Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykrywacz metalu, głośnik , potencjometr inne

irokez2 01 Cze 2008 10:57 3279 1
  • #1 01 Cze 2008 10:57
    irokez2
    Poziom 10  

Witam serdecznie
    Obecnie bawie się w budowe prostego wykrywacza metai opartego na ttl 7400 i mam mały problem, mianowicie w schemacie oraz opisie wykonania wykrywacza potrzebny jest głośnik minimum 200 omów. Szukałem troszku na internecie i nic nie znalazlem (oprócz profesionalnych sluchawek które są za drogie do mojej zabawki). Czy da się to jakoś obejść :D ?? , kolejne pytanie moze troche niena miejscu ale nie jestem Einsteinem , czy jesli zamontuje na R1 (10 K omów) (taki mam dostepny) układ nie uszkodzi się ? oraz gdzie można było by w tym układzie zastosowac trymer ? Jeszcze mam taki problem cewke mam zrobioną z drutu dość cieńkiego i mam problem z polaczeniem (tzn nie moge oczyscic z emali mechanicznie bo sie rwie , podgrzewanie nie daje też rezultatów co z tym fantem zrobic? ( dla zaiteresowanych wymyslilem ciekawy sposób wykonania cewki z 3 płyt wynylowych mianowicie skleilem 3 plyty do siebie gdzie srodkowa miała mniejszy promień ... w to miejsce nawiniety zostal drut i obkleiłem goracym klejem) wykrywacz metalu, głośnik , potencjometr inne

0 1
  • #2 01 Cze 2008 22:19
    Bogdan58
    Poziom 32  

Zamiast głośnika zastosuj wkład słuchawkowy od starego telefonu (masz nawet napisane Sł). Potencjometr ma być ok. 100Ω, bo gdy zastosujesz inny, trudno będzie ustawić zbliżoną częstotliwość do drugiego generatora. Trymera nie ma sensu stosować, bo częstotliwość będzie dość niska i zmiany trymerem niezauważalne. Jeżeli przewód nawojowy masz lakierowany, to lutownica dobrze nagrzana z cyną i kalafonią powinna sobie po dłuższej chwili poradzić. Jeżeli przewód DNE, to pozostaje skrobanie żyletką.

Pozdrowienia.

0