Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów i minimalne napięcie wentylatora w PC

Nerzhuls 30 Maj 2008 23:39 2541 3
  • #1 30 Maj 2008 23:39
    Nerzhuls
    Poziom 12  

Witam

Zrobiłem sobie regulator obrotów wentylatorów w PC w/g tego schematu co jest w załączniku.

Niestety ze względu na ubogość towaru w sklepach w których kupowałem części:
    - zamiast Rezystora 500 omów, dostałem 510
    - zamiast potencjometru 5k, dostałem 4.7k

Wszystko w sumie chodzi pięknie ładnie. Ale zakres sterowania dość mocno mnie zaskoczył.

Spodziewałem się sterowania od 5 do 12 V, tymczasem mam od 1 do 11.

Wiem, że 5V to najniższe napięcie jakie powoduje, że wentylatory w PC się obracają i są w stanie wystartować.

I tutaj w sumie pytanie. Co może się stać z wentylatorami, jakbym zostawił je na całą jedną noc (lub zostawiał cyklicznie) na napięciu 1 V. Wiem, że wtedy prąd będzie płynął przez uzwojenie wentylatora. Wiem, że będzie to większy prąd bo nie będzie prądu hamującego bo wentylator będzie stał. Czy jest możliwość w końcu spalić taki wentylator?

Jakie części musiałbym zmienić (dodać?) by przy tym już zmontowanym układzie uzyskać sterowanie od 5 do 12 V?

Z góry dziękuję.

0 3
  • #2 30 Maj 2008 23:46
    sk700
    Poziom 31  

W schemacie brakuje rezystora ograniczającego pomiędzy 1 nóżką LM`a a potencjometrem.

0
  • #3 31 Maj 2008 09:39
    Nerzhuls
    Poziom 12  

Ok. Ale jakiej wartości?

I co to da? Czy przypadkiem mi nie obniży jeszcze dodatkowo napięcia wyjściowego?

0
  • #4 31 Maj 2008 14:02
    dwpl
    Poziom 23  

Nerzhuls napisał:

I tutaj w sumie pytanie. Co może się stać z wentylatorami, jakbym zostawił je na całą jedną noc (lub zostawiał cyklicznie) na napięciu 1 V.

Nic się nie stanie, nie ulegną uszkodzeniu.

Nerzhuls napisał:

Jakie części musiałbym zmienić (dodać?) by przy tym już zmontowanym układzie uzyskać sterowanie od 5 do 12 V?

Szeregowo z potencjometrem dołożyć rezystor 1,5kΩ.

12V volt nie można uzyskać z prostego powodu:
    http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM317.pdf Figure 3

0