten aspekt, w tak początkowej fazie w jakiej ja się znajduję to i piękną estetykę można zapewnić i umiejscowienie wszędzie - jeśli chodzi o położenie przewodów.
  Dlatego prośba o bardziej meteorologiczno metrologiczne podejście. Jaki czujnik i jak go umiejscowić. Z tego co ja się orientuję umiejscowienie czujników zewnętrznych blisko okna jest niekorzystnie wpływa na wynik pomiaru szczególnie zimą gdy z mieszkania przez okno ucieka ciepło. Ale może ktoś coś dokładniej może powiedzieć na ten temat??
 • Spec od GSM
  Uczep puszkę montażową z termoparą na zewn. ścianie z dala od okien. Błąd pomiaru i tak będzie bo nawet na otwartej przestrzeni temperatura rozkłada się różnie. Najczęściej stosuje się odmiany PT100. Elektroniczne (zintegrowane) czujniki są różne, jak blisko to działają dobrze, ale jak daleko to tylko pomiar rezystancyjny.
 • Poziom 10  
  Fyszo: Mała, duża ta puszka a może średnia?? Nawiercić ją aby do środka łatwo dostawało się powietrze? Hmmm na jakiej wysokości mniej więcej umieścić? ok 2 metry? czy może wyżej albo niżej? No i która ściana północ wschód zachód? Południe to na 100% odpada to wiem.
 • Spec od GSM
  Puszka elektryczna natynkowa z nawierconą pokrywką oraz bokami. Są również gotowe takie puszki z terometrami pokojowymi i też można zastosować na zewnątrz. Najdokładniej mierzy się temperaturę zewnętrzną na wlotach wentylacyjnych (wentylacja mechaniczna) jeśli taką aparaturę planujesz.
 • Poziom 19  
  Na zewnątrz proponuję od Północy ale osłonięty ze strony zach. lub wsch.
  W mieszkaniu centralnie ale z dala od drzwi ,kaloryferów, okien itp.Tak aby w
  tym miejscu nie było przeciągów.To tak z grubsza.