Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawodowe subbasy DIY...

DYLU BADBOY 01 Cze 2008 20:13 15469 63
  • #1 01 Cze 2008 20:13
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Tak jak w temacie: jak sądzicie która konstrukcja będzie lepsza biorąc pod uwagę:
    - mobilność: tu MTL2 wygrywa, jest mniejszy i lżejszy.
    - natężenie ?
    - brzmienie ?
    - pokrycie basem na salach: 30-100m2/100-200m2/200-400m2 ?
    - pasmo przenoszenia: dla F3 i w którym paśmie najlepiej się czuje?
    -szybkość/odpowiedź impulsowa ?

Ogólnie chodzi mi o wykorzystanie 1szt. do muzyki elektro, dance, hardstyle, techno itd. na salach małych, średnich a może jeśli subbas dałby radę to może i na salach dużych. Na górę dam nadstawki tubowe więc subbas musi grać do 140-200hz.

Na napęd pójdzie końcówka 2,5kw/4ohm.

Chcę zbudować MTL2 na tych RCF-ach, ale nie jest to ostateczny wybór głośników. Chciałem porównać tą konstrukcję do BTR 218, bo jest to konstrukcja chyba bardziej popularna i pewna, ale MTL2 bardziej mi pasuje ponieważ ma mniejsze wymiary(trzeba wozić to autem) i wydaje mi się, że bardziej nada się na sale <100m2.

Z góry dzięki za odpowiedź.

0 29
  • #2 01 Cze 2008 20:23
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    Fakt MTL jest mniejsza, ale tak nisko nie zejdzie jak BTR .Praw fizyki nie da sie oszukac.
    Dla mnie obie obudowy sa za duże i według mnie nie nadajace sie dla małego nagłosnienia. Brdziej operatywne sa paczki na jednym głosniku. Cięzar, gabaryty, ajesli juz narkowe głosniki, to według mnie PD 1850...
    pozdro

0
  • #3 01 Cze 2008 20:37
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No nie wiem czy 2x18" na 200-400m2 to jest dużo, ale na te 30-100m2 to owszem. Mam jeden BP 6th na Omega Pro 15" i gram na salach nie większych niż, te 60-70m2, a chciałbym wymienić to na subbas, który zagrałby dobrze na małych i dużych salach, w przyszłości przerzuciłbym się może na tylko duże sale i plenery i wtedy dorzuciłbym drugą szt.

Co do ciężaru to PD 1850 waży 24kg...ale ciężar to nie problem i jest jeszcze opcja, że na duże sale brałbym 1szt. 1850 horn, a na małe wsadzał ten głośnik do BR, tylko może być problem z wyciągnięciem głośnika.

0
  • #4 01 Cze 2008 22:50
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    Ja nie mam na mysli 2 sztuk głosników, tylko obudowy na 2 sztuki głosników...Pd ma opinie najbardziej skutecznych głosników w podaniu duzych mocy, jego kampresja mocy jest najmniejsza ze wszystkich dostepnych w europie głosników 18 calowych.
    Jedna dobra obudowa na takim głosniku spokojnie da sobie rade jako centralny bas, a na duze sale weźmiesz dwie sztuki. Jesli zafundujesz sobie taka krowe jak MTL, lub jeszcze wieksza BTR 218, to na najmniejsza nawet salke bedziesz musiał ja targac,,
    pozdro

0
  • #5 02 Cze 2008 09:29
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

PD to potężny głośnik ale ma jedną wadę- cena. Pytanie czy potrzeba kupować czołg żeby pojechać z rodziną w góry na wycieczkę? MTL to sprawdzona konstrukcja, małe i kąsa. Jeśli zastosujesz głośniki dużo tańsze od PD np. coś z B&C zaoszczędzisz dużo a efekt i tak będzie pozytywny.

0
  • #6 02 Cze 2008 10:26
    gófer
    Poziom 34  

Chyba że ktoś ma możliwość sprowadzenia z wielkiej brytani, funt stoi nisko i w ostatecznym rozrachunku ceny PD zbliżają sie do cen głośników dostępnych w polsce.

0
  • #7 02 Cze 2008 16:41
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

RCF LF18N401 kosztuje 289 euro
    PRECISION DEVICES PD.1850 399 euro
    PRECISION DEVICES PD.1550 198 euro i tu jest bardzo ciekawa cena, można by było zrobić 2szt. subbasów 2x15", tylko ciężko ze znalezieniem porządnej konstrukcji w stylu BRT 215.

Mam teraz wzmacniacz 750w/8ohm + BP 6th na 1x15" i chodzą mi po głowie 3 opcje:
    1. Kupić 2x RCF LF18N401 wsadzić do MTL2 + końcówka mocy 2,5kw/4ohm, a resztę sprzedać.
    2. Kupić 1x PD 1850 wsadzić do 1850horn(duże sale) i przekładać do BR(małe sale). Wzmacniacz zostawić, a w przyszłości dokupić 2-gi PD 1850 i też wsadzić do 1850horn + porządna końcówka i grać tylko na dużych salach.
    3. Wykombinować jakąś budę 2x15" i kupić 2x PD 1550, później to samo + końcówka.

Kupić to wszystko chce z www.thomann.de

Co radzicie?

:arrow: Paweł.ko
    Ty masz chyba MTL2 na B&C. Wiesz jaki model w nich siedzi? Możesz tą konstrukcję porównać do innych konstrukcji?

0
  • #8 02 Cze 2008 18:59
    miszkoo
    Poziom 28  

Z tego co pamiętam to Paweł bardzo sobie chwalił MTL2.

Dodano po 2 [minuty]:

Ja wczoraj w plenerze słuchałem duch odwrotek i wywarły na mnie potężne wrażenie niewielkie a kopały pięknie tylko nie wiem co oni mają w nich włożone bo widać ewidentnie ze to DIY.
    Miał to zespół taki co gra hauturki.
    Co ciekawe paczuszki były malutkie.

0
  • #9 02 Cze 2008 20:13
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Już się zamotałem i nie wiem na co się zdecydować.
    Jeszcze rozmyślam nad taką opcją:
    Zrobić 2 x 186horn na PD 186 lub RCF L18P300(chyba lepszy będzie RCF) i kupić równocześnie końcówkę 2kw/4ohm i grywać na salach 100-400m2. 186horn ma podobny SPL do 1850horn, a głośnik dużo tańszy RCF i PD to koszt ok. 245euro.

Panowie doradźcie co mam zrobić :D...

0
  • #10 02 Cze 2008 20:17
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Pro Forma... Nie uważam aby MTL2 był szczytem marzeń ale na pewno stwierdzam że to przyzwoite paczki. Gra i jest stosunkowo małe. Relacja jakość/ergonomia wypada doskonale.

Jeszcze jedno... Nie posiadam żadnych paczek jak na człowieka z branży przystało. Za to na MTL-ach grywam bardzo często. Co w nich siedzi? A no różnie. Wszystko zależy od tego dla kogo gram. Spotykam się z tymi paczkami wykonanymi na ruskich głośnikach ale także grywam na konstrukcjach opartych o B&C. Jedno co mogę powiedzieć: paczka gra i to miło. Raz w życiu grałem na oryginale MTL4 i środkach MTH4 ale nie uważam aby oryginał przerastał podróbki. Paczka jest wdzięczna. Wczoraj grałem mały plenerek na MTL2 i nadal jestem zadowolony z ich uniwersalności. Z czasem człowiek robi się wygodny i każdy kilogram mniej jest zaletą. MTL2 to dobra konstrukcja.

0
  • #11 02 Cze 2008 21:45
    473752
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 02 Cze 2008 23:01
    gófer
    Poziom 34  

Również potwierdzam że MTL2 to świetna paczka. Ostatnio słyszałem je na plenerku i powiem że przy ilości 6 sztuk na strone elegancko wywracało flaki. Do tego naprawde bardzo dobra dynamika przy agresywnej i szybkiej stopce. To wszystko w paczce gabarytami przypominającej raczej 2x15.

0
  • #13 02 Cze 2008 23:11
    miszkoo
    Poziom 28  

A co najlepsze wykonanie MTL2 nie jest trudne w porównaniu z odwrotką, scooperem bądź nawet BTR

Ja chyba jak miał bym coś robić to też MTL2 bo widać że chwalą ją osoby które nie jedno słyszały. tylko jest ten ból trzeba mieć po dwa przetworniki na paczkę.

0
  • #14 02 Cze 2008 23:23
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No to jak panowie ostateczne pytanie czy robić tą paczkę MTL2 na RCF LF18N401?
    No i i jaką końcówkę do tego wybrać:
    SAMSON SX-2800 za 399euro
    BEHRINGER EP2500 EUROPOWER za 344euro
    PHONIC PH MAX 2500 za 279euro
    :?:

Wolałbym najtańszego phonica, ale jeśli mam później żałować, to poczekam i dozbieram kasy.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem :D.

:arrow: Gófer: możesz podać jakieś szczegóły, gdzie to grało itp.

0
  • #15 02 Cze 2008 23:46
    gófer
    Poziom 34  

A był to dokładnie Zlot miłośników Bunkrów i Militarii w boryszynie( http://zlot.scholaris.pl/program.html ). Grany był przegląd zespołów rock'owych, choć większość z nich tak naprawde grało bardziej metal. Nie wiem w sumie co chcesz konkretnie wiedzieć, na górkach były również paczki EV, model nie wiem jaki bynajmniej na strone 6 sztuk 2x12 cali, grało to razem naprawde dobrze. Było i natężenie jak i jakość (chodź gdy prowadzący coś mówił cieżko było go zrozumieć-wina pana akustyka).

0
  • #16 03 Cze 2008 08:20
    dyskoteka89
    Poziom 20  

gófer napisał:
    Również potwierdzam że MTL2 to świetna paczka. Ostatnio słyszałem je na plenerku i powiem że przy ilości 6 sztuk na strone elegancko wywracało flaki.

Hej
    Właśnie 6 sztuk na stronie......
    To co innego niż jedna centralna.
    Należy pamiętać o tym jak bas się dodaje, zatem 6 sztuk to przepaść w porównaniu z jedną, poniżej 60 Hz....
    MTL2 jest ultra-profesjonalna konstrukcja, z założenia przewidziana do pracy w ilości kilku obok siebie.
    Oczywiście można ją zastosować jako centralny bas, ale aby uzyskać te same brzmienie co jakie się uzyskuje w przypadku 12 sztuk, trzeba zastosować silna korekcje zakresu poniżej 60 Hz.
    pozdro

0
  • #17 03 Cze 2008 10:49
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Sound Creator napisał:
    MTL2 to manifold...?

Panie Pawle, a jak to się bedzie miało do SS BTR118 na porownywalnym przetworniku?

Pozdrawiam!

Tego nie wiem bo nie znam BTR118. Miałem kiedyś tego posłuchać ale nie doszło do skutku spotkanie. Ludzie chwalą konstrukcję BTR118. Ktoś na forum chyba nawet je posiada.
    Powracając do MTL2 nie zapomnijmy że oryginalne EV posiadły do tego systemu procesor zdecydowanie poprawiający to i tamto. W konstrukcjach domorosłych słychać parę "niedociągnięć" ale i tak będę twierdzić że to przyzwoita kolumienka.
    Co do wzmacniaczy które podałeś to niziutka półka. Wydaje się że najlepszym rozwiązaniem będzie Behringer (na bezrybiu i rak ryba). Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem były by wzmacniacze EAW Commercial http://www.euro-trend.pl/cms/component/option...ger/page,show_ad/adid,204/catid,73/Itemid,63/
    . Nie są one bardzo drogie a grają przyzwoicie. Mają kilka wad: delikatne wykonanie, brak speakon-ów (jedynie zaciski śrubowe). Ale nie są to jakieś makabryczne niedociągnięcia. Grałem CAZ2500 na kolumnach EV ZX4 i spisywało to się dość dobrze.

P.S.
    Nie zapomnij jeszcze że potrzebujesz crossover.

0
  • #18 03 Cze 2008 14:39
    473752
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 03 Cze 2008 16:05
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No to widzę, że chyba 1szt. subbasu to nie do końca najlepszy pomysł. To może:
    2 x MTL2 na Eminence Sigma Pro 18
    lub
    2 x 186 Horn na RCF L18P300
    :?:

0
  • #20 03 Cze 2008 18:41
    miszkoo
    Poziom 28  

Dobra to może troszkę pozwolę sobie odjechać od tematu. Pewien grajek weselny powiedział mi że jemu ktoś powiedział że centralne ustawienie subów (za miast po jednym na stronę ) zwiększa jego możliwości o 30 procent nie umiał tego wytłumaczyć mi oczywiście pierwsze co przyszło na myśl to interferencje i zapewne ktoś kto wypromował ta teorię też miał na myśli interferencje ale ile w tym prawdy i czy faktycznie mając 4 suby lepiej ustawić je centralnie czy po 2 na stronę.

Bo przy niskich częstotliwościach umówmy się stereo można pominąć bo bas niesie sie jak głupi.

Dodano po 3 [minuty]:

bo moim zdaniem choćby jak daleko suby były rozstawione od siebie to i tak zawsze ta odległość jest za duża na interferencje rozważam ty założenia LA bo z 18kHz to już 1.7 cm

0
  • #21 04 Cze 2008 13:18
    gófer
    Poziom 34  

Jeżeli nie będziesz grał plenerków to odpuść sobie odwrotki.

0
  • #22 04 Cze 2008 13:33
    djsuchy
    Poziom 20  

DYLU BADBOY - LF18N401 to na prawdę profesjonalny i mocny stwór - wiec zdecydowanie go POLECAM

0
  • #23 04 Cze 2008 17:30
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No to może tak(no to chyba już ostateczny wybór :D):
    2 x MTL2 na Eminence Sigma Pro 18
    + THE T.AMP TA2400 MK-X

lub

1 x MTL2 na RCF LF18N401
    + BEHRINGER EP2500 EUROPOWER

0
  • #24 04 Cze 2008 22:35
    djsuchy
    Poziom 20  

Sigmy wytworzą większe ciśnienie akustyczne i poprzewracają wnętrznościami, znowu LF18N401 zagra dużo milej, cieplej i klarowniej. Według użytkownika Alfonso Rodeo z forum estradowiec właśnie ten RCF gada głośniej i schodzi niżej niż PD1850.

Pozdrawiam

0
  • #25 05 Cze 2008 21:10
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No to chyba zdecyduję się na te Sigmy. Nie stać mnie raczej na 2 x MTL2 na RCF, a wybierając Eminence większa powierzchnia membrany zrobi swoje. Przy RCF będę miał bardziej zawodowe i lepiej brzmiące paczki, no ale przy 1szt. może brakować SPL, a odpowiednie natężenie musi być. Do tego kupie tego T-amp. Nie ma chyba sensu pchać się w lepszy sprzęt, bo później przydała by się końcówka lepszej klasy itd. Muszę jeszcze później wymienić nadstawki, kupić oświetlenie itp. Trzeba oszczędzać bo inaczej skończę sprzęt za 2 lata :D. No a w sumie i tak będzie to ogromny krok do przodu z 1x15" na 4x18" :D.

Ale co sądzicie o tej firmie? Bo chciałbym mieć troszkę prestiżu, żeby nikt nie mówił, że mam badziewny sprzęt. Nic nie mam do tej firmy, ale niektórzy na tym forum, nie do końca pozytywnie wypowiadają się o ich głośnikach.

0
  • #26 05 Cze 2008 23:01
    djsuchy
    Poziom 20  

Eminence to firma z wieloletnim doświadczeniem w tej branży robią jak najlepiej potrafią, maja bardziej i mniej udane produkty jak każdy producent. Jednak nie zaliczył bym ich do ścisłej czołówki producentów estradowych przetworników elektroakustycznych, znowu w dziedzinie piecy gitarowych są jaknajbardziej ok.

0
  • #27 06 Cze 2008 06:49
    gekonbass
    Poziom 18  

BTR-118 spokojnie zaczyna łomotac od 45hz!
    nie zawsze granie nniżej pomaga, a raczej i tak wymusza pewna korekcje wycięcia pasma poniżej 40hz. ci co grali kiedyś w róznych salach wiedzą o co chodzi ;)

mój kolege ma MTL na stanie. słyszałem, grałem na nich jednak btr jest zdecydowanie bardziej "kopiący" i to juz przy jednej sztuce na str.

faktycznie PD1850 jest droższy, jednak jeżli ktos raz w niego zainwestuje, , trudno bedzie mu zaakceptować inne garnki, sama konstrukcja zawieszenia i jakośc resora wbija w ziemie nie jednego przedstawiciela konkurencji!
    waga 24kg... lepiej spójżcie jaka jest powieszchnia absorbujaca ciepło, i tu jest djobeł pogrzebany!!! słyszałem od mojego kolegi że połozył na niego ponad dwa kilo mocy i jakoś nie uległ uszkodzeniu, choc wiele produktów szanownej konkurencji dawno by sie zadymiła lub spuchła!

jeżeli mozna powiedziec że jakosc głosnikow jest nie proporcjonalna do ceny to garnki JBL gdzie 18 klasy RCF kosztuje 2,5-3tys. :)

pozdrawiam!

0
  • #28 06 Cze 2008 19:19
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

:arrow: gekonbass
    Jakie głośniki siedziały w tym MTL2, a jakie w BTR?

0
  • #30 08 Cze 2008 10:13
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Wsumie to nie ma pośpiechu, więc co myślicie o takich obudowach:
    Z tej strony http://mitglied.lycos.de/paplans/ :
    D&B B2 (INFRA)
    ACL Infra (INFRA)
    KS CW218 (SUBS)

Czy ktoś ma jakieś zdanie na temat tych konstrukcji, może miał ktoś z nimi styczność :?:

Co do tego CW 218, czy można go jakoś przerobić ?
    Chodzi mi o np. coś jak na tym zdjęciu(sory za jakość), a do środka wsadzić PD1550 :D.

Jaka jest różnica gdy magnes jest na zewnątrz/wewnątrz?

PS. Dodam jeszcze, że na początku myślałem właśnie o tych PD, tylko nie mogę do niej dobrej budy dobrać.

0