Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon ZK 120 - naprawa i konserwacja

DoubleSuper8 19 Sty 2009 21:51 29941 86
  • #61 19 Sty 2009 21:51
    leosimba
    Poziom 10  

Witam.
    Ten odchylający się przy pozycji STOP ekran na głowicy uniwersalnej to rozumiem że, to po prostu ta "pułapka na taśmę" z filcem od spodu" zamykająca się podczas odtwarzania, nagrywania i pauzy.

• #62 20 Sty 2009 01:06
    krzem3
    Poziom 17  

Przezroczysta taśma z filcem która dociska taśmę magnetyczną do czoła
    głowicy to nie jest ekran. Właściwym ekranem jest blaszka ze stopu
    niemagnetycznego o szerokości i wysokości głowicy i grubości 1mm,
    która się zamyka i zasłania czoło głowicy podczas nagrywania i odtwarzania.
    A wówczas kiedy włączymy stop ekran się odchyla od czoła głowicy.
    Zadaniem ekranu jest ograniczenie wpływu pól magnetycznych i innych
    zakłóceń na prawidłowe działanie głowicy uniwersalnej.
    Jeżeli sobie dobrze przypominam to ekran wykonany jest ze stopu chromoniklu.

krzem3

• #63 15 Lut 2009 14:33
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

A ja odkryłem taki problem w swoim zk, mowa nagrana na taśmie przy odtwarzaniu jest niewyraźna, tak samo wszelkie przydźwięki (50Hz) są zniekształcone, postanowiłem sprawdzić przyczynę.
    Po obserwacji na oscyloskopie zauważyłem, że gdy nagrywam 1KHz o stałej amplitudzie, po odtworzeniu dostaje 1kHz o bardzo zmiennej amplitudzie, częstotliwość jest dobrze zachowana.
    Czy jest to wina magnetofonu, czy raczej taśma i nic z tym się nie da zrobić?

• #64 15 Lut 2009 18:30
    kevin52
    Poziom 16  

Daniel Pietras napisał:

Czy jest to wina magnetofonu, czy raczej taśma i nic z tym się nie da zrobić?

1. Zużyta mechanicznie taśma - sprawdzić na innej
    2. Zużyta głowica, pasek filcowy - sprawdzić stan czoła głowicy i paska
    3. Uszkodzenie w obwodzie generatora kasowania: ECL86, R31, ruszony lub uszkodzony trymer C20 - w efekcie za mały prąd podkładu - sprawdzić napięcia w.cz zgodnie ze specyfikacją przy pomocy woltomierza z sonda pojemnościową 1:1000:
    -częstotliwość 65kHz - rdzeniem cewki
    -napięcie kasowania 41V -regulacja R31
    -napięcie podkładu -trymer C30 - zgodnie z kodem kolorowym na głowicy: kropka brązowa 30V, czerwona 35V, zielona 40V, biała 45V,
    lub pomiar przez taśmę, "z grubsza" równowaga między poziomem 100Hz a ok.8kHz.

• #65 16 Lut 2009 20:02
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Z napięciem podkładu jest taki problem iż napięcie na łączówce jest różne od tego na głowicach (to jest zk140) i w pomiarze na każdym mierniku na każdym zakresie inne od 65 do 138. trymery kiedyś zakleiłem jak regulowałem, dla utrzymania stałości parametrów ale jak widać nie wyszło. (napięcie na głowicy kasującej w porządku). Co to za efekt odczytu napięcia?

• #66 16 Lut 2009 23:56
    krzem3
    Poziom 17  

Częstotliwość generatora w magnetofonach Z.K.-120/140 nastawia się
    na 65+-3kHz za pomocą rdzenia cewki generatora,jeżeli nie regulowałeś wcześniej to lepiej tego nie robić, może jest inna przyczyna takiego stanu.
    Wielkość napięcia podkładu na na głowicy uniwersalnej nastawia się według
    niżej podanego barwnego kodu:
    Kolor kropki -------------- Napięcie podkładu
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Brązowy ------------------ 30V
    Czerwony ---------- ------ 35V
    Zielony -------------------- 40V
    Biały ---------------------- 45V
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Sprawdź przełącznik Zapis - Odczyt, sprawdź głowicę (przerwa w uzwojeniu). Zwarte zwoje w dławiku generatora.
    Uszkodzona lub zużyta lampa ECL-86-sprawdź napięcia.

• #67 17 Lut 2009 00:42
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

wymieniłem trymery, napięcia dały się ustawić (ciekawe na jak długo) zmieniłem styl zapisu, dużo mniejsze napięcie na wejściu i wyższe położenie potencjometru wzmocnienia. Chodzi idealnie, ale niestety tylko ścieżka 3-4, natomiast w 1-2 sygnał dalej poszatkowany delikatnie.

• #68 17 Lut 2009 10:14
    krzem3
    Poziom 17  

Właśnie chodzi o umiejętność zapisu, to jest dopasowania sygnału wejściowego i umiejętną regulację poziomu nagrania.
    Według mojej obserwacji w użytkowaniu magnetofonu, ścieżki 1-2
    ulegają szybszemu zużyciu mechanicznemu. Trzeba również pamiętać
    że regulacja prądu podkładu jest osobna na poszczególne ścieżki
    w przypadku magnetofonu czterościeżkowego.

• #69 18 Lut 2009 23:27
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Jeszcze spróbuję zmienić filc, widać że dolna ścieżka jest lepiej dociśnięta do czoła głowicy, ścieżki górnej (1-2) nie da się dobrze docisnąć, gdyż zatrzymuje się taśma.
    Blaszka domykająca "pułapkę "głowicy uniwersalnej się nie zamyka do końca, i ta miedziana blaszka musi być na tyle daleko by ją lekko przysunąć do głowicy. I myślę że to jest powód różnic, wydaje mi się wszystko powinno być do siebie równoległe w momencie odtwarzania? nie mam porównania w 120 jest 1 ścieżka to nawet nie zaglądam.
    Co do 120, jeżeli wystąpił by wypadek uszkodzenia ECC83, i nie był bym wstanie odszukać zastępczej, to po zmianie sposobu podłączenia napięcia grzania można zastosować ECC85? ECC82 ma za małe wzmocnienie.

• #70 19 Lut 2009 12:13
    krzem3
    Poziom 17  

Głowica uniwersalna która ma wyraźne wgłębienie utrudniające prowadzenie taśmy i dokładne jej przyleganie do szczeliny, kwalifikuje się do wymiany.
    Co dotyczy lampy ECC-83, to są dostępne i nie należy kombinować z przeróbkami oryginalnego układu.

• #71 19 Lut 2009 13:35
    kevin52
    Poziom 16  

Niestety wadą tych plastikowo-filcowych pasków dociskających taśmę do głowicy jest szybsze i nierównomierne zużywanie się czoła głowicy. W dwuścieżkowych zużycie było zazwyczaj lekko-skośnym płaskim wgłębieniem, w czterościeżkowych potrafiły się robić w rdzeniu okrągłe wgłębienia.
    Krzemie3, a jak jest z dostępnością głowic do Grundigów czterościeżkowych lampowych?

• #72 19 Lut 2009 17:38
    krzem3
    Poziom 17  

Jak jest z dostępnością głowic uniwersalnych do magnetofonów ZK-120/125/140/145 to nie mam pojęcia, zakończyłem przygodę z magnetofonami na
    magnetofonie Koncert M-3401SD Hi-Fi.
    Niestety w magnetofonach powszechnego użytku stosowane były filcowe
    cięgna dociskowe. Dopiero w magnetofonach profesjonalnych, lub półprofesjonalnych stosowany jest przesuw i naciąg taśmy elektroniczny.

• #73 16 Mar 2009 01:13
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Poprawiłem rolkę napędową, niestety nie da się tego wykonać całkiem poprawnie ( ustawienie symetryczne względem taśmy) gdyż ona ma wymiar taki jak taśma i wtedy nie dotyka do wałka, i zupełnie traci nośność. W magnetofonie kasetowym jest szersza niż taśma. Ale już nie odchyla taśmy w żaden sposób i nie wypycha jej do dołu jak to było wcześniej, zmieniłem także filc dociskowy.
    Najlepszy jednak efekt dało przemycie taśmy octem. W odsłuchu, jak i na oscyloskopie nie widać zniekształceń, i amplituda sygnału jest stała, jak i duża różnica w samym wyglądzie.
    Czy nawijanie taśm stroną czynną (tą matową) na zewnątrz nie przedłużyło by ich żywotności. Gdyby ktoś miał kilka zadbanych taśm zapraszam na pw.

• #74 17 Kwi 2009 20:55
    tekatka
    Poziom 10  

Odnośnie centrowania przesuniętego magnesu w głośniku
    W reanimowanym niedawno głośniku przesunięty magnes centrowałem za pomocą kilku wsuniętych w szczelinę sztywnych drutów o ściśle dobranych średnicach równych wielkości szczeliny.
    Ostatni drut wskoczył do szczeliny praktycznie samoczynnie, co było potwierdzeniem, że magnes ustawił się centralnie

• #75 04 Sie 2009 13:14
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Niedawno uratowałem od śmietnika magnetofon ZK 120 (lampowy)
    Wygląda teraz bardzo ładnie. Został wyczyszczony i przesmarowany.
    Wymieniłem paski na nowe i wyregulowałem mechanikę. Magnetofon odtwarza, ale nie nagrywa, ponieważ ma uszkodzoną głowicę kasującą.
    Głowica ma zwarcie i zwiera napięcie kasowania, oraz prąd podkładu do masy. Może ktoś ma taka sprawną głowicę na zbyciu, to chętnie ją odkupię. Typ głowicy - K12.6 . Chętnie też kupię nową głowicę
    uniwersalną do tego magnetofonu. Pozdrawiam - mymar

Magnetofon ZK 120 - naprawa i konserwacja Magnetofon ZK 120 - naprawa i konserwacja

• #76 04 Sie 2009 18:23
    jacekzat1
    Poziom 13  

Poszukaj na aukcjach internetowych, ja trafiłem zk120 za 1zł :D. I transport miałem za free bo było blisko.
    Z wierzchu zdewastowany, ale w środku sprawny.

• #77 22 Lis 2009 12:08
    rafal_23
    Poziom 9  

witam
    mam pytanko czy posiada ktoś z Was jakieś materiały dotyczące naprawy, lokalizacji uszkodzeń eksploatacji itp. w tym sprzęcie. potrzebuje dosłownie wszystko od schematów po pozycje książkowe dotyczące tego magnetofonu bądź podobnych. jeśli ktoś mógłby się podzielić tymi materiałami to byłbym bardzo wdzięczny za pomoc:))

• #78 10 Gru 2009 18:39
    Bobekmaster
    Poziom 24  

Ostatnio grzebałem trochę przy ZK120.
    Problemem tych magnetofonów jest to, że nie chcą przewijać w lewo jak się założy dużą pełną szpulę.
    Tak jak koledzy kombinowałem z wymianą, naciąganiem sprężynek, czyszczeniem talerza itp.

Ostatnio wpadłem na dobry pomysł, który okazał się bardzo skuteczny. ZK przewija w lewo nawet przy pełnej szpuli.
    Na lewy talerz(czyli ten który ślizga się po rolce napędowej) nakładam gumowy pasek(ma mniejszą średnicę i trzeba naciągnąć). Najlepiej jest go przykleić, aby nie spadł z talerza. Sprawdziłem to w dwóch ZK i jest to skuteczne rozwiązanie. Nawet oryginalne sprężyny bez naciągania dają radę odpowiednio dociskać talerz.

Co Wy na to?

Magnetofon ZK 120 - naprawa i konserwacja

Pozdrawiam

• #79 10 Gru 2009 18:53
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Zalecam demontaż talerzyków i wytarcie ich wnętrza z wazeliny. Potem należy obrócić lub wymienić filcowe podkładki, talerzyki założyć i wyregulować sprzęgła. Na stwardniałą gumę na rolce silnika zaradziłem papierem setką. Przewija jak miód.

• #80 10 Gru 2009 22:47
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Rozwiązanie kolegi Bobekmaster bardzo pomysłowe , ale całe życie robiłem tak jak pisze Futrzaczek i nigdy z Zkami , z przewijaniem nie miałem problemu w przeciwieństwie do Tonnetek . Zdarzały się przypadki wytopienia podkładki między sprężyną a rolką gumową na osi silnika . Było to zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem i spaleniem (rodzaj sprzęgła ) W takiej sytuacji silnik pracował ale nie przekazywał napędu na rolkę .

• #81 11 Gru 2009 10:29
    Bobekmaster
    Poziom 24  

Wszystkie czynności czyszczenia i smarowania wykonałem. Niestety przy dużej szpuli i tak miał problemy z przewijaniem. Małe szpule przewijał bez problemu.
    Dopiero po dodaniu gumowego paska na talerz poprawnie przewija nawet duże taśmy.

Pozdrawiam

• #82 02 Mar 2010 21:09
    mobilogix
    Poziom 9  

Witam

Ostatnio kupiłem magnetofon szpulowy zk 120 niestety najprawdopodobniej nie nagrywa a zwłaszcza o to mi chodziło, ale opiszę dokładniej moją sytuacje.

Poszedłem dziś do sklepu po kabel, chciałem din/mały jack ale sprzedawca sprzedał mi din / 4 chinche i przejściówkę z 2 chinchy na mały jack; powiedzial ze to jest najlepsze rozwiązanie ponieważ nadaje się zarówno do odtwarzania jak i
    nagrywania bo podobno zmienia się kabel więc wziąłem bo zreszta innych nie mial.

Po podłączeniu magnetofonu(wyjście z tyłu) do wzmacniacza (czerwonym jackiem) normalnie odtwarza (w jednym glośniku ale sądze że tak ma być bo to przecież mono)

niestety przy nagrywaniu sa problemy najgłośniejszy (i najlepszy )
    dźwięk uzyskałem także przez czerwony chinch (w przejściówce na jack) ale i tak brzmi to jakoś słabo. Odtwarzałem dźwięk z laptopa słychać go w głośniku unitry przy włączonej opcji nagrywania jednak jakoś niewyraźnie zanik niskich tonow itp pokrętło głośności magnetofonu mogło być co najwyżej do 3-4 bo pojawiały się trzaski i magiczne oko się stykało. Dźwięk nagrany na taśmę cichy i przy wyższej głośności trzaski, nie kasuje też poprzedniego nagrania (przy żółtym chinchu tez słychać trochę dzwięk jednak 2x ciszej) nagrywa się prawdopodobnie tylko w miejscach gdzie nic nie jest zapisane na taśmie, (nie mam całkowicie czystej taśmy żeby to sprawdzić jedynie jakąś z rozmówkami angielskimi którą dostałem gratis)

ten magnetofon nie ma nawet drugiej tej plastikowej szpuli na którą można by to było nawinąć żeby to jakoś po ludzku sprawdzić więc po prostu rozwijałem z 2 metry taśmy podtrzymywałem i sprawdzałem

Moje pytania to: Co może być nie tak z magnetofonem? Czytałem na
    forum że jeśli nie kasuje to uszkodzona głowica, jednak odtwarzany dźwięk z głośnika magnetofonu po samym włączeniu nagrywania bez nagrywania na taśme też jest jakiś mizerny (przy żółtym chinchu może trocha lepsza jakość jednak 2x ciszej) Odtwarza dźwięk z taśmy normalnie (niestety nie posiadam taśmy z muzyką żeby sprawdzić to dokładniej)

Co do tego kabla czy on
    się w ogóle nadaje jeśli właściwie chyba w każdym chinchu jest trochę dźwięku tylko w białym i czarnym już na naprawdę niskim poziomie.

Proszę także o wszelkie sugestie odpowiedzi nasuwające się po przeczytaniu tego postu, czy ewentualne naprawy są skomplikowane? W dziedzinie elektroniki jestem
    kompletnym laikiem. Proszę o odpowiedzi

Pozdrawiam!!!

• #83 02 Mar 2010 22:01
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Potencjometry i głowica do czyszczenia, prąd podkładu do regulacji lub wcale nie ma oscylacji generatora prądu kasowania.
    Dźwięk w głośniku po przepuszczeniu przez wzmacniacz zapisu jest cichszy niż normalnie.

Oddaj to komuś, kto się na tym zna.

• #84 02 Mar 2010 22:47
    mobilogix
    Poziom 9  

Dźwięk w głośniku po przepuszczeniu przez wzmacniacz zapisu jest cichszy niż normalnie. Tak jest zawsze czy to też trzeba naprawić? Mój ojciec zna się troche na elektronice więc może on mógł by coś z tym zrobić... Chciałbym uzyskać na tym sprzęcie jak najlepszą jakość zapisu/odczytu więc chętnie wymienię też części ulegające zużyciu na nowe np głowice może także lampy, co jeszcze można by wymienić proszę o podanie nazw tak żebym mógł szukać tych rzeczy na aukcjach

Chciałem już spisać go na straty i poszukać czegoś sprawnego, ale może jednak da się z tym coś zrobic a wymieniając niektóre części na nowe może uda się uzyskać lepszą jakość niż w jakimś w pełni działającym ale używanym sprzęcie co Państwo o tym myślicie?

Pozdrawiam

• #85 02 Mar 2010 23:00
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Wymienić trzeba rzeczy, które o to proszą. Lampy, głowice, paski, kondensator elektrolityczny w zasilaczu anodowym - to trzeba zbadać. Wymiana na pałę nic nie da, gdyż poza wydanymi pieniędzmi nie zyskasz nic bez odpowiednich regulacji i pomiarów. A to lepiej, by przeprowadziła osoba która wie, jak to działa.

Nie znasz się - oddaj to komuś do naprawy. Zdania nie zmienię. Wyrostek robaczkowy też będziesz sam sobie wycinał?

• #86 02 Mar 2010 23:57
    mobilogix
    Poziom 9  

Tak, sam napewno nie będę tego robił ale mój tato jest już osobą która trochę zna się na elektronice i wiem że reperował rózne sprzęty także audio posiada on z tego co pamiętam także pomocne sprzęty przy tego typu pracach jak np miernik napięcia, ja nie posiadam nawet lutownicy ;) Myślę więc bo przeglądałem posty o renowacji zk 120, że gdybym wydrukował mu trochę pomocnych materiałów jeśli nie jest to jakaś bardzo poważna usterka i potrzebna jest regulacja ewentualnie wymiana głowicy lub paru innych części to dałby sobie radę. Dlatego ponawiam pytanie Czy to że dźwięk w głośniku po przepuszczeniu przez wzmacniacz zapisu jest cichszy to normalne bo mysle ze juz z naprawą wzmacniacza zapisu mógłby mieć większy problem. Pytam też o części które tak czy siak warto wymienić bo mają największy wpływ na jakość dźwięku jak głowica czy lampy gdyż mój ojciec nie ma internetu i to ja będę musiał je zamawiać a zacząłbym już teraz

Pozdrawiam

• #87 03 Mar 2010 07:35
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Lampy: ECC83, ECL86, EM84. Ta druga zużywa się relatywnie najszybciej, ta ostatnia w zasadzie wcale. Trzeba zmierzyć prąd anodowy pentody mocy ECL86 i porównać z wartością katalogową by stwierdzić, czy warto wydawać pieniążki.
    Brak oscylacji generatora może być spowodowane niestykającym suwakiem potencjometra, którego zadaniem jest ustalenie głębokości sprzężenia zwrotnego. Wyczyścić trzeba wszystkie "podkówki"
    Trzaski przy regulacji głośności to podstarzałe potencjometry - na ich osiach są szare pokrętła do regulacji. Zregenerować (niedawno podawałem jak, pogrzeb w moich postach) lub wymienić.
    Typu głowicy nie pamiętam, lecz w opisach aukcji sprzedający pisze z reguły, że jest to ZK120. I tylko taką możesz kupić - do ZK120T nie pasuje elektrycznie. Zobacz wprzódy, czy Twoją trzeba wymienić czy tylko porządne wyczyszczenie wystarczy.
    Jeśli w pozycji "PAUSE" z głośnika wydobywa się burczenie o uciążliwym natężeniu, trzeba wymienić kondensator w zasilaczu anodowym. Po zdjęciu panela górnego jest on w górnym, prawym rogu. Trzeba zaformować [opisy na forum] lub wymienić.
    Wymiary pasków (wymienić, jeśli nie dowija lub ciągnie nieregularnie) podano w temacie o ZK140. Tobie będą potrzebne dwa, trzeci jest do napędu licznika, którego nie posiadasz.

Cytat:
    Dlatego ponawiam pytanie Czy to że dźwięk w głośniku po przepuszczeniu przez wzmacniacz zapisu jest cichszy to normalne bo mysle ze juz z naprawą wzmacniacza zapisu mógłby mieć większy problem.

Trzy posty wyżej nie pytałem, lecz stwierdzałem ;)

Szukaj w 5mln produktów