Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena krótkofalowa na pasmo amatorskie

dawton0 02 Cze 2008 09:44 2537 3
  • #1 02 Cze 2008 09:44
    dawton0
    Poziom 9  

Witam.

Mam do zrobienia projekt(akademicki-teoria - zero wykonania anteny wg tego projektu): "Zaprojektować antenę krótkofalową na pasma amatorskie". Pytanie: czy mam osobno robić wyliczenia na każde z pasm? Wynosi ono/w całości/ z tego co wiem 3-30 MHz i czy dla każdego osobno mam wykonywać osobne obliczenia? I z jakich wzorów? Muszę policzyć parametry anteny, wykreślić charakterystykę , itd...

Szukałem informacji w u Z. Bieńkowskiego, w poradniku krótkofalowca o tu: http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html ale nie byłem w stanie wyszukać informacji dla siebie w tym ogromie wiedzy która jest tam zawarta. Pogubiłem się. Nie wiem co mam liczyć i w jaki sposób. Pomóżcie! Pozdrawiam!!!

0 3
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2008 15:43
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    zechciej zauważyć, iż poczynając od pasma 3,50MHz każde następne pasmo jest jakąś całkowitą wielokrotnościę tego w/w wymienionego, czyli: 7,0MHz, 14,0MHz, 21,0MHz, 28,0MHz.
    Oczywiście, podałem początkową wartość częstotliwości każdego z pasm.
    Z powyższego faktu zrób właściwy użytek.
    Poszukaj opisu antem autorska Ham's; W3DZZ, G5RV, itp. anten wielopasmowych ZOBACZ.

Pozdrawiam

0
  • #3 02 Cze 2008 22:38
    dawton0
    Poziom 9  

Dzięki, ale niestety za wiele mi to nie powiedziało. Ja nie mam pojęcia o krótkofalarstwie a projekt zrobić muszę. Staram sę sam do czegoś dojść, główkuję , myślę ale nie bardzo mi to wychodzi :( A to że każde pasmo/początek/ jest wielokrotnością innego/poprzedniego/ to wiem, ale nie wiem jak mogę sobie tym pomóc. Bo chyba nie w taki sposób że pobliczyć dla pasma początkowego i później mnożyc następne pasmo przez kielokrotność pasma początkowego. To mi sie wydaje trochę za proste żeby mogło być użyteczne. Proszę o dokładniejsze instrukcje. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!!

0
  • Pomocny post
    #4 04 Cze 2008 20:19
    teratron
    Poziom 13  

Anteny takowe są w użytku już od kilkudziesięciu lat pod nazwą G5RV W3DZZ. Najprostsze to anteny delta na 180 metrów resztę pasm pokrywają harmoniczne, czyli pracuje takowa antena wszędzie dobrze a zarazem wszędzie źle. Jeszcze prostszy jest longwire. Opisy tych anten masz na google. Pogadaj ewentualnie z SP7GXP on projektuje anteny wielopasmowe kierunkowe może podrzuci coś ciekawego ze szkiców.
    Dobrym rozwiązaniem jest też zasilanie równolegle podłączonych dipoli na dowolne pasma przewodem 50 Ohm. Charakterystyka idzie na łeb na szyjkę, ale działa. Pomocna strona?? www.sp7jkw.prv.pl dział anteny. Pomiarów nie zrobisz bez nadajnika, odbiornika i całego oprzyrządowania, więc pozostaje teoria a ona w necie jest. Powodzenia.

0
  Szukaj w 5mln produktów