Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z zenerka, maksymalny prąd, minimalny prąd, Uz.

01 Cze 2008 19:13 1478 1
  • Poziom 11  
    Witam mam kilka pytan do następujacego zadania:

Wyznacz wartosc maksymalna i minimalna obciążenia przy której układ stabilizuje napięcie wyjsciowe i nie ulega uszkodzeniu termicznemu. Dane mamy napięcie wejsciowe Uwej, Rezystancję Rs, Uz, R diody zenera i Pmaksymalne diody zenera.

Układ jest typowym prostym układem stabilizującym czyli gałąź z diodą i z obciązeniem są równoległe.

Moje pytania brzmią:
    1. skoro mam podaną rezystancje diody zenera to mam ja w schemacie przedstawic jako Rdz i napiecie Uz, czy licze uklad jakby bylo Uz a potem wyliczam jakie zmiany nastapia dla danego Rz.

2. maksymalny prąd diody wyliczam jako Imax=(Pmax/Uz) a jak obliczyc minimalny prad diody zenera. ?
  • Poziom 43  
    Ad1 dobrze myślisz - rezystancja dynamiczna jest odpowiedzialna za zmiany napięcia wraz ze zmianą prądu płynącego przez diodę. Tj jeśli masz diodę o rezystancji np 10om to z każdą zmianą prądu o 1mA napięcie na niej zmienia się o 10mV.

Ad2 minimalny prąd diody powinien być zawsze większy od zera a określa się go w miarę prosto Idz=Izas-Iobc czyli wniosek z tego taki, że przez rezystor szeregowy bodajże Rs musi płynąć prąd zawsze większy od prądu obciążenia. Nawet przy max poborze przez diodę musi coś płynąć. Z kolei jak obciążenia nie ma to dioda musi wszystko wziąć na siebie i stąd pewne ograniczenia (mocowe).