Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta AsRock kondensatory odwrotnie minus?

30 Maj 2008 17:55 5145 13
  • Poziom 11  
    Witam, dostałem "na warsztat" płytę AsRock K7S8XE+ ma napuchnięte kondensatory trzeba je wymienić i tu pojawia się problem bo... z tego co się orientuję to strona gdzie jest pasek na kondensatorze oznacza minus i robi się tak że pasek idzie do białej półkuli na płycie. I teraz jest niespodzianka bo tu jest jakby odwrotnie - wszystkie kondensatory (fabrycznie) są białym paskiem do pustego pola np.

I teraz tak możliwe że AsRock przyjął sobie że tu minus to pusta półkula?

To jeszcze nie koniec, sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że widać, że ktoś już kiedyś wymieniał jeden kondensator na tej płycie i uwaga wlutował go odwrotnie niż są pozostałe (czyli jakby standardowo paskiem do białej półkuli) co więcej płyta tak działała dobre 2 lata bez najmniejszych problemów :D

No i teraz pytanie za 100 punktów :flasingsmile: O co chodzi? Jak mam wlutować nowe kondensatory paskiem (minusem) do...?
  • Poziom 23  
    Najlepiej jest znaleźć biegunowość na kondensatorze (omomierzem), który jest podłączony do biegunów zasilania, np: +5v lub +12v. Wtedy będzie jasne jakie oznaczenie zostało przyjęte na tej płycie.
  • Poziom 33  
    Witam! Najlepiej bedzie, jak zmierzysz napięcie miernikiem i odpowiednio wlutujesz kondensatory. Jeżeli chodzi o prawidłowość lub nie prawidłowość tego co jest to też dyskusyjna sprawa ponieważ nie każdy wie, ale biegunowe kondensatory elektrolityczne przy stosunkowo niskim napięciu rzędu kilku woltów (np. 3.3V; 1.8V) pracują poprawnie przy odwróconej polaryzacji. Dobrym przykładem może być budowa wyjścia wzmacniacza audio zasilanego pojedyńczym napięciem. Znajduje sie tam elektrolit w szeregu z głośnikiem, przeładowywany na przemian w obu kieronkach.
  • Poziom 26  
    Lutujesz tak jak producent wlutował - pozostałe tylko potwierdzają taki montaż.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Ok wlutowałem nowe na wzór pozostałych (paskiem do pustego).

W takim razie czy odwrócić również ten co jest wlutowany odwrotnie (z prawej)?

Jak to możliwe, że płyta działała tyle czasu, ze źle, wynikałoby wlutowanym uprzednio kondensatorem (w stosunku do innych)?

Podobno złe wlutowanie kondensatora (polaryzacja na odwrót) skutkuje jego uszkodzeniem, rozsadzeniem etc. - ten wygląda na cały i zdrowy, co więcej płyta działała z nim bez zarzutu, żadnych zwisów restartów nic.

PS Kondensatory 6.3V 1000uF więc przykład Macosmail raczej tu odpada.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Dla wielu firm to norma. Trzeba tylko przed montażem sprawdzić jak producent oznacza miejsce na kondensator - polaryzacje. Warto też popatrzyć na kondensator bo czasami pasek to plus a nie minus.
  • Poziom 18  
    W Asrock'ach to normalka. Taką konwencję przyjęli ich projektanci. Jak wymieniasz to wstawiaj od razu większe pojemności na 6V3 (oryginalne są na 10V) ale te co puchną chodzą pod max 5V a często nawet mniejszym bo 1.8..3.3V.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Dla wielu firm to norma. Trzeba tylko przed montażem sprawdzić jak producent oznacza miejsce na kondensator - polaryzacje. Warto też popatrzyć na kondensator bo czasami pasek to plus a nie minus.

Intrygująca uwaga mk20, może rzeczywiście kondensator oznaczony jest odwrotnie, proszę popatrzeć na foto, może ten pasek to wcale nie jest minus a plus wedle oznaczeń jak na schematach - czyli biały pusty prostokąt oznacza plus?

Wtedy całość może i by się zgadzała bo minus oznaczałby białą połówkę, tłumaczyłoby to również fakt dlaczego ten odwrotnie wlutowany paskiem kondensator nie wybuchł.

Od strony druku również widać że jaśniejszy kolor zielony to masa i ma połączenie z białą połówką, więc wszystko robi się jasne.

No i wygląda na to że muszę odwrócić te nowo wlutowane kondensatory (czarne ze złotym widać na poprzednich fotkach, które są wyraźnie oznaczone że pasek to minus), czyż nie?

Proszę mnie jeszcze skorygować czy może coś źle rozumuję.

Pozdr.
  • Moderator Samochody
    Na AsRock'ach zaznaczony jest +, poza tym w razie wątpliwości - miernik w dłoń i sprawdź polaryzację napięć na kondensatora na włączonej płycie. Sugerowanie się połączeniami z masą nie jest dobrym pomysłem, bo masz na płycie linie o potencjale niższym od masy...
  • Poziom 18  
    Jakoś się nie spotkałem aby trzeba było wymieniać kondensatory na ujemnych napięciach. Padają przeważnie te które pracują na przetwornicy DC/DC i to zazwyczaj z przepracowania dużą składową zmienną impulsów prądowych. Zresztą co tu dużo wymagać, tania płyta nie może być zaprojektowana na trwałość bo wtedy nie byłaby już tania. Logiczne?

W razie wątpliwości pomiar jest jak najbardziej wskazany. I wiem że wyjdzie po mojemu: te płytay tak mają.
  • Poziom 11  
    Już jest wszystko w porządku, miernikiem wszystko wyszło, kondensatory są dobrze oznaczone -pasek to minus jak być powinno, jak już wcześniej zostało napisane, że na AsRock'ach odwrotne oznaczenie to normalka, tu się to potwierdza.

Dziękuję wszystkim za pomoc i jednocześnie przepraszam za małe zamieszanie z mojej strony :turn-l:
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam mam tak samo na Asrocku,tylko u mnie jest dodatkowy problem kupiłem dziś płytkę która miała wymieniane dwa kądki i jest taki problem że po włączeniu wiatrak na cpu chodzi ale nie daje oznak życie,znaczy nie piszczy głośniczek systemowy,jak to pomierzyc co może byc uszkodzone?

Moderowany przez K!lleR:

Proszę kontynuować swój temat i nie podpinać pod cudze wątki. Następne będzie ostrzeżenie.