Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić układ MUTE do radia samochodowego ?

Yanush 01 Cze 2008 12:51 4932 10
  • #1 01 Cze 2008 12:51
    Yanush
    Poziom 18  

Witam
    Macie jakiś pomysł na prosty i sprawdzony układ wyciszania radia samochodowego ?
    Już wyjaśniam osochozi... :P
    Komunikaty z nawigacji są słabo słyszalne (czasem w ogóle) nawet przy włączonym radio na niezbyt głośnym poziomie. Chciałem wyjście audio (słuchawkowe) podłączyć do jakiegoś prostego układu 'MUTE', który w momencie pojawienia się na tym wyjściu głosu bądź dźwięku (np. POI) poda masę na odpowiednie wejście radia.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

1 10
  • Sklep HeluKabel
  • #4 01 Cze 2008 13:28
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proste. Jak nie masz wejścia TEL MUTE, to możesz to zrobić na kilka sposobów:
    - odcinając przekaźnikiem wyjścia głośnikowe,
    - odcinając przekaźnikiem zasilanie radia po stacyjce (do tego wystarczy pojedynczy przekaźnik)
    - ingerując w zasilanie końcówki radia i sterować poziomem napięcia na nóżce REMOTE końcówki mocy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 01 Cze 2008 14:04
    Yanush
    Poziom 18  

Błażej napisał:
    Proste. Jak nie masz wejścia TEL MUTE

Najważniejsze (chyba na każdym forum) jest CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM :!:

Ja posiadam radio z wejściem MUTE tylko to wejście chciałem wykorzystać do wyciszania radia w momencie pojawienia się komunikatu, bądź dźwięku POI pochodzącego z wyjścia słuchawkowego nawigacji...

Czy to tak trudno pojąć ?

0
  • #6 01 Cze 2008 14:11
    Błażej

Cytat:
    Witam
    Macie jakiś pomysł na prosty i sprawdzony układ wyciszania radia samochodowego ?
    Już wyjaśniam osochozi... Razz
    Komunikaty z nawigacji są słabo słyszalne (czasem w ogóle) nawet przy włączonym radio na niezbyt głośnym poziomie. Chciałem wyjście audio (słuchawkowe) podłączyć do jakiegoś prostego układu 'MUTE', który w momencie pojawienia się na tym wyjściu głosu bądź dźwięku (np. POI) poda masę na odpowiednie wejście radia.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

Jakoś nie widzę tu informacji, ze POSIADASZ takie radio. piszesz tylko:
    Cytat:
    poda masę na odpowiednie wejście radia

Nie jest to chyba jednoznaczne...
    A jak szukasz układu, który ci poda masę na wejście MUTE, to są układy załączające mikrofon po pojawieniu się na jego wejściu sygnału. Stosowane w interkomach. Można taki układ zaadoptować do twoich potrzeb. Albo po prostu zrobić prosty detektor napięcia zmiennego i za pomocą niego sterować funkcją MUTE radia. Ewentualnie zastosować jeszcze inny bajer, a mianowicie zrobić układ, który będzie przełączał głośniki samochodowe z radia na nawigację w momencie pojawienia się komunikatów.

0
  • #7 01 Cze 2008 14:20
    Yanush
    Poziom 18  

Błażej napisał:

Ewentualnie zastosować jeszcze inny bajer, a mianowicie zrobić układ, który będzie przełączał głośniki samochodowe z radia na nawigację w momencie pojawienia się komunikatów.

Wcześniejsze podpowiedzi są jak najbardziej trafne natomiast jakoś nie wyobrażam sobie pasażerów słuchających radia, które w pewnym momencie z równie (albo jeszcze większą) siłą głosu poucza ich aby za 50m skręcili w lewo :D

Dzięki Błażej, poszukam coś nt. interkomów choć interkomy chyba uruchamiają układ po pojawieniu się sygnału a nie podają masy ? Tak czy owak jest już jakaś ścieżka...

0
  • #8 01 Cze 2008 14:28
    Błażej

Są układy załączające mikrofon po pojawieniu się sygnału o określonej amplitudzie na ich wejściu. Tobie wystarczy detektor napięcia podanego na wejście układu, z którego będzie potem wychodzić sygnał masy. W najprostszym rozwiązaniu, to po prostu mały prostownik aktywny (niski poziom sygnału audio z nawigacji nie przebije zwyklej diody) i tranzystor na wyjściu. Od biedy można nawet zrobić to z prostownika aktywnego do wychyłowego wskaźnika wysterowania i układu progowego...
    A przecież można zrobić to tak, że w momencie pojawienia się komunikatu będzie odcinać wszystkie głośniki, a wiadomość będzie szła tylko na przednie. Zresztą tu i tak trzeba będzie dorobić dodatkowy wzmacniaczyk, więc głośność radia ma się nijak do głośności komunikatu z nawigacji. Można też odcinać tylko przednie głośniki. Nie raz stosowałem wszystkie te rozwiązania przy instalowaniu zestawów głośnomówiących do telefonów komórkowych w samochodach.

0
  • #9 01 Cze 2008 15:00
    Yanush
    Poziom 18  

Chyba jednak pomysł upadnie bo pomyślałem przed chwilą (a nie mam teraz możliwości sprawdzenia), że przecież w momencie wpięcia Jack-a do wyjścia słuchawkowego komunikaty z głośniczka nawigacji nie będą słyszalne... :cry:

0
  • #10 01 Cze 2008 15:01
    don diego
    Poziom 32  

Kiedyś wymontowałem klientowi ciekawe urządzenie podłączone do zestawu głośnomówiącego i wpięte na kablach do głośników. Wydaje mi się, że przewody oznaczone jako PHONE służą do podłączenia wyjścia audio z zestawu głośnomówiącego (gdy nie ma wyjścia MUTE). Po wykryciu sygnału na wejściu PHONE następowało prawdopodobnie rozłączenie głośników. Załączam fotki tego urządzenia.

0
  • #11 01 Cze 2008 15:12
    Błażej

Z tego, co widzę, to tam jest: "yellow - muting in", czyli trzeba podać masę by zadziałało. A w środku są po prostu przekaźniki. I najprawdopodobniej działa to tak, ze w momencie przełączenia na zestaw głośnomówiący, głośniki kanału lewego i prawego są łączone w szereg i pracują w trybie mono przy 8 omach.
    A już na prawdę najprościej, to wstawić tą nawigację w "uniwersalny zestaw głośnomówiący" do samochodu, w którym się po prostu wkłada telefon do podstawki z mikrofonem i głośniczkiem...

PS. To na prawdę dość łatwo zrobić.
    PS2. Proszę o uzupełnienie miejsca zamieszkania w profilu.

0