Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BERETTA 12/22 brak CWU

31 Maj 2008 06:45 4095 9
  • Poziom 2  
    Piec nie zapala sie kiedy puszczam ciepłą wode, ale jak polacze kabek na zaworze zimnej wody to zapala, jaka to wada?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Musisz sprawdzić czujnik przepływy.
    W tym czujniku jest magnes, który uruchamia kontaktron podczas przepływu wody.
    A czy na CO działa poprawnie?
  • Poziom 10  
    mam równiez problem z ciepłą wodą - brak mmodulacji, temperatura wody szybko rośnie - prawdopodobnie zakamieniony wymiennik cwu.

jak odkamienić wymiennik cwu w kotle beretta superkompakt 2 funkcyjnym - otwarta komora spalania?
    czy muszę demontowac piec, czy wystarczy jakos wykręcić ten wymiannik.
    jest on przymocowany na 4 śrubunkach mosiężnych - raczej kłopotliwe do odkręcenia, ale sa również jakieś 3 śrubki - 1 po prawej i 2 po lewej stronie - czy te śruby trzymają wspomniany wymiennik? jak jest uszczelniony (jakieś mosiężne uszczelki ?)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odkręć te śrubunki,co do śrubek po bokach,to nie pamiętam czy wymiennik miał dodatkowe mocowanie.Stwierdzisz w praktyce.Uszczelki zwykłe instalacyjne.
    Skąd pomysł z mosiężnymi?
  • Poziom 10  
    na wstępie przepraszam za brak fachowego nazewnictwa...

miałem na myśli miedziane uszczelki :D - takie się stosuje do wysokich ciśnień oraz próżni....

co do śrubunków - tam jest dość kłopotliwy dostęp
    wygląda to tak:
    wymiennik po prawej stronie ma mosiężny element przykręcony (?) jedną śrubą. do tego elementu są przykręcone mosiężnymi nakrętkami miedziane rurki: powrót ciepłej cwu (?) (z jakąś sondą) oraz zasilanie grzejników c.o. (?)
    wymiennik po lewej stronie wygląda inaczej: od góry zimna cwu przykręcona do mosiężnej kształtki "górnej" (do której przykręcono również uchwyt pompy), a ta (kształtka górna) jest dodatkowo przykręcona przez kolejną kształtkę "dolną" dwoma śrubami. do kształtki dolnej (mosiężnej) podłączona jest pompa, zawór 3-drożny, jakieś czujniki i zawór bezpieczeństwa.

miałem nadzieję że można wykręcić te 3 śruby i zdejmę wymiennik bez ruszania śrubunków. najbardziej zagadkowe jest dla mnie podłączenie tej "dolnej kształtki po lewej stronie"
    jest ona zakończona gwintem zewnętrznym i styka się bezpośrednio (?) z wymiennikiem. wygląda to tak jakby była trzymana tymi dwoma śrubami....

co o tym sądzicie?
  • Poziom 11  
    witam,
    na dobry początek,jeśli niemasz modulacji na palniku to sprawdź ciśnienie min/max na zaworze gazowym,a jeśli chodzi o demontaż wymiennika to po prawej śrubka pod sondą ntc,a po lewej ta która znajduje się dokładnie w osi przyłączy wody i c.o..wymiennik uszczelniony jest uszczelkami typu o'ring,których jeśli niemasz to nie musisz wymieniać.
    w razie pytań pisz
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    witam,
    dziękuję za odzew...

kupiłem kamix i czynię przygotowania na sobotę :D

dla rozwiania wątpliwości:
    spuszczam wodę z co, zakręcam wodę i zapowietrzam cały ukłąd,
    po odkręceniu tych 2 śrubek (trzymających wymiennik cwu z mosiężnymi kształtkami) można zdemontować wymiennik i poddać kuracji...

czy podczas ściągania należy jakoś puknąć, mocno się zaprzeć... czy też po odkręceniu wymiennik najzwyczajniej da się zdjąć?
    czy te oringi jakoś konserwować?
    czy przed ponownym montażem jakoś specjalnie zabezpieczyć gwinty śrub/oringi itp?

jakieś wskazówki na co zwrócić szczególną uwagę?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zawsze przed ponownym składaniem dobrze jest zakonserwować gwinty smarem.Mniej problemów z odkręceniem w przyszłości.Co do uszczelek ,czy oringów przesmaruj je smarem do armatury.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jak już odkręcisz śruby to wymiennik czasami sam odpada. Jęśli nie to lekko puknąć. Raczej nic na siłe przy skręcaniu bo jak krzywo złapiesz gwint to już nic nie poradzisz. Dokręcaj śruby reką to wtedy masz pewność, że dobrze jest gwint trafiony, dopiero na koniec kluczem i śrubokrętem. Uważaj żeby nie wypadła jakaś uszelka bo to się zdarza. Pozdr adam
  • Poziom 10  
    strasznie to wyglądało na początku...., ale po rozkręceniu poszło łatwo.

Co ciekawe, bardziej zanieczyszczony był wymiennik wtórny po stronie co - dużo więcej osadu niż dla cwu (a tam właśnie spodziewałem się kamienia)
    dodatkowo wyczyściłem sondy ntc do cwu i co
    trzy godziny później żona wyszła z wanny - hehe - było jej słabo - taką sobie gorącą wodę do wanny napuściła
    jestem zadowolony z czyszczenia.
    koszt z wysyłką 33 złote - kociołek działa jak kiedyś

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc i uwagi