Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS APC Back-UPS 250 Uszkodzony przy odłączeniu sieci piszczy dając sygnał

grzesFox 02 Jun 2008 08:42 3150 2
Tespol
    grzesFox
    Level 11  
    UPS APC Back-UPS 250 Uszkodzony przy odłączeniu sieci piszczy dając sygnał

Witam.

Mam uszkodzonego Back UPS'a APC 250.
    Uszkodzenie polega na tym że jeśli podłączę go do sieci i odbiornika prądu wszystko działa ok. Przy odłączeniu sieci piszczy dając sygnał: ok 0.5 s potem przerwa 6s i tak w koło.
    Natomiast napięcie na odbiorniku zanika. Zaznaczam, że akumulator jest nowy (jeden akumulator 12V/7.2Ah). Odbiornik ma moc ok 60W tak więc nie przeciążam zbytnio zasilacza. Czy ktoś wie jak zabrać się do naprawy tego urządzenia.
    Może ktoś posiada jakieś manuale?

Proszę o pomoc.
  • Tespol
    kpodstawa
    Level 33  
    Jeżeli masz oscyloskop, to spróbuj obejrzeć wygląd przebiegu po stronie pierwotnej transformatora przetwornicy, czyli na wyjściu z generatora - w warunkach biegu jałowego (bez obciążenia) i z obciążeniem. Może okazać się, że z jakichś powodów maleje amplituda napięcia generatora lub zanika częstotliwościowo sam przebieg. Dlatego spróbuj wsłuchać się, czy brzęczenie transformatora przetwornicy jest stabilne pod względem wysokości, jak i natężenia dźwięku

Nie wiem, jak jest zbudowany generator w Twoim APC, ale w bardzo dawnych UPS widziałem układy 555 lub CMOS z rodziny CD-4xxx (uniwibrator/multiwibrator, nie pamiętam symbolu)

Sprawdź też obwód sprzężenia zwrotnego i kontroli obecności napięć: sieci energetycznej i wyjściowego przetwornicy zasilacza. Taki obwód powinieneś poznać po obecności transoptora, np. małego, 4,6 lub 8 nóżkowego układu scalonego lub małego walca z parami nóżek po przeciwnych stronach

Więcej nie pamiętam i musiałbym przejrzeć schemat takiego starego, polskiego zasilacza awaryjnego z początku lat 90, ale teraz jestem poza domem. Wtedy ewentualnie dodam coś, jeżeli oglądanie schematu natchnie mnie jakimś pomysłem
    TONI_2003
    Moderator