Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie do uziomu fundamentowego

31 Maj 2008 22:08 3535 8
  • Poziom 16  
    witam, Mam wyprowadzoną bednarkę (należy do uziomu) i chciałbym ją podłączyć do skrzynki rozdzielczej do PE. Jakim kablem mam to zrobić (przekrój i symbol) i jaką techniką połączyć żeby było pewnie?
    To będzie zatopione w betonowej wylewce.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista elektryk
    Witam. Jeśli chodzi o punkt podziału PEN na N i PE to łączę bednarkę przewodem LY 16mm2 w żółto-zielonej koszulce. Tylko nie rozumiem co ma być zatopione w betonowej wylewce - ogrzewanie podłogowe?. Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    to wygląda w następujący sposób. Jestem przed wylewką. Na środku pomieszczenia jest wyprowadzona bednarka- uziom fundamentowy i chce teraz połączyć ją z PE w skrzynce roździelczej która wisi na ścianie. Łączenie za pomocą kabla żółtozielonego ale nie wiem jaką dać średnice.
  • Poziom 22  
    W takim układzie ja podprowadziłbym bednarkę aż do rozdzielnicy.Miejsce sztukowania oczywiście spawane.
  • Poziom 16  
    Muszę prowadzić kablem bednarką nie dam rady. Jak dobiera się ten kabel ?
  • Specjalista elektryk
    Witam. Tak jak kolega ekaand napisał byłoby najlepiej. Ale skoro sie nie da bednarką to może drutem stalowym ocynkowanym dasz radę. Chodzi o to żeby te złącze kontrolne mieć dostępne a nie zalane w betonie. Pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    Ja bym radził przedłużyć bednarkę do ściany, a odcinki pospawać ze sobą.
    W ścianie dać puszkę, gdzie na zacisk śrubowy bednarka będzie połączona z przewodem uziemiającym (LY 1x16mm2 powinien w zupełności starczyć). Przewód przy bednarce zakończony końcówką z oczkiem - prasowaną lub lutowaną. I dalej leci przewód.
    Miejsce łączenia bednarek zabezpieczyć przez zamalowanie np. lepikiem.
    Zacisk z przewodem pokryć smarem po skręceniu, co odsunie nieco w czasie niebezpieczeństwo skorodowania zacisku.
  • Poziom 16  
    czy spawanie może być migomatem ??
  • Specjalista elektryk
    Technika spawania dowolna. Ważne żeby to było solidnie zrobione i zabezpieczone przed korozją. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.