Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drugi obwód w oświetleniu pokoju nie działa

witek06 01 Cze 2008 18:02 1496 15
  • #1 01 Cze 2008 18:02
    witek06
    Poziom 11  

Witam.
    Mam założone lampy halogenowe na suficie podłączone do wyłącznika. Przed chwilą zamontowałem dodatkowe 4 na osobnym obwodzie, które także chciałem podłączyć pod wyłącznik pod druki pstryczek. Lecz niestety dodatkowy obwód podłączonu pod wyłacznik, który ma dwa pstryczki nie świeci się. Nie wiem co robie źle, może źle go montuje lub coś. Lecz ten drugi obwód jest sprawny po jak wkładam kabelki do kontaktu to świeci, aczkolwiek jak to wyłącznika to nie. Załączam foto. Na pierwszym planie kabelki od drugiego obwodu których nie moge podłączyć tak aby świeciły.

Oto foto: http://img141.imageshack.us/img141/4107/dsc02822vq2.jpg

0 15
  • #2 01 Cze 2008 18:23
    piotrracek
    Poziom 11  

Kolego, gdzie podłączasz te kabelki, bo pod wyłącznikiem masz tylko fazę na wejściu i po załączeniu poszczególnych klawiszy przekazujesz tą fazę dalej. Do tego aby świeciła żarówka potrzeba jeszcze zera.

0
  • #3 01 Cze 2008 18:30
    witek06
    Poziom 11  

w takim razie jak to rozwiązać? Mam wszystko połączone takim przewodem i wszystko jest już zamaskowane i zasylikowane, pomalowane i nie ma mowy aby cała praca poszła na marne przez zmiane kabla z trzema kabelkami w środku. Bo rozumiem że własnie takim kablem powinien być ten drugi obwód połączony? Prosze pomóżcie...

0
  • #4 01 Cze 2008 18:45
    piotrracek
    Poziom 11  

Jeśli masz już jeden obwód podłączony i on świeci to musisz znaleźć na suficie przewód oryginalny położony przed tynkiem i tam pewnie jest kostka gzie możesz się podpiąć dochodzą zapewne tam trzy żyły kolory mogą być niebieski, czarny, brązowy. Do dwóch z nich jest podłączony obwód który świeci, a ty podłącz swój nowy do niebieskiego to zero i do drugiego innego koloru

0
  • #5 01 Cze 2008 18:49
    krk
    Poziom 11  

Jeżeli stare przewody idą w rurce to można podciągnąć zero do puszki z wyłącznikiem.Jeśli nie to dwa stare obwody połączyć jako jeden, wtedy zostanie wolny przewód do wykorzystania jako zero.Wszystko to pod warunkiem, że jest dostęp do puszki pod sufitem.

0
  • #6 01 Cze 2008 18:56
    witek06
    Poziom 11  

takie rozwiązanie jest niemożliwe ponieważ nie mam jak poprowadzić kabla do tej kostki, bym musiał po suficie go jakoś dać, a ja już mam doprowadzony i zamaskowany kabel z tego drugiego obwodu pod wyłącznik. Teraz jestem w krpoce jak to zrobić aby mieć jeden obwód pod jednym pstryczkiem i drugi pod drugim... Naprawdę nie da się nic zrobić pomysłowego?

0
  • #7 01 Cze 2008 19:04
    piotrracek
    Poziom 11  

powiedz czy znalazłeś może puszkę pod sufitem. powinna się znajdować nad wyłącznikiem na ścianie w odlegfłości ok 20 cm od sufitu oryginalnego.

0
  • #8 01 Cze 2008 19:22
    witek06
    Poziom 11  

nie znalazłem, szukałem i jakoś nigdzie "pustego miejsca" w ścianie nie mogłem znaleźć. Planuje dołączyć trzeci kabel do drugiego obowdu...Co wy na to? jest to jedyne wyjście? Nie da się bez rozgrzebywania tego?

0
  • #9 01 Cze 2008 19:32
    piotrracek
    Poziom 11  

niestety trzeba coś rozgrzebać ,bo nie mamy zaczarowanego ołówka . Proponuję jeszcze poprowadzić zero z jakiegoś najbliższego gniazda albo punktu oświetlenia . ale najlepiej jakbyś zaprosił jakiegoś elektryka.Niech piekarze pieką chleb a szewcy robią buty.

0
  • #10 01 Cze 2008 22:13
    witek06
    Poziom 11  

Potrzebuje waszej pomocy znów! Namęczyłem się niemiłosiernie i poprowadziłem 3 przewód wzdłóż halogenów co są w drugim obwodzie. Teraz wszystko wygląda tak samo jak na zdjęciu w 1 poscie tylko doszeł trzeci kabelek. A nadal nie świeci! Pomocy!!!!!

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

??????

0
  • #11 01 Cze 2008 22:14
    krk
    Poziom 11  

A konkretnie to z którego, starego czy nowego obwodu ten kabelek ?

0
  • #12 01 Cze 2008 22:30
    witek06
    Poziom 11  

wygląda to teraz tak:

http://img401.imageshack.us/img401/2185/dsc02825gi9.jpg

Te trzy niepodłączone kabelki wychodzą od połączonych szeregowo halogenów. Do włącznika jest podłączona zwykła lapma która wisi na suficie. Niestety podłączam te 3 kabelki do włącznika i jakoś nie może mi nic zaświecić. Nie wiem dlaczego, nie wiem co jest źle? Jak to podłączyć? Te halogeny które póbuje podłączyć to właśnie ten 2 obwód, pierwszym jest lampa na suficie.

0
  • #13 01 Cze 2008 23:07
    krk
    Poziom 11  

Nie wszystko rozumiem więc po kolei.
    1.Wyłącznik jest podwójny i podłączone są do niego trzy przewody a więc dwa obwody.Czyli jeżeli podł. jest tylko lampa cz ma przełączane żarówki np. 1 klawisz 1 żarówka, drugi klawisz następna żarówka.
    2.Czy te nowe przewody są pociągnięte od halogenów, które do tej pory nigdy nie świeciły?
    3.Dlaczego Kolega pisze, że halogeny są podł. szeregowo, powinny być równolegle.

0
  • #14 01 Cze 2008 23:23
    witek06
    Poziom 11  

hmm, podłączona jest do niego lampa z transformatorem która składa się z kilku halogenów i za jednym pstrykiem włączają się wszystkei halogany na niej. Teraz dokupiłem kilka halogenów już pod 23oV umieściłem je na ścianach i połączyłem szeregowo. Połączenie to jest zakończone trzema kabelkami które zwisają przy wyłączniku i nie moge wykobinować jak je załączyć Z kolei gdy dwa z nich wkładam do kontaktu to lampki świecą. Tak, te niepodłączone przewody są własnie od halogenów połączonych ze sobą szeregowo własnie tymi 3 kabelkami....Co robić?

0
  • #15 01 Cze 2008 23:35
    krk
    Poziom 11  

Wynika z tego, że trzeci przewód od nowych halogenów został pociągnięty niepotrzebnie i nieprawidłowo - w puszce z wył. nie ma przewodu neutralnego, a jest on niezbędny.
    Żeby nie ciągnąć niepotrzebnie tematu na forum proponuję przejść na emaila.Puszczę za chwilę rysunek, żeby wyjaśnić niejasności.

0
  • #16 01 Cze 2008 23:54
    witek06
    Poziom 11  

witek06(malpa)o2.pl . Czekam na objaśnienia i kroki które należy począć aby lampki ładnie świeciły.

0